یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

طی روزهای گذشته خبری مبنی بر تشکیل گروه مشاوران دانشگاهی استاندار لرستان، توسط رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در سطح استان شنیده شد ، مبنی بر اینکه استاندار لرستان، 15 نفر از اساتید دانشگاهی را به عنوان مشاور انتخاب نموده‌اند، در این راستا نکات زیر را می‌توان مطرح کرد:
 
1- از اینکه استاندار، نیاز به مشاوران علمی را احساس نموده و مشاور دانشگاهی انتخاب نموده را باید به فال نیک گرفت که در خور توجه و به نوعی اقدامی مثبت محسوب می‌شود، امیدواریم که این اقدام بتواند زمینه‌ساز و بستر مناسبی در جهت استفاده از نظرات کارشناسانه در جهت بازیابی مشکلات و نارسایی‌هایی که در سطح استان به عینه قابل مشاهده و مشهود است، دانست و در عرصه عمل بازتاب و به نتیجه برسد.
 
2- نقطه‌ضعف جدی که در انتخاب مشاوران برگزیده دانشگاهی وجود داشته را می‌توان این مورد دانست که تخصص‌های این مشاوران جامع نبوده و به نوعی همه تخصص‌های موردنیاز عرصه سیاست پژوهی را پوشش نمی‌دهد. استاندار محترم بهتر می‌داند که در دنیای امروز صرف داشتن تخصص ملاک نیست. بلکه نیاز به آموزش‌هایی است که بتواند این یافته‌های علمی را با توجه به مساله موردنظر به اقدام‌های سیاستی جهت استفاده سیاستمداران تبدیل کند. البته که نیکوست استاندار در زمینه‌های مختلف مشاورانی داشته باشد ولی وزن موضوعات را باید در انتخاب موضوعات لحاظ کرد؛ مثلاً تخصص‌های چون توسعه، سیاست‌گذاری، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، محیط‌زیست، مطالعات زنان و مطالعات فرهنگی در میان مشاوران به‌شدت احساس می‌شود.
 
3- افراد انتخاب‌شده با وجود اینکه در رشته تحصیلی خود متخصص هستند ولی برخی به صورت فعالیتی کنش گرایانه و معطوف به حوزه اجتماعی در عرصه عمومی جامعه، کمتر در کارنامه کاری آنها مشاهده می‌شود و همین ضعف و ایراد می‌تواند خلاء نظرات کارشناسانه و مشاورت های دقیق و جامع را تهدید نماید.
 
4- ایراد اساسی و غیرقابل‌انکاری که در چیدمان مشاوران به وضوح قابل مشاهده و آشکار است، عدم استفاده از بدنه اجتماعی جامعه که نیمی از آن را زنان تشکیل می‌دهند که متأسفانه در توجه به این امر کوتاهی و اهمال شده و شاهد عدم استفاده از نیروهای مجرب و کارشناس در حوزه زنان که در عرصه‌های گوناگون در متن جامعه وجود دارد، هستیم که جامعیت و بن‌مایه افراد انتخاب شده در حوزه مشاورت را لوث و تک ساحتی با نگرشی مردانه ترسیم نموده است.
 
5- هر چند در انتخاب مشاوران برگزیده عنوان صرف دانشگاهی ملاک و مدنظر بوده است ولی در استان، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های زیادی وجود داشته که در حوزه فعالیت‌های جمعی و مدنی فعال بوده و منشأ اثر و فعالیت‌های مستمر در حوزه‌های گوناگون هستند که متأسفانه از این ظرفیت‌های بالقوه که در استان وجود دارد، در انتخاب مشاوران نادیده گرفته شده است.
 
6- همان‌طور که می‌دانیم در جامعه امروز،" رسانه‌ها" نقش اساسی و محوری در شناخت واقعی جامعه داشته و بهتر می‌توانند نیازهای واقعی اعم از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها و کمبودها را شناسایی کرده و بستری منطقی و عقلانی برای توجه به این فرصت‌ها و نیازها را مطرح نمایند که در استان خوشبختانه از این ظرفیت و پتانسیل خوب رسانه‌ای با کارکردهای حرفه‌ای برخوردار بوده که دغدغه پیشرفت و توسعه استان را همواره محور فعالیت مداوم و مستمر خویش قرار داده که جا داشت استاندار محترم از میان رسانه‌های استان به نمایندگی از این قشر بالنده و فرهیخته جامعه یک نفر را به عنوان مشاور در حوزه رسانه انتخاب می‌نمود که قطعاً و یقیناً می‌توانست کارآمدی و بهره‌وری لازم را در شناخت تنگناهای استان بر عهده داشته باشد.

7- و در آخر انتقاد و ایراد اساسی که می‌توان بر تشکیل این جمع مشاوران وارد نمود، عدم توجه به ظرفیت‌ها و ساختارهای علمی و مدنی است که چند سالی است در غالب تشکل‌ها و انجمن‌ها در حال فعالیت مشفقانه و دردمندانه در حوزه‌های مختلف اجتماعی و... که بدون کوچک‌ترین حمایت و یا حتی چشم‌داشتی از ناحیه مسؤولین در حال فعالیت در سطح استان می‌باشند از جمله انجمن "جامعه‌شناسی لرستان" که بر اساس رسالت اجتماعی و دلسوزانه و دغدغه تک‌تک اعضا در رصد معضلات و نابه هنجاری‌ها و بزه‌هایی اجتماعی تاکنون توانسته با تشکیل کارگروه‌های مختلف به فعالیت بر محور توجه به این مشکلات و نشست‌ها و جلسات مختلف علمی بپردازد که در طول 3 سال فعالیت مستمر این انجمن چه در قالب نشست‌های علمی و حضور میدانی در مناطق توانسته کوله باری از تجربه در شناسایی واقعی معضلات زیر پوست جامعه به دست آورد که در حد خویش ارزشمند می باشد که گواه صادق آن از طرف انجمن جامعه‌شناسی ایران، دفتر انجمن جامعه‌شناسی لرستان در ارزیابی سالانه کشوری در میان انجمن‌های جامعه‌شناسی کشور، عنوان برتر را کسب نموده است. ولی در این سوی ماجرا انجمنی با این پشتوانه و ظرفیت از طرف نهادهای مسئول متأسفانه نادیده انگاشته شده و توجه لازم بر این نوع فعالیت‌ها نداشته که مصداق عینی آن را می‌توان در انتخاب مشاوران استاندار مشاهده نمود و این نگاه و باور تقویت می‌شود که متأسفانه مسؤولین و دست‌اندرکاران امر در شناخت ظرفیت‌های عمومی جامعه غافل بوده و خویش را از مساعدت‌ها و کمک‌های کارشناسانه‌ای که می‌تواند راهگشا و امیدآفرین باشد محروم نمایند.
 
امین روشنپور (کارشناس ارشد جامعه‌شناسی)

امین روشن پور/کارشناس ارشد جامعه‌شناسیمطلب مرتبط: 
مشاوران دانشگاهی استاندار لرستان معرفی شدند+ اسامی
 
 

دیدگاه‌ها   

#1 فروغی 1396-11-03 14:56
آجرک الله دکتر امین
نقل قول کردن
#2 سایه لرستانی 1396-11-03 17:45
سلام.بنده دانشگاهی هستم.بعضی از این دوستان به دلیل اینکه اصلاح طلب هستند انتخاب شده اند و یکی و دو سال نیست جذب دانشگاه شده اند و این موجب رنجش دیگر اساتید میشود حداقل میتوانستند از اساتید با درجه استاد تمامی یا دانشیاری بیشتر استفاده کنند و اصولگرا ها هم دعوت میشدند بخدا خط بندی سیاسی برای این استان جز آفت و خود شیفتگی چیزی ندارد.
نقل قول کردن
#3 نقی 1396-11-03 19:34
افرین
نقل قول کردن
#4 وحیده 1396-11-03 23:47
درود جناب روشن پور
همونطور که اشاره کردین این انتخاب، یک طیف کامل رو از همه ی تخصصهای دانشگاهی دربر نمیگیره. در بعضی رسته ها نظیر مطالعات زنان، محیط زیست و گردشگری و ... ک به درستی اشاره فرمودین خلا پررنگی احساس میشه که از قضا ارتباط مستقیمی هم با توسعه اقتصادی و فرهنگی استان داره.
نقل قول کردن
#5 ج 1396-11-04 12:11
بعضی از دوستان که دکترا دارند و عضو هیت علمی دانشگاه هستند وقتی رزومه ها را می خواندم رشته دانشگاهی که نوشته بودند در دانشگاه پژوهشی اصفهان نبود
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا