یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

افسردگي شغلي بيماري خطرناکي است که مي‌تواند مقدمه مشکلات فراواني در زندگي شخصي و خانوادگي افراد به وجود بیاورد. معلمي که با بی‌حوصلگی نصفه‌نیمه درس مي‌دهد، کارمندي که عصبي، ناکارآمد و بی‌انگیزه است، مديري که به قول معروف، هر روز شمشيرش را از رو مي‌بندد اما با شمشير و بي شمشير شکست خورده است، کساني که کسل‌ترين، پرخاشگرترين و نامرتب‌ترين رويشان را در محيط کارشان مي‌توانيد ببينيد، افسردگان شغلي هستند.
بنابراين مهم است که آن را به موقع و درست تشخيص دهيم و قبل از تبديلش به يک بحران جدي براي جلوگيري از پيشروي بيشتر و درمانش کاري کنيم، در اين ارتباط توجه شما را به نکات زير جلب مي‌کنيم:افسردگي شغلي بيماري خطرناکي است که مي‌تواند مقدمه مشکلات فراواني در زندگي شخصي و خانوادگي افراد به وجود بیاورد.پيشنهاد مي‌کنيم براي پيشگيري از ابتلا به افسردگي شغلي ابتدا با خودتان صادق باشيد و اگر حرفه‌اي که در آن مشغول هستيد، با روحيه و توانايي‌هاي شما تناسبي ندارد، به دنبال شغل ديگري بروید.
ممکن است بگوييد من به پول اين شغل نياز دارم که البته درست هم مي‌گوييد اما در جريان باشيد که شما مي‌توانيد در مشاغل ديگري که تناسب بيشتري با روحيه و استعدادهايتان دارد، ابتدا از ابتلاي خود به بيماري‌هاي ذهني و جسمي جلوگيري کرده و به علاوه در عرصه حرفه‌اي خود خلاق‌تر و موفق‌تر عمل کنيد. بنابراين از خطر کردن نترسيد و هميشه به تغيير وضعيت خودتان نه مثل يک «رويا» بلکه مثل يک «هدف» فکر کنيد.

هيچ دليلي ندارد که فکر کنيد حالا که همکاران شما بيشتر کار مي‌کنند پس شما هم مي‌توانيد پا به پايشان برويد. رقابت در اضافه‌کاری، به ويژه در مشاغل سخت يا در کاري که دوست نداريد، شما را در سراشيبي افسردگي شغلي گرفتار خواهد کرد.
حتما يک روز در هفته از محيط کار جدا شويد و به تفريحات موردعلاقه‌تان بپردازيد. گاهي حتي آشپزي کردن در کنار خانواده، ديدن يک فيلم کمدي يا رفتن به پارک و تماشاي بچه‌ها هم مي‌تواند براي جلوگيري از فرسايش شغلي بسيار مفيد باشد.
در محيط کارتان تنوع ايجاد کنيد، گاهي گذاشتن يک گلدان کوچک سبز روي ميز کار، استفاده از يک قاب عکس که حالتان را خوب مي‌کند يا حتي عوض کردن مسيري که هر روزه براي رسيدن به محل کار طي مي‌کنيد مي‌تواند کاملا روحيه شما را تحت تاثير قرار دهد.
ساعت خوابتان را تنظيم کنيد، تحقيقات علمي ثابت کرده است حتي کساني که دچار افسردگي شغلي بوده‌اند وقتي ساعت خواب و استراحت‌شان تنظيم مي‌شود، مراحل بهبودي را بهتر طي مي‌کنند.
از منفی‌بافی و شکايت دوري کنيد، باور داشته باشيد که براي زندگي بايد جنگيد و در اين جنگ «مثبت انديشي» مثل يک زره فولادين به کارتان مي‌آيد.
جالب است بدانيد که ماساژ بدني به سرعت جريان خون را در بدن شما بالا مي‌برد و به دفع مواد سمي کمک مي‌کند، بنابراين براي کاهش خستگي‌هاي عصبي و جسمي حتما از ماساژ استفاده کنيد.
همواره به زيباسازي محيط کارتان، آن هم متناسب با کاري که در آن انجام مي‌دهيد، توجه داشته باشيد و به اين موضوع به صورت جدي فکر کنيد چون رنگ پرده اتاق کارتان، ميزان نور و دما و حتي ميزان جريان هواي اتاق کار روي وضعيت رواني و راندمان شغلي شما کاملاً مؤثر است.

دیدگاه‌ها   

#1 محمد 1396-08-10 14:38
داداش تو شغلشو برا من جور کن افسردگیش با من.ما از بی شغلی افسرده شدیم
نقل قول کردن
#2 سجاد 1396-08-12 22:28
مطالب در مورد افسردگی شغلی برای استانهای توسعه یافته بزارن، ما از سر بیکاری افسردگی گرفتیم...
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا