یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

یکی از نیازهایی که در رسانه‌ها و جلسات مختلف شهرستان مطرح می‌شود سیستم پایش تصویری است که متأسفانه تاکنون اجرای آن در دستور کار قرار گرفته است.
در همین رابطه دلیل عدم به نتیجه رسیدن پیگیری مسؤولین شهرستان را از دکتر خجسته پور معاون سیاسی امنیتی استاندار جویا شدیم که وی یکی از مشکلات را نبود اعتبارات عنوان نمود و گفت: اجرای سیستم پایش تصویری به عهده شهرداری‌ها است که فرماندار الیگودرز نیز اقداماتی در این خصوص انجام داده است.
خجسته پور هم‌چنین با اشاره به مزایای اجرای این سیستم گفت: فعلاً این سیستم در بروجرد و خرم‌آباد اجرا شده است.
دکتر جهانیان فرماندار الیگودرز نیز گفت: بحث سیستم پایش تصویری و چگونگی تأمین اعتبار اجرای آن در کمیته برنامه‌ریزی بررسی‌شده و پیگیر تأمین اعتبار و در نهایت اجرای این سیستم هستیم.
اگر چه اعتبار اجرای این سیستم در بروجرد و خرم‌آباد از طریق اعتبارات دولتی تامین شده است و با توجه به اینکه یکی از سیاست‌های قوه قضاییه پیشگیری از وقوع جرم می‌باشد و با نگاه مثبت ریاست محترم قوه قضاییه به این موضوع به‌طور جدی در سراسر کشور این سیاست اعمال و نتایج مثبتی هم در ارتباط با اصلاح جامعه و زدودن آلودگی و ناهنجاری‌ها حاصل شده است و در این مسیر مردم نیز همکاری خوبی داشته‌اند انتظار است دیگر نهادها و به‌ویژه دولت جهت تحقق این مطالبه عمومی پای‌کار باشند.
در سال‌های گذشته نصب دوربین‌های مداربسته در مکان‌های بسته عمومی، صنوف مختلف به‌ویژه طلافروشی‌ها که با همکاری مردم صورت گرفت تا حدود زیادی بازدارندگی مجرمین و کاهش سرقت را در پی داشته است، اما این کافی نیست و به نظر می‌رسد این نظارت باید گسترده‌تر شده و به‌صورت فراگیر معابر اصلی سطح شهر را نیز پوشش دهد.
اگر بخواهیم به معبر اصلی و پر تردد شهر الیگودرز بر اساس اولویت اجرای سیستم پایش اشاره نماییم حدفاصل میدان حضرت ابوالفضل (ع) تا ابتدای بلوار شرقی مسیری است که به‌صورت جدی نیازمند اجرای این سیستم است و با توجه به اینکه اکثر شعب بانک‌ها و واحدهای صنفی در این مسیر استقرار یافته است نقش نظارت لحظه‌ای پلیس در اماکن تحت پوشش سیستم پایش تصویری پر رنگ و یک نا امنی غیر محسوس برای مجرمین ایجاد خواهد شد.
همچنین این سیستم در مواقع بروز درگیری‌ها، تصادفات و بعضاً فرار راننده خودرو از محل، تخلفات راکبین موتورسیکلت، کیف‌قاپی و ایجاد ناامنی و مزاحمت‌ها و ... به کمک پلیس آمده و در نتیجه منافع حاصل از اجرای این طرح ارزشمند نصیب جامعه می‌شود.
علاوه بر منافع حاصله که ذکر شد اگر بخواهیم به روی دیگر این طرح عام‌المنفعه اشاره کنیم، باید به وضعیت زندان الیگودرز اشاره نماییم که امروز با گنجایش ۷۰ نفری حدود ۵ دهه قبل بیش از ۳۰۰ نفر را در خود جای داده و به همین جهت اصلاح و تربیت به‌عنوان فلسفه وجودی زندان‌ها در سایه نبود مکان مناسب و استاندارد کم رنگ شده است.
اگر چه اقداماتی نظیر تملک زمین و جانمایی مکان جدید زندان جهت رفع این مشکل صورت گرفته است اما بی‌شک اگر ما بهترین زندان‌ها را هم در اختیار داشته باشیم نباید از مبحث مهم پیشگیری غافل بود و در حال حاضر نیز پیشگیری از وقوع جرم یکی از راه‌های اساسی کنترل و کاهش جمعیت زندان به شمار می‌رود.
به هر حال با توجه به مزایایی که از ناحیه نصب سیستم پایش تصویری نصیب شهر می‌شود جا دارد همه دستگاه‌ها به‌ویژه اعضای محترم شورای تأمین با محوریت فرماندار حضوری جدی در اجرای آن داشته باشند و در این میان وظیفه شورای شهر و شهرداری سنگین‌تر از دیگر دستگاه‌ها می‌باشد که قطعاً شورای پنجم نگاه مثبتی به این موضوع خواهد داشت، زیرا به‌رغم اینکه نصب آب‌نما و تلویزیون شهری و دیگر امکانات زیباسازی اقدامات ارزشمندی به شمار می‌روند اما شهر ما هنگامی زیبا می‌شود که بتوانیم در راستای پیشگیری از وقوع جرم و پاک‌سازی محیط زندگی شهروندان از آلودگی و زنگارها اقدامی مؤثر صورت دهیم و در بعد احقاق حق نیز با کمک این سیستم گرفتن حق مظلوم قطعیت یافته و آسان‌تر خواهد بود، همچنین این سیستم توانایی حفاظت از اموال و امکانات شهرداری را خواهد داشت که این مهم نیز باید تلاش و همکاری شورای شهر را در تحقق خواسته مذکور دو چندان نموده و اجرای سیستم پایش تصویری در اولویت برنامه‌های شورای جدید قرار گیرد.
 
عباس شاه علی
 

دیدگاه‌ها   

#1 زیان دیده 1396-06-12 11:06
ما سال گذشته یک فقره تصادف منجر به شکستگی عضو داشتیم که دقیقا به فاصله ده متری یکی از دوربین های پایش نیروی انتظامی و مقابل یکی از هتل ها اتفاق افتاد چون صحنه تصادف به هم خورده بود بعد از مراجعه به مراجع قضایی و اخذ مجوز جهت دریافت فیلم ذخیره شده ی دوربین های مداربسته هتل و پایش متاسفانه هیچکدام جوابگوی ما نبودن و همکاری نکردن .ضمنا از زمان تصادف تا زمان مراجعه به دوربین ها یازده روز گذشته بود و به نتیجه نرسیدیم.
و در آخر هم ما متوجه واقعیت این نشدیم که دلیل عدم همکاری آنها در جهت بازبینی دوربین ها چه بود.
نقل قول کردن
#2 خرم آبادی 1396-06-12 14:08
متاسفانه دوربین مدار بسته میدان امام حسین (شقایق) شهر خرم آباد شکسته شده خواهشا به دلیل اهمیت و حساس بودن منطقه رفع نقص گردد.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا