یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

نویدی خوش برای مردم استان قم که در پشت پرده هزاران درد را نهفته دارد و با شنیدن این خبر زخم کهنه الیگودرز سر باز می‌کند.
متن خبر؛ نخستین نیروگاه آبی کشور بر روی خط انتقال در قم افتتاح شد
هم‌زمان با هفته دولت نخستین نیروگاه آبی کشور بر روی خط انتقال آب با اعتباری بالغ‌بر ۱۷۰ میلیارد ریال و توان تولید ۳ مگاوات برق در قم به بهره‌برداری رسید.
 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما این نیروگاه سه مگاواتی توسط بخش خصوصی و با هزینه 17 میلیارد تومان در کنار تصفیه‌خانه آب قم احداث شده است.
آقای زنگنه مدیر عامل شرکت رشد صنعت و پیمانکار این طرح گفت: این نیروگاه اولین و بزرگ‌ترین نیروگاه برق‌آبی کشور است که بر روی خط انتقال آب سرشاخه‌های دز به قم در مدت چهارده ماه به بهره‌برداری رسیده است.
 صادقپور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم هم در مراسم افتتاح این طرح گفت: هفت نقطه دیگر در مسیر خط انتقال 180 کیلومتری آب سرشاخه‌های دز از سد کوچری در گلپایگان تا قم شناسایی شده که در حال برنامه‌ریزی برای احداث نیروگاه‌های مشابه بر روی این نقاط هستیم.
همچنین مهر نوشت: سید مهدی صادقی استاندار قم در این مراسم با اشاره به طرح احداث نیروگاه‌های دیگر بر روی خط انتقال آب به قم، بر حمایت کامل از اجرای این پروژه‌ها تأکید و تصریح کرد: «اگر این کار شروع شود تا زمانی که باشم پابرهنه میشم و دنبال این کار خواهم بود».
خبر را خواندید؛
هنوز اهداف انتقال را بر مبنای تامین آب شرب مرکز ایران از یاد نبرده‌ایم، اما دیروز اکواریوم و گردشگری و تفریحات آبی و صنعت و کشاورزی و امروز هم نیروگاهی در مدت‌زمان حدود یک سال ساخته و به بهره‌برداری می‌رسد.
این در حالی است؛ که روستاهای الیگودرز با کمبود آب و حتی نبود این مایه حیات دست‌وپنجه نرم می‌کنند و به ناچار عطای روستانشینی و محوریت تولید و کشاورزی را به لقایش بخشیده و روانه و آواره شهرها و حاشیه‌نشین و مصرف‌کننده شده‌اند.
زلال بهشتی الیگودرز نوش جانتان، چرخ توربین‌های نیروگاهی‌تان به‌سلامتی بچرخد، سدهایتان پر آب و کشاورزی و صنعت و گردشگری‌تان نیز پر رونق و امیدواریم هر ۷ نیروگاه دیگر هم احداث و به بهره‌برداری برسد... اما گویا مسوولین وزارت نیرو سهم و حق و حقوق مبداء انتقال را به فراموشی سپرده‌اند؟! آیا خواسته جبران خسارات طرح قمرود مطالبه‌ای سنگین است؟! سد کوچری که می‌شد در چمن سلطان یا گندمینه الیگودرز احداث و بخشی از آلام مردم منطقه را التیام بخشد در گلپایگان ساخته شد، اما آیا نمی‌توان تنها دو نیروگاه موردنظر را در سرشاخه‌های به قول شما دز و در حقیقت (الیگودرز مظلوم) که دارای ظرفیت‌های مناسبی می‌باشد، احداث نمود تا مردمان این دیار هم از بخشی داشته‌های خود بی‌بهره نمانند؟! کوچری و نیروگاه پیش کش؛ کاش اتمام سدهایی که به نام جبران خسارت طرح موسوم به قمرود بر روی کاغذ مصوب نمودید را هم به‌سرعت پروژه‌های استان قم به سرانجام می‌رساندید! کاش مدیران ارشد استان ما هم همچون استاندار قم نه پای‌برهنه بلکه با کفش و سوار بر هواپیما پیگیر احقاق حقوق ازدست‌رفته این استان می‌شدند، در برهه‌های اجرای طرح قمرود استانداران منصوب در لرستان ابتدا از استان قم می‌گذشتند اما در ۴ سال گذشته چرا به حقوق خود نرسیدیم؟!
جناب استاندار هیچ منصفی منکر اقدامات شما در بحث اقتصاد مقاومتی و اشتغال لرستان نیست اما به‌راستی آیا بیکاری روستاییان الیگودرز و مهاجرت به شهر و افزایش جمعیت مصرف‌کننده اقدامات شما را در بخش اقتصاد مقاومتی و اشتغال تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد؟!
به‌راستی چرا نگاه جزیره‌ای مجمع نمایندگان استان لرستان به طرح موسوم به قمرود موجب شده، کمتر شاهد باشیم نماینده‌ای از دیگر شهرهای استان فریادگر احقاق حق شود و به پشتوانه نماینده و مسئولان الیگودرز نسبت به مردم لرستان ادای دین کند؟!آقایان مسئولین وزارت نیرو؛ آیا می‌دانید اهالی برخی روستاهای الیگودرز از نبود آب آشامیدنی رنج می‌برند و به‌ناچار به‌وسیله تانکر تنها بخشی از نیاز آن‌ها برآورده می‌شود؟! قطعاً می‌دانیم که به‌خوبی آگاه هستید اما چرا با مردمی که همواره پایبند به قانون بوده و حتی شیشه‌ای در پی اعتراضات خود نشکسته‌اند با بی‌مهری برخورد می‌کنید؟!
نمایندگان مجلس حبیب اله بی‌طرف را از کابینه دوازدهم حذف نمودند اما آیا نوش دارو بعد مرگ سهراب و بود و یا نبود او درد مردم این منطقه را درمان خواهد کرد؟!
ما منکر اجرای طرح‌های بزرگ نیستیم و توسعه هر گوشه از سرزمین ایران عزیز خواست و آرزوی ماست، اما آیا سزاوار است منطقه‌ای که همه داشته و ممر درآمد اهالی آن از کشاورزی و دامداری و در وجود مایه حیات می‌باشد برای توسعه استانی دیگر قربانی شود؟!
هیچ درخواستی نداریم، بدان جهت که سال‌هاست برای گرفتن حقا به و جبران خسارات و سهم الیگودرز فریاد می‌زنیم، ولی گویا آنچه به‌جایی نمی‌رسد فریاد مردم مظلوم این دیار است، اما چرا مسوولین استان قم حتی از بردن نام الیگودرز به‌عنوان مبدأ آب ابا دارند و پس از بهره‌مندی از این زلال بهشتی بازهم از عنوان جعلی سرشاخه‌های دز یاد می‌کنند؟!
سدهای ده جانی،‌عالی محمود، چمن سلطان،‌قشلاق، دار سفید و. ایستگاه پمپاژ همه برای جبران خسارات طرح ویرانگر قمرود، اما فقط روی کاغذ ...
عباس شاه‌علی

دیدگاه‌ها   

#1 لرستانم آرزوست 1396-06-07 08:22
اگر حق الناسی در کار است بنده بعنوان یک انسان راضی نیستم و اگر هم حق الناسی وجود ندارد.......
نقل قول کردن
#2 لرستان بزرگ ایرانیان 1396-06-07 08:38
نمایندگان مجلس باید جوابگو باشند_پیش از وقوع حادثه باید پیشگیری کرد نه وقتی که افتتاح شد.لرستان نیاز به چه پروژه هایی دارد؟
نقل قول کردن
#3 حسین فرهام 1396-06-07 08:42
ای کاش مسئولین این شهرستان دل و جرات شما رو داشتن
نقل قول کردن
#4 نوریان 1396-06-07 08:47
درود بر خبرنگار مردمی
اما ای کاش قلم بدستان لرستان کمی تعصب و همیت بخرج دهند و از حقوق مردم الیگودرز که درواقع حقوق استان است حمایت کنند و این مسایل و بی عدالتی ها را افشا کنند
نقل قول کردن
#5 غلوم آقا 1396-06-07 09:13
جز سکوت مرگ بار حرفی قابل بیان نیست
نقل قول کردن
#6 محسن پشت بازاری 1396-06-07 10:03
ننگ بر استاندار ان زمان
نقل قول کردن
#7 لر 1396-06-07 10:09
خدا بی غیرتی ما را ببخشد....همین
نقل قول کردن
#8 بی کس 1396-06-07 10:19
بختیاری خیلی وقت مرده است
نقل قول کردن
#9 رُک رُک 1396-06-07 11:39
احسنت به آقای شاه علی
همه ی مقاله ی شما به یک طرف این جمله یک طرف
(اما چرا مسوولین استان قم حتی از بردن نام الیگودرز به‌عنوان مبدأ آب ابا دارند و پس از بهره‌مندی از این زلال بهشتی بازهم از عنوان جعلی سرشاخه‌های دز یاد می‌کنند؟!)
نمایندگان محترم استان شما هم مثل نماینده های قم تلاش کنید.
نقل قول کردن
#10 لرزاده 1396-06-07 13:55
خداوند متعال تقاص پیرمرد و پیرزن و کودکان اليگودرزي و بلکه نورآباد و کوهدشتي و خوزستانی را از کسانی که عدالت را رعایت نمیکنند بگیرد و به شدیدترین عذاب دچار کند .
لرها مظلوم هستند ....
نقل قول کردن
#11 حامد ج 1396-06-07 16:26
از بی مسولیتی برخي مسولین لرستانه که نمیگن آب لرستان و میگن سر شاخه های دز! به خدا وقتی میگن سر شاخه های دز آکر میفته وه جونم/ ای کاش این تصاویر که مردم تو صف آب هستن رو واسه مردم قم پخش کنن که ببینن با چه آبی دارن وضو میگیرن
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا