یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

فیلمی کوتاه از غرق شدن یک دانش‌آموز در کرمانشاه، این روزها در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که دل هر بیننده‌ای را به درد می‌آورد.
در این فیلم، کودکی در وسط یکی از سراب‌های این استان در حال غرق شدن، از سایرین تقاضای کمک می‌کند ولی هیچ فریادرسی را نمی‌یابد؛ و سرانجام مظلومانه در جلوی چشمان ده‌ها نفر جان خود را از دست می‌دهد.
کودک نگون‌بخت که به همراه هم‌کلاسی‌هایش برای تفریح و گذران اوقات فراغت به دامان یکی از سراب‌های شهرش رفته بود، به علت آشنا نبودن به فن شنا جان باخت؛ آنچه در این حادثه جای تأمل، درنگ و تأسف دارد این که معلم و افراد همراه این کودک و حتی افراد روستای نزدیک این سراب، هیچ‌کدام به فن شنا آشنا نبودند تا جان این کودک معصوم را نجات دهند.
این حادثه تلنگر و زنگ خطری است برای خانواده‌ها و هم برای آموزش و پرورش؛ برای خانواده‌ها به این خاطر که وقتی فرزندان خود را راهی اردوهای دانش‌آموزی می‌کنند از امنیت محل اردو و نیز درایت مسئولان و برگزارکنندگان آن مطمئن باشند.
تلنگر این حادثه برای مسئولان آموزش وپرورش هم آن است که در برگزاری اردوها، به‌جای بُعد تبلیغی و "گزارش کار" به مقام‌های بالادستی، به فکر سلامت و امنیت دانش آموزان باشند.
اما حادثه مزبور و حوادثی از این دست که علت اصلی رخ دادن آن‌ها آشنا نبودن قربانیان با فن شناست، نشان می‌دهد که آموزش شنا باید به صورت اصولی در مدارس در دستور کار قرار گیرد. امر مهمی که در این وزارتخانه عریض و طویل مغفول مانده است.
در دهه 80 قرار بر این شد که شنا در مدارس تدریس شود ولی گویا عملی نشد و به سرنوشت "توزیع شیر رایگان" در مدارس دچار شد.
آموزش شنا به عنوان یکی از ورزش‌های پایه در مدارس، علاوه بر این‌که موجب ارتقای سطح سلامت دانش آموزان می‌شود، از بسیاری از حادثه‌های ناشی از غرق‌شدگی جلوگیری خواهد کرد.
دختر و پسر ندارد، آموزش شنا می‌بایست در مدارس استان و کشور برای همه اجباری باشد و تا دانش‌آموز نمره قبولی آن را نگیرند، نباید اجازه داد به کلاس بالاتر برود.
گفته می‌شود نه‌تنها آموزش شنا که حتی آموزش دوچرخه‌سواری در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته، برای دانش آموزان مدارس اجباری است.
این کشورها با در پیش گرفتن این برنامه، در درازمدت نسل‌هایی پویا و سالم تربیت می‌کنند، این در حالی است که بیشتر دانش آموزان مدارس ما به علت کم‌تحرکی و زندگی آپارتمان نشینی، مشکل اسکلتی و استخوانی دارند.
به نظر می‌رسد راهبرد و راهکار اصلی متولیان نظام آموزش و پرورش کشور برای رفع مشکلات جسمی و ارتقای سطح سلامت دانش آموزان، باید توجه بیش از پیش به ورزش در مدارس و به‌ویژه ورزش‌های پایه نظیر شنا باشد.
حادثه کرمانشاه تنها حادثه این روزها نبوده و نخواهد بود؛ با آغاز فصل گرما صفحه حوادث روزنامه‌ها و مطبوعات از حوادث مربوط به غرق‌شدگی افراد پُر می‌شود؛ در روزهای اخیر چند نفر در رودخانه کاکارضا شهرستان سلسله، سد هاله کوهدشت، آبشارهای بیشه خرم‌آباد و افرینه پل‌دختر غرق شدند، علت عمده این حوادث ناشی از ناآشنا بودن حادثه دیدگان به فن شنا است.
ورزش شنا از جمله ورزش‌هایی است که دین مبین اسلام به فراگیری آن تأکید کرده است؛ دراین‌باره پیامبر اعظم (ص) به پدر و مادرها توصیه کرده‌اند که به فرزندان خود شنا بیاموزند. توصیه‌ای که متأسفانه نه‌تنها آموزش و پرورش که خانواده‌ها هم آن را جدی نمی‌گیرند.
سالانه تعداد زیادی در کشور در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، سدها و تالاب‌ها جان خود را از دست می‌دهند، بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، پارسال 913 نفر براثر غرق‌شدگی جان باخته‌اند که از این تعداد 798 نفر مرد و 115 نفر زن بوده‌اند.
این آمار در مقايسه با سال قبل از آن یعنی 1394 كه آمار تلفات 879 نفر بوده، 3.9 (سه و نه‌دهم) درصد افزايش نشان می‌دهد.
بيشترين آمار مرگ بر اثر غرق‌شدگی در مردادماه و كمترين آن در دی‌ماه ثبت‌شده است.


مصطفی رباطی

دیدگاه‌ها   

#1 آیت میردریکوند 1396-03-17 10:21
طرح سباح (آموزش شنا) برای پایه سوم دبستان در زمان تصدی وزارت آقای حاج بابایی به صورت رایگان اجرا شد .ولی متاسفانه بعد از اتمام دوره ی وزارت ایشان این طرح کم رنگ شد و برای خانواده ها هزینه ی مالی در برداشت و علاوه برهزینه ی استخر،هزینه ایاب و ذهاب و لباس شنا و... هم وجود داشت که با استقبال کم دانش آموزان خصوصا" دانش آموزان روستایی مواجه شد. امید است دوباره این طرح به صورت کاملا" رایگان اجرا شود
نقل قول کردن
#2 نصیری 1396-03-17 10:57
در زمان وزارت آقای حاج بابایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش طرح شنای اجباری کلاس سوم ابتدایی در برنامه آموزش و پرورش قرار داشت که بعدا در دولت جدید به بهانه نداشتن بودجه تعطیل شد. انصافا طرح خوبی بود و بچه های من شنا را کاملا یاد گرفتند
نقل قول کردن
#3 علی 1396-03-17 12:50
آموزش شنا نه رفع تکلیف.خودم شاهد آموزش دادن به دانش آموزان بودم فقط رفع تکلیف بود
نقل قول کردن
#4 اکبر-ظ 1396-03-17 14:57
کاملا با شما موافقم .علاوه بر ان می بایست اموزش امداد و نجات هم در مدارس اجباری شود .
نقل قول کردن
#5 مریم 1396-04-24 12:46
فرزندان من تو ی مدرسه دولتی تو تهران تحصیل میکنن هم شیر رایگان دریافت میکنن هم آموزش شنا دارن کسانی که شنا بلدن اگر بخوان میتونن زنگ ورزش که ی روز کامل هست نرن مدرسه ولی امتحان ازشون میگیرن 170 هزارتومان هزینه رفت و آمد و استخر پرداخت میکنن
نقل قول کردن
#6 مریم 1396-04-24 12:49
ولی من احساس خوبی ندارم چون میترسم زمان استخر اتفاقی بیفته برا همین ترجیح دادم بیرون از مدرسه شنا یاد بگیرن ولی طرح خوبیه اگر این طرح نبود فکر نمیکنم بچه‌ها رو استخر میبردم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا