یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

طی جلسه‌ای که با یکی از اساتید دانشگاه اندونزی (UI) داشتم، ایشان به تحقیق خود پیرامون تاریخچه ورود اسلام به اندونزی و مهاجرت تعدادی از مردم ایران از منطقه لرستان به این کشور اشاره نمود.
از آنجا که این مطلب برایم جالب به نظر می‌رسید از ایشان خواستم تا این بخش از تحقیق خود را برایم ارسال نماید. مطلب زیر عیناً از پژوهش ((ترجمه کتاب تاج السلاطین اثر بخاری الجوهری ((از متن مالایی)) قرن هفدهم میلادی)) نوشته دکتر باستیان زولینو استاد دانشگاه اندونزی (UI) نقل می‌گردد: ((معتبرترین اسناد در خصوص نشر اسلام در اندونزی، کتیبه‌های اسلامی-غالبا سنگ قبرها-کتابها و یادداشت‌های سیاحان از مشاهدات خویش است. قدیمی‌ترین سنگ‌قبر به‌جا مانده از مسلمانان و اولین سند به زبان عربی در جنوب شرقی آسیا که تاریخی مشخص بر آن ثبت‌شده، در ¬لِران (Leran) در شرق جاوه به دست آمده است. این سنگ‌قبر متعلق به زنی به نام (فاطمه بنت میمون بن هیبت ا...) است که یک مبلغه و معلمه دین اسلام بوده و در پیشرفت اسلام در جاوه شرقی سهم عمده‌ای داشته است. وی در سال 475 قمری.1082 میلادی فوت کرده است- مقبره فاطمه در دهکده لِران در منطقه (گرسیک) نزدیک شهر سورابایا در جاوه شرقی واقع‌شده است-پروفسور وان حسین عظمی در مقاله (گسترش اسلام در آچه، از آغاز تا قرن شانزدهم میلادی) می‌نویسد که خانواده‌های لر در سال 355 قمری در زمان (نصرالدین بدر) حاکم لرستان، از ایران به جاوه آمدند و دهکده‌ای به نام لُرین (Lorin) را که بعدها بنام لِران مشهور شد، بنا کردند.))
با جستجو از طریق گوگل مپ بر اساس آدرسی که در گزارش بالا آمده به منطقه‌ای در شمال منطقه گرسیک رسیدم که به همین نام در نقشه وجود دارد. البته بررسی اینکه آنچه که در تصاویر ماهواره‌ای مشخص شده دقیقاً همان منطقه مورد نظر مقاله است نیاز به بررسی بیشتر دارد.
 

عبدالرضا سیفی
سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اندونزی

دیدگاه‌ها   

#1 اکبر-ظ 1396-03-16 17:34
لرها اصیلترین قوم ایرانند .به گفته ایی قبل از کوچ اریایی ها از سیبری لرها ساکنین این سرزمین بوده اند و جدا از اریایی ها محسوب می شوند . خیلی از لرها به سرزمینهای دیگر هم مهاجرت کرده اند .
نقل قول کردن
#2 کوکلا 1396-03-16 20:21
با توجه به اکتشاف جدید در غار گلدر در خرم آباد و سابقه 54 هزار ساله اولین انسان های هوشمند لرستان منشا همه مهاجرت به سایر مناطق دنیا محسوب می شود و اروپایی ها از لرستان به اروپا و آمریکا مهاجرت کردند
نقل قول کردن
#3 صادق 1396-03-16 21:25
با تشکر از زحمات آقای سیفی
نقل قول کردن
#4 لر تبار 1396-03-16 21:51
در کشور عمان هم لر وجود دارد که زبانشان تقریبا به زبان لرهای بختیاری نزدیک است
نقل قول کردن
#5 شهروند 1396-03-17 01:08
لرها در کشور عراق عمان و ایل لرکرایی محمدحسنی در بلوچستان ایران و پاکستان پراکنده هستن..
نقل قول کردن
#6 لرستان_بزرگ ایرانستان 1396-03-17 06:53
لر بومی ایران_اولین مردمان هوشمند جهان_تاریخ انسانها_شهر اولین اولینها_//پایار لور_زنه بووه لرسونه فره گپ_شیر لر سرور دیگران
نقل قول کردن
#7 حسین 1396-03-17 13:57
بابا خیلی بیکارید این اوهامو باورمی کنید
برخي شروع به ساخت روایت های موهوم ازاجدادو تاریخسازی های مجعول می کنند
نقل قول کردن
#8 س س س س 1396-04-17 11:31
اولا:از لحاظ جغرافیایی مسافت زیاد هست به کوه بیابان ودریا وهرچی موانع و مشکلات که فکر میکنی میبینی ومیرسی دوم سالهای ذکر شده باحکومتهای محلی در آن زمان با هم مغایرت دارند.ثالثا:با وجود این موانع زنده ماندن در این راه ممکن نیست با وجود شرایط آب وهوایی قدیم درضمن فاطمه اسم عربی هست و لوران هم که اشاره شده است بازهم عربی هستن دلیلی منطقی برای اینکه اینها لر هستن وجود ندارد .
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا