یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

بدون شک هر داوطلب محترمی که می‌خواهد در قامت نماینده مردم هر شهرستان، شهر یا بخش و روستا ظاهر شود باید بتواند به صراحت و شفافیت به این سؤالات پاسخ گوید:
 اساساً شوراهای شهر و روستا چه نقش و کارکردی برای جامعه دارد؟ هدف از شکل‌گیری این شوراها چیست؟ رسالت شوراهای شهر و روستا چیست؟ حیطه اختیارات و وظایف اعضای شوراهای شهر چیست؟ مهم‌ترین بحث در حول و حوش انتخابات شورای شهر و روستاها چه باید باشد؟ برنامه داوطلب شورای شهر در حوزه‌های مختلف شهری ازجمله: ترافیک، زیباسازی شهری، کاهش آلودگی‌ها صوتی، افزایش بهداشت محیط، توسعه امکانات تفریحی، رفع زاغه‌نشینی و حاشیه نشینی، افزایش خدمات ایمنی و آتش نشانی، حمل و نقل عمومی و... چیست؟ برنامه‌های حوزه فرهنگی داوطلبان محترم چیست؟ برای ارتقاء فرهنگ شهروندی چه برنامه‌ای دارند؟
بدون شک می‌توان سؤالات بیشتری را نیز مطرح کرد. سؤالاتی که به نظر می‌رسد متأسفانه در کشمکش‌های اتفاقات و هیجانات روزمره، طایفه‌ای و قبیله‌ای به وادی فراموشی سپرده شده است. گویا فراموش کرده‌ایم شهر یک فضای جدید و یک فرهنگ جدید است و بایستی سعی کنیم شهروندی را و شهروند شدن را تمرین کنیم و بیاموزیم. برای آموختن فرهنگ شهرنشینی و شهروندی ما احتیاج به زیرساخت‌های فرهنگی داریم. زیرساخت‌های که آرام آرام ما را با وظایف و مسئولیت‌های مدنی و اجتماعی‌مان آشنا می‌سازد و پس از حضور در این فضاهای فرهنگی و اجتماعی، دغدغه‌های اجتماعی‌مان رشد می‌یابد و احساس تعلق و دین به جامعه خود خواهیم کرد. اینکه وضعیت بسیاری از شهرستان‌های استان در بسیاری از شاخص‌های فرهنگی ازجمله کتابخانه، کتاب‌فروشی، سالن‌های سینما، سالن‌های تئاتر و... در وضعیت نامناسبی قرار دارد حتماً مورد تائید داوطلبان محترم شوراهای شهرهای استان است. اینکه در برخی از شهرها و شهرستان‌های ما سالن سینما، نگارخانه، کتابخانه و حتی کتاب‌فروشی و... وجود ندارد بدون شک یک زنگ خطر برای حوزه فرهنگ در این استان است. زنگ خطری که آسیب‌های اجتماعی مختلفی ازجمله فرسایش سرمایه فرهنگی جامعه، عدم جامعه‌پذیری، افزایش وندالیسم و تخریب گرایی، تقلیل تساهل و مدارای اجتماعی، کاهش فضاهای گفتگو محور، رشد فردیت افسار گسیخته، عدم فرهنگ پذیری و... را در پی خواهد داشت. از آنجای که شورای شهر یک مفهوم مدرن است بایسته است که نگاه داوطلبان محترم و مردم به این مقوله (انتخابات شوراهای شهر) نیز یک نگاه مدرن باشد و فارغ از تعصبات قومی و قبیله‌ای و در جهت تحقق "شهری مطلوب و"شهروندی فرهنگی " حرکت کنیم.
متأسفانه در تبلیغات انتخاباتی و شعارهای داوطلبان محترم، گم‌شده اصلی باز هم "فرهنگ" است. در شعارهای برخی از داوطلبان محترم کلمات و جملات بی ربطی ارائه گردیده که بدون شک جنس آن (شعار) ها نه شهری و نه فرهنگی است و حتی خارج از توان و اختیار داوطلبان شوراهای شهر است. مطمنا "شهر"، "شهروند" و "فضاهای شهری متناسب و مطلوب" با شعار به وجود نخواهد آمد. شهر را شهروند می‌سازد و "شهروندی" مفهومی خلق‌الساعه نیست بلکه از مسیر توجه علمی و دقیق به مقوله فرهنگ است که شهروند فرهنگی و خلاق و مشارکت‌جو تربیت یابد. بیاییم این بار در انتخابمان مسئولانه و متعهدانه تصمیم بگیریم. شهر ما، با تمام پارک‌ها و خیابان‌هایش، با امکان تفریحی و کوچه‌هایش، با ترافیکش با فرهنگ و تاریخش بخشی از هویت ماست. شهر ما هویت ماست.
 نصرت‌اله امیری‌خواه

دیدگاه‌ها   

#1 فرهنگی 1396-02-28 16:09
شهر ما هویت ماست...عالی بود
نقل قول کردن
#2 شهروند 1396-02-28 18:26
آشتیانی :هنر زیباست و زیباسازی هنر ماست
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا