یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

ثمره سال‌ها زحمات مرحوم غلام‌حسین وجودی، از مؤسسان مکتب‌القرآن «انصارالحجه» لرستان پرورش جوانان توانا و پاک و همچنین قاریان توانایی است که در سطوح عالی کشوری و بین‌المللی صاحب‌نام هستند که ازجمله آن‌ها می‎توان از جهانبخش فرجی، بهروز رضوی، محمد شاهرخی، شفیع مؤمن، حسن‌رضا مرادی، حسن رشیدی، مرحوم مجید شاهین و سایر قاریان مطرح سطح لرستان نام برد.
حاج غلام‌حسین وجودی در سال ۱۳۰۱ در شهرستان بروجرد در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود. وی با علمای اعلام مراوده بسیار داشت به‌گونه‌ای که حضرت آیت‌الله‌العظمی بروجردی لقب «مشهدی غلام‌رضا مقدس» را به آن مرحوم داده بودند، همچنین حاج شیخ علی بخارایی، از عارفان و علمای معروف آن دوران، از دوستان بسیار نزدیک مرحوم بود.

حاج غلام‌حسین وجودی از سن پنج‌سالگی فراگیری قرآن کریم را در مکتب آشیخ حسن آغاز کرد. در سن ۹ سالگی وارد مدرسه رازانی اولین مدرسه رسمی بروجرد شد و به تحصیل علم پرداخت، ایشان هم‌زمان با تحصیل به فراگیری هنر ورشوسازی نزد مرحوم آسید حسن گدازگر نیز مشغول بود و از سن ۱۲ سالگی در مجالس و محافل مذهبی به مداحی اهل‌بیت (ع) می‌پرداخت.
ایشان بین سال‌های ۱۳۱۸ تا ۱۳۲۵ در محضر حاج‌آقا ابوالحسن مستجاب جلسات قرائت قرآن را برگزار می‌کردند و هم‌زمان به تحصیل علوم قرآنی و فقه و اصول علاقه وافری نشان می‌دادند.
حاج غلام‌حسین وجودی تحت راهنمایی‌های مرحوم آشیخ عباس قمی مداح و مرحوم میرزا ذاکر هم‌چنان به مداحی در هیئت یخچال بروجرد ادامه می‌داد که در این مسیر با سوابق و شایستگی‌هایی که از خود نشان داده بود، مرحوم احمد ذاکر ایشان را به‌عنوان شاگرد خود پذیرفتند و در سال ۱۳۲۳ ازدواج کرد.
وی در سال ۱۳۲۷ به خرم‌آباد مهاجرت کرد و هم‌زمان با اشتغال به شغل ورشو فروشی، در هیئت انصارالحسین (ع) که مؤسسین آن حاج علی‌اصغر قبادی و مرحوم مظلوم بودند به نوحه‌خوانی و مداحی اهل‌بیت (ع) می‌پرداخت.
ایشان طرح‌هایی نو به هیئت ارائه می‌دادند، یکی‌از طرح‌های ایشان که مورد استقبال قرار گرفت تشکیل جلسه قرائت قرآن و بیان احکام بود. هم‌زمان با این فعالیت‌ها به همراه شیخ محمد یزدی که در ماه رمضان آن سال‌ها مجالس وعظ و خطابه داشت خدمت آیت‌الله کمالوند می‌رسیدند.
حاج غلام‌حسین وجودی جلسات قرآن را در خرم‌آباد در ماه رمضان سال‌های ۱۳۲۷ تا ۱۳۳۰ در محضر حضرت آیت‌الله کمالوند برگزار می‌کرد و در مسجد حوزه کمالیه خرم‌آباد در هماهنگی و نظم دادن به مراسم روضه و ذکر مصیبت اهل‌بیت (ع) فعالیت داشت.

سال ۱۳۴۰ که حضرت آیت‌الله کمالوند وفات یافت حاج‌آقا وجودی جهت شرکت در مراسم تشییع جنازه به قم می‌روند و در آنجا برای بازگو کردن پاره‌ای از مسائل به حضور مرحوم حضرت امام خمینی (ره) مشرف شدند، آن‌جا امام (ره) از فعالیت هیئات از ایشان سؤال فرمودند و پس از ارائه گزارش مختصری از وضعیت فعالیت‌های مذهبی در خرم‌آباد از سوی حاج‌آقا وجودی، حضرت امام (ره) به ایشان توصیه می‌کنند که به جوانان و نوجوانان بپردازند و آن‌ها را هدایت کنند.
در بازگشت به خرم‌آباد تصمیم گرفت بنا به فرمایش حضرت امام (ره) جلسه قرائت قرآن برای نونهالان و نوجوانان تأسیس کند که این هیئت با تأیید شهید حجت‌الاسلام سید فخرالدین رحیمی «مکتب‌القرآن انصارالحجه» نام‌گذاری شد، این مکتب در ابتدا هفته‌ای سه بار، شب‌های شنبه، دوشنبه و چهارشنبه در منزل شخصی حاج‌آقا وجودی تشکیل می‌شد.
از سال ۱۳۵۸ به بعد به‌عنوان داور مسابقات قرآن از طرف امور تربیتی، ارشاد اسلامی، جهاد سازندگی، نیروی انتظامی، فرمانداری و ... دعوت می‌شد و در کنار ایشان افرادی که عمدتاً از اعضای سابق جلسه مکتب‌القرآن بودند حضور داشتند.
ثمره سال‌ها زحمات حاج غلام‌حسین وجودی، پرورش جوانان توانا و پاک و همچنین قاریان توانایی است که در سطوح عالی کشوری و بین‌المللی صاحب‌نام هستند، قاریانی مانند حاج جهانبخش فرجی، حاج بهروز رضوی، حاج محمد شاهرخی، حاج شفیع مؤمن، حاج حسن‌رضا مرادی، آقای حسن رشیدی، مرحوم مجید شاهین و سایر قاریان مطرح سطح استان.

ایشان در مردادماه سال ۸۲ دار فانی را وداع گفت و به لقاءالله پیوست./ ایکنا

دیدگاه‌ها   

#1 لقمان نادی 1396-01-25 11:28
خداوند رحمتش کنه. چندین سال افتخار شرکت در جلسات مکتب القرآن رو بعنوان شاگرد ایشون داشتم. یادمه سه شنبه شب ها ساعت 9 شب گوشه پل شهدا در منزل ایشون که در همسایگی ما قرار داشت از محضر ایشون فیض می بردیم. انشاءالله با انبیاء و صلحا محشور بشن.
نقل قول کردن
#2 امیر رضاپناه 1396-01-25 11:49
روحش شاد
نقل قول کردن
#3 یا حسین 1396-01-25 12:11
خداوند ایشان رو مورد لطف و مغفرت قرار دهد
من تهران زندگی میکنم همسر با دیدن تصویر ایشان وشرح حال این عزیز از ایشان یاد کرد که در نوجوانی در خرم آباد یکی از شاگردان کلاس قرآن ایشان بوده وهر آنچه از قرآن بهره گرفته از این عزیز بررگوار دارد
خداوند با قرآن محشورش نماید
نقل قول کردن
#4 بچه قدیم خورموه 1396-01-26 15:56
خداوند رحمتش کند کلاسهای قرانش در مکتب القرلن کناددانشگاه ولوان تور بود بچه های صالحی هم دارد که خداوند نگهدارشان باشد
نقل قول کردن
#5 محمد کاظم فتاحی 1396-01-27 14:18
روحش شاد و یادش گرامی باد
سالیان زیادی همسایه مغازه پدری بوده و همیشه افتخار زیارت ایشان را داشتم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا