یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

 جامعه ما آمیخته‌ای از فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌هاست. پایداری چند هزارساله جامعه ایران در همزیستی این فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌ها بوده است...

"محمدجعفر محمد زاده" از اساتید لرستانی دانشگاه و معاون سابق مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یادداشت کوتاهی، عدم پرداختن به فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌ها را یک نقصان محسوس در نسل جدید جامعه متمدن و با اصالت دانسته و خواستار توجه اهل فرهنگ به ابن نقیصه شده است.
در این یادداشت آمده است:
 جامعه ما آمیخته‌ای از فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌هاست. پایداری چند هزارساله جامعه ایران در همزیستی این فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌ها بوده است.
به‌راستی اکنون هر ایرانی چه میزان شناخت از فرهنگ مردم دیگر در جامعه خودمان و از فرهنگ‌های دیگر در جامعه جهانی دارد؟ شناخت این فرهنگ‌ها سبب درک و در نهایت احترام متقابل می‌شود.
 اگر کسی در شهر یا روستایی به کسی به سبب نوع گویش و سخنش بخندد یا او را به سبب پوشاکش دست بیندازد، این چیزی نیست جز نشانه بی‌سوادی فرهنگی.
«سواد فرهنگی» شاخص بسیار روشنی برای نقش فرد در جامعه است. هر جامعه‌ای که به نقش فرد اهمیت می‌دهد و مشارکت افراد در آن مهم است، بسترهای پرورش «سواد فرهنگی» را فراهم می‌کند.
 http://yaftenews.ir/images/94/94-7/mohamadzade.jpgبر این اساس «سواد فرهنگی» را باید؛ شناخت یک فرد از پیشینه یا تاریخ جامعه خود و جامعه جهانی، جغرافیای خود و جغرافیای جهانی، مناسبات اجتماعی و شناخت نشانه‌های فرهنگی و واکنش بایسته و شایسته به آن دانست و برای تحقق آن اهتمام و برنامه‌ریزی نمود.

محمدجعفر محمدزاده

دیدگاه‌ها   

#1 پرستو 1396-07-28 16:37
چه کنیم تا سواد فرهنگی جامعه تقویت یابد
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا