یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

چهارشنبه‌سوری به شب چهارشنبه آخر سال (سه‌شنبه‌شب) گفته می‌شود و یکی از جشن‌های ایرانی است. "چهارشنبه‌سوری" از دو واژهٔ "چهارشنبه" نام یکی از روزهای هفته و "سور"به معنای عیش و عشرت ساخته شده است.
طبق آیین باستان در این روز آتش بزرگی بر‌افروخته و تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شد. این آتش معمولاً در شامگاه به كمپين تحريم ترقه چهارشنبه‌سوري بپيونديد/ پول‌مان را به ترقه‌هاي چيني نمي‌دهيمسه‌شنبه وقتي مردم آتش روشن می‌کنند و از روی آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من». این جمله نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه "سوری" به معنی "سرخ" به آن اشاره دارد.  به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ‌پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلات‌شان را بگیرد و به‌جای آن سرخی و گرمی و نیرو به آن‌ها بدهد.
چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیّت افراد باشد و در میان بیش‌تر ایرانیان رواج دارد. (منبع: ويكي‌پديا)
برافروختن آتش بر روی هیزم و روشن‌کردن فشفشه، از رسوم جا افتاده در جشن چهارشنبه‌سوری بوده است كه هدف از اين كار همان طور كه ذكر شد، ايجاد فرهنگي براي رواج سلامتي بين مردم بوده است.
انفجار ترقه در هيچ كجاي اين رسم جايي نداشته كه هدف اصلي آن ايجاد مزاحمت براي ديگران و نيز به خطر انداختن سلامتي شركت كنند‌گان در مراسم و ديگران است و لذا كلاً با اهداف جشن چهارشنبه‌سوري منافات دارد و اين كار ناپسند از دو دهه قبل در برخي نقاط ايران رواج يافت و به ساير نقاط نيز رواج پيدا كرد.
اينك بر رسانه‌ها و مردم فرض از دخل و تصرف سوء‌استفاده كنندگان كه با هدف بر جيب زدن سودهاي كلان از راه فروش ترقه، در فكر تغيير رسوم اين مراسم باستاني هستند، جلوگيري نموده و ضمن ايجاد فرهنگ‌سازي لازم، همگي شر اين افراد را از سر اجتماع كوتاه كنيم
پس بياييد چهارشنبه آخر سال به ترقه‌ نه بگوييم و تلاش كنيم ضمن زنده نگه داشتن رسوم باستاني، كسب سلامتي كه هدف اصلي برپايي اين جشن بوده است را جا بيندازيم و از به خطر انداختين سلامتي خود و اطرافيان و نيز ايجاد ناراحتي و ‌آزار و اذيت ديگران كه كاري بسيار ناشايست به شمار مي‌رود، جلوگيري كنيم و اجازه ندهيم چهارشنبه‌سوري به چهارشنبه‌سوزي بدل شود.
پايگاه خبري يافته

دیدگاه‌ها   

#1 Armin 1394-12-21 17:09
Mamnun yafteh
نقل قول کردن
#2 شهروند 1394-12-22 01:48
در کشور ما نیز شرکت تولیدی وجود دارد که با مجوز های رسمی محصولات بی خطر تولید می کند که از نمونه های چینی بسیار بهترند . . .
نقل قول کردن
#3 سارا 1394-12-25 12:48
واقعا وحشتناکه .حالا یه عده میرن که مراسم و قشنگ به جا بیارن ولی باید از دسته دوم ترسید که بدون توجه به حضور خانواده و مخصوصا بچه های کوچیک فقط برای تفریح خودشون از کنار این خانواده ها که رد میشن نارنجک میندازن و با سرعت میرن اصلا براشون مهم نیست به سر بقیه چی میاد
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا