یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

«حاج اسد دیناروند» ملقب به «عمو اسد» پس از عمری زندگی در کنار مردم بروجرد جان به جان آفرین تسلیم نمود.
به گزارش یافته، غروب جمعه 15 دی 1396 «حاج اسد دیناروند» ملقب به «عمو اسد» پس از عمری زندگی در کنار مردم بروجرد جان به جان آفرین تسلیم نمود.
به مناسبت درگذشت این خادم مردم بروجرد، گفت‌وگوی زیر را که 19 اسفند 1390 با وی انجام شده بود، با کمی تغییر مجدداً بازنشر می‌کنیم.
نامش آقای حاج اسداله دیناروند که در بروجرد به وی عمو اسد می‌گویند، عمو اسد متولد سال 1323 در بروجرد بود.
وی شخص بسیار خوش‌برخورد و شوخ‌طبعی بوده و بیش از پنجاه سال است که در بروجرد و استان‌های هم‌جوار و حتی استان‌های دورتر، نوزادان پسر را ختنه می‌کرد.
قبل از خودش، مرحوم پدر و عمویش و قبل از آن‌ها پدر بزرگش این سنت را انجام می‌داده‌اند.
اکثر خانواده‌های بروجردی عمو اسد را می‌شناسند و اعتقاد دارند که تبحر وی در عمل ختنه کودکانشان، عوارض بعدی این عمل را بسیار کمتر از عمل‌های مشابه در علوم پزشکی نموده است!
حاج اسد دیناروند اگر در اروپا زندگی می‌کرد اکنون نامش در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده بود!
به خاطر اینکه آمار عمل‌های ختنه‌هایش این‌قدر زیاد بوده و هست که تعداد آمار دقیق آن‌ها را فراموش نموده است شاید جالب باشد بدانید که رکورد 115 عمل ختنه در یک شبانه‌روز در روستاهای اطراف بروجرد را نیز در کارنامه خود دارد.
حتی چند سال قبل در روستاهای ... 55 عمل ختنه را از ساعت 12 شب تا 6 صبح انجام داده است.
برایم تعریف می‌کرد که سالیان قبل در روستایی نوجوانی را ختنه نمود و به شوخی به وی گفت اگر موقع عمل ختنه گریه نکنی بزرگ که شدی برایت زن می‌گیرم!
اتفاقاً چند سال بعد در مسیر عبور از همان روستا جوان برومندی جلوی راهش سبز شده و می‌گوید عمو اسد مرا می‌شناسی؟ و در جواب نه گفتن عمو اسد، جوان می‌گوید من فلانی‌ام و خاطرخواه فلان دخترم که خانواده‌اش مرا به دامادی قبول نمی‌کنند! الوعده وفا!
عمو اسد هم شب را در همان روستا اطراق نموده و با گفتگو با خانواده دختر که اتفاق از آشنایانش نیز بوده‌اند آن‌ها را راضی به انجام این وصلت نموده و همان شب صیغه محرمیت بین دختر و پسر خوانده می‌شود.
به هر حال آقای اسد اله دیناروند چهره بسیار آشنا و دوست‌داشتنی برای اهالی بروجرد و استان‌های هم‌جوار بود و از آنجا که انسانی متدین و از دوستداران و خادمان خاندان اهل البیت (ع) بود، در مقابل هر عمل ختنه، هر چقدر که هدیه به وی می‌دادند، خدا برکت گفته و هیچ‌گاه دیده نشد که ایشان به خاطر کم بودن وجه دستمزد به کسی اعتراض کند.
15 دی 1396 عمو اسد، مرد دوست‌داشتنی و مورداحترام بروجردی‌ها، جان به جان آفرین تسلیم نمود، برای شادی روحش بخوانیم فاتحه با صلوات.
 
فرهاد داودوندی/ بروجرد

دیدگاه‌ها   

#1 شهروند 1396-10-16 07:34
به برادر بزگوارش و خانواده محترمشان تسلیت عرض می نمائیم
نقل قول کردن
#2 مجیدی 1396-10-16 08:39
مرحوم حاج اسددیناروند سرپرست هیات فاطمیه بروجرد، مردی بزرگ خوش اخلاق ومهربان بود شادی روحش صلوات
نقل قول کردن
#3 کانون بازنشستگلن 1396-10-16 14:41
همکار گرامی بازنشسته جباب آقای رضا دیناروند در گذشت حاج اسد دیناروند احوی بزرگوارتان به جناب عالی و خانواده محترم و داغداراتان تسلیت عرض می کنم اعضای هئیت مدیره کانون بازنشستگان بنیاد مسکن کشور منوچهر فراقی - مراد شرفی - حسین عبادی زاده
نقل قول کردن
#4 ابراهیم آریاوند 1396-10-17 13:29
خداوندروحش راشادکند....‌‌م ردمسئولیت پذیری بود.....پسران بنده هم ایشون ختنه کردن...یاددارم یکی ازبچه هام یه خورده احساس دردداشتندوبه ایشون که اطلاع دادم فوراازبروجردبه خرم آبادآمدن....حتی یک ریال بابت این قضیه ازم هرکاری کردم نگرفت.....
نقل قول کردن
#5 رضا 1396-10-17 21:54
عرض تسلیت به خانواده محترم ایشان بخصوص دکتر افشین نیکروان فرزند خلف آن مرحوم
نقل قول کردن
#6 گماری 1396-10-17 23:25
حاج اسدالله دیناروندبافوت ایشون شوکی به مردم بروجردواردشد.هر قدرازخوبی ایشون بگیم کم گفتیم الحمدلله اعمالشون روامروزباجمعیت وصف ناپذیرمردم دیدیم.خداوندبه همسربزرگواروفرز ندان عزیزشون صبربده انشالله.روحت شاد ای بزرگ مرد
نقل قول کردن
#7 ازطرف دوستان 1396-10-18 14:49
خدا رحمتش کنه عرض تسلیت به آرش جان پسر کوچک حاج اسداله
نقل قول کردن
#8 باران 1396-10-20 01:01
تسلیت
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا