یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

«یادگار ساسانیان فرومی‌ریزد، دژ شاپورخواست یا قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد در حال فروریختن است. ترک‌ها هر ماه بیشتر می‌شوند و نم و رطوبت این بنا را احاطه کرده است.»
این‌ جملات نخستین حرف دوستداران میراث فرهنگی استان لرستان برای جلوگیری از تخریب احتمالی "قلعه فلک‌الافلاک" است. تخریبی که بعد از ایزوگام سقفِ قلعه و جلوگیری از بیرون زدن نم‌های این بنای دوره ساسانی می‌تواند اتفاق بیفتد. اما جمله‌ی این دوستدارانِ میراثی با یک درخواست کامل می‌شود: «لطفا با انتشار این عکس صدای خرد شدن این بنای بی نظیر باستانی را به گوش مردم و مسئولان برسانید.»
هرچند این درخواست در قالب جملات دیگری در طول هفته‌های گذشته مانند «تخریب قلعه فلک‌الافلاک» در فضای مجازی و کانال‌های مختلف تلگرامی رد و بدل شد، اما این حرفی نبود که دوستداران میراث فرهنگی آن را مطرح کرده باشند، بلکه آن‌ها فقط نسبت به وضعیت برجی که ترک‌های "شاهدِ بنا"یش (در مرمت بنای تاریخی بخشی از بنا برای نشان دادن وضعیت گذشته نگه داشته می‌شود که اصطلاحا شاهد بنا نامیده می‌شود) در حال گسترش است، هشدار دادند.

 
میلگردهای بیرون‌زده و مرمت‌های نصفه نیمه، بلای جان فلک‌الافلاک‌اند
از سوی دیگر، این دوستداران میراثی استان لرستان از هفته‌ی گذشته اقدام به ایجاد یک پویش با نام «پویش ملی حامیان فلک‌الافلاک» کردند و حتی برخی از هنرمندان مانند تهمینه میلانی، باران کوثری، هانا کامکار و پرستو گلستانی به این پویش پیوستند.
این پویش درخواست فعالان و دوستداران میراث فرهنگی از رئیس جمهور را در قالب یک پوستر این طور بیان می‌کند:
«ما دوستداران میراث‌فرهنگیِ ایران از رئیس جمهور تقاضا داریم علاوه‌بر اعتبارات برای تعیین حریم قلعه باستانی فلک‌الافلاک، بودجه کافی برای مرمت و نگه‌داری این دژ منحصربفرد را نیز در نظر بگیرد. این میل‌گردهای بیرون‌زده و مرمت‌های نصفه و نیمه، بلای جان این بنا شده‌اند.»
آن‌ها رونوشت درخواست‌شان را در قالب همان پوستر برای علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز فرستاده‌اند.
از سوی دیگر بعد از انتشار متن‌های دیگری مانند «یادگار ساسانیان فروریخت» به خصوص در فضای مجازی، واکنش‌هایی مطرح شد که «ما به عنوان "پویش ملی حامیان فلک‌الافلاک" هیچگاه خبر از تخریب قلعه نداده‌ایم. ما با اطلاعاتی که کارشناسان به ما داده‌اند و بررسی روند ۱۶ ساله مرمت‌های غیراصولی، تخریب را قریب‌الوقوع پیش‌بینی و قلعه را در مقابل زلزله بزرگ، ناایمن معرفی کرده‌ایم.»
به گزارش ایسنا، با انتشار این خبرها مسئولان میراث فرهنگی در واکنش‌های مختلفی چه از طریق رادیو و چه جوابیه‌هایی که در رسانه‌های مختلف منتشر کردند این قضیه را رد کردند.
 
فلک‌الافلاک در وضعیت مناسب و پایداری به سر می‌برد
در آخرین واکنش نیز فرهاد عزیزی، مدیرکل امور پایگاه‌های جهانی نیز روز (شنبه ۱۲ آذر) وضعیت این بنای تاریخی را پایدار و مناسب ارزیابی کرد. 
به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ عزیزی اعلام کرده است: با توجه به بررسی‌های تخصصی و کارشناسانه، مشکل تازه‌ای برای این قلعه تاریخی رخ نداده و این بنای ارزشمند در وضعیت پایداری به سر می‌برد.
 وی افزود: قلعه تاریخی فلک‌الافلاک پیشتر با مشکلات زیادی مواجه بود که در این چند سال اخیر با کمک‌ها و همکاری‌های مسئولان استان لرستان، اقدامات خوبی در این قلعه انجام شده که بخشی از این اقدامات اساسی و زیربنایی و بخشی دیگر اضطراری بوده است.
 او با اشاره به تملک بخش‌های مختلف این قلعه توسط برخی نهادهای اجرائی تاکید کرد: پیش از این قلعه فلک‌الافلاک در تملک ارگان‌های مختلفی مانند ارتش، سپاه، دانشگاه و بخش خصوصی بود که به لحاظ مدیریتی وضعیت بسیار مبهمی داشت. خوشبختانه در این سال‌ها مردم به دلیل حساسیت ویژه‌ای که به این بنای تاریخی دارند، موضوعات مربوط به این قلعه را پیگیری کرده‌اند و به واسطه همین پیگیری‌ها، اتفاقات بسیار مناسبی رخ داده است، به طوری‌که زمینه آزادسازی بخشی از قلعه را فراهم کرد.
 عزیزی یکی از اقداماتی که در چند سال قبل انجام شده را طرح استحکام‌بخشی دانست و بیان کرد: اعتبارات بسیار خوبی برای این اثر تاریخی در نظر گرفته شده که بخش زیادی از این اعتبارات به آزادسازی قلعه اختصاص یافته است. چون این اثر یکی از کاندیداهای ثبت جهانی است و یکی از اولویت‌های ثبت جهانی مدیریت یکپارچه است.
وی افزود: خوشبختانه در بحث آزادسازی قلعه فلک الافلاک هم اکنون نتایج خوبی حاصل شده و بخش مربوط به ارتش کاملا آزادسازی شده است. بخشی اما همچنان در تملک سپاه است که با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان استانداری و سپاه تا سال آینده قلعه فلک الافلاک به طور کامل آزادسازی می‌شود.
او به ساماندهی و حفاظت‌های کارشناسانه‌ای که در قلعه فلک الافلاک صورت گرفته، نیز اشاره کرد و افزود: ساماندهی محوطه قلعه فلک الافلاک و مرمت عمارت سربازخانه از جمله اقداماتِ انجام شده هستند. همچنین در سال ۸۴ طرح استحکام قلعه از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان صورت گرفته جزو اقدامات اساسی به شمار می‌رود.
مدیر امور پایگاه های جهانی ادامه داد: در یکی دو سال اخیر اقدامات اضطراری متعددی روی بنا انجام شده، اما با این وجود یک‌سری تَرک روی بدنه قلعه وجود دارد که بخشی از آنها به دلیل سنگینی و فشار سقف‌ها ایجاد شده‌اند. سال گذشته سبک‌سازی سقف انجام شد، اما قطعا طرح استحکام بخشی که سال ۸۴ آغاز شده باید تداوم پیدا کند و اجرای بخش‌های باقیمانده به سرانجام برسد تا این طرح کامل شود.
عزیزی تاکید کرد: درحال حاضر امیدواریم تملک قلعه فلک‌الافلاک به سرعت انجام شود تا بتوانیم یک پلان مدیریت جامع برای این اثر تاریخی تهیه کنیم تا هرچه سریع‌تر همه‌ی مسائلی که در قلعه وجود  دارد را مرتفع کنیم. 
 
 وقتي قلعه فلک‌الافلاک ارزشي براي مسئولان ندارد/ زنگ‌ها براي كه به صدا در مي‌آيند؟

این هشدار را امام جمعه مرکز استان ۳ سال پیش داد
به گزارش ایسنا، قبل از هر اظهارنظری از سوی پویش یا هر کدام از دوستداران میراث فرهنگی استانی و کشوری در طول یک ماه گذشته، نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان بود که در تاریخ ۱۱ مهر ۹۳ در خطبه‌های نماز جمعه خرم‌آباد، این هشدار را مطرح و نسبت به بی‌توجهی به این قلعه تاریخی اعتراض کرد.
حجت‌الاسلام سید احمد میرعمادی در آن زمان اعلام کرد: «در حال حاضر شاهد هستیم که این قلعه تاریخی در حال تبدیل به تلی از خاک است. دیوار اطراف این بنا در حال رانش است، حیف است این اثر تاریخی که میراث تاریخی و فرهنگی مردم لرستان است نابود شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به مشاهده آثار نم‌زدگی در دیواره‌های قلعه تاریخی فلک‌الافلاک یادآور شد: بایستی اقدامات جدی برای استحکام‌بخشی این بنای تاریخی صورت گیرد و همچنین به زیباسازی آن اهمیت داده شود. گردشگرانی که به لرستان سفر می‌کنند، اولین جایی که سراغ می‌گیرند قلعه فلک‌الافلاک است، از مسئولان و متولیان امر می‌خواهیم اقدامات جدی در این زمینه انجام دهند.»
 
منبع: ایسنا

دیدگاه‌ها   

#1 اکبر 1396-09-12 18:44
کاش زودتر سپاه پاسداران اون ناحیه رو تخلیه کنند و به منطقه ديگري نقل مکان کنند تا دسترسی لازم برای استحکام بخشی و استفاده از فضای اطراف قلعه و احیا محوطه باستانی ایجاد شود .
نقل قول کردن
#2 سپهر عاشق خرم آباد 1396-09-12 19:11
باید برای میراث فرهنگی لرستان صدقه بدیم.یه وقت چشم نخورن به خاطر این همه دسته گلی که به آب میدن!از قرار معلوم این آقایون اصلاً متوجه نیستن اگر قلعه فلک الافلاک ریزش کنه،دیگه هیچ گردشگری نمیاد خرم آباد و به طور کلی صنعت توریسم لرستان تعطیل میشه.
نقل قول کردن
#3 سپهر عاشق خرم آباد 1396-09-12 19:27
خانه ای در اصفهان که کمتر از دویست سال قدمت داشت چند روز پیش تخریب شد،بلافاصله با پیگیری تحسین برانگیز میراث فرهنگی اصفهان،عملیات بازسازی آن خانه شروع شده و تا قبل از نوروز97تکمیل می شود!و در لرستان قلعه فلک الافلاک با چند هزار سال قدمت و معماری منحصر به فردش در حال تخریب و نابودیست،اما مسئولان میراث فرهنگی خیلی ریلکس این موضوع را که مثل روز روشن است انکار می کنند.علت اصلی تفاوت جایگاه اصفهان و لرستان در صنعت گردشگری ایران دقیقاً همینجاست.اصفهان با آثار دوره صفوی و قاجار شده قطب بین المللی گردشگری ایران و لرستان با آثار ماقبل تاریخ و شاهکارهای معماری چند هزار سال قبل کماکان معبر گردشگری است.متأسفم
نقل قول کردن
#4 اندیشه 1396-09-12 23:15
امیدواریم مسئولان هرچه بیشتر در مرمت و نگهداری این بنا تلاش نمایند، زیرا پشیمانی سودی در پی نخواهد داشت. اگر امروزسازمان میراث فرهنگی قصوری در نگهداری آن نماید بهتر است برای همیشه این سازمان در این شهر تعطیل شود. چون در واقع خطای نابخشودنی خواهد بود.
با امید آبادانی و پا برجا ماندن این بنا
نقل قول کردن
#5 امین 1396-09-13 07:19
اگر این بنا در شهر دیگری بود الان مرمت و ثبت جهانی شده بود و توریست و گردشگر بیشمار می آمدندو این اکنون جز (لر)ستان است.متاسفم برای اینگونه طرز فکر....
نقل قول کردن
#6 رضا 1396-09-13 08:00
امیدواریم سپاه پاسداران نیز مانند سایر ارگانها هر چه سریعتر نسبت به آزاد سازی حریم قلعه اقدام و دل مردم را شاد نماید.
نقل قول کردن
#7 سپهر عاشق خرم آباد 1396-09-13 08:47
به نقل از امین:
اگر این بنا در شهر دیگری بود الان مرمت و ثبت جهانی شده بود و توریست و گردشگر بیشمار می آمدندو این اکنون جز (لر)ستان است.متاسفم برای اینگونه طرز فکر....

برای طرز فکر خودت متأسف باش.مگه واقعیت غیر از اینه؟!اگر قلعه در شهر اصفهان بود آیا الآن اینطور وضعیتی داشت؟؟؟آیا ثبت جهانی نشده بود؟؟؟
نقل قول کردن
#8 اکبر 1396-09-13 19:42
به نقل از سپهر عاشق خرم آباد:
به نقل از امین:
اگر این بنا در شهر دیگری بود الان مرمت و ثبت جهانی شده بود و توریست و گردشگر بیشمار می آمدندو این اکنون جز (لر)ستان است.متاسفم برای اینگونه طرز فکر....

برای طرز فکر خودت متأسف باش.مگه واقعیت غیر از اینه؟!اگر قلعه در شهر اصفهان بود آیا الآن اینطور وضعیتی داشت؟؟؟آیا ثبت جهانی نشده بود؟؟؟

داری اشتباه میزنی داداش
نقل قول کردن
#9 کاکاوند 1396-09-14 06:58
به نقل از اکبر:
به نقل از سپهر عاشق خرم آباد:
به نقل از امین:
اگر این بنا در شهر دیگری بود الان مرمت و ثبت جهانی شده بود و توریست و گردشگر بیشمار می آمدندو این اکنون جز (لر)ستان است.متاسفم برای اینگونه طرز فکر....

برای طرز فکر خودت متأسف باش.مگه واقعیت غیر از اینه؟!اگر قلعه در شهر اصفهان بود آیا الآن اینطور وضعیتی داشت؟؟؟آیا ثبت جهانی نشده بود؟؟؟

داری اشتباه میزنی داداش

خوب چرا ناراحت میشید داره واقعیت رو میگه
نقل قول کردن
#10 خرم آبادیم 1396-09-14 11:50
اینایی که دارن با قاطعیت میگن قلعه هیچ مشکلی نداره
مکتوب به مقامات بالای کشور نامه بدن
اون آقایی که اومده میگه قلعه هیچ مشکلی نداره فک کنم فقط عکس قلعه رو اونم از یک زاویه دیده
نقل قول کردن
#11 بیرانوند 1396-09-14 20:49
ما یک ظرفیتی بنام قلعه داریم میتونیم کنارش یه دریاچه گردشگری بزنیم ، کمپ اقامتی بزنیم ، هتل و موزه و رستوران بزنیم و شغل ایجاد کنیم و درآمدی درست کنیم برای جوانان بیکار ولی متأسفانه هیچ اراده قوی برای کمک به اقتصاد مردم خرم آباد وجود ندارد
نقل قول کردن
#12 یاور 1396-09-15 08:04
((برج ایران لر)) رو بسازید و به این حواشی کاری نداشتع باشید
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا