یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

كتاب طبیعت لرستان طبیعت لرستان
علي‌رضا فرزين
تيراژ: 3 هزار نسخه
تعداد صفحه: 272
قطع: رحلي به صورت بياضي
ناشر: مؤلف
طراح جلد: اصغر رحیمی‌فرد
 صفحه‌آرايي: امین صفایی‌زاده
شابك:  9786000422608
قيمت: 95 هزار تومان

کتاب طبیعت لرستان 298 عکس رنگی دارد و حدود 40 صفحه متن با توصیف‌های روان و ساده از زیبایی‌ها طبیعت لرستان که گاهی متن است و گاهی شعر و بیش‌تر آن تراوش ذهنی و احساس عکاس است.
 متن کتاب آن‌چنان است که خواننده را به نزدیک‌ترین فضاهای عکاسی می برد و دریچه‌ای دیگر را به روی آن‌ها می‌گشاید.
کتاب به دو زبان فارسی و انگلیسی با جلد سلیفون و جعبه مخصوص آن همراه با چاپی نفیس در چاپخانه ابیانه به چاپ رسیده و در صحافی علی انجام گرفته است.
ترجمه فارسی به انگلیسی آن توسط پوریا خدیش استاد دانشگاه شیراز برگردان شده است.
کتاب طبیعت لرستان معرفی همه‌جانبه طبیعت زيباي استان لرستان است. حیات وحش، گونه‌های گیاهی، جنگلی، معادن، مردم و طبیعت و مناظر بدیع و کم‌نظیری که استاد فرزین طي ساليان متمادي ثبت و ضبط نموده است.
عکس‌های کتاب با عکسی از صبح مه‌آلود کناره رود کشکان در ویسیان آغاز می‌شود و با عکسی از غروب آفتاب به پایان می‌رسد. شهر ویسیان در 30 کیلومتری جاده قدیم خرم‌آباد- اندیمشک قرار دارد. رود از کناره این شهر می‌گذرد و برنج آن از مرغوب‌ترین برنج‌های کشت شده در استان لرستان است.
عکس‌هایی از حیات وحش مناطق مختلف استان لرستان، آبشار نوژیان، پشتکوه و پیشکوه بختیاری در جنوب شرقی شهرستان الیگودرز، کوه تاف واقع در 35 کیلومتری جنوب خرم‌آباد، مخمل‌کوه در مسیر جاده الشتر به خرم‌آباد، خرسنگ‌های رسوبی دامنه مخمل‌کوه، روستای ممیل در 35 کیلومتری شامل شرقی خرم‌آباد، آبشار وارک در 45 کیلومتری جنوب خرم‌آباد، بلوط‌ زار دشت هومیان واقع در 40 کیلومتری شمال شرقی کوهدشت، دیواره کوه میرملاس در 25 کیلومتری شمال غرب کوهدشت و... دیگر تصاویر کتاب است.
یادداشت عکاس برای انتشار کتاب «طبیعت لرستان» و همچنین مختصری درباره ویژگی‌های طبیعت و تاریخ فرهنگ و هنر استان لرستان، بخش افتتاحیه کتاب را تشکیل می‌دهند.
فرزین در بخشی از یادداشت خود بر این کتاب نوشته است: «خیلی دوست داشتم، برای معرفی طبیعت لرستان که بی‌تردید بخش مهمی از تنوع زیستی، زمین‌شناسی و دیگر شگفتی‌های طبیعت میهنمان را در خود جای داده است، کتابی بهتر از این منتشر می‌کردم، اما به دلیل نداشتن تجهیزات کافی و محدودیت‌ها نتوانستم آن‌چنان که هست، آن را بنمایانم... برای دل سپردن به زیبایی‌های لرستان، نیازی نیست که راه زیادی را بپیمایی، هرجای آن که باشی با طی کم‌ترین مسافت و در زمانی کوتاه می‌توانی به چشمه‌ای پر آب و یا جنگلی انبوه از درختان بلوط و یا اگر اهل کوه باشی به چشم اندازی از قله‌های بلند کوهساران زاگرس برسی.»
«لرستان در گذر تاریخ»، «قلعه فلک‌الافلاک، «دژ شاپورخواست»، «گورنگاره‌های لرستان»، «مشکه و مالار: پژوهشی در فن‌آوری‌های سنتی و بومی»، «لرستان: سیمای طبیعی، تاریخی و فرهنگی» و «کتاب خرم‌آباد» نام دیگر کتاب‌های منتشر شده علی‌رضا فرزین است.
 

دیدگاه‌ها   

#1 سمیرا 1394-05-27 11:29
بی شک فرزین مایه فخر لرستان است.
دست مریزاد استاد...
مانا باشی
نقل قول کردن
#2 بهزاد مرادي 1394-05-31 11:34
با سلام وخداقوت به استاد ارجمند جناب آقاي

فرزين كه عمر خود را عاشقانه صرف شناسايي

وجب به وجب خاك لرستان نمودند وشاهكارهاي

ارزند ه ا ي در اين خصوص داشته وخواهند داشت

آرزوي توفيق براي ايشان وخانواده محترم كه

هميشه در همه حال همراهي شان نمودند
نقل قول کردن
#3 علي 1394-06-02 13:09
عالي
نقل قول کردن
#4 حامد 1394-06-02 15:01
از کجا می شه تهیه کرد؟
نقل قول کردن
#5 بابک 1394-06-12 14:46
بسیار عالی خسته نباشید واقعا برای لرستان این گونه کارهای فرهنگی بسیار مفید است چراکه لرستان بسیار ناشناخته است و مناظر زیبا و دل انگیزش برای ایرانیان رخ ننموده است.
نقل قول کردن
#6 سیفا 1395-05-12 02:03
استاد فرزین با عکساش لرستان رو بدنیا معرفی کرد اهل مطالعه میدونن من چی میگم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا