یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در عصر حاضر بر هیچ‌کس پوشیده نیست. هم‌اکنون 80 درصد از مطالب موجود در اینترنت به زبان انگلیسی می‌باشند و این همان واقعیت «زبان بین‌المللی» را بیش از پیش در ذهن متبادر می‌سازد. بیش از یک  و نیم میلیارد نفر در دنیا به این زبان سخن می‌گویند و بیش از یک میلیارد نفر نیز در حال یادگیری این زبان در دنیا می‌باشند.
بدون تسلط به زبان انگلیسی، ورود به حوزه‌های تجاری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در سطح بین‌المللی بسیار دشوار خواهد بود و لازمه فعالیت‌های بین‌المللی در دنیای کنونی آشنایی و تسلط به زبان انگلیسی می‌باشد و این یک واقعیت انکارناپذیر است.
 اما با وجود پیشرفت‌های علمی توسعه دانشگاه‌ها و گسترش دامنه تحقیق در کشور، متأسفانه ایرانیان هم‌چنان در فراگیری و به کارگیری زبان انگلیسی با مشکلات بسیار مواجه هستند.‌ به منظور آشنایی بیشتر با شیوه‌های نوین زبان آموزش گفتگوی کوتاهی با «مهدی شریعتی» از مدرسان با سابقه زبان استان گلستان انجام داده‌ایم. ایشان کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی و همچنین دارای گواهینامه‌های بین‌المللی تدریس زبان از آکادمی آکسفورد سرت انگلستان و آکادمی ICS کانادا می‌باشد.
 
چرا یادگرفتن زبان دشوار است؟
یادگیری زبان بستگی به انگیزه و اهداف فرد دارد و هر قدر هدف برای فردی کم‌اهمیت‌تر و کمرنگ‌تر باشد، یادگیری دشوارتر خواهد بود. البته روش‌های یادگیری نیز در آموزش زبان بسیار مهم هستند و به عقیده بنده برای هر فرد باید از یک شیوه یا متد خاص استفاده کرد. چرا که افراد دارای قابلیت‌ها و توانمندی‌های مختلف هستند.
 
در مورد روش کدینگ که الآن در همه‌جا از آن صحبت می‌کنند لطفاً توضیح بدید.
یکی از روش‌های نوین یادگیری زبان روش کدینگ است. در این روش تصویرسازی برای یادگیری واژگان مخصوصاً واژگان آکادمیک و مشکل مورد استفاده قرار می‌گیرد و زبان‌آموز با این روش در مدت‌زمان خیلی کم می‌تواند بین 50 تا 100 کلمه در روز حفظ کند. به این صورت که ما از طریق سرنخ سازی برای هر واژه مفهوم بهتر و قابل‌درک‌تری از هر واژه خواهیم داشت.
 
چطور معانی واژه را به یاد بیاوریم؟
با شنیدن و یا دیدن واژه سرنخی که برای واژه درست کردیم را تداعی می‌کنیم و سپس معنی واژه را به یاد خواهیم آورد.
البته به‌شرط اینکه این سرنخ و تصویرسازی ذهنی درست انجام شده باشد. در حقیقت با این روش واژگان در حافظه بلندمدت ما خواهند رفت و می‌توان گفت فرد تا 80 درصد در به خاطر آوردن واژگان نسبت به روش‌های قبلی (فلش کارت و تکرار و تمرین زیاد و ...) بهتر عمل می‌کند.
 
فواید این روش چیست؟
این روش قدرت به خاطر سپاری واژگان را تا چند برابر افزایش می‌دهد و یادگیری واژگان را بسیار آسان‌تر می‌کند و مهم‌تر اینکه شما می‌توانید در روز 100 و یا حتی 200 واژه در روز را فرا بگیرید. بصورت اینکه شما با مشاهده یا شنیدن واژه کد واژه (رمز یا سرنخ) تداعی می‌شود و معانی آن را به‌خاطر می‌آورید. در واقع کد پلی هست مابین کلمه انگلیسی و معنی فارسی آن و به تدریج و مرور بیشتر کدها برداشته می‌شوند و شما به‌راحتی می‌توانید معنی فارسی کلمات را به یاد بیاورید.
 
فواید یادگیری این کلمات چیست؟
با یادگیری این واژگان که به‌عنوان یکی از منابع اصلی آزمون‌های مختلف در کنکور سراسری، ارشد، دکتری و... هست افراد می‌توانند درصد بالایی را به درسی که تقریباً 80 درصد از داوطلبان از آن غافل هستند را به خود اختصاص دهند و همچنین می‌توانند مهارت شنیداری و درک مطلب خود را در مکالمات روزمره، تماشای اخبار، فیلم‌ها، خواندن مجلات و کتاب‌های مختلف افزایش دهند.
 
سخن پایانی
داشتن مهارت‌های ارتباطی کلامی و علمی از جمله اساسی‌ترین مهارت‌ها برای زندگی در عصر تکنولوژی به شمار می‌آید و در این میان زبان انگلیسی، به عنوان یکی از عمده‌ترین ابزارهای ارتباط در بهره‌گیری از منابع و مآخذ علمی و فنی، فن‌آوری‌های پیشرفته و نیز تعالی علمی، فرهنگی و اجتماعی نقش مهمی ایفا می‌کند. در جهان امروز که با شتاب چشمگیر، تحولات فرهنگی، اجتماعی، علمی و صنعتی را پشت سر می‌گذارد و مردم دنیا ارتباطی اجتناب‌ناپذیر و دوسویه با یکدیگر دارند، دانستن زبان انگلیسی در حد مطلوب، دیگر یک تفنن نیست و یک «باید» محسوب می‌شود. زبان انگلیسی را باید زبان مشترک و ابزار ارتباط همه مردم جهان بدانیم. فلذا پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها وقت و فرصت بیشتری برای آموزش زبان انگلیسی فرزندان خود در نظر بگیرند و تنها به مطالب درسی ارائه شده در کتب درسی اکتفا نکنند.
 


گفت‌وگو: وحید حاج سعیدی

دیدگاه‌ها   

#1 آرمین 1396-03-20 16:04
من علاقه شدیدی به زبان انگلیسی دارم اما خیلی ها رومی بینم که از زبان سراها بیرون میزنن از مکالمه ساده هم عاجز هستن!اگر میشه یک راه حل درست پیش روی من بذارید :oops: دنبال مدرکش هم نیستم فقط میخوام یاد بگیرم!تقریبا یک ماه پیش یک زوج گردشگر هندی از من آدرس پل دارایی زاده رو خواستن تاسر پل رسوندمشون،اونا زبانشون فول بود امامن قاطی پاطی جوابشون میدادم،خلاصه با کمال شرمندگی بهشون گفتم I cant speak English
آموزش زبان انگلیسی از دوران ابتدایی اجرایی کنن! بابا الان بنگلادشی ها زبان انگلیسی راحت صحبت می کنن اما ما نه!!!!!
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا