یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

شورای امور ایرانیان خارج از کشور در استان لرستان بار دیگر به ریاست استاندار لرستان تشکیل جلسه داد تا مهم‌ترین برنامه‌های تقویم کاری این شورا به بررسی و کارشناسی گذاشته شود.
به گزارش يافته، استاندار لرستان که شخصاً پی‌گیر امور لرستانی‌های خارج از کشور است در گفت‌وگو با دبیرخانه استانی این شورا به برخی پرسش های مطرح شده، پاسخ داد. هوشنگ بازوند استاندار لرستان
رویکرد دولت یازدهم نسبت به ایرانیان خارج از کشور نسبت به سنوات گذشته چه تغییراتی داشته است و دبیرخانه‌های شورایی استان‌ها چه مواردی را دنبال می‌کنند؟
مردم در انتخابات سال 92 به دنبال تغییر بودند. خلاهایی در بحث اقتصاد، معیشت، مباحث فرهنگی و هویت‌شان و به همین منظور تصمیم به این تغییر گرفتند و با انتخاب اکثریث فضای کشور بسیار تغییر کرد و از یاس و ناامیدی تبدیل به امید و اشتیاق به زندگی و توسعه شد. دکتر روحانی با کلیدواژه‌ای به نام تدبیر به عرصه آمدند. تدبیر همان تصمیم‌سازی‌هایی است که اول و آخرشان مشخص باشد و حتماً از کانالی کارشناسی صورت می‌گیرد. یکی از سیاست‌های اصلی همین دولت تدبیر بحث اقتصاد غیردولتی است. توسعه اقتصادی با حضور مردم و با استفاده از نخبگان و بخش خصوصی اتفاق می‌افتد. بعد از انتخاب هم با پشتوانه تدبیر و امید بخش خصوصی وارد کار شد. دولت در مباحث اقتصادی تورم را کنترل کرد و تثبیت ارز به دنبال آن اتفاق افتاد و در نتیجه تعادل به وجود آمده حضور بخش خصوصی به عنوان رویکرد اساسی دولت رقم خورد.
موانع برداشته شد و سرمایه‌گذاران اعتماد کردند. در این رهگذر سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور نیز مورد توجه قرار گرفت. ایرانیانی که شخصیت‌ها و سرمایه‌های بزرگی در هر رشته هستند و در شرایط عادی هم از کشور رفته‌اند و فعالیتشان را در خارج از کشور آغاز کرده‌اند، علاوه بر اهمیت وجودی‌شان در زمینه‌های علمی، فرهنگی و پژوهشی، سرمایه‌گذاران اقتصادی بالقوه‌ی خوبی هستند که می‌توانند در توسعه کشور نقش ایفا کنند.
 
ضرورت وجود استفاده از ایرانیان خارج از کشور در استان لرستان با توجه به تاکید به وضعیت عمومی استان چگونه کارشناسی و تعریف شده است؟
در سفر رییس جمهوری به لرستان قرار بود که ایشان ضمن سفر، جلسه‌ای با لرستانی های خارج از کشور داشته باشند که چون سفر به سرعت اتفاق افتاد، میسر نشد؛ بلافاصله بعد از سفر ایشان دبیرخانه‌ای برای جذب لرستانی‌های خارج از کشور شکل گرفت و آغاز به کار کرد که هم‌اکنون بسیار فعال است و به صورت مدام پی‌گیر امور ایشان است. در همین راستا و از آن‌جا که برای سرمایه‌گذاری در استان لرستان اولویت اصلی را بخش خصوصی گذاشته‌ایم و اعتقاد داریم غول بیکاری در لرستان که تبدیل به لشکر و گروه بیکار شده و مطالبات محترمانه زیادی هم دارند و بسیاری از آن‌ها هم در خانواده‌های خود ما هستند، نیازمند تولید ثروت و در نتیجه سرمایه‌گذاری است، بنا داریم با این هم‌تباران‌مان، وارد مذاکرات سرمایه‌گذاری بشویم. تجربه موفق ما در جذب 3600 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی و هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری در 9 ماهه اول خدمت در لرستان، امیدبخش این مسیر است.
دبیرخانه استانی امور ایرانیان خارج از کشور نیز در حال حاضر یکی از دبیرخانه‌های فعال استان‌های ایران است، به ویژه در زمینه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارج از ایران. شعار ما این است که لرستان را باید لرستانی‌ها بسازند. آن‌ها می‌توانند خودباروی در جامعه به وجود بیاورند؛ جامعه باید به این نتیجه برسد که عمده مطالبه‌اش توسعه است. توسعه یعنی حرکت. یعنی پویایی.
 
روند ارتباطات لرستانی‌های مقیم خارج از ایران با دبیرخانه استانی چگونه شکل گرفته است؟
4536 نفر لرستانی ساکن در کشورهای خارجی از طریق وزارت امورخارجه به ما معرفی شده‌اند که دبیرخانه درحال برقراری ارتباط با آن‌هاست؛ هیچ منعی برای ورود آن‌ها وجود ندارد و بدون مشکل سیاسی هستند. از سوی دیگر لرستان هویت آن‌هاست؛ سرزمین آن‌هاست؛ لرستان استانی ثروتمند با نعمت‌های خداداد است. این که ما چرا تعداد زیادی بیکار داریم شکافی است که باید هر چه سریع‌تر پر شود. مشخص شده است نزدیک به 200 نفر از لرستانی‌ها فعالیت اقتصادی دارند که در همایش آتی دبیرخانه منتظر هستیم که مهمان ما باشند و بیایند و آب و خاک خودشان را ببینند. یقین داریم افکار عمومی از آن‌ها بسیار استقبال خواهد کرد. در صحبت‌های‌شان آن‌ها نیز نسبت به سرمایه‌گذاری تمایل نشان داده‌اند؛ امیدواریم اگر آمدند و شرایط را دیدند، دنبال سرمایه‌گذاری هم باشند و فرش قرمز ما را پذیرا باشند.
از نظر ما، سرمایه‌گذار مثل زایر خداست و باید به استقبالش رفت. زایر خانه، مثل سرمایه‌گذار پی‌رضایت خداوند است. مطمئن باشند سرمایه‌گذاری سودآور خواهد بود ما حتماً تضمین می‌کنیم. نگران نباشند.
 
نمونه موفق پروژه هایی که به کمک سرمایه گذاران خارجی در لرستان فعال شده است، کدام است؟
کشت و صنعت لرستان که سال‌ها راکد بوده است با کمک سرمایه‌گذار خارجی هم اکنون رو به احیاست و تا پایان سال 93 راه‌اندازی می‌شود که سرمایه‌گذاری مطمئن با امکان صادرات محصول به حوزه خلیج فارس است. سرمایه‌گذاران ایرانی نیز پای کار هستند مجتمع تجاری اداری مسکونی کیو و چندین پروژه دیگر به کمک آن‌ها در دست اقدام است. بايد عنوان كنيم 36 درصد از مساحت کل استان در حوزه نفت گاز و انرژی قابل سرمایه‌گذاری است. در حال حاضر از کشورهای اروپایی آمریکایی و حوزه خلیج فارس نيز سرمایه‌گذارانی به ما مراجعه کرده‌اند و معتقدند لرستان بهشت گمشده سرمایه‌گذاران است.
 
فرش قرمز نماینده ارشد دولت در استان برای لرستانی های خارج از ایران چه تعابیر و مفاهیمی را ایجاد می کند؟ در این راستا چه اقداماتی انجام شده است؟
فرش قرمز نشان از توجه ویژه و خاص استاندار‌ی لرستان به امر سرمایه‌گذاری و تکریم سرمایه‌گذران دارد و لرستان نه خانه دوم که خانه اول این عزیزان است. هیچ کجا سرزمین خود ما نمی‌شود و آن‌ها دلسوزی‌شان از هر کس دیگری بیشتر است. فرش قرمز ویژگی‌های خاص خودش را دارد در عمل باید فرش قرمز ایجاد کنیم کسی که روی آن راه می‌رود، کم‌ترین انرژی را صرف کند سنگ و کلوخی سر راهش نباشد بحث زیرساخت‌ها مهم است باید فرش مطمئن باشد. در این مسیر بها دادن به حمل و نقل هوایی به معنای دست کم گرفتن حمل و نقل زمینی و ریلی نیست بلکه این نظر وجود دارد که بهبود ناوگان هوایی اثرگذاری بیش‌تری دارد؛ از این رو  ضمن سال گذشته طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد پیشرفت چشم‌گیری داشته است و تعداد پروازها از 5 پرواز در هفته در سال گذشته را به 30 پرواز در هفته افزایش داده‌ایم. ایپرون و پاویون اختصاصی ایجاد شده است. مجوز لازم برای مرز هوایی فرودگاه گرفته‌ایم که زمینه پروازهای خارجی مهیا باشد. در شهرستان بروجرد نیز زمینه‌های ایجاد فرودگاه فراهم شده است و قرار است منطقه ویژه اقتصادی نیز در محل فرودگاه ایجاد شود.
ایجاد راه‌آهن 114 کیلومتری به سمت خرم‌آباد نیز بعد از چندین سال معطلی کلید خورده است و قرارداد انجام کار  ابلاغ شده است. بدی ماجرا این‌جاست که مردم به علت تعلل های قبلی کمی دچار بی‌اعتمادی شده اند و به دلیل راکد ماندن مدت‌دار پروژه‌ها در گذشته کم‌تر می‌توانند خوشبینانه به پیشرفت‌ها اعتماد کامل داشته باشند.
 
تجربه توسعه‌یافتگی به عنوان تجربه مهم لرستانی های خارج از ایران چگونه می‌تواند به کار توسعه لرستان کمک کند؟ ویژگی های شاخص لرستان برای سرمایه گذاری لرستان کدامند؟
ما باور داريم لرستان را باید لرستانی‌ها بسازند و ظرفیت سرمایه‌گذاری آن‌ها ظرفیت بزرگی است آنها سرمایه‌گذاران خوبی هستند و می‌توانند الگوبرداری‌های خوبی را برای توسعه محقق سازند چرا که تجارب خوبی دارند.
در زمینه کشاورزی شرایط خوبی داریم؛ زمین مربوط، آب فراوان، جاذبه‌های طبیعی، سرزمین آبشارها، شقایق‌ها و بناهای تاریخی است. بیش از 2500 اثر در لرستان وجود دارد. پل‌های تاریخی و قلعه فلک‌الافلاک لرستان بسیار معروف هستند. لرستان پایتخت ژئوتوریسم ایران است. دریاچه بی‌نظیر گهر، ژئوپارک‌های علمی لرستان برای تحقیقات عالی هستند.بزرگ‌ترین زمین لغزش دنیا در منطقه سیمره و پلدختر لرستان اتفاق افتاده است و منبع تحقیقات فراوانی می‌تواند باشد.
 
استفاده از ظرفیت اجتماعی اهالی ساکن لرستان چگونه می‌تواند به معرفی و شناسایی بیش‌تر لرستانی‌های خارج از ایران منتهی شود؟
موضوع باید دهان به دهان و به صورت فردی نیز تبلیغ شود. با بستگان‌مان در خارج ازکشور که مایل به سرمایه‌گذاری‌اند یا فعالیت اقتصادی دارند تماس بگیریم، شرایط را برای‌شان توضیح دهیم و آنها را دعوت کنیم. از اتفاقات سرمایه‌گذاری خوبی که در حال وقوع است برای‌شان سخن بگوییم.
هم‌اکنون مجتمع تجاری اداری مسکونی کیو با 330 میلیارد تومان برآورد سرمایه‌گذاری در مرحله فونداسیون است و در همین مرحله مشتریان زیادی برای پیش فروش واحدهای آن مراجعه کرده‌اند. چنین پروژه‌ای در استان‌های همجوار سابقه نداشته است ما معتقدیم چرخ‌های ماشین عمران شهری باید گردش مدام داشته باشد. برای آزادسازی کامل حریم فلک‌الافلاک توافقات خوبی با سپاه انجام داده‌ایم و سپاه نیز این منطقه را تخلیه خواهد کرد تا مجموعه تبدیل به قطب گردشگری مهمی در منطقه شود. همه اين اتفافات خوب را مي‌توانيم به گوش هم‌استاني‌هاي‌مان در سراسر جهان برسانيم.
 
آتوسا رحمتي
 
 

دیدگاه‌ها   

#1 خوش طینت 1393-08-18 22:34
با سلام و تقدیر تشکر از استاندار و کلیه کسانی که دل در گرو این استان دارند هما نطور که استاندار گفته اند جای جای استان لرستان و مرکز استان امن ترین جا برای سرمایه گذاری است و می بایست کلیه ادارات در برخورد با سرمایه گذار بجای سنگ اندازی اگر سنگی وجود دارد را از جلوی پا بردارند لذا جا دارد از کسانی که قبلا به عنوان سرمایه گزار ولی به جای جیب پر پول با اندک سرمایه و فقط برای گرفتن وام های کم بهره برخی از صنایع را گرفته ونه تنها باعث رونق ان نشده اند بلکه علی رغم کلیه مساعدهای بعمل امده کاری انجام نداده اند از انان خلع ید بعمل اید و به سرمایه گذار واقعی واگذارشود از جمله شرکتهاي پارسلون. یخچالسازی {بوژان} خرم اباد هتل صخره ي . پوشاک سابق {موتوژن} و ...
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا