یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

یک تکه پیراهن تنها اثر به جای مانده از پیکر شهیدان هادی و مهدی مخلصی در بمباران هوایی خرم‌آباد توسط هواپیماهای دشمن بعثی بود.
 شهر خرم‌آباد همچون قم و دیگر شهرها و مناطق مسکونی کشور در طول 8 سال دفاع مقدس، بارها هدف بمباران کور هواپیماهای دشمن قرار گرفت و ده‌ها نفر از هم‌وطنان بی‌گناه و بی‌دفاع به خاک و خون کشیده شدند.
"یوسف مخلصی" متولد سال 1338 در خرم‌آباد و ساکن قم و از جانبازان دوران دفاع مقدس است که دو فرزند خردسالش هادی و مهدی در روز اعزام وی به جبهه - سی‌ام دی‌ماه سال 1365- بر اثر بمباران هوایی به شهادت رسیدند.
در این زمینه گفت‌وگویی با این پدر قهرمان و صبور انجام داده‌ایم:
 
از سابقه شغلی خود بگوييد.
در ابتدا به شغل جوشکاری اشتغال داشتم ولی بعداً به استخدام سپاه در‌آمدم. در عملیات بیت‌المقدس، جانباز شدم و اکنون بازنشسته سپاه امام علی بن ابی طالب (ع) و به‌ عنوان یک نیروی بسیجی در خدمت نظام و انقلاب هستم.
 
29 سال از بمباران هوایی خونين خرم‌آباد در 30 دي 1365 می‌گذرد، چه خاطره‌ای از آن روز دارید؟
اواخر دی و اوایل بهمن سال 65 مصادف بود با عملیات کربلای 5 و بنده به عنوان نیروی بسیجی همراه سپاه خرم‌آباد عازم جبهه بودم که در همین هنگام نقاطی از شهر توسط هواپیماهای دشمن بمباران شد. متوجه شدم دود و آتش از منطقه‌ای است که منزل مسکونی بنده در آن‌جا قرار دارد.
 
چه احساسی به شما دست داد؟ رفتید یا ماندید؟
با شرایط پیش‌آمده، طبیعی بود که برای بررسی اوضاع، سری به محدوده منزل بزنم لذا از محل اعزام به‌سرعت خودم را به منزل رساندم.
 
آیا حدس شما درست و نگرانی‌تان به جا بود؟
بله. بمب درست در مقابل منزل ما اصابت کرده و همه‌جا را دود و غبار گرفته بود. در آن حادثه همسر و دخترم مجروح شدند اما هادی 6 ساله و مهدی 4 ساله، به شهادت رسیدند.
 
چه اقدامی انجام دادید؟
در میان تلی از خاک و آوار، می‌گشتم و می‌گشتم چون می‌دانستم بچه‌ها در آن هنگام مشغول بازی داخل کوچه بودند تا این که ابتدا قسمت کوچکی از پیکر مهدی‌ام را پیدا کردم که از لباس کوچکش قابل‌شناسایی بود و آن را به سردخانه انتقال دادیم. اما پیکر هادی فرزند دیگرم با اصابت مستقیم بمب جاویدالاثر شد. روز بعد که رفتیم پیکر مهدی را از سردخانه تحویل بگیریم و دفن کنیم متوجه شدیم اشتباهاً به خانواده دیگری تحویل داده شده است.
 
همسر شما با این موضوع چگونه برخورد کرد؟
همسرم ابتدا از وضعیت هادی و مهدی اطلاع دقیقی نداشت. بعد از 3 روز که به همراه دخترم از بیمارستان مرخص شد، متوجه شهادت فرزندان شده بود اما فکر می‌کرد هنوز می‌شود جنازه‌ها را از لابه‌لای آوار درآورد. به رغم کسالت و جراحتی که به سبب بمباران پیدا کرده بود، تا چند روز آجرها و آوارها را با هر وسیله‌ای بود جابه‌جا می‌کرد و بچه‌ها را صدا می‌زد: هادی! مهدی! واقعاً صحنه‌های دردناکی بود چون نمی‌خواستیم و نمی‌توانستیم اصل قضیه را به او بگوییم.
 
در آن لحظات چه احساسی داشتید؟
ناخواسته صحنه عصر عاشورا و حضور حضرت زینب (س) در قتلگاه برای‌مان تداعی می‌شد. آن زمان که نیزه شکسته‌ها را کنار می‌زد تا به پیکر مطهر و قطعه‌قطعه شده سیدالشهدا (ع) برسد.
 
در حال حاضر برای این دو شهید عزیز، یادبودی هم دارید؟
در گلزار شهدای علی بن جعفر (ع) قم سنگ یادبودی به یاد این دو شهید گذاشته‌ شده است. ضمناً نام مهدی را هم بر فرزند بعدی خود گذاشتم تا او نیز راه شهدا را برگزیند و پاسدار خوبی برای ارزش‌های انقلاب اسلامی باشد؛ بعدازآن جریان هم هر سال در یادواره‌هایی که به مناسبت شهدای جاویدالاثر در قم و خرم‌آباد گرفته می‌شود، یاد دو فرزند شهیدم و تمامی شهدای بزرگوار را گرامی می‌داریم و با آنان در پیمودن راه‌شان تجدید میثاق می‌کنیم.
 
چه پیامی برای مردم و جوانان دارید؟
شهدای بی‌دفاع بمباران‌های هوایی واقعاً مظلوم‌اند، با این که به خاطر شهادت فرزندانم غبار غم همه وجودم را فراگرفته بود اما من یک بسیجی بودم و مطیع فرمان حضرت امام (ره). روحیه بسیجی، صبر انقلابی و عشق و علاقه‌ام به اسلام و امام مطلقاً اجازه نمی‌داد در مقابل دشمن تسلیم شوم و اظهار عجز کنم و به همه سفارش می‌کنم، در عمل به فرمایش رهبر عزیز انقلاب، یاد و خاطره شهدا را زنده نگه دارند و در صراط مستقیم اسلام و انقلاب ثابت‌قدم باشند و اجازه ندهند بیگانگان و نامحرمان در صفوف مستحکم انقلاب نفوذ کنند.
گفتگو: ابوالفضل بمانی/ دفاع پرس
 پس از بمباران، عصر عاشورای کربلا را در خرم‌آباد دیدم/ فقط یک تکه پیراهن از پسرم باقي ماند

رزمنده لرستاني جزو تازه‌ترین شهدای احراز هویت شده
شهیدنیوز: "محمدرضا حیدری" و "عنایت‌الله رستمی" اعزامی از لرستان و شیراز که در عملیات قدس 3 شهید و در قائمیه فارس تدفین شده بودند، از طریق آزمایشات DNA احراز هویت شدند.
 پیکرهای مطهر 2 شهید گمنام بعد از گذشت 30 سال از شهادت و 5 سال از خاکسپاری‌شان از طریق آزمایش DNA شناسایی شدند.
شهید محمدرضا حیدری، فرزند محمد، متولد سال 1345 و اعزامی از استان لرستان است. شهید حیدری سال 64 به جبهه اعزام و در منطقه عملیاتی دهلران – عین‌منصور و در عملیات قدس 3 به شهادت رسید.
شهید محمدرضا حیدری به عنوان شهید گمنام در 12 مهرماه سال 89 در استان فارس- شهرستان قائمیه تشییع و به خاک سپرده شد.
 

دیدگاه‌ها   

#1 ستاره 1394-11-06 15:03
شهدا شرمنده ایم !!!!!!

چطور میشه صداقت و اخلاص شما رو فراموش کنیم ؟؟؟
نقل قول کردن
#2 آشنا 1394-11-07 08:06
یاد شهدای عزیزرا گرامی می داریم و به روح مطهرشان صلوات می فرستیم و برای خانواده هایشان صبر و اجر طلب می کنیم .
نقل قول کردن
#3 پورحاجی 1395-12-06 08:44
با سلام با یاد شهیدان دلمان کربلایی شد واقعا شهدا عجب عظمتی دارند روحشان شاد التماس دعا
نقل قول کردن
#4 مهندس محمد صف آرا از کرمانشاه 1396-03-13 04:01
با سلام .بنده هم در همان ماه در منطقه بین پارک ساحلی و پارک شهرداری دوست عزیزم شهید محمد رضا اسدی را که برای خردید نان و رفتن به مدرسه پس از بازی (من 12 سال سن داشتم و شهیدمان هم )همدیگر را ترک کردیم به فاصله 200 متر و دقیقا برروی پل خاکی روی جوب آب و فاظلاب شهری با اصابت ترکش از دست دادم و خودم هم در نقطه بعدی بمب بعدی مجروح و دچار موج گرفتگی گردیدم.روحش شاد
نقل قول کردن
#5 محمد نحوی . از شمیران 1396-04-11 19:27
شهدا شرمنده ایم.این حقیر. محمد نحوی از شمیران. در تاریخ 1365/10/30 با کامیون شخصی جهت حمل مهمات بصورت داوطلب به همراه پدرم آقای ابوالفضل نحوی به مقصد اهواز در راه بودیم که در شهرستان خرم آباد. مورد حمله بمباران هوائی عراق قرارگرفتیم. که بر اثرموج انفجار شیشه های کامیون شکسته و ما نیز موج گرفته و جراحت برداشتیم.ای کاش سعادت داشتیم و لیاقت شهادت داشتیم. افسوس که جاماندیمبه همراه پدرم آقای ابوالفضل نحوی به مقصد اهواز اعزام شدیم که در تاریخ 1365/10/30 در منطقه شهرستان خرم آباد. مورد حمله بمباران هوائی قرارگرفتیم که بر اثر موج انفجار شیشه های کامیون شکسته و ما جراحت برداشتیم و موج گرفته شدیم.
نقل قول کردن
#6 محمد نحوی بسیجی از شمیران 1396-04-30 00:56
سلام بر شما خوبان از اینکه بزرگواری نموده اید و پیام این خدمتگذار را منتشر نمودید . سپاسگزارم. اجر شما با سالار شهیدان. التماس دعا.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا