یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت با تشریح جزئیات مشمولان دریافت بیمه بیکاری، از رصد و شناسایی بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار به منظور جلوگیری از ریزش نیروی کار خبر داد.
به گزارش یافته به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کریم یاوری گفت: با تدابیر اندیشیده شده و همت و پشتکار و جدیت کارکنان، کارشناسان و مسئولان و مدیران صف و ستاد مرتبط با حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری در کل کشور و در جهت صیانت از نیروی کار و حمایت از پایداری تولید و بنگاه‌های اقتصادی چتر حمایتی بیمه بیکاری با گسترش دامنه پوشش برای کارگرانی که بدون میل و اراده از کار بیکار می‌شوند با رویکرد اشتغال مجدد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری و کاهش طول مدت ماندگاری مقرری‌بگیران در برزخ بیکاری به جدیت پیگیری شده و نتایج خوبی حاصل شده است.
وی با بیان اینکه کلیه مشمولان قانون تأمین اجتماعی که تابع قوانین کار و کشاورزی هستند مشمول قانون بیمه بیکاری و حمایت‌های مندرج در آن هستند مشروط بر آن که بدون میل و اراده از کار بیکار شده باشند، گفت: بازنشستگان و ازکارافتادگان، صاحبان حِرَف و مشاغل آزاد و بیمه‌شدگان اختیاری و اتباع خارجی مشمول بیمه بیکاری نیستند.
یاوری ادامه داد: بیمه‌شدگانی که به علت بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، آتش‌سوزی و… بیکار شوند با معرفی واحدهای تعاون، کارورفاه اجتماعی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌شوند.
مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار افزود: در سال ۹۵ حدود سی‌ویک هزار نفر از مقرری‌بگیران بیمه بیکاری برای طی دوره‌های مهارتی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و ارتقاء مهارت به مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای در کل کشور معرفی شدند.
وی افزود: از آنجا که بیکارانی که بدون میل و اراده به چرخه دریافت مقرری بیمه بیکاری در طی سال وارد و پس از طی دوره استحقاق و یا معرفی آنها به اشتغال مجدد و… از مقرری‌بگیران بیمه بیکاری خارج می‌شوند در سال ۹۵ حدود سیصد هزار نفر از این حمایت اجتماعی برخوردار شده‌اند.
این مقام مسئول در وزارت کار با بیان اینکه حق بیمه بیکاری به میزان ۳% درصد مزد بیمه شده است که تماماً توسط کارفرما تأمین و پرداخت می‌شود، افزود: تمام مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری جزء سوابق پرداخت حق بیمه‌شده از نظر بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می‌شود.
یاوری ادامه داد: دولت مکلف است همه‌ساله از طریق سیستم بانکی و منابع اعتباری سازمان تأمین اجتماعی و با استفاده از اعتبارات قرض‌الحسنه طرح‌های اشتغال‌زایی مشخصی را جهت اشتغال به کار بیکاران مشمول قانون بیمه بیکاری در بودجه سالانه کشور پیش‌بینی و رأساً یا از طریق شرکت‌های تعاونی و یا خصوصی و با نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مورداجرا بگذارد.
نماینده وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید کشور گفت کارفرمایان بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند در صورت هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجایی کارگاه و ماشین‌آلات به‌منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید که در راستای سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی دولت صورت گیرد با تصویب شورای عالی کار از امتیازات و حمایت‌های مندرج در قانون بیمه بیکاری بهره‌مند گردانند.
وی ادامه داد: برای اجرای قوی و مؤثر برنامه فراگیر اشتغال، (تصویب‌نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی)، انسجام و همکاری همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها و حتی قوه مقننه و قضائیه نیز ضروری است.
یاوری با بیان اینکه حسب دستور تأکید وزیر محترم تعاون، کارورفاه اجتماعی تمام حوزه‌های وزارت خانه برای اجرای برنامه فراگیر اشتغال بسیج شده‌اند، گفت: با تشکیل کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌ها و کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در کشور مدت‌زمان رسیدگی و بررسی واحدهای مشکل‌دار کاهش‌یافته است.

شناسایی بنگاه‌های مشکل‌دار برای صیانت از نیروی کار
نماینده وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید کشور افزود: یکی از اهداف برنامه فراگیر اشتغال حفظ و صیانت از اشتغال موجود کشور است که برای این منظور وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی رصد و شناسایی بنگاه‌های مشکل‌دار را در دستور کار دارد تا با حل‌وفصل مشکلات بنگاه‌ها هم صیانت از نیروی کار تحقق پیدا کند هم حمایت از تولید و پایداری بنگاه و حمایت از کارفرمایان و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران موردتوجه قرار گیرد.
وی افزود: بسیاری از مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار با اتخاذ روش و شیوه مدیریت صحیح و اتخاذ تدابیر خردمندانه توسط مدیران بنگاه‌های اقتصادی و سهامداران قابل‌حل و فصل است و اکثر مشکلات درون کارگاهی در این گروه قرار دارند.
یاوری گفت: در سال ۹۵ حدود چهار هزار بنگاه اقتصادی با حدود شش‌صد هزار کارگر توسط وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی در تمامی استان‌های کشور موردحمایت قرارگرفته‌اند.

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا