یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

کنترل ذهن شما تنها و تنها به دست خودتان است اگر با خود تکرار کنید که نمی‌توانید قطعاً ناتوان خواهید شد و مغز با همین شیوه و نگرش فرمان شما را با دل و جان پذیراست پس افکار منفی را جدی نگیرید.
شخصیت انسان با تغییر شرایط و گذر زمان و با کسب تجارب جدید زندگی قابلیت تغییر دارد، پس تغییر شخصیت امکان‌پذیر است و اگر شما از بخشی از این تغییر و دگردیسی ناراحت هستید می‌توانید شخصیت خود را با استفاده از راهکارهای زیر به‌سوی تغییرات مثبت رهنمون کنید.
 
باید ببینید چه برنامه‌هایی دارید و تصمیمتان در این خصوص چیست؟
این موضوعی دوجانبه است باید ببینید اکنون کجا و چگونه هستید و دوست دارید کجا و چگونه باشید؟ باید بدانید که تغییرات شخصیتی خود را چگونه شکل دهید. بیشتر افراد تغییرات سطحی زندگی و تغییر عادت‌های بد را تغییر شخصیتی تلقی می‌کنند و فکر می‌کنند تنها با این‌گونه تغییرات مشکلات آن‌ها رفع می‌شود در صورتی که تغییرات شخصیتی زمینه و آمادگی خاصی را می‌طلبد و باید این زمینه را به‌مرور زمان در خود پرورش دهید. بهتر است شخص برجسته و وارسته‌ای را از نظر خود الگو قرار دهید و این می‌طلبد که در جذب هم‌نشین خوب ذره‌ای دقت و پشتکار داشته باشید و از شخصیت او و برنامه‌ها و آینده‌نگری‌تان یادداشت‌برداری کنید.
 
 با دوستی نزدیک مشورت کنید
جدای از بخش بالا، فعلاً با دوستی که از نظر شما قابل‌اعتماد و داناست در باره تغییرات مورد نظرتان صحبت کنید. در این حالت با همفکری انگیزه شما برای تغییرات بیشتر می شود و احساس می کنید کسی و جود دارد که ناظر کار شماست و از شما در مواقع خاص نیز حمایت می کند. در این را ه صبر و تدبیر را پشتوانه کارتان کنید.
 
 خود ارزیاب باشید
چالش های زندگی خویش را در نظر بگیرید از کارهای ساده شروع کنید و در هرگام با هر پیشرفتی که می کنید خودتان را تشویق نموده و به خودتان جایزه بدهید. همه تغییرات شخصیتی خویش را مرحله به مرحله مورد ارزیابی قرار دهید و ببینید نسبت به ابتدای امر چقدر پیشرفت داشته اید؟
 
به خودتان بر چسب نزنید و انرژی منفی ساطع نکنید
 ویژگی های منفی را به نام خود ثبت نکنید مثلا نگویید من خجالتی و کمرو هستم یا استعدادی در این مورد ندارم. اگر این نکات منفی را برای خود در نظر گر فته اید، مغز شما به سرعت آن را می پذیرد و شما را در مسیر این صفات قرار می دهد و بیهوده برای شما محدودیت هایی ایجاد می شود، بی خود نیست که گفته اند: «به کوه آواز خوش ده تا خوش آید- مده آواز ناخوش نا خوش آید» به دنبال فرصت های رشد و تغییر باشید تغییر شخصیت در گرو کنار گذاشتن کلیشه های ذهنی و محدودیت های بیهوده ای است که با برچسب زدن های بی مورد برای خود ایجاد می کنید.
 
ذهنیت مثبت و بازی داشته باشید
 اگر فکر می کنید که همه چیز ثابت است امکان تغییر برای شما از بین می رود روابطتان را مورد واکاوی قرار دهید، تضادهای خویش را به بینید و آنها را حل کنید با تلقین و انرژی مثبت زمینه های رشد و تغییر در شما بیشتر می شود و برای حل مشکلات سریع و آوردن جملات کلیشه ای و در قالب جملات منفی عقب نشینی نکنید.
 
افکار منفی را از خود دور کنید
 کنترل ذهن شما تنها و تنها به دست خود تان است اگر با خود تکرار کنید که نمی توانید قطعا ناتوان خواهید شد و مغز با همین شیوه و نگرش فرمان شما را با دل و جان پذیراست پس افکار منفی را جدی نگیرید. ذهن به شکل عجیبی در برابر فرمان هایی که می گیرد بسیار مطیع است پس ورودی های مثبتی به آن بدهید مطمئن باشید نتیجه و خرو جی های خیره کننده ای از آن دریافت خواهید کرد. بهتر است روی مهارت های مثبت اندیشی بیشتر کار کنید. چرا که گفته اند: «زندگی زیبا ست ای زیبا پسند / زنده اندیشان به زیبایی رسند.»
 
 تقلید مثبت کنید تا تغییر یابید
اگر دوست دارید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید در رفتار آدم های این چنینی دقیق شوید و سعی کنید آنها را الگو قرار دهید واز آنها پیروی کنید. برای پیشرفت در زندگی اعتماد به نفس برای هر فردی لازم است.
خود باوری و اعتماد به نفس یکی از شرایط روحی است که شخص در آن به خاطر تجربه های قبلی به توانایی ها و استعدادهای خود در موفقیت انجام کارها بطور فوق العاده اعتماد و باور دارد. خصوصیت دارا بودن اعتماد به نفس نقش حیاتی در تو سعه و پیشرفت و موفقیت های یک فرد ایفا می کند. همچنین در باره ضعف هایتان با همه صحبت نکنید. نگذارید دیگران بفهمند نواقص شما چیست در این صورت امکان تغییر سخت تر می شود و نظرات و قضاوت های دیگران به مشکلات شما می افزاید و مانع تغییر مثبت و پیشرفت تان می شود.
طوری رفتار کنید که دوست دارید و آن گونه را حت تر هستید. در این مسیر باید اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشید منتهی باید به اهداف کوتاه مدت خویش برای کسب الگوی شخصیتی مثبت بیشتر فکر کنید. تغییر شخصیت کار آسانی نیست و فرآیندی نسبتا زمان گیر است. سعی کنید محورهای اهداف و برنامه های کوتاه مدت خویش را مشخص کنید و تغییرات گام به گام ومثبت داشته باشید.
 
حضور در محیط های جدید را تجربه کنید
هرچقدر تجارب زندگی تان بیشتر باشد شما را در زندگی پخته و کامل ترخواهد کرد. محیط های متفاوت تفریحی آموزشی و حتی کاری را تجربه کنید مثلا به یک با شگاه ورزشی بپیوندید به مراکز آموزشی کم هزینه که تجربه شمارا افزایش می دهد به پیوندید از محیط های تکراری دور شوید. به سمت تر س هایتان شیرجه بزنید و خودرا درمعرض چالش های جدید تر قرار دهید؛ و ترس و و اهمه را از خودتان دور کنید. قرار دادن خود در معرض ترس و خطر مغز را می فریبد و او را در برابر واهمه های قبلی بی حس و بی تفاوت می کند.
 
دفتر چه یاد داشت داشته باشید
بعد از مدتی و گذشت مراحل مختلف ذکر شده فعالیت های تغییر شخصیت خویش را یاد داشت برداری کنید که چقدر موفقیت داشته و چقدر از اهداف ترسیم شده فاصله داشته اید. اینکه تا الآن چه کرده اید چگونه بوده اید و چگونه باید باشید؛ و باید چه برنامه هایی را برای تغییر شخصیت خویش طرح ریزی کنید و کدامیک مفید فایده واقع شده اند و کدامیک بی نتیجه و ابتر بود ه اند. در این راه مسیر را کاملا شفاف سازی نمایید.
 
تغییرات مطلوب خویش را عملی کنید
 البته فقط فکر کردن به تغییرات کافی نیست، به شخصیت مورد علاقه تان که قبلا آن را در نظر گرفته اید فکر کنید و این را با شخصیت ایشان تطبیق دهید و ببینید تا چقدر به او نزدیکتر شده اید. در این راه از همه ابزار دیداری و شنیداری و رسا نه ای جمعی در دسترس اعم از مجلات و روزنامه ها و هفته نامه های دارای صبغه رو آشناسی، اجتماعی و فرهنگی بهره بگیرید. تغییرات شخصیتی در برابر تغییرات فرهنگی و پختگی آن بسیار مهم است.
 
عادات یاد گرفته جدید ومأنوس را در خود نهادینه کنید
شما با این روش ها توانسته اید عادات مثبت جدید را در خود ایجاد کنید؛ مثلا حلقه دو ستانتان را افزایش داده و محیط جدیدی را برای زندگی ایجاد کرده اید و برخوردهای اجتماعی تان نیز متحول شده است. بنابراین با جسارت بیشتری تغییر شخصیت خود را پیگیری و ادامه دهید و تلاش کنید با من جدید خودتان خو بگیرید و آن را به پذیرید و به گذشته و ویژگی ها و خاطرات نامطلوب گذشته ای را که ترک کرده اید اصلا فکر نکنید.
درنتیجه با گذشتن مؤفقیت آمیز از این مراحل شما تقریبا شخصیت مثبتی تر نسبت به گذشته پیدا کرده اید، اما هیچ گاه خودتان را به خاطر دیگران تغییر ندهید و تنها به خاطر شخص خودتان ویژگی های منفی را کنار بگذارید. خود باشید وتنها بخاطرتعالی تان تغییرکنید. بسیار خوب گفته اند که:

 این نسخه اسرار الهی که تویی               وین آئینه جمال شاهی که تویی
 بیرون زتو نیست آنچه در عالم هست          از خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی

اینکه شما اهل مطالعه هستید و به صحبت کردن در جمع علاقه مند نیستید دلیل انزوا گرایی شما نیست و نقصی برای شما محسوب نمی شود. تغییر شخصیت وقتی لازم است که ویژگی های منفی شما مانعی برای اعتلا و آینده تان محسوب شود. تغییر شخصیت به طور کامل و تبدیل شدن به یک آدم جدید برای هیچ کس تقریبا ممکن نیست. فقط کافی است ویژگی های منفی خویش را شناسایی و از صافی عبور دهید؛ و در صدد رفع نواقص خود باشید. آنقدر پیش بروید که این تغییرات برای شما و اطرافیانتان عادی به حساب آید. تغییر سخت است اما میوه آن شیرین است. نقایص خود را با اراده رفع کنید و همان کسی بشوید که آرزویش را داشته اید. زندگی در این صورت لذت بخش تر خواهد شد. شک نکنید با تغییرات صورت گرفته دیگر شما الگویی لازم ندارید چون تمام تغییرات مثبت را در خودتان بوجود آورده اید.

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا