یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

نخستين جشنواره طنز مكتوب كشور با معرفي 10 طنزپرداز برتر كشور در تالار شهيد آويني مجتمع فرهنگي‌هنري ارشاد خرم‌آباد خاتمه يافت.

 

پشت پيامك‌هاي قوميتي، توطئه‌هاي تفرقه‌انگيز نهفته است

معاون مطبوعاتي و اطلاع‌رساني معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم پاياني نخستين جشنواره طنز مكتوب كشور گفت: در آموزه‌های دینی ما نکات اثربخشی برای ارتقاء روزنامه‌نگاری وجود دارد، لذا باید به دنبال روزنامه‌نگاری اسلامی باشیم.
محمدجعفر محمدزاده با بیان این‌ که قول سدید معادل تقوای الهی است، بیان داشت: سخن حق می‌تواند نیکو گفته شود و تلخ هم باشد. روزنامه‌نگاران باید به آموزه‌های قرآن و دین توجه جدی داشته باشند.
وي از مبالغه، تضاد، سنت‌شکنی و آشنایی زدایی به عنوان ویژگی‌های طنز یاد کرد و افزود: طنز انسان را به لبخند وا می‌دارد که ویژگی ممیزه و معنوی انسان است و طنز قدرتي معنوی دارد که به انسان معنا می‌بخشد.
محمدزاده با اشاره به این‌که برخی از طنز به عنوان نقطه‌ تکامل نقد نام برده‌اند، ادامه داد:  وقتی نقد اثر می‌کند که تأثیری در چهره  و روحیه شخص ایجاد می‌نماید.
وی در ادامه مطبوعات را به عنوان ابزاری برای عموم مردم برشمرد و گفت: مطبوعات بستر محکم و قابل اطمینانی برای توسعه طنز بود به طوری‌که اوج طنز مطبوعات به دوره مشروطه بر می‌گردد.
معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، طنز را مردمی‌ترین گونه‌ی ادبیات فارسی دانست و اظهار داشت: تأثیر عاطفی بر شخص هدف متعالی طنز است.
وي سپس یادآور شد: در شرایط کنونی نیازمندیم یک لبخند ولو تلخ به گوشه‌ی لب مردم بنشیند.
محمدزاده با تأکید بر این‌که باید به طور جد به طنز توجه شود، افزود: در راستای توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مقوله نشریه تخصصی طنز سیقاف در لرستان به صاحب امتیازي علي شیری‌ده‌پيري مجوز فعالیت دریافت کرده است.
وی بیان داشت:  با تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید طنز با نگاه قرآنی در صفحات روزنامه‌ها راه یابد.
اين مقام مسوول با بیان این که در ادبیات برای طنز ویژگی‌های زیادی از قبیل تضاد، پرادوکس، سنت‌شکنی، آشنایی‌زدایی و غیره گفته شده است و اشخاص مختلفی درباره این که طنز چیست سخن گفته‌اند، گفت: طنز انسان را به خنده و لبخندی روا می‌دارد که خنده ویژه ممیزه انسان است.
محمدزاده تصریح کرد: قدرتي معنوی در طنز هست که به انسان معنا می‌بخشد.
معاون مطبوعات و اطلاع‌رسانی فرهنگ و ارشاد در ادامه گفت:‌ طنز یک هدف متعالی دارد و آن هدف تأثیر عاطفی بر شخص است و این تصویر حتی ممکن است با جاری شدن قطره‌ای اشک باشد.
محمدزاده با بیان این که نقص جدی که امروز در مطبوعات و خبرگزاری‌ها وجود دارد این است که مطبوعات و خبرگزاری در فقر به سر می‌بریم، گفت: یا طنز را نمی‌شناسیم و در نتيجه مسائل سیاسی قبیله‌ای را وارد آن می‌کنیم و یا رغبتی به این موضوع نیست.
وي در ادامه گفت:‌ پشت طنزهای منفي قوميتی که در کشور ديده مي‌شود توطئه‌هاي تفرقه‌انگيز نهفته است تا مردم كشورمان را از اتحاد و همدلي دلسرد کنند.
معاون مطبوعات و اطلاع‌رسانی فرهنگ و ارشاد در پايان افزود: بايد تلاش کنیم طنز به یک کار فرهنگی بدل گردد و در این کار تنوع داشته باشیم و به آموزه‌های دینی و قرآنی توجه نماييم.

 

گلایه‌ از مسوولان از طريق طنز تأثیرگذارتر است

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان نيز در اين مراسم گفت: نقد عملکرد و گلایه از مسوولان دستگاه‌های اجرایی با طنز تأثیرگذارتر است.
حسن شریعت‌نژاد بيان نمود: برگزاری این جشنواره موجب ارتقاء سطح کمی و کیفی طنز در مطبوعات خواهد بود و در آینده‌ای نزدیک شاهد رشد و ارتقاء این هنر در رسانه‌ی مکتوب خواهیم بود.
وی با بیان این‌که مشکلات و دعواهای سیاسی ما با یک لبخند قابل حل خواهد بود، اظهار داشت: در آموزه‌های دینی نشاط و شادابی در جامعه‌ی اسلامی توصیه شده است و در تمامی عرصه‌های کشور نیازمند شادابی در جامعه هستیم که متأسفانه در این زمینه خلاء وجود دارد.
شریعت‌نژاد با اظهار تأسف از این‌که نشریه طنز مستقل در کشور کم است، ادامه داد: با زبان طنز می‌شود تلخی‌ها را بیان کرد. ترس از طنز نشان‌دهنده‌ی ضعف اطلاع از مبانی دینی است.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار لرستان در ادامه با انتقاد از تمسخر اقوام ایرانی و رواج پیامک‌های توهین آمیز، تصریح کرد: تخریب و به سخره گرفتن قومیت‌ها از نقشه‌های دشمنان است و با رواج پیامک‌های این‌گونه لطفمه خورده‌ایم. لازم است در جشنواره‌ها به این موضوع پرداخته شود. تمسخر اقوام یک آسیب اجتماعی است.
مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي لرستان نيز در اين مراسم اظهار داشت: امسال برنامه‌هاي متنوعي در حوزه مطبوعات لرستان رقم خورد.
حجت‌الاسلام علي اسماعيليان اظهار داشت: هم‌اكنون 46 نشريه داراي مجوز در حوزه‌هاي مختلف استان لرستان فعاليت مي‌كنند كه ما به كيفيت كار آن‌ها افتخار مي‌كنيم و اخيراً نيز مجوز چند نشريه عمومي و تخصصي نيز به استان لرستان اعطا شده است.
وي در ادامه با اشاره به ارائه بسته پيشنهادي مديران مسوول نشريات به استانداري، مهم‌ترين خواسته‌هاي آنان در قالب اين بسته را 10 برابر نمودن اشتراك ادارات، تسويه حساب بدهي‌هاي گذشته ادارت به نشريات و اجراي طرح ياور فرهنگي از طريق معرفي خدمات و پروژه‌هاي ادارات به صورت رپرتاژ آگهي در نشريات استان قلمداد نمود.10 نفر منتخب مشخص شدند

در ادامه اين مراسم، از افراد برتر تجليل به عمل آمد.
براي شركت در اين جشنواره نزديك به 500 اثر از روزنامه‌نگاران و نويسندگان استان‌های مختلف کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد كه پس از بررسي توسط هيأت داوران، در بخش "طنز مكتوب"، محمود سلطاني از اصفهان اول شد و وحيد حاج‌سعيدي از گلستان و راشد انصاري از هرمزگان نيز دوم و سوم شدند.
در بخش "كاريكاتور"، شهرام رضايي از اردبيل، احمدرضا سهرابي از فارس و احسان چراغي‌ايران‌شاهي از قم به ترتيب حائز رتبه‌هاي اول تا سوم شدند.
همچنين علي پاك‌نهاد از همدان در بخش "كميك استريپ" به عنوان نفر اول شناخته شد و سميه شوقي از خراسان نيز در اين بخش دوم شد. عنوان سوم مشترك نيز به داريوش رمضاني و مجيد صالحي از تهران رسيد.
همچنين در بخش ويژه نيز از طنزنويسان لرستان تجليل به عمل آمد. علي‌رضا قوامي، محمد گودرزي، عبدالمحمد معظمي‌گودرزي، اسد فرهمند، بهرام قبادي‌كيا، علي‌مردان عسكري‌عالم، كرم تيموري، مهران مريدي، فرج‌اله مرادي و آرش فروغي نفراتي بودند كه به آن‌ها لوح تقدير و تنديس جشنواره اعطا شد.گزارش: رضا جايدري

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا