یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

ظرف ۱۱۰ سال اخیر، ویرانگرترین زلزله لرستان ساعت ۲ و ۴۸ دقیقه بامداد شنبه ۴ بهمن ۱۲۸۷ (عصر قاجار) در سیلاخور لرستان (بین دورود و بروجرد) روی داده است. (گزارش پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی)
گفته می‌شود در این زلزله بیش از ۸ هزار نفر از سکنه سیلاخور و نقاط مجاور آن، جان خود را از دست دادند.
به یقین برخی از خانه‌های خِشتی و کاه‌گِلی دو محله کهن پشت بازار و درب دلاکان نیز از آسیب این زلزله مهیب در امان نمانده و این احتمال وجود دارد که زلزله مذکور در خرم‌آباد نیز تلفات جانی داشته است.
پس از آن تا به امروز فقط ۳ زمین‌لرزه با شدت ۶ ریشتر یا بالاتر در لرستان روی داده است:
یک بار روز یک‌شنبه ۵ آبان ۱۳۰۸ در ساعت ۷و ۴۴ دقیقه صبح به شدت ۶.۵ ریشتر
مرتبه دوم شنبه ۱۳ آبان ۱۳۱۸ در ساعت ۱۰:۴۸ صبح
و بار سوم، ساعت ۴:۴۷ بامداد جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۸۵ در منطقه سیلاخور به شدت ۶.۱ ریشتر و در عمق ۷ کیلومتری از سطح زمین که موجب مرگ ۶۳ نفر و زخمی شدن ۱۴۵۰ نفر دیگر شد.
این زمین‌لرزه با دو پیش‌لرزه و بیش از ۱۵۰ پس‌لرزه همراه بود.
نکتهٔ مثبت در کاهش تعداد کشته‌ها، وقوع پیش‌لرزهٔ ضعیف‌تر شب قبل با شدت ۴.۷ ریشتر بود که باعث شد بسیاری از مردم، شب را بیرون از خانه‌ها بخوابند.
مرکز این زمین‌لرزه روستای درب‌آستانه در ۳۰ کیلومتری جنوب بروجرد و بر روی گُسل بزرگ دشت سیلاخور بود.
همچنین ۲۶ شهریور ۱۳۳۷ نیز ساعت ۱۱:۵۸ ظهر، زلزله‌ای با قدرت ۵.۷ ریشتر در لرستان کنونی ثبت شده است که تلفات جانی از آن گزارش نشد.
به‌جز موارد فوق، حدود ۱۸ زلزله با شدت بین ۵ تا ۵.۵ ریشتر نیز در لرستان روی داده که با احتساب ۵ زلزله ذکر شده، مجموعاً ۲۳ زلزله طی ۱۱۰ اخیر در لرستان به وقوع پیوسته؛ یعنی به طور میانگین کمتر از هر ۵ سال، یک زلزله‌ی بالای ۵ ریشتر!زمین‌لرزه دشت سيلاخور ‎۱۱ فروردین ۱۳۸۵ دشت سيلاخور
 
 رضا جایدری

دیدگاه‌ها   

#1 نگار 1396-08-23 19:16
زلزله سال ۸۵
معروف به زلزله طلایی شد.

بعداز اون زلزله دولت با دادن وام بلاعوض باعث شد روستاهای منطقه سیلاخور از نظر مسکن و خانه مثل شهر بشن و با خانه های خشت و‌گلی و قدیمی خداحافظی کنند.
نقل قول کردن
#2 کوکلا 1396-08-23 23:08
خداوند لرستان را گزند بلایای طبیعی در امان بدارد در این روز همه را به ذکر و دعا و درخواست بخشش گناهان از خداوند بی همتا دعوت می کنیم همه برای دور شدن بلا و حوادث مرگبار از لرستان و ایران به ذکر صلوات دعوت می کنم الله حومه صل الله محمد و آل محمد
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا