یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

افتتاح "باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس" بهمن‌ماه پارسال با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولان استانی، موجی از خوشحالی را در بین مردم و به‌ویژه فعالان زیست محیطی استان ایجاد کرد.
این باغ که گفته می‌شود از نظر رتبه و اهمیت، بعد از "باغ ملی گیاه‌شناسی تهران" در جایگاه دوم قرار دارد، بر باقی‌مانده "باغ فلاحت یا کشاورزی خرم‌آباد" در دست اجراست.
در سال 1388 مسئولان وقت اداره کل مسکن و شهرسازی لرستان چندین هکتار از اراضی این باغ را تغییر کاربری داده و به مزایده می‌گذارند؛ بلافاصله پس از واگذاری، ساخت وساز در این منطقه آغاز شده و هم چنان ادامه دارد.از 127 هکتار مساحت این باغ تنها 12 هکتار باقی‌مانده که با همت مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان ایجاد "باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس" در آن در دست‌ساخت است و هم‌اکنون در این مجموعه، عملیات احداث مجموعه گیاهان دارویی زاگرس در آن ادامه دارد.
احترام به خواست عمومی که از آن به "افکار عمومی "یاد می‌شود، در نظام جمهوری اسلامی که مبتنی بر مردم‌سالاری دینی می‌باشد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به‌گونه‌ای که در آغازین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) نوع و مدل حکومتی موردنظر خود که جمهوری اسلامی بود را به رأی و نظر مردم گذاشتند تا نظام سیاسی تازه تأسیس، برآمده از خواست و اراده مردم باشد.
در بیشتر جوامع مردم‌سالار نیز همین‌گونه است؛ حکومت‌ها در تصمیم‌گیری‌هایی که بازتاب اجتماعی دارد تا حد ممکن نظر و خواست مردم را در نظر می‌گیرند. در موضوع «باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس» هر از چند گاهی زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر کاربری آن در سطح شهر منتشر می‌شود که نگرانی شهروندان و دلسوزان شهر را به دنبال دارد.
حفظ "باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس" از جنبه‌های گوناگون دارای اهمیت است؛ یکم؛ چون حفظ این مجموعه، خواست بیشتر شهروندان خرم‌آبادی و دوست داران محیط زیست در استان است، جلوگیری از تغییر کاربری آن موجب رضایت عمومی شهروندان خواهد شد؛ خوشبختانه شنیده می‌شود که مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی بر حفظ این مجموعه ارزشمند تأکید دارد و تاکنون در برابر تغییر کاربری در این خصوص مقاومت کرده است.
انجمن لرستانی‌های مقیم مرکز نیز در روزهای اخیر در نامه سرگشاده‌ای به ریاست محترم جمهور، تعدادی از معاونان رئیس‌جمهوری و چند تن از وزیران، خواستار حفظ باغ تاریخی و ملی گیاه‌شناسی زاگرس شدند.
دوم؛ مسئولان ارشد استان بارها بر تبدیل لرستان از "معبر به مقصد گردشگری" تأکید کرده‌اند؛ وجود این باغ در کنار مجموعه گردشگری "کیو" افزون بر تلطیف آب‌وهوا و ایجاد نشاط عمومی، این منطقه را به قطب تفریح و جذب گردشگر در استان تبدیل خواهد کرد.
سوم؛ استان لرستان با 7.13 صدم درصد کل جنگل‌های کشور بعد از استان‌های فارس و خراسان جنوبی رتبه سوم و در بین 11 استان زاگرس نشین رتبه دوم را داراست؛ با این حال استان‌های گردشگر پذیری نظیر گیلان و مازندران به ترتیب در رده‌های 11 و 20 کشور قرار دارند.
جنگل‌های زاگرس و به‌ویژه لرستان در سال‌های اخیر دچار مصیبت‌های فراوانی از جمله آتش‌سوزی‌های عمدی و غیر عمد و پدیده خشکیدگی شد، به‌طوری که متأسفانه از یک‌میلیون هکتار که تحت تأثیر این پدیده قرار گرفت‌، نیم میلیون هکتار آن در این استان قرار داشت و این تقریباً معادل نیمی از وسعت جنگل‌های لرستان است که پدیده خشکیدگی نفس آن را به شماره انداخت.
با توجه به این که حفاظت از ذخایر ژنتیکی و جلوگیری از نابودی گونه‌های گیاهی نادر و در معرض خطر از کار ویژه‌های اصلی باغ‌های گیاه‌شناسی است؛ این باغ می‌تواند محلی برای پژوهش‌های مرتبط با علوم منابع طبیعی و کشاورزی در استان و حتی کشور باشد؛ افزون بر آن، حفظ گونه‌های گیاهی از جمله وظایف حاکمیتی وزارتخانه‌های مرتبط با منابع طبیعی و کشاورزی است.
چهارم؛ وجود فضای سبز و گل و گیاه در ایجاد نشاط و شادابی اجتماعی تأثیر بسزایی دارد؛ "باغ گیاه‌شناسی زاگرس" تقریباً مکمل مجموعه تفریحی "کیو" می‌باشد، از دوستانی که موافق تغییر کاربری این باغ تاریخی هستند سؤال می‌کنم؛ تصور کنید بعد از یک روز کاری خسته‌کننده، خانواده از شما می‌خواهد که برای رفع خستگی، آن‌ها را به بوستان‌های سطح شهر ببرید؛ به نزدیکی محل باغ کشاورزی سابق می‌رسید؛ خانواده شما از دیدن باغ پُر از گل و گیاه خوشحال می‌شوند و روحیه می‌گیرند یا با دیدن ...؟!
در کارزار انتخاباتی شورای شهر، بیشتر نامزدها منتقد وضع  موجود بودند؛ بیشتر منتخبان شورای پنجم شهر خرم‌آباد هم از جمله این افراد هستند؛ شورای قبلی که به این بحث ورود نکرد؛ نمایندگان محترم لرستان در مجلس شورای اسلامی هم که گویا دغدغه‌های مهم‌تری دارند! حل و فصل قطعی و دائمی موضوع "باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس" می‌تواند آزمونی مهم برای اعضای شورای پنجم خرم‌آباد باشد که در آستانه شروع فعالیت نیز می‌باشند.
برخی دوستان سعی می‌کنند موضوع این باغ را سیاسی و جناحی کنند؛ در حالی که در تصمیم‌گیری‌های شهری باید مسائل اجتماعی و جامعه‌شناختی آن را بر سایر جنبه‌ها مقدم داشت؛ نکته‌ای که در اجرای طرح‌های مختلف در استان سالیان متمادی به فراموشی سپرده شده است.
همان‌طور که اشاره شد از مساحت 127 هکتاری "باغ کشاورزی خرم‌آباد"46 هکتار باقی می‌ماند که در سال 1382 در فهرست آثار ملی به ثبت می‌رسد و هرگونه ساخت و ساز در عرصه آن مشمول مجازات بوده و خلاف قانون محسوب می‌شود.
با این حال بخش‌هایی از اراضی آن به چند نهاد واگذارشده و هم‌اکنون از این "باغ ملی" منحصربه‌فرد که "ریه خرم‌آباد" قلمداد می‌شده،12 هکتار باقی مانده است.
"باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس" بر باقی‌مانده این میراث تاریخی در حال ساخت است و با توجه به حیاتی بودن این باغ برای مرکز استان، افکار عمومی خواهان توجه به خواسته آن‌ها در خصوص این مکان است.
مباد که "ریه خرم‌آباد " خالی از اکسیژن شود.

مصطفی رباطی

دیدگاه‌ها   

#1 خرم آبادیم 1396-05-16 11:18
احسنت
درود بر مردم با فرهنگ خرم آباد
اعم از ساکنین شهر و مهاجرت کرده ها به خصوص پایتخت نشین ها
مرسی که هستید
نقل قول کردن
#2 روح اله 1396-05-16 14:06
من شنیدم قراره این باغ به سپاه واگذاره بشه
انشاالله که برادران سپاه این کار رو نمی کنند این باغ یک سرمایه ملیه.
نقل قول کردن
#3 آرش 1396-05-16 14:13
سپاس از شما جناب رباطی عزیز. حفظ این باغ ارزشمند از تمام جنبه های زیبایی شناختی شهری و بحث گردشگری و همچنین جنبه های علمی و تحقیقاتی آن در زمینه گونه های گیاهی و درختی که نقش مهمی در سکونتگاه شدن دره باستانی خرم آباد داشته اند ضروری است. در یک کمپین اجتماعی بیش از ۸ هزار نفر نظر و خواست خود را برای حفاظت از باغ گیاه شناسی زاگرس اعلام کردند. امیدوارم مسولان تصمیم گیر هم با درایت و تدبیر خاصی هر چه بیشتر در راستای کمک به پیشرفت شهر خرم آباد اقدام کنند. تصمیمی صحیح و عاقلانه است که کمترین آسیب ممکن را در پی داشته باشد و این هنر اصلی یک مدیر هست.
نقل قول کردن
#4 مراد سپهوند 1396-05-16 17:09
درود بر برادر فهیم و آینده نگری جناب آقای رباطی و تشکر از سایت یافته.جانا سخن از زبان ما میگویی!باغ ملی گیاه شناسی زاگرس شهر خرم آباد مطالبه شهروندان خرم آباد.
نقل قول کردن
#5 همشهری 1396-05-16 18:14
باغ گیاهشناسی وجود خارجی نداره بلکه یک زمین خلوت است که برخی چشم طمع برای تصاحب و ساخت و ساز را دارند چه بهتر که این زمین برای آزادسازی فلعه فلک الافلاک استفاده بشه
نقل قول کردن
#6 اتل 1396-05-16 23:24
تا جايي كه ما مي دونيم بزرگترين باغ گياه شناسي ايران در نوشهر هست كه خيلي هم استثنايي هست بعدش تازه باغ پيكان شهر كرج


خرم آباد دور تا دورش جنگله با اين ١٢ هكتار ميخواد شش داشته باشه

آخه اين دفاع هست كه مي كنيد

اين نامه با اين متن ميره كارشناسي همون اول رد ميشه
نقل قول کردن
#7 همشهری 1396-05-17 14:32
لطفا کمک کنید باغ کشاورزی بماند
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا