یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

روز پنجشنبه مورخ 16 دی‌ماه 95 کارگروه اشتغال لرستان در سالن شماره یک استانداری با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی و با ریاست استاندار لرستان در خرم‌آباد برگزار شد.
هوشنگ بازوند استاندار لرستان در این جلسه  خطاب به مدیران بانک‌های خصوصی گفت: چرا شما تمایل ندارید در بحث اشتغال‌زایی کمک کنید؟ به‌جای اینکه میزان پرداختی‌تان رشد داشته باشد از ۱۹ درصد به ۱۱ درصد رسیده است! وی همچنین ادامه داد اگر با مدیر عامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران شعبه لرستان برخورد کردم نگویید مقصر من بودم. مقصر عملکرد این مدیر است که در بحث پرداخت رتبه 30 ام کشور را دارد. این خلاصه خبر و مطلبی بود که روز چهارشنبه در خروجی خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری درج گردید.
تقریباً یک سال پیش در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان مدیرکل بهزیستی در آمار خود از عدم اختصاص حتی یک ریال از اعتبارات ابلاغی به بانک‌های مسکن، صادرات و تجارت برای پرداخت تسهیلات به مددجویان بهزیستی اشاره کرد. طرح این موضوع باعث شد استاندار لرستان از مدیر شعب بانک صادرات استان بخواهد در خصوص عدم پرداخت تسهیلات این بانک به مددجویان استان پاسخگو باشد. مدیرعامل بانک صادرات استان در پاسخگویی به مدیرکل بهزیستی استان در خصوص علت عدم پرداخت تسهیلات به معلولین گفت: این بانک نمی‌تواند وام‌های قرض‌الحسنه را پرداخت کند. در ادامه مهندس بازوند مدیرعامل بانک صادرات را به علت عدم پرداخت و تخصیص ندادن هیچ‌گونه وام قرض‌الحسنه به سازمان بهزیستی و معلولان از جلسه اخراج کرد. در ادامه مهندس بازوند مدیرعامل بانک صادرات را به علت عدم پرداخت و تخصیص ندادن هیچ‌گونه وام قرض‌الحسنه به سازمان بهزیستی و معلولان از جلسه اخراج کرد.
این اقدامات قاطع از طرف استاندار را باید به فال نیک گرفت و اين مطلب گوياي اين است كه بازوند با كسي بر سر توسعه لرستان تعارف ندارد ولی این‌گونه اقدامات مشکل بیکاری را درمان نمی‌کند.
جناب آقای استاندار، دوست دارم بدون مقدمه و تعارفات زائد سخنم را آغاز کنم و نکاتی را به سمع و نظر شما برسانم.
برنامه‌ها و گفتمان شما برای تحصیل‌کردگان بیکار قوت قلبی بود که انگار بعد سال‌ها، بناست لرستان دیگر قهرمان بیکاری در کشور نشود... بعد از اینکه جنابعالی از هیات محترم دولت برای استانداری استان لرستان رای اعتماد گرفتید نقل قول بسیاری از دوستان در مورد شما هیچ‌گاه از ذهنمان پاک نمی‌شود؛ قوی، مدیر، مدبر و کاربلد.
جناب استاندار، درد مزمن بیکاری، اگر چه چند سال است که جامعه‌ی لرستان را در رنج و عذاب قرار داده است اما شدت این درد بزرگ، از مرز هشدار گذشته و به مرحله بحران رسیده است.
آقای مهندس، به جای اینکه در جلسات شورای اداری و اشتغال و سایر جلسات در شهرستان‌ها از دستگاه‌های اجرایی انتقاد نمایید، باید به رفع مشکل و درمان اقدام نمایید. آیا استاندار مقام ارشد استان نیست و آیا وظایف هماهنگی کلیه دستگاه‌های اجرایی برای توسعه و ایجاد زمینه اشتغال‌زایی از جمله وظایف آقای استاندار نمی‌باشد؟
طی مدت‌زمانی که حضرت‌عالی سکان استانداری لرستان را به دست گرفته‌اید، چه اقداماتی در حوزه اشتغال انجام شده است؟ البته منظور از اقدامات، آمار و ارقامی که برخی مدیران استان می‌دهند و این آمار خیلی از واقعیت به دور است، نیست.
 مهم‌ترین سند برای رد آمار و ارقام مدیران و دستگاه‌های اجرایی در مورد اشتغال و رفع معضل بیکاری در استان لرستان، سیل مهاجرت جوانان بیکار و فارغ‌التحصیل به خارج از استان و تذکر چند روز پیش نماینده محترم مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی مبنی بر بی‌پایه و اساس بودن کاهش نرخ بیکاری در لرستان می‌باشد.
آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید اگر آمار بیکاری در لرستان کاهش پیدا کرده است چرا جوانان این دیار هم چنان به عنوان کارگر روزمزد، راهی تهران و یا استان‌های برخوردار می‌شوند و هر از گاهی باید شاهد مرگ یکی از این عزیزان باشیم.
آیا صِرف خط و نشان کشیدن برای مدیران استان و صحبت‌های شعاری سردادن برای اشتغال‌زایی کافی است؟ چه میزان از وعده‌های شما در بخش اشتغال محقق شده است؟
 آقای بازوند چه کسی باید دستگاه‌های اجرایی را در ارتباط با جذب سرمایه‌گذار و هموار نمودن زمینه سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی آماده کند؟ (مطالب فوق به معنی نادیده گرفتن تلاش‌های بی‌شائبه مسئولان نیست، مدیریت ارشد استان در چند سال گذشته به صورت شبانه‌روز پیگیر مسائل و مشکلات استان بوده و در برخی زمینه‌ها هم توفیقاتی داشته است. گواه این مدعا، اظهارات نماینده خرم‌آباد و دوره چگنی در جلسه با مسئولان استان است. ملکشاهی راد با اشاره به تلاش‌ها و پیگیری‌های استاندار لرستان، گفته: ما هرکجا برای پیگیری‌ها می‌رویم استاندار قبل از ما رفته و این نشان می‌دهد آقای بازوند فعال است.)
جناب مهندس به‌جای اخراج مدیر از جلسات اشتغال در عمل بر مردم ثابت نمایید که می‌توانید با اقتدار و توانایی نه‌تنها دستگاه‌های اجرایی را برای جذب سرمایه‌گذار موظف نمایید بلکه قادر خواهید بود با هماهنگی و اقدامات لازم بانک‌ها را نیز در این زمینه مجاب به ارائه تسهیلات و برخورد مناسب با سرمایه‌گذاران نمایید.
امروز متأسفانه جوانان این استان بالأخص فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از بیکاری رنج می‌برند، و خیلی از آن‌ها سن آن‌ها یا از مرز قانونی جهت استخدام گذشته یا لب مرز است. جا دارد در این زمینه تدابیری اندیشده شود تا در آینده نزدیک شاهد اشتغال این دسته از جوانان تحصیل کرده دانشگاهی در استان باشیم. آیا با تنظیم درست آیین‌نامه‌های استخدامی استان نمی‌توان از ورود غیربومی‌ها به اندک داشته‌های شغلی استان جلوگیری کرد تا جوانان بومی خودمان استخدام شوند؟
در چند سال گذشته با تلاش مدیریت ارشد استان طرح‌هایی نظیر پتروشیمی لرستان و چند طرح در حوزه‌های آب و بهداشت و درمان استان به بهره‌برداری رسید و طرح‌های دیگری هم چون مجتمع کشت و صنعت احیاء شد؛ هر چند که این اقدامات قابل توجه بوده و در نوع خود قابل‌ستایش است، ولی این کارها نباید باعث تصور توسعه‌یافتگی لرستان از سوی مسئولان شود. چرا که بخش عظیمی از صنعت این استان هم چنان راکد و غیر فعال و چه کلنگ‌های کارشناسی نشده‌ای که همچنان بر روی زمین‌مانده است.

مجتبی پسند
 

توضیح:
چند خط از این نوشته از مطلب "آواز کوچه‌باغی برخی مسئولان و حال ناخوش لرستان" نوشته جناب آقای رباطی نگاشته شده است.

دیدگاه‌ها   

#1 شهروند1 1395-10-23 16:36
عملکرد جناب استاندار بسیار خوب و قابل ستایش آیت و مدیری که با چند بار تذکر اصلاح نمی شود باید اخراج شود آقای مهندس بازوند بسیار آدم صبوری هستند ببینید عملکرد رییس بانک چقدر ضعیف بوده که ایشان وی را اخراج کرده مردم از عملکرد استاندار کاربلد و با تعصب راضی هستند البته لرستان توسعه نیافته و سالها طول می کشد تا توسعه یابد آن هم به شرطی که استاندار دلسوزی مثل مهندس بازوند داشته باشد
نقل قول کردن
#2 علی 1395-10-23 18:11
با توپ وتشر مشکل حل نمی شود مدیریت ارشد استان برنامه ای ندارد و اسلام
نقل قول کردن
#3 ابراهیم آریاوند 1395-10-23 18:40
بنده با۱۲سال سابقه کارمهندسی صنایع برای جذب به پتروشیمی خرم آبادرفتم دیدم که افرادغیربومی(اص فهانی وترک)خیلی اینجامشغولندوگف تندفعلا نیرونیازنیست این درحالی است که بنده یکسال قبل ازراه اندازی برای ثبت نام به استانداری لرستان مراجعه کردم وثبت نام نمودم
بناچارالان عسلویه مشغول بکارم ودورازخانواده دارم کارمی کنم،آیااین عدالت است؟
نقل قول کردن
#4 همشهری 1395-10-24 01:30
شاید اگر بخشی از خیل مشاوران بازنشسته کنار زده شود زمینه بکارگیری جوانان بیکار فراهم شود
نقل قول کردن
#5 حامدج 1395-10-24 03:19
آقای بازوند به قولهایی که میده پایبند
نیست نمونه ش دو ساله که قول داده
واسه خیبر اسپانسر جذب کنه که هنوز
اونو عملی نکرده ............
نقل قول کردن
#6 بیرانوند 1395-10-24 11:43
وقتی که حتی با خوشبینانه ترین حالت هم به لرستان نگاه می کنیم ، حق و انصاف این است که بگوییم این استان «رها» شده است و دارد باری به هر جهت برای خودش می چرخد. البته در خوشبینانه ترین حالت!
نقل قول کردن
#7 .محمد 1395-10-24 12:59
متاسفانه مشکلات استان بسیار زیاد یکی از این مشکلات قرار دادن دانشگاه علوم پزشکی لرستان در منطقه امایش ۴ است که در شامل اهواز بهبهان دزفول و لرستان است
بهتر نبود استان لرستان جهت رشد بیشتر به دانشگاههای قوی تر مث اصفهان یا تهران وصل می شد

مثلا منطفه امایش استان ایلام به استان کرمانشاه و همدان و... است
بهتر است استاندار محترم و نمایندگان برای این طرح امایشی در دانشگاه علوم پزشکی بررسی نمایند در صورت ایجاد موانع و مشکلات جهت رشد سیستم اموزشی در استان بررسی نمایند
صمنا اینکه استان های صعیف در یک منطقه قرار گیرند درست نیست بلکه در نطام اموزشی بایستی تمام سیستم با مدیریت وزارت بهداشت هدایت شوند
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا