مجلس شورای اسلامی در ساختار نظام جمهوری اسلامی جایگاه و نقش بسیار با اهمیتی دارد تا جایی که حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی فرمودند: «مجلس در رأس همه امور است».
از منظر قانون اساسی، مجلس در نظام جمهوری اسلامی ایران محور بسیاری از تصمیم گیریها، قانونگذاریها و برنامهریزیها است. اختصاص یافتن بیش از یک سوم از اصول قانون اساسی، یعنی حدود شصت اصل به ﻣﺴﺎﯾﻞ ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﻗﺎﻧﻮﻧﮕﺬاری و ﻗﻮه ﻣﻘﻨﻨﻪ و وﻇﺎﯾﻒ اﯾﻦ ﻗﻮه نشان دهنده اهمیت این نهاد در جمهوری اسلامی است.
بنابر اصل شصت و سوم قانون اساسی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه دوم اسفندماه در سراسر کشور برگزار شد و امروز (یکشنبه 4 اسفند) بالاخره ترکیب نمایندگان منتخب مشخص شد.
ترکیب سیاسی نمایندگان در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی متفاوت بوده است. مجلس چراغ هدایت دولت و ملت را به دست دارد و پایگاه اساسی نظام و مردم و مایه حضور و مشارکت واقعی مردم در تصمیم گیریها و مظهر اراده ملی است. تجربه نشان داده که حضور جناحهای سیاسی مختلف در میزان پیشبرد اهداف و برنامهها و همراهی با سایر قوا تاثیرگذار بوده است.
شرایط ویژه بینالمللی، منطقهای و وضعیت داخلی کشور در ایام گذشته معادلات را تغییر داد و در همین راستا بسیاری از اولویتها تغییر کرده است. مردم امروز در شرایط حساس و ویژهای به سر میبرند و انتظارات فراوانی از وکلای خود در خانهملت دارند.
بر اساس آمار ترکیب نمایندگان مجلس یازدهم متفاوت از دوره دهم خواهد بود، در میان ۲۹۰ کرسی مجلس تنها 18نفر اصلاحطلب و 38 نفر مستقل هستند، مابقی نمایندگان مجلس یازدهم را اصولگرایانی تشکیل میدهند که اکثرا به پیشنهاد شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی برای انتخابات مجلس یازدهم معرفی شده بودند البته انتخابات 6 حوزه انتخابیه به دور دوم کشیده شده و تکلیف آن در سال آینده مشخص میشود.
از منظری دیگر به منتخبان مجلس یازدهم شورای اسلامی؛ 107 نماینده دور یازدهم دارای سابقه نمایندگی هستند و برخی در ادوار مختلف حضور داشتند. از این میان یک نماینده منتخب سابقه حضور در مجلس دوم، 3 نفر سابقه حضور در مجلس چهارم، 8 نفر سابقه حضور در مجلس پنجم، 6 نفر سابقه حضور در مجلس ششم، 23 نفر سابقه حضور در مجلس هفتم، 44 نفر سابقه حضور در مجلس هشتم، 45 نفر سابقه حضور در مجلس نهم و 56 نفر سابقه حضور در مجلس دهم را دارند.
مجلس دهم در حوزه مقابله با استکبار با توجه به شرایط ویژه تحریم و حوادث منطقهای و بینالمللی تصمیمات تاثیرگذاری همچون طرح سه فوریتی مقابله با اقدام آمریکا را اتخاذ کرد و گامهایی در مسیر افزایش نظارت و شفافیت را برداشت؛ انتظار میرود مجلس آینده با افزایش نظارت همراه با قوای مجریه و قضاییه گامهای مهمی در بهبود وضهیت اقتصادی، معیشتی مردم و مسائل مرتبط با موضوعات اجتماعی و بهداشت و درمان مردم بردارد.
جدول زیر به تفکیک استانها و تعداد حوزههای انتخابیه، نمایندگان منتخب، گرایشهای سیاسی و سوابق نمایندگی افراد را نشان میدهد:
«آذربایجان شرقی»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱ |
تبریز، آذرشهر و اسکو |
مسعود پزشکیان |
اصلاح طلب |
هشتم، نهم، دهم |
۲ |
تبریز، آذرشهر و اسکو |
احمد علیرضابیگی |
اصولگرا |
دهم |
۳ |
تبریز، آذرشهر و اسکو |
روح الله متفکر آزاد |
اصولگرا |
- |
۴ |
تبریز، آذرشهر و اسکو |
محمدرضا میرتاجالدینی |
اصولگرا |
هفتم، هشتم |
۵ |
تبریز، آذرشهر و اسکو |
محمدحسین فرهنگی |
اصولگرا |
هفتم، هشتم، نهم، دهم |
۷ |
بستانآباد |
غلامرضا نوری قزلجه |
اصلاح طلب |
نهم |
۸ |
ملکان |
سیدعلی موسوی |
اصولگرا |
- |
۹ |
شبستر |
جعفر راستی |
اصولگرا |
- |
۱۰ |
سراب |
یوسف داودی |
مستقل |
دهم |
۱۱ |
میانه |
دور دوم/ علی شامی و بهنام صفایی |
- |
- |
۱۲ |
میانه |
مهدی اسماعیلی |
اصولگرا |
- |
۱۳ |
اهر و هریس |
احمد محرم زاده یخفروزان |
مستقل |
- |
۱۴ |
کلیبر، خداآفرین و بخش هوراند |
حسین حاتمی |
اصولگرا |
- |
۱۵ |
هشترود و چاراویماق |
سیدحمزه امینی |
مستقل |
دهم |
۱۶ |
بناب |
شیخ رضا باقری بنابی |
مستقل |
نهم |
۱۷ |
ورزقان |
الله وردی دهقانی |
اصلاح طلب |
نهم |
۱۸ |
مرند و جلفا |
معصومه پاشایی |
مستقل |
- |
۱۹ |
مراغه و عجبشیر |
علی علیزاده |
اصولگرا |
- |
«آذربایجان غربی»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۰ |
ارومیه |
روح الله حضرت پور |
اصولگرا |
دهم |
۲۱ |
ارومیه |
وحید جلال زاده |
اصولگرا |
- |
۲۲ |
ارومیه |
سید سلمان ذاکر |
اصولگرا |
هشتم |
۲۳ |
سلماس |
یعقوب رضازاده |
اصولگرا |
- |
۲۴ |
مهاباد |
جلال محمودزاده |
مستقل |
هشتم، دهم |
۲۵ |
میاندوآب |
مهدی عیسی زاده |
اصولگرا |
هشتم |
۲۶ |
شاهیندژ و تکاب |
حسن همتی |
مستقل |
- |
۲۷ |
نقده و اشنویه |
علی زنجانی حسنلوئی |
اصولگرا |
هشتم |
۲۸ |
خوی و چایپاره |
عادل نجف زاده |
اصلاحطلب |
- |
۲۹ |
پیرانشهر و سردشت |
کمال حسین پور |
اصولگرا |
- |
۳۰ |
بوکان |
انور حبیبزاده بوکانی |
اصولگرا |
پنجم، هفتم |
۳۱ |
ماکو، چالدران، پلدشت و شوط |
محمد علیپور |
مستقل |
- |
«اردبیل»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۳۲ |
اردبیل، نمین، نیر و سرعین |
علی نیکزاد |
اصولگرا |
- |
۳۳ |
اردبیل، نمین، نیر و سرعین |
صدیف بدری |
اصلاحطلب |
دهم |
۳۴ |
اردبیل، نمین، نیر و سرعین |
سید کاظم موسوی |
اصولگرا |
هشتم |
۳۵ |
مشکینشهر |
محمود عباسزاده |
اصولگرا |
- |
۳۶ |
پارسآباد و بیلهسوار |
عباس جهانگیرزاده |
اصلاحطلب |
- |
۳۷ |
خلخال و کوثر |
سید غنی نظری |
اصولگرا |
- |
۳۸ |
گرمی |
ولی اسماعیلی |
اصولگرا |
هشتم |
«اصفهان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۳۹ |
اصفهان |
حسن میرزایی |
اصولگرا |
- |
۴۰ |
اصفهان |
مهدی طغیانی |
اصولگرا |
- |
۴۱ |
اصفهان |
امیرحسین بانکی پور |
اصولگرا |
- |
۴۲ |
اصفهان |
عباس مقتدایی |
اصولگرا |
نهم |
۴۳ |
اصفهان |
زهرا شیخی مبارکه |
اصولگرا |
- |
۴۴ |
نجفآباد، تیران و کرون |
ابوالفضل ابوترابی |
اصولگرا |
نهم، دهم |
۴۵ |
فریدن، فریدونشهر و چادگان |
حسین محمد صالحی |
مستقل |
- |
۴۶ |
مبارکه |
پروین صالحی مبارکه |
اصولگرا |
- |
۴۷ |
اردستان |
سید صادق طباطبایینژاد |
اصولگرا |
دهم |
۴۸ |
شاهینشهر، میمه و برخوار |
حسینعلی حاجی دلیگانی |
اصولگرا |
نهم، دهم |
۴۹ |
شهرضا و دهاقان |
سمیه محمودی |
مستقل |
دهم |
۵۰ |
خمینیشهر |
محمد تقی نقدعلی |
اصولگرا |
- |
۵۱ |
نایین، خور و بیابانک |
الهام آزاد |
مستقل |
- |
۵۲ |
سمیرم |
دور دوم/ رحیم کریمی و اصغر سلیمی |
- |
- |
۵۳ |
نطنز و بخش قمصر |
رحمت الله فیروزی پور |
اصولگرا |
- |
۵۴ |
لنجان |
دور دوم/ حسین رجایی و علی یوسف پور |
- |
- |
۵۵ |
کاشان و آران بیدگل |
سید جواد ساداتینژاد |
اصولگرا |
دهم |
۵۶ |
فلاورجان |
سید ناصر موسوی لارگانی |
اصولگرا |
هشتم، نهم، دهم |
۵۷ |
گلپایگیان و خوانسار |
سید مسعود خاتمی |
اصولگرا |
- |
«البرز»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۵۸ |
کرج |
مهدی عسگری |
اصولگرا |
- |
۵۹ |
کرج |
فاطمه آجرلو |
اصولگرا |
هفتم، هشتم |
۶۰ |
ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان |
علی حدادی |
اصولگرا |
- |
«ایلام»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۶۱ |
ایلام، ایوان و چرداول |
علیاکبر بسطامی |
اصولگرا |
- |
۶۲ |
ایلام، ایوان و چرداول |
سارا فلاحی |
اصولگرا |
- |
|
دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره |
دور دوم/ بهزاد علیزاده و صادق کرمی |
- |
- |
«بوشهر»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۶۴ |
کنگان، دیر و جم |
موسی احمدی |
اصولگرا |
نهم، دهم |
۶۵ |
دشتی و تنگستان |
غلامحسین کرمی |
اصولگرا |
- |
۶۶ |
بوشهر، گناوه و دیلم |
عبدالکریم جمیری |
اصولگرا |
- |
۶۷ |
دشتستان |
ابراهیم رضایی |
اصولگرا |
- |
«تهران»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۶۸ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
محمدباقر قالیباف |
اصولگرا |
- |
۶۹ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
سید مصطفی آقامیرسلیم |
اصولگرا |
- |
۷۰ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
مرتضی آقا تهرانی |
اصولگرا |
هشتم، نهم |
۷۱ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
الیاس نادران |
اصولگرا |
هفتم، هشتم، نهم |
۷۲ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
سید محسن دهنوی |
اصولگرا |
- |
۷۳ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
سید محمود نبویان |
اصولگرا |
نهم |
۷۴ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
سید احسان خاندوزی |
اصولگرا |
- |
۷۵ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
محسن پیرهادی |
اصولگرا |
- |
۷۶ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
اقبال شاکری |
اصولگرا |
- |
۷۷ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
ابوالفضل عمویی |
اصولگرا |
- |
۷۸ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
فاطمه رهبر |
اصولگرا |
هفتم، هشتم، نهم |
۷۹ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
مجتبی توانگر |
اصولگرا |
- |
۸۰ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
بیژن نوباوه وطن |
اصولگرا |
هشتم، نهم |
۸۱ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
روح الله ایزدخواه |
اصولگرا |
- |
۸۲ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
احمد نادری |
اصولگرا |
- |
۸۳ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
عبدالحسین روح الامین نجف آبادی |
اصولگرا |
- |
۸۴ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
سید نظام الدین موسوی |
اصولگرا |
- |
۸۵ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
زهره الهیان |
اصولگرا |
هشتم |
۸۶ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
مالک شریعتی نیاسر |
اصولگرا |
- |
۸۷ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
مهدی شریفیان |
اصولگرا |
- |
۸۸ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
سید رضا تقوی |
اصولگرا |
دوم، پنجم |
۸۹ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
سمیه رفیعی |
اصولگرا |
- |
۹۰ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
سید علی یزدی خواه |
اصولگرا |
- |
۹۱ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
علی خضریان |
اصولگرا |
- |
۹۲ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
فاطمه قاسم پور |
اصولگرا |
- |
۹۳ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
رضا تقی پور انوری |
اصولگرا |
- |
۹۴ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
مجتبی رضا خواه |
اصولگرا |
- |
۹۵ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
غلامحسین رضوانی |
اصولگرا |
- |
۹۶ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
زهره سادات لاجوردی |
اصولگرا |
- |
۹۷ |
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس |
عزت الله اکبری تالار پشتی |
اصولگرا |
پنجم، هشتم |
۹۸ |
دماوند و فیروزکوه |
سید احمد رسولینژاد |
اصولگرا |
پنجم، هفتم |
۹۹ |
رباطکریم و بهارستان |
حسن نوروزی |
اصولگرا |
دهم |
۱۰۰ |
ورامین و پیشوا |
حسین نوش آبادی |
مستقل |
ششم، هفتم |
۱۰۱ |
شهریار، قدس و ملارد |
حسین حق وردی |
اصولگرا |
- |
۱۰۲ |
پاکدشت |
فرهاد بشیری |
اصولگرا |
هشتم، نهم |
«چهارمحال و بختیاری»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۰۳ |
لردگان |
حسین بامیری |
اصولگرا |
- |
۱۰۴ |
شهرکرد، بن و سامان |
احمد راستینه هفتجانی |
اصولگرا |
- |
۱۰۵ |
بروجن |
امیر قلی جعفری بروجنی |
اصولگرا |
- |
۱۰۶ |
اردل و فارسان و کوهرنگ و کیار |
قدرت الله حمزه |
اصولگرا |
- |
«خراسان جنوبی»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۰۷ |
بیرجند و درمیان و خوسف |
حسین خسرویاسفزار |
اصولگرا |
- |
۱۰۸ |
فردوس، سرایان، طبس و بشرویه |
مجید نصیرایی |
اصولگرا |
- |
۱۰۹ |
نهبندان و سربیشه |
مصطفی نخعی |
اصولگرا |
- |
۱۱۰ |
قائنات و زیرکوه |
سلمان اسحاقی |
اصولگرا |
- |
«خراسان شمالی»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۱۱ |
بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان |
سیدمحمد پاکمهر |
اصولگرا |
- |
۱۱۲ |
بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان |
محمد وحیدی |
اصولگرا |
- |
۱۱۳ |
شیروان |
علی جدی |
اصولگرا |
- |
۱۱۴ |
اسفراین |
امان الله حسین پور |
اصولگرا |
- |
«خراسان رضوی»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۱۵ |
مشهد و کلات |
نصرالله پژمانفر |
اصولگرا |
نهم، دهم |
۱۱۶ |
مشهد و کلات |
محمدحسین بحرینی |
اصولگرا |
نهم، دهم |
۱۱۷ |
مشهد و کلات |
فاطمه رحمانی |
اصولگرا |
- |
۱۱۸ |
مشهد و کلات |
امیرحسین قاضیزاده هاشمی |
اصولگرا |
هشتم، نهم، دهم |
۱۱۹ |
مشهد و کلات |
جواد کریمی قدوسی |
اصولگرا |
هشتم، نهم، دهم |
۱۲۰ |
تربتجام، تایباد و باخزر |
جلیل حیمیجهانآبادی |
اصلاحطلب |
دهم |
۱۲۱ |
کاشمر، بردسکن و خلیلآباد |
جواد نیک بین |
اصولگرا |
- |
۱۲۲ |
تربتحیدریه، مهولات و زاوه |
محسن زنگنه |
اصولگرا |
- |
۱۲۳ |
چناران و طرقبه شاندیز |
حسین عباسزاده امامی |
اصولگرا |
- |
۱۲۴ |
گناباد و بجستان |
محمد صفایی دلویی |
اصولگرا |
- |
۱۲۵ |
سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب |
علی اصغر عنابستانی |
اصولگرا |
- |
۱۲۶ |
سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب |
بهروز محبی نجم آبادی |
مستقل |
- |
۱۲۷ |
نیشابور و فیروزه |
احسان ارکانی |
اصولگرا |
- |
۱۲۸ |
نیشابور و فیروزه |
هاجر چنارانی |
اصولگرا |
دهم |
۱۲۹ |
فریمان، سرخس، بخشهای احمدآباد و رضویه |
احسان قاضی زاده
|
اصولگرا |
دهم |
۱۳۰ |
قوچان و فاروج |
علی آذری |
اصولگرا |
- |
۱۳۱ |
درگز |
حسن رزمیان مقدم |
مستقل |
هفتم |
۱۳۲ |
خواف و رشتخوار |
اکبر احمدپور فدکی |
اصولگرا |
- |
«خوزستان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۳۳ |
اهواز و باوی |
سیدکریم حسینی |
اصولگرا |
- |
۱۳۴ |
اهواز و باوی |
مجتبی یوسفی |
اصولگرا |
- |
۱۳۵ |
اهواز و باوی |
احمد سراج وشبیب جوبجری/ دور دوم |
اصولگرا |
- |
۱۳۶ |
آبادان |
سید مجتبی محفوظی |
اصولگرا |
- |
۱۳۷ |
آبادان |
جلیل مختار |
مستقل |
دهم |
۱۳۸ |
آبادان |
سید محمد مولوی |
اصولگرا |
- |
۱۳۹ |
بندر ماهشهر، امیدیه و هندیجان و بخش جولکی |
حبیب آقاجری |
اصولگرا |
نهم |
۱۴۰ |
رامهرمز و رامشیر |
ابراهیم متینیان |
اصولگرا |
- |
۱۴۱ |
دزفول |
سید احمد آوایی |
اصلاحطلب |
هفتم، هشتم |
۱۴۲ |
شادگان |
مجید ناصری نژاد |
اصولگرا |
هفتم، هشتم، دهم |
۱۴۳ |
مسجد سلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا |
علیرضا ورناصری |
اصولگرا |
- |
۱۴۴ |
اندیمشک |
فریدون حسنوند |
اصولگرا |
ششم، هفتم، هشتم، دهم |
۱۴۵ |
ایذه و باغملک |
عبدالله ایزدپناه |
اصولگرا |
- |
۱۴۶ |
شوشتر و گتوند |
سهراب گیلانی |
اصولگرا |
دهم |
۱۴۷ |
خرمشهر |
سید لفته احمدنژاد |
اصولگرا |
- |
۱۴۸ |
بهبهان و آغاجری |
محمد طلا مظلومی |
اصولگرا |
- |
۱۴۹ |
دشت آزادگان و هویزه |
قاسم ساعدی |
اصولگرا |
دهم |
۱۵۰ |
شوش |
محمد کعبعمیر |
مستقل |
- |
«زنجان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۵۱ |
زنجان و طارم |
مصطفی طاهری |
اصولگرا |
- |
۱۵۲ |
زنجان و طارم |
شیخ مهدی باقری و نبی الله محمدی/ دور دوم |
اصولگرا |
- |
۱۵۳ |
ابهر، خرمدره و سلطانیه |
حسن شجاعی علیآبادی |
اصولگرا |
- |
۱۵۴ |
ماهنشان، ایجرود، دهستانهای بوغداکندی و قلتوق |
سید مرتضی خاتمی |
اصلاحطلب |
دهم |
۱۵۵ |
خدابنده |
سید البرز حسینی |
اصولگرا |
- |
«سمنان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۵۶ |
شاهرود |
علی اصغر خانی |
اصولگرا |
- |
۱۵۷ |
سمنان ، مهدیشهر و سرخه |
عباس گلرو |
اصولگرا |
- |
۱۵۸ |
دامغان |
علیاکبر علیزاده برمی |
اصولگرا |
- |
۱۵۹ |
گرمسار و آرادان |
اردشیر مطهری |
اصولگرا |
- |
«سیستان و بلوچستان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۶۰ |
زاهدان |
حسینعلی شهریاری |
اصولگرا |
هفتم، هشتم، نهم، دهم |
۱۶۱ |
زاهدان |
فداحسین مالکی |
اصولگرا |
- |
۱۶۲ |
زابل، زهک و هیرمند |
محمد سرگزی |
اصولگرا |
- |
۱۶۳ |
زابل، زهک و هیرمند |
حبیب الله دهمرده |
اصولگرا |
دهم |
۱۶۴ |
چابهار، نیکشهر و کنارک |
معین الدین سعیدی |
مستقل |
- |
۱۶۵ |
خاش، نصرتآباد، میرجاوه و کورین |
اسماعیل حسین زهی |
مستقل |
- |
۱۶۶ |
ایرانشهر، سرباز، رلگان، فنوج، لاشار، بنت و آشار |
عبدالناصر درخشان |
اصولگرا |
- |
۱۶۷ |
سراوان، سیب، سوران و زابلی |
ملک فاضلی |
مستقل |
- |
«فارس»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۶۸ |
شیراز |
جعفر قادری |
اصولگرا |
هشتم، نهم |
۱۶۹ |
شیراز |
علیرضا پاک فطرت |
اصولگرا |
- |
۱۷۰ |
شیراز |
ابراهیم عزیزی |
اصولگرا |
پنجم |
۱۷۱ |
شیراز |
روح الله نجابت |
اصولگرا |
- |
۱۷۲ |
داراب و زریندشت |
جواد عسگری |
اصولگرا |
- |
۱۷۳ |
سروستان، کوار و خرامه |
عبدالعلی رحیمی مظفری |
اصولگرا |
- |
۱۷۴ |
مرودشت |
جلال رشیدی |
اصولگرا |
چهارم |
۱۷۵ |
لارستان، خنج و گراش |
حسین حسینزاده |
اصلاح طلب |
- |
۱۷۶ |
فسا |
حجت الله فیروزی |
اصولگرا |
- |
۱۷۷ |
جهرم |
محمدرضا رضاییکوچی |
اصولگرا |
هشتم، نهم، دهم |
۱۷۸ |
آباده و بوانات |
رحیم زارع |
اصولگرا |
نهم، دهم |
۱۷۹ |
نیریز و استهبان |
فرهاد طهماسبی |
اصولگرا |
- |
۱۸۰ |
ممسنی و رستم |
مجید انصاری |
اصولگرا |
- |
۱۸۱ |
اقلید |
مسلم صالحی |
اصولگرا |
- |
۱۸۲ |
فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین |
محمدمهدی فروردین |
اصولگرا |
- |
۱۸۳ |
کازرون |
فریدون عباسی دوانی |
اصولگرا |
- |
۱۸۴ |
لامرد و مهر |
سید موسی موسوی |
اصولگرا |
نهم |
۱۸۵ |
سپیدان |
محسن علیزاده |
اصولگرا |
- |
«قزوین»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۸۶ |
قزوین، آبیک و البرز |
لطف الله سیاهکلی |
اصولگرا |
- |
۱۸۷ |
قزوین، آبیک و البرز |
فاطمه محمدبیگی |
اصولگرا |
- |
۱۸۸ |
تاکستان |
رجب رحمانی |
اصولگرا |
پنجم، ششم، هفتم |
۱۸۹ |
بوئینزهرا |
روح الله عباسپور |
اصولگرا |
هشتم، نهم |
«قم»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۹۰ |
قم |
احمد امیرآبادی فراهانی |
اصولگرا |
نهم، دهم |
۱۹۱ |
قم |
مجتبی ذوالنوری |
اصولگرا |
دهم |
۱۹۲ |
قم |
علیرضا زاکانی |
اصولگرا |
هفتم، هشتم، نهم |
«کردستان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۹۳ |
سنندج و دیواندره |
مهدی فرشادان |
اصلاحطلب |
دهم |
۱۹۴ |
سنندج و دیواندره |
محسن فتحی |
مستقل |
- |
۱۹۵ |
بیجار |
حمد الله کریمی |
مستقل |
دهم |
۱۹۶ |
سقز و بانه |
بهزاد رحیمی |
مستقل |
- |
۱۹۷ |
قروه و دهگلان |
پرویز اوسطی |
مستقل |
- |
۱۹۸ |
مریوان و سروآباد |
شیوا قاسمی |
مستقل |
- |
«کرمان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۱۹۹ |
کرمان و راور |
محمدرضا پورابراهیمی |
اصولگرا |
نهم، دهم |
۲۰۰ |
کرمان و راور |
محمدمهدی زاهدی |
اصولگرا |
نهم، دهم |
۲۰۱ |
رفسنجان و انار |
حسین جلالی |
اصولگرا |
- |
۲۰۲ |
زرند و کوهبنان |
عفت شریعتی کوهبنانی |
اصولگرا |
هفتم، هشتم |
۲۰۳ |
کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب |
منصور شکراللهی |
اصولگرا |
- |
۲۰۴ |
سیرجان و بردسیر |
شهباز حسن پور بیگلری |
مستقل |
هشتم، نهم، دهم |
۲۰۵ |
جیرفت |
ذبیح الله اعظمی |
اصلاحطلب |
- |
۲۰۶ |
بم، ریگان، فهرج و نرماشیر |
موسی غضنفرآبادی |
اصولگرا |
هفتم، هشتم، نهم |
۲۰۷ |
شهر بابک |
مصطفی رضاحسینی قطبآبادی |
اصولگرا |
هشتم |
۲۰۸ |
بافت، رابر و ارزوئیه |
صمدالله محمدی |
اصولگرا |
- |
«کرمانشاه»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۰۹ |
کرمانشاه |
عبدالرضا مصری |
اصولگرا |
هفتم، نهم، دهم |
۲۱۰ |
کرمانشاه |
محمد رشیدی |
اصولگرا |
- |
۲۱۱ |
کرمانشاه |
دور دوم/ سلمان محمدی و ابراهیم عزیزی |
- |
- |
۲۱۲ |
کنگاور، صحنه و هرسین |
علی رضایی |
اصولگرا |
- |
۲۱۳ |
اسلامآباد غرب |
دور دوم/ مجتبی بخشی پور و نادر نادری |
- |
- |
۲۱۴ |
قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب |
شهریار حیدری |
مستقل |
- |
۲۱۵ |
سنقر |
سیدجواد حسینی کیا |
اصولگرا |
دهم |
۲۱۶ |
پاوه، جوانرود، ثلاثباباجانی و روانسر |
آرش زره تن لهونی |
اصلاحطلب |
- |
«کهگیلویه و بویراحمد»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۱۷ |
کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده |
سید محمد موحد |
اصولگرا |
چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم |
۲۱۸ |
گچساران و باشت |
غلامرضا تاجگردون |
اصلاحطلب |
نهم، دهم |
۲۱۹ |
بویراحمد و دنا |
مهدی روشنفکر |
اصولگرا |
- |
«گلستان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۲۰ |
گرگان و آققلا |
رمضانعلی سنگدوینی |
اصولگرا |
- |
۲۲۱ |
گرگان و آققلا |
غلامرضا منتظری |
اصولگرا |
- |
۲۲۲ |
مینودشت، کلاله، مراوهتپه و گالیکش |
رضا آریان پور |
اصولگرا |
- |
۲۲۳ |
آزادشهر و رامیان |
غلامعلی کوهساری |
اصلاحطلب |
ششم |
۲۲۴ |
گنبد کاووس |
امان قلیچ شادمهر |
مستقل |
- |
۲۲۵ |
علیآباد |
رحمتالله نوروزی |
اصولگرا |
نهم |
۲۲۶ |
کردکوی، ترکمن، بندر گز و گمیشان |
جلال ایری |
مستقل |
- |
«گیلان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۲۷ |
رشت |
جبار کوچکی نژاد |
اصولگرا |
هشتم، نهم، دهم |
۲۲۸ |
رشت |
سیدعلی آقازاده |
اصولگرا |
هشتم |
۲۲۹ |
رشت |
محمدرضا احمدی |
اصولگرا |
- |
۲۳۰ |
لنگرود |
پرویز محمدنژاد |
مستقل |
- |
۲۳۱ |
رودبار |
مهرداد گودرزوند گنی |
مستقل |
- |
۲۳۲ |
بندر انزلی |
احمد دنیامالی |
اصولگرا |
- |
۲۳۳ |
صومعهسرا |
سید کاظم دلخوش |
اصولگرا |
هفتم، هشتم، دهم |
۲۳۴ |
رودسر و املش |
محمد صفری ملکمیان |
اصولگرا |
- |
۲۳۵ |
تالش و رضوانشهر |
حسن محمدیاری |
اصولگرا |
- |
۲۳۶ |
فومن و شفت |
خلیل بهروزی فر |
اصولگرا |
- |
۲۳۷ |
آستانه اشرفیه |
محمد علی رمضانی |
اصولگرا |
- |
۲۳۸ |
لاهیجان |
رسول فرخی میکال |
مستقل |
- |
۲۳۹ |
آستارا |
غلامرضا مرحبا |
مستقل |
- |
«لرستان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۴۰ |
خرمآباد و دوره |
مهرداد ویسکرمی |
اصولگرا |
- |
۲۴۱ |
خرمآباد و دوره |
مرتضی محمودوند |
اصولگرا |
- |
۲۴۲ |
بروجرد |
عباس گودرزی |
اصولگرا |
دهم |
۲۴۳ |
بروجرد |
فاطمه مقصودی |
مستقل |
- |
۲۴۴ |
الیگودرز |
محمد خدابخشی |
اصولگرا |
دهم |
۲۴۵ |
دلفان و سلسله |
یحیی ابراهیمی |
اصلاحطلب |
- |
۲۴۶ |
دورود و ازنا |
حسین گودرزی |
اصولگرا |
- |
۲۴۷ |
پلدختر |
سیدحمیدرضا کاظمی |
اصولگرا |
دهم |
۲۴۸ |
کوهدشت |
محمدرضا مبلغی |
اصولگرا |
- |
«مازندران»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۴۹ |
ساری و میاندرود |
منصورعلی زارعی |
اصولگرا |
- |
۲۵۰ |
ساری و میاندرود |
عالیه زمانی |
اصلاح طلب |
- |
۲۵۱ |
قائمشهر، سوادکوه و جویبار |
کیوان مرادیان |
اصولگرا |
- |
۲۵۲ |
قائمشهر، سوادکوه و جویبار |
کمال علیپور |
اصولگرا |
نهم |
۲۵۳ |
نوشهر و چالوس |
محمدعلی محسنی بندپی |
اصلاح طلب |
- |
۲۵۴ |
نور و محمودآباد |
ولی الله فرزانه |
اصولگرا |
- |
۲۵۵ |
بهشهر، نکا و گلوگاه |
غلامرضا شریعتی اندراتی |
اصولگرا |
- |
۲۵۶ |
بابل |
مهدی سعادتی |
اصولگرا |
- |
۲۵۷ |
بابل |
علی کریمی فیروزجایی |
اصولگرا |
هشتم |
۲۵۸ |
بابلسر و فریدونکنار |
اصغر باقرزاده |
اصولگرا |
- |
۲۵۹ |
آمل |
رضا حاجی پور |
اصولگرا |
- |
۲۶۰ |
تنکابن، رامسر و عباسآباد |
سید سمشالدین حسینی |
اصولگرا |
- |
«مرکزی»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۶۱ |
اراک، کمیجان و خنداب |
علیاکبر کریمی |
اصولگرا |
دهم |
۲۶۲ |
اراک، کمیجان و خنداب |
محمدحسن آصفری |
مستقل |
نهم |
۲۶۳ |
خمین |
علیرضا نظری |
اصولگرا |
- |
۲۶۴ |
محلات و دلیجان |
علیرضا سلیمی |
اصولگرا |
هشتم، نهم، دهم |
۲۶۵ |
تفرش و آشتیان |
سینا کمالخانی |
مستقل |
- |
۲۶۶ |
شازند |
محمود احمدی بیغش |
اصول گرا |
هشتم |
۲۶۷ |
ساوه و زرندیه |
محمد سبزی |
اصولگرا |
- |
«هرمزگان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۶۸ |
بندر عباس، قشم، ابوموسی، حاجیآباد و خمیر |
احمد مرادی |
اصولگرا |
دهم |
۲۶۹ |
بندر عباس، قشم، ابوموسی، حاجیآباد و خمیر |
منصور آرامی |
مستقل |
نهم |
۲۷۰ |
بندر عباس، قشم، ابوموسی، حاجیآباد و خمیر |
محمد آشوری تازیانی |
اصولگرا |
هفتم، هشتم، نهم، دهم |
۲۷۱ |
بندر لنگه، بستک و پارسیان |
احمد جباری |
اصولگرا |
هشتم، نهم |
۲۷۲ |
میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد |
حسین رئیسی |
اصولگرا |
- |
«همدان»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۷۳ |
همدان و فامنین |
حمیدرضا حاجی بابایی |
اصولگرا |
پنجم، ششم، هفتم، هشتم، دهم |
۲۷۴ |
همدان و فامنین |
احمدحسین فلاحی |
اصولگرا |
- |
۲۷۵ |
ملایر |
احد آزادی خواه |
اصولگرا |
دهم |
۲۷۶ |
ملایر |
هادی بیگی نژاد |
اصولگرا |
- |
۲۷۷ |
بهار و کبودرآهنگ |
عیسی جعفری |
اصولگرا |
هشتم |
۲۷۸ |
رزن و درگزین |
حسن لطفی |
اصلاح طلب |
دهم |
۲۷۹ |
نهاوند |
علیرضا شهبازی |
مستقل |
- |
۲۸۰ |
اسدآباد |
کیومرث سرمدی واله |
اصولگرا |
- |
۲۸۱ |
تویسرکان |
محمد مهدی مفتح |
اصولگرا |
چهارم، پنجم، هفتم، هشتم، نهم، دهم |
«یزد»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
گرایش سیاسی |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۸۲ |
یزد، اشکذر و ندوشن |
محمد صالح جوکار |
اصولگرا |
نهم |
۲۸۳ |
اردکان |
محمدرضا دشتی اردکانی |
مستقل |
- |
۲۸۴ |
مهریز و بافق |
محمدرضا صباغیان |
اصولگرا |
دهم |
۲۸۵ |
تفت و میبد |
سید جلیل میرمحمدی میبدی |
اصولگرا |
- |
«اقلیتهای دینی»
ردیف |
حوزه انتخابیه |
نماینده منتخب |
سابقه نمایندگی (دوره) |
۲۸۶ |
زرتشتیان |
اسفندیار اختیاری کسنویه یزد |
هشتم، نهم، دهم |
۲۸۷ |
آشوریان و کلدانی |
شارلی انویه تکیه |
- |
۲۸۸ |
ارامنه جنوب |
روبرت بگلریان |
هفتم، هشتم، نهم |
۲۸۹ |
ارامنه شمال |
آرن شاهوردیان |
- |
۲۹۰ |
کلیمیان |
همایون سامه یح نجف آبادی |
- |
منبع: خانه ملت