یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، مسابقات باشگاهي ليگ تخت جمشيد جاي خود را به مسابقات قهرماني كشور داد كه در آن تيم‌هاي استان‌ها با هم رقابت مي‌كردند.
مسابقات قهرماني كشور از 31 شهريور 1358 با شركت 21 تيم در سراسر كشور در 4 گروه در تهران آغاز شد. در پايان تيم تهران با غلبه بر اصفهان قهرمان كشور شد و در بازي رده‌بندي نيز لرستان با 3 بر يك آذربايجان شرقي را در پايان وقت‌هاي اضافي شكست داد و سوم شد.
در جدول گل‌زنان حسين فركي، ولي حاتمي، عباس ريسوند و محمود (بهمن) ضيايي از لرستان اول تا چهارم شدند. (منبع كتاب: تاريخ فوتبال لرستان، محمدرضا جايدري: 1384، ناشر: اداره كل تربيت‌بدني لرستان، صفحات 69-70)

پس از آغاز جنگ تحميلي در سال 1359، مسابقات 2 سال برگزار نشد و از سال 1361 برگزاري آن به صورت استاني دوباره از سر گرفته شد.
مردادماه 1361 مسابقات در 4 گروه 6 تيمي به صورت منطقه‌اي برگزار شد كه تيم لرستان در گروه سوم كه به ميزباني اصفهان برگزار مي‌شد، نتايج درخشاني كسب كرد.
در شرايطي كه لرستان مقابل اصفهان ميزبان با گل‌هاي دقايق 9 و 30 بهمن ضيايي و حسن رستمي پيش بود، در نيمه دوم اصفهان به زحمت و با گل‌هاي دقايق 58 منصور ابراهيم‌زاده و 68 مرتضي صلابتي كه از روي نقطه پنالتي به ثمر رسيد، بازي را به تساوي كشاند و از شكست گريخت تا نتيجه در پايان 2-2 شود.
 اصفهان از اين منطقه به عنوان تيم اول صعود كرد و در نهايت قهرمان كشور شد و لرستان بدون شكست در مرحله مقدماتي حذف گرديد. (منبع: تاريخ فوتبال لرستان، محمدرضا جايدري: 1384، ناشر: اداره كل تربيت‌بدني لرستان، صفحه 77)

مردادماه 1362 نيز مسابقات در 4 گروه 6 تيمي برگزار شد. لرستان باز هم در گروه سوم كه به ميزباني اصفهان برگزار مي‌شد قرار گرفت اما به دليل تغيير و تحولات صورت گرفته در هيات فوتبال استان و جدا شدن بسياري از بازيكنان اصلي، تيم لرستان كه تنها 10 روز قبل مسابقات آماده شركت در مسابقات شد، نتايج خوبي كسب نكرد. اصفهان باز هم از اين گروه صعود كرد و دوباره قهرمان كشور شد. (همان منبع، ص 81)

سال 1363 قرار شد كه مسابقات در همان 4 گروه 5 و 6 تيمي مانند سال‌هاي قبل برگزار شود و مقدماتي انتخابي ليگ قدس در سال بعد باشد.
مسابقات گروه سوم اين‌بار به ميزباني خرم‌آباد در ورزشگاه تختي اين شهر برگزار شد و از اين گروه 5 تيمي، خوزستان، لرستان و اصفهان به ترتيب اول تا سوم شده و جواز حضور در ليگ دسته اول ليگ قدس براي سال بعد را كسب كردند و ايلام و چهارمحال و بختياري نيز چهارم و پنجم شده و راهي ليگ دسته دوم قدس شدند. كهگيلويه و بويراحمد نيز از حضور در مسابقات انصراف داد. (همان، صفحه 86)

سال 1364 اولين دوره ليگ قدس با شركت 14 تيم در 2 گروه 7 تيمي از 26 شهريور 1364 آغاز شد. در پايان مسابقات گروه اول تيم‌هاي تهران‌ب، خوزستان، فارس، بوشهر، لرستان، كرمانشاه و كرمان به ترتيب اول تا هفتم شدند.
در اين دوره و پس از برگزاري بازي‌هاي نهايي، تيم‌هاي تهران‌ الف، تهران ‌ب، مازندارن و خوزستان اول تا چهارم شدند و حميد علي‌دوستي از تهران‌ب نيز آقاي گل مسابقات شد. (همان منبع، ص 90)

سال 1365 مسابقات از 6 تيرماه با شركت 14 تيم در 2 گروه آغاز شد. لرستان در اين مسابقات در گروه خود درخشان ظاهر شد و پس از تيم‌هاي تهران‌الف و خوزستان در رده سوم و بالاتر از تيم‌هاي گيلان، يزد، فارس و بوشهر قرار گرفت اما به دليل حضور هم‌زمان تيم خيبر خرم‌آباد در جام حذفي كه تا فينال پيش رفت و نايب قهرمان كشور شد و چون استخوان‌بندي تيم لرستان را بازيكنان خيبر تشكيل مي‌دادند، اين تيم در ليگ قدس دچار افت شد و نتوانست از گروهش صعود كند.
در پايان تيم‌هاي اصفهان، تهران ‌الف، خوزستان و خراسان در سال 1365 اول تا چهارم شدند و كريم باوي از تهران ‌الف نيز آقاي گل مسابقات شد. (همان، ص 98)

مسابقات ليگ قدس در سال 1366 از اول مرداد تا 24 مهرماه به طول انجاميد و تيم لرستان نسبت به سال قبل در گروه خود اندكي افت داشت. در اين گروه تيم‌هاي تهران ‌الف، گيلان، خوزستان، لرستان، فارس، يزد و ايلام به ترتيب اول تا هفتم شدند.
در پايان نيز اصفهان قهرمان ليگ قدس شد و تيم‌هاي گيلان، تهران ‌الف و تهران ‌ب به ترتيب دوم تا چهارم شدند و عنوان آقاي گلي نيز به طور مشترك به صمد مرفاوي از تهران و حميدرضا منصوري از گيلان رسيد. (همان، صفحه 105)

آخرين دوره مسابقات ليگ قدس از 11 شهريور تا 13 آبان 1367 برگزار شد. در اين دوره تعداد تيم‌ها از 14 به 12 در ليگ دسته اول كاهش يافت و مسابقات فشرده‌تر شد.
لرستان نيز نتايج خوبي كسب نكرد و بدون برد، پس از تيم‌هاي تهران‌الف، خوزستان، بوشهر، مازندارن و فارس در رده‌ي ششم و آخر گروهش ايستاد و چون از سال 1368 مسابقات قهرماني كشور به صورت باشگاهي برگزار شد، لرستان حضور در ليگ دسته دوم ليگ قدس را تجربه نكرد!
در پايان رقابت‌هاي سال 1367، تيم‌هاي تهران ‌الف، گيلان، خوزستان و تهران‌ ب به ترتيب اول تا چهارم شدند و حميدرضا منصوري از گيلان نيز آقاي گل مسابقات شد. (منبع: تاريخ فوتبال لرستان، محمدرضا جايدري: 1384، ناشر: اداره كل تربيت‌بدني لرستان، صص 108-109)
پژوهش: رضا جايدري/ خرم‌آباد


نگاهي به كارنامه فوتبال لرستان در ليگ قدس (دهه 60)
تيم لرستان قبل از بازي با تهران الف در ورزشگاه شهيد شيرودي (امجديه) در ليگ قدس سال 1366 كه در پايان 2-1 به نفع تهران خاتمه يافت
ايستاده از راست: حسين خراطي (بروجرد)، فضل‌الله حيدري (خرم‌آباد)، هدايت علايي (خرم‌آباد)، حسن حسين‌بيگي (خرم‌آباد)، موسي كُركي (خرم‌آباد)، احمد جاودانه (خرم‌آباد)
نشسته از راست: حسن رستمي (خرم‌آباد)، رضا محمدي‌اصل (خرم‌آباد)، حميد فاضل (بروجرد)، غلام‌رضا بيرانوند (خرم‌آباد) و ايرج باباعباسي (خرم‌آباد)

دیدگاه‌ها   

#1 حسین 1396-04-07 09:55
روزنامه هدف ورزشی امروز 7/4/96مصاحبه ای رو با داود حقدوست راجع به رای کمیته اخلاق درباره بازی سپاسی-آلومینیوم اراک انجام داده لطفا شما هم به این موضوع بپردازید و بعنوان پربیننده ترین سایت غرب کشور از حق تضییع شده خیبر دفاع کنید
نقل قول کردن
#2 آیت میردریکوند 1396-04-07 11:09
یاد دهه ی شصت به خیر. این بازیکنان تصویر واقعا" متعصب بودند . آن دهه که دانش آموز مقطع ابتدایی و راهنمایی بودم خیلی از بازیهای خیبر را از ورزشگاه تختی تماشا می کردم.الان هم بعضی از این عزیزان را اتفاقی در خیابان می بینم . ولی از موقعی که پول وارد فوتبال شد و فوتبال حرفه ای شد به خاطر نبودن صنعت در این استان و نبودن اسپانسر از استانهایی مثل اصفهان و آذربایجان شرقی و... جا موندیم. ولی با این شرایط هم دو بازیکن فیکس ملی داریم. اگه امکانات باشه از نظر استعداد یکی از استانهای قوی در زمینه ی فوتبال هستیم. از سایت محترم یافته تقاضا دارم در چند نوبت با این بازیکنان گفت و گو داشته باشند
نقل قول کردن
#3 خیبر 1396-04-07 19:00
لطفا خبرگزاری محترم یافته یک خبری در موردخیبر بنویسید ، حق پایمال شده خرم آباد با تبانی از بین رفته ، چه سکوتی هم حکمفرماست
نقل قول کردن
#4 متوسلی 1396-04-09 00:44
به نقل از خیبر:
لطفا خبرگزاری محترم یافته یک خبری در موردخیبر بنویسید ، حق پایمال شده خرم آباد با تبانی از بین رفته ، چه سکوتی هم حکمفرماست

واقعأ که همیشه حق مردم مظلوم مارو میخورند. نباید این اتفاقات دوباره رخ بده
نقل قول کردن
#5 کامران 1396-05-12 14:00
سال 65و66 رده بندی نهایی لیگ قدس اشتباه درج شده سال 65 به ترتیب اصفهان ا.شرقی وسال 66اصفهان و مازندران اول ودوم شدند
نقل قول کردن
#6 جايدري 1396-05-22 00:47
به نقل از کامران:
سال 65و66 رده بندی نهایی لیگ قدس اشتباه درج شده سال 65 به ترتیب اصفهان ا.شرقی وسال 66اصفهان و مازندران اول ودوم شدند

سلام. اشتباه مي‌كنيد. شما احتمالا نتايج اين تيم‌ها در گروه مقدماتي را مد نظر قرار داده‌ايد زيرا مسابقات در 2 گروه برگزار مي‌شد و اين تيم‌ها احتمالا در گروه خود اين مقام را كسب كرده‌اند. نتايج نهايي همين است كه در متن ذكر شده به نقل از نشريات معتبر كشور مثل كيهان و دنياورزش كه مي‌توانيد مراجعه كرده و آن‌ها را ببينيد
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا