یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

انتصاب سید موسی خادمی بر مسند استانداری لرستان، مصادف با ایامی بود که اعتراض دلسوزان استان در خصوص چگونگی مدیریت میراث استان به اوج رسیده و بسیاری خواهان تغییرات در این حوزه بودند.
انتظار عمومی بر این بود که با توجه به پیشینه تاریخی لرستان، ریاست یک مدیر بومی و متخصص در این حوزه بدیهی باشد؛ اما با انتصاب یک مدیر جوان غیربومی بر مسند مدیرکلی میراث فرهنگی و گردشگری استان، این سؤال مطرح شد که ایشان تا چه میزان در این حوزه تخصص داشته و چقدر با اوضاع تاریخی و باستانی لرستان آشنایی دارد؟
پاسخ به این سؤالات بهانه‌ای شد تا در حاشیه برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران به گفتگوی بی‌پرده با «سید امین قاسمی» سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان بپردازیم.
قاسمی متولد سال 1354 در شهرستان بهبهان در استان خوزستان است.
وی مسئولیت‌هایی ازجمله سرپرست معاونت‌های توسعه مدیریت، میراث فرهنگی، صنایع‌دستی، گردشگری و برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس را بر عهده داشته است.
قاسمی که از 5 دی‌ماه 96 این مسؤولیت را پذیرفته است، با روی باز پاسخگوی سؤالات ما شد که شرح این گپ و گفت در ادامه می‌آید:

 


با توجه به پیشینه تاریخی لرستان، چگونه شد که این مسؤولیت خطیر را پذیرفتید؟
هر مدیری که قرار است بر مسندی در استان دیگر قرار گیرد، بی‌شک مطالعات اولیه‌ای خواهد داشت و وقتی در بطن کار قرار گرفت، شناختش کامل‌تر می‌شود. من هم از این قاعده مستثنا نبودم و اطلاعات جامعی از لرستان در خصوص جاذبه‌های تاریخی، گردشگری، مردم‌شناسی جمع‌آوری و مطالعه کردم. همچنین با توجه به سابقه 16 سال خدمت در مجموعه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در کشور و سابقه 20 ساله حضور در سیستم دولتی، به تکلیف سازمان مرکزی و دکتر مونسان معاون رئیس‌جمهورو رئیس سازمان عمل کردم و خدمت مردم لرستان رسیدم.
 
امروز بیش از یک ماه از حضور شما در لرستان سپری‌شده و شناخت کامل‌تری از استان پیدا کرده‌اید! قصد دارید «برنامه محور» کار کنید یا «پروژه محور»؟
فعالیت‌هایی را که برنامه‌ریزی کرده‌ایم بیشتر «برنامه محور» است و قصد داریم در قالب برنامه‌های مطالعاتی، پروژه‌ها را تعریف کنیم. در بحث معرفی استان برنامه‌های مفصلی داریم و تلاش باید کنیم تا لرستان را به مردم کشور و دنیا معرفی کنیم. در ادامه باید زیرساخت‌های گردشگری را مهیا کنیم. مرمت و حفاظت از آثار تاریخی از اولویت‌های ما است و بهره‌گیری از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران در این حوزه به‌خصوص در بخش احداث تأسیسات گردشگری به‌منظور بهره‌گیری از خدمات آن‌ها، از برنامه‌های ما است.
 
شما در صحبت‌هایتان از وجود برنامه‌های آتی گفتید؛ اما با توجه به وضعیت فعلی لرستان تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بسیار ضروری و بدیهی است. در این خصوص چه اقداماتی را در دست دارید؟
ایام نوروز و شروع سفرها را در پیش داریم و بیشترین توان ما تا ایام عید صرف معرفی استان خواهد شد و تلاش داریم شعار «تبدیل لرستان به مقصد گردشگری» را عینیت بخشیم. در مرحله بعد تلاش در جهت معرفی صنایع‌دستی استان را در دست اقدام داریم و ایجاد خدمات نوروزی به مسافران از اولویت‌های ما است. مرمت و حفاظت از آثار تاریخی، پیگیری ثبت جهانی ابنیه تاریخی لرستان، توسعه زیرساخت‌های استان و جذب سرمایه‌گذار هم از اولویت‌های برنامه‌های بلندمدت ما است.
ثبت آثار استان در فهرست آثار جهانی را به جد پیگیر هستیم و اولین پیشنهاد، برای ثبت «زمین‌لغزش سیمره» به عنوان یک اثر ژئوفیزیک است و مقدمات و مکاتبات اولیه در حال انجام است. بحث بعدی احداث یک گنجینه مهندسی ساز برای نگه‌داری بیش از 12 هزار شی تاریخی استان است که متأسفانه در حال حاضر در شرایط نامطلوبی نگهداری می‌شود و ساخت یک گنجینه با استانداردهای جهانی الزامی است.
 
قلعه فلک‌الافلاک به عنوان نماد لرستان شناخته شده و ارزش ویژه‌ای بین مردم این دیار دارد، متأسفانه به این بنای عظیم اهمیت لازم داده نشده و کوتاهی در حفاظت از این بنا بر کسی پوشیده نیست. آثار مرمت‌های ناشیانه بر تن رنجور این بنا کاملا" مشهود است. چه برنامه‌هایی برای مرمت و حفظ این اثر باستانی دارید؟
طی روزهای اخیر به‌شدت پیگیر اخذ اعتباری از محل اعتبارات سال 96 برای مرمت قلعه بودیم و توافقات اولیه‌ای حاصل‌شده و در میان‌مدت بحث مرمت قلعه جدی‌تر خواهد شد. با در اختیار گرفتن کامل حریم قلعه، ساختمان موزه را ایجاد و فعالیت بیشتری خواهیم کرد.
 
شما در بخشی از گفته‌هایتان به بحث مرمت‌ها اشاره کردید. همان‌طور که استحضار دارید در ادوار گذشته در این خصوص بسیار بی‌تدبیری شده و آثار این بی‌تدبیری در «پیل اشکسه»، «سنگ نبشته»، «قلعه فلک‌الافلاک» کاملا" مشهود است. حتی در سال گذشته مرمت اثری مثل" زاهد شیر " با کج‌سلیقگی تمام انجام شده است. آیا برنامه شما برای مرمت‌ها کارشناسی شده است یا قصد دارید راه گذشتگان را ادامه دهید.
تهیه طرح مرمتی توسط کارشناسان و خبرگان فن، تائید طرح در شورای مرمت کشور و تصویب در سازمان مرکزی برای مرمت اصولی آثار تاریخی لرستان بدیهی است. اگر هم جایی کار غیراصولی انجام شده، ورود پیدا خواهیم کرد و اگر شرایط مهیا باشد این آثار را مرمت دوباره خواهیم کرد.
 
سال گذشته در بحث کاوش‌ها کارهای خوبی انجام شد از جمله کاوش غار کلدر در خرم‌آباد، کاوش تپه "گریران" الشتر، کاوش‌هایی در دلفان و کوهدشت. به نظر می‌رسد ادامه این کاوش‌ها به‌خصوص در مناطق مستعدی چون چوب‌تراش، سنگ‌تراشان خرم‌آباد و شاپور خواست تعطیل شده است. برنامه شما در این حوزه چیست؟
گرفتن مجوز کاوش روند خاصی دارد، هر سال امکان یک یا دو کاوش بیشتر وجود ندارد. امسال در حال رایزنی برای اخذ مجوز جهت ادامه کاوش‌ها هستیم. در مورد چوب‌تراشان، سنگ تراشان و شاپور خواست هنوز اطلاعات کاملی دریافت نکرده‌ام، اما پیگیری خواهم کرد. البته در خصوص تابوت کشف‌شده در شاپور خواست مذاکراتی انجام شده و مجوزی اخذ شده تا اعتبار و مواد موردنیاز برای مرمت تهیه و اقدام شود. به یاری خدا از طریق بهره‌گیری از نظر کارشناسان خبره این کار مهم انجام خواهد شد.
 
لرستان با تمام داشته‌های تاریخی خود هیچ بنایی را در فهرست ثبت جهانی ندارد. تا کنون فقط دو پرونده موقت برای قلعه و پل‌های تاریخی باز شده که به سرانجام نرسیده است. برنامه شما در این زمینه و ثبت سایر آثار چیست؟
البته در بخش آثار معنوی کمانچه را در فهرست آثار معنوی جهانی (به طور مشترک با آذربایجان) داریم؛ اما ثبت جهانی آثار تاریخی شرایط خاصی دارد که کشور ایران در هر سال فقط یک اثر را می‌تواند ثبت کند. برخی استان‌ها در گذشته پیشرو بوده و موفق شده‌اند در این حوزه فعال‌تر عمل کنند. همان‌طور که اطلاع دارید ثبت آثار به‌صورت تکی نیست و در قالب یک مجموعه ثبت جهانی انجام می‌شود. در حال حاضر پیگیر ثبت جهانی آثاری از لرستان هستیم.
 
آخرین وضعیت پرونده ثبت قلعه و پل‌ها در چه مرحله‌ای است؟
قلعه و دره خرم‌آباد با در نظر گرفتن شرایطی ازجمله بر طرف کردن مسائل شهرسازی و برخی ساختمان‌ها، قابلیت ثبت جهانی را دارد و ما هم به جد پیگیر هستیم. در خصوص پل‌ها هم باید عرض کنم که پایگاه پژوهشی پل‌های کشور پیگیر موضوع است و ما نیز در تلاش برای ثبت این پل‌ها هستیم.
 
آیا از سرنوشتی که بر "سنگ نبشته" خرم‌آباد به‌خصوص در جابجایی‌اش شده، اطلاع دارید؟ چه برنامه‌ای برای خروج این اثر از بحران و تخریب دارید؟ آیا امکان ندارد که این اثر را آبرومندتر به گردشگران نوروزی در سال جدید نمایش دهیم.
متأسفانه سنگ نبشته شاکیان و معارضانی دارد و عده‌ای اعتقاد دارند که مالکیت محل فعلی سنگ نبشته، متعلق به آن‌ها است، تا رفع این مشکل اقدام خاصی نمی‌شود انجام داد. با اثبات مالکیت و تثبیت موقعیت برای مرمت و حفظ این اثر اقدام خواهیم کرد.
 
گفتگو: عبدالرضا قاسمی
 
 

دیدگاه‌ها   

#1 عسگری 1396-11-05 23:09
شاکی خصوصی سنگ نبشته ؟ عجب
نقل قول کردن
#2 همشهری 1396-11-05 23:18
با تشکر از مدیر مسئول یافته جناب قاسمی برای این مصاحبه ارزشمند و بی شیله پیله. حتما گفته های آقای مدیر در تاریخ ثبت خواهد شد
بهتر بود تیتر می زدید( تقابل دو قاسمی در باره میراث لرستان)
نقل قول کردن
#3 سپهر عاشق خرم آباد 1396-11-05 23:22
آقای قاسمی مدیرکل محترم سازمان میراث فرهنگی لرستان،حضرتعالی در استان فارس فعالیت داشته اید و به خوبی می دانید ثبت آثار در فهرست میراث جهانی چه اهمیت ویژه ای برای تبدیل شدن یک شهر یا منطقه به مقصد گردشگری دارد.فارس که یکی از قطب های اصلی صنعت توریسم ایران می باشد چهار اثر جهانی دارد و پنج ماه دیگر در تیرماه1397 با ثبت پرونده محور ساسانی،رسماً صاحب پنجمین اثر جهانی خواهد شد.در حالی که استان زیبا و باستانی لرستان هنوز در حسرت داشتن فقط یک اثر جهانی است!دره ی خرم آباد،قلعه فلک الافلاک و مجموعه پل های تاریخی لرستان از سال2007و2008میل ادی در فهرست یونسکو ثبت موقت شدند اما با گذشت این همه سال کماکان شرایط لازم برای ثبت دائمی هیچ یک از این آثار فراهم نشده است.بافت تاریخی شهر یزد تنها9سال پس از ثبت موقت در تابستان امسال به طور رسمی،ثبت جهانی شد اما دره ی خرم آباد و قلعه فلک الافلاک11سال پس از ثبت موقت هنوز اندر خم یک کوچه اند!!!لطفاً به حسرت بزرگ و رنج آور مردم لرستان برای ثبت حداقل یک اثر در میراث جهانی یونسکو پایان دهید تا نام نیکتان برای همیشه در اذهان و قلوب لرستانیها باقی بماند.
نقل قول کردن
#4 سپهر عاشق خرم آباد 1396-11-05 23:32
با توجه به اینکه ایران هر سال فقط یک سهمیه برای ثبت اثر تاریخی دارد میراث فرهنگی لرستان از الآن به دنبال اختصاص سهمیه سال1400هجری خورشیدی به یکی از دو اثر دره ی خرم آباد یا قلعه فلک الافلاک باشد.آنطور که ابتدای پاییز امسال مسئولان استان وعده داده اند روند آزادسازی حریم قلعه تا دو سال آینده(پاییز1398 )به پایان می رسد.شرط اصلی ثبت جهانی هر دو اثر دره ی خرم آباد و قلعه فلک الافلاک آزادسازی حریم این بنای تاریخی است.پس می توان با تهیه پروپزال ثبت جهانی از الآن تا دو سال آینده،بلافاصله پس از پایان آزادسازی قلعه،پرونده را به یونسکو ارسال کرد.ثبت آثار ایران در سال های1398و1399به پرونده اورامانات کردستان-کرمانشا ه و بافت تاریخی ماسوله اختصاص داده شده است.اما اصفهانیها با وجود اینکه چهار اثر جهانی دارند برای گرفتن سهمیه سال1400 برای محور تاریخی اصفهان یا روستای ابیانه دندان تیز کرده اند!آقای قاسمی لطفاً اجازه ندهید انتظار لرستانیها بیشتر از این به طول بینجامد و با هماهنگی با میراث فرهنگی کل کشور سهمیه سال1400 را برای دره ی خرم آباد یا قلعه فلک الافلاک بگیرید.
نقل قول کردن
#5 همتی 1396-11-05 23:33
هر چند بیشتر به مسایل خرم آباد پرداخته شده، اما مصاحبه حاوی نکات با اهمیتی بود. در مورد ثبت جهانی کمانچه هم شک دارم که به نام لرستان باشد
نقل قول کردن
#6 سپهر عاشق خرم آباد 1396-11-05 23:36
ژئوپارک های استان لرستان از جمله زمین لغزش سیمره و دره ی شیرز در انتظار ثبت جهانی هستند.سوال اینجاست چرا شرایط برای جهانی شدن این ژئوپارکها فراهم نمی شود؟دره ی شیرز که مثل قلعه نیازمند آزادسازی حریم نیست!حداقل یکی از این ژئوپارکها را هرچه زودتر برای ثبت جهانی آماده نمایید تا صنعت گردشگری لرستان از محاق خارج شود.لرستان بدون هیچ تردیدی می تواند فراتر از اصفهان و فارس به عنوان قطب توریستی مطرح شود.
نقل قول کردن
#7 مصطفی 1396-11-05 23:55
سنگ نبشته که یکبار جابجا کردن چیزی نشد!حالا که شاکی هم داره بکنید بیاریدش همین قلعه فقیر از تنهایی دربیاد اینهمه بی مهری کمی فراموش کنه!
نقل قول کردن
#8 بیرانوند لرستان 1396-11-06 01:00
شاکی خصوصی یا ی مفت خور ک کمین کرده ی پولی به جیب بزنه..نکنه زمین دژ شاپورخواستم متعلق به آبا اجداد این شخص مفت خوره..
نقل قول کردن
#9 لر 1396-11-06 07:27
بی توجهی به مردم شریف لرستان نابخشودنی است
نقل قول کردن
#10 ندیمی 1396-11-06 11:46
یافته عزیز. خسته شدیم از این وعده های سر خرمن. هر مدیر ظرف 10 سال گذشته همین حرفها را تکرار کرده
خداییش از دوران ده ساله اخیر مصاحبه ها را مرور کنید. همه تکرار است.
نقل قول کردن
#11 رضا 1396-11-06 11:48
دستتون درد نکنه جناب قاسمی( یافته)
سوالات خوبی پرسیدی اما آگه مصاحبه های سال 83 تا امروز تمام مدیران میراث لرستان را کنار هم بزاری انگار از روی دست هم تقلب کردند.
همون جوابهای همیشگی و همون آرزوهای دست نیافتنی
نقل قول کردن
#12 سپهر عاشق خرم آباد 1396-11-06 13:42
به نقل از لر:
بی توجهی به مردم شریف لرستان نابخشودنی است

وقتی میگن کسی که فرش میبافه نباید رو حصیر باشه دقیقا حکایت ما مردم لرستانه...به قول شما بی توجهی به لرستانیها قابل بخشش نیست
نقل قول کردن
#13 سپهر عاشق خرم آباد 1396-11-06 13:55
آقای قاسمی(مدیر محترم میراث فرهنگی)توجه داشته باشید نه فقط سنگ نبشته بلکه اکثر آثار تاریخی خرم آباد وضعیت نامطلوبی دارند.نوروز96 با چشم خود دیدم که گردشگران گرداب سنگی اثر دوره ساسانی را به سطل زباله تاریخی تشبیه می کنند!پل شاپوری اثر دوره ساسانی با اجرای غیر اصولی طرح مرمت گویی حداکثر70سال قدمت دارد و اطراف آن به جای دریاچه به یک کویر برهوت تبدیل شده!به حریم قانونی آسیاب گبری اثر دوره ساسانی تجاوز آشکار صورت گرفته و ساخت و سازها تا دیواره ی این بنای باشکوه انجام شده است!مقبره باباطاهر با بیش از1000سال قدمت به تابلوی اعلانات و دیوار یادگاری نویسی تبدیل شده!مناره ی آجری اثر دوره ی سلجوقی پر از ترک خوردگی و نمزدگی است...هر کدام از این آثار تاریخی در صورت ساماندهی می توانند در رونق گردشگری موثر باشند.لطفا به بی مهری های فراوانی که در حق ابنیه تاریخی خرم آباد روا داشته اند پایان دهید
نقل قول کردن
#14 فافا 1396-11-06 16:37
تا صد سال دیگه فقط پیگیرند و تلاش میشه اقای قاسمی شما هم مثل قبلیا توانایی ندارید دره شاپور خواست رو ثبت جهانی کنید اگه میتونید اسم اصلی قلعه روبزارید
نقل قول کردن
#15 میرزایی 1396-11-06 17:37
ثبت جهانی قلعه و آزادسازی حریم اون هدف کدامین سال میراث فرهنگی است
نقل قول کردن
#16 شهروند 1396-11-07 09:20
چه صحبت های قشنگی چه وعده های کوتاه و زیبایی همه سوال ها را با یک جمله کوتاه جواب دادند و امیدواریم که به همین کوتاهی پاسخ در جواب دادن سوال ها عمل ایشان نیز سریع باشد.رفع مشکل برخی از بیکاری استان در گروه ثبت جهانی شدن دژ شاپور خواست و مجموعه پل های تاریخی لرستان هست
یک مبحٍجدی دیگر تکمیل پارک و دریاچه شاپوری هست که مثل باغ مینیاتوری چینن یا استانبول میتونه در سال گردشگر زیادی رو جذب کنه
مورد بعدی سنگ فرش کردن خیابان حافظ و سه سیک هست که میشه اونجا قهوه خانه های سنتی و فروشگاه صنایع دستی راه بیوفته و خیابان فعلی رو برای تردد ماشین ها به پشت بازار طلا فروشها انتقال بدن ،طرحی که تا نصفه رفت اما اجرا نشده هنوز
ما باید هویت خرم اباد رو به صورت یک ویترین در شهر نشون بدیم
نقل قول کردن
#17 کاندیدا 1396-11-11 08:05
واقعا یکی از نمود های عینی مدیریت نخبگان در لرستان ، همین جابجایی سنگ نوشته بود. شما با مراجعه به سریال شب های برره متوجه خواهید شد که در دنیا ، حتی چال اسکندرون رو هم جابجا نمی کنن چه رسد به یک اثر تاریخی .
نقل قول کردن
#18 سپهر عاشق خرم آباد 2018-01-26 13:40
به نقل از همتی:
هر چند بیشتر به مسایل خرم آباد پرداخته شده، اما مصاحبه حاوی نکات با اهمیتی بود. در مورد ثبت جهانی کمانچه هم شک دارم که به نام لرستان باشد

شرط اصلی توسعه هر استان داشتن یک مرکز استان قوی و پیشرفته است.لرستان هم از این قاعده مستثنی نیست.اگر یکی از دو اثر دره ی خرم آباد یا قلعه فلک الافلاک ثبت جهانی شود مزایا و دستاوردهای آن نصیب تمام لرستانیها خواهد شد.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا