یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

مردم دهستان افرینه شب‌ها برای گرفتن نفت در نزد جایگاه نفت می‌خوابند.
 شهرستان پل‌دختر از نفت‌خیزترین شهرستان‌های کشور و نفت‌خیزترین شهرستان لرستان است که دارای پالایشگاه‌های فراوان نفت و گاز است اما تعداد زیادی از روستاهای این منطقه در نبود نفت و گاز شب‌های زمستان می‌لرزند.
 توجه به ذخایر و ظرفیت‌های نفتی و گاز در شهرستان پل‌دختر یکی از مسائل مهمی است که در راستای عمران و آبادانی و رفع بیکاری استان باید موردتوجه قرار گیرد. روزانه چندین هزار بشکه نفت از چاه‌های منطقه سرکان مال‌کوه تولید و این نفت به استان‌های دیگر فرستاده می‌شود. با توجه به موقعیت استراتژیک پل‌دختر و قرار گرفتن در مسیر ترانزیت لوله‌های نفت، به‌طور متوسط روزانه پانصد هزار بشکه از طریق پالایشگاه تنگ فنی و آسار و افرینه به استان‌های دیگر انتقال داده می‌شود و این در حالی است که امروزه مردم دهستان افرینه در یک کیلومتری پالایشگاه با مشکلات فراوان روبرو هستند.
 بعد از گذر بیش از 7 سال از کلنگ احداث، به دلیل کمبود خوراک نفت، پالایشگاه جلگه خلج به چراگاه تبدیل شده و به جای پالایش نفت، وعده و وعید مسئولان را پالایش می‌کند. ظرفیت ابتدایی این پالایشگاه 30 هزار بشکه در نظر گرفته شده بود که به دلیل هزینه هنگفت برای ساخت و عدم توجیه اقتصادی در ساخت پالایشگاه با خوراک کمتر از 100 هزار بشکه، سرمایه‌گذار هیچ تمایلی برای سرمایه‌گذاری یک پالایشگاه با 30 هزار بشکه را ندارد.
 با وجود منابع فراوان نفت و گاز در پل‌دختر، خیلی ‌از روستاهای این شهرستان از نعمت گاز برخوردار نیستند و طنز ماجرا اينجاست كه با كمبود نفت مواجه هستند و در سرماى استخوان سوز زمستان می‌لرزند.
 دهستان افرینه با بیش از 39 روستا و هفت هزار نفر جمعیت با توجه به شروع فصل سرما به علت کمبود نفت و اجرایی نشدن عملیات گازرسانی با مشکلات فراوانی روبرو است و ساکنان این دهستان شب‌ها برای گرفتن نفت در نزد جایگاه نفت می‌خوابند و نوبت‌گیری می‌کنند
 با توجه به فرارسیدن فصل سرما افرینه با مشکلات زیادی روبه‌رو است و مردم این دهستان باید چند روز از صبح تا غروب در نوبت نفت بمانند تا بتوانند یک گالن 220 لیتری نفت را برای خانواده خود نفت تهیه کنند.
 آتش‌سوزی، سوختگی، مصدومیت، تنگی نفس، گازگرفتگی، آلودگی‌های خاک و آب، به خطر افتادن زندگی مردم، نابودی منابع طبیعی و ... سهم مردم این منطقه از موقعیت استراتژیک قرار گرفتن در مسیر خطوط لوله می‌باشد و امروز برای جبران این خسارت‌ها تخصیص 100 هزار بشکه خوراک نفت پالایشگاه پل‌دختر، گاز کشی روستاها و افزایش سهمیه نفت روستاهای گازکشی نشده خواسته معقولی به نظر می‌رسد.
 
   


   مجتبی پسند

دیدگاه‌ها   

#1 سیاوش 1396-10-06 10:29
کل لرستان روی نفته ،همین سفید کوه مخزن اصلی نفتیه که توو خوزستان برداشت میشه بدلیل ناهموار بودن کوههای لرستان و نبود علم کافی برای استخراج از کوه و هزینه بر بودنش،از خوزستان ک سطوح همواری داره کار استخراجو انجام میدن...بعنوان اصحاب رسانه از شما تقاضا مندم پیگیر این عنوان باشید شاید شماها بتونید حداقل حق مسلم جوونای بیکار لرستان رو با پیگیری هاتون حاصل کنید...حداقل حق لرستانیا اینه که جزو بومی های مناطق نفت خیز باشند و در فرایند های استخدام این سهمیه برایشان لحاظ شود...با تشکر
نقل قول کردن
#2 علایی 1396-10-06 18:43
درود بر تو مهندس، حرف دل ما را زدی،جدیدا میخواستم مینی پالایشگاه بزنن، امیدواریم به چراگاه تبدیل نشه
نقل قول کردن
#3 سیروس 1396-10-06 19:50
من به عنوان لر و بومی ایران خواستار توفق تبعیض و نژادپرستی هستم.توانمندیها ی هر قوم و منطقه باید برای آن منطقه خرج شود.لرستان یک استان ثروتمند است.
نقل قول کردن
#4 شقایق 1396-10-06 20:36
نمیدونم ما لرها گناهمون چیه که با بهترین موقعیت از لحاظ منابع آب و نفت و منابع انسانی تحصیلکرده باید اینگونه روزگارمان را در سختی و مشکلات طی کرده و استانهای مجاور و کویری با منابع بزرگترین کارخانه ها و ذخایر و ثروت را داشته باشن و جالبتر اینکه با به یغما بردن ثروتهای خدادادی استانمان به ما لرها فخر بفروشن. واقعا گناهمون چیست؟؟ الا اینکه بی کفایتی خیلی ها و بی اطلاعی و بیخبری خودمون و عدم مطالبه گری
نقل قول کردن
#5 شهروند خرم آبادی 1396-10-07 12:05
ماشاالله به پلدختر (اهواز لرستان)

پالایشگاه - تنگ فنی
پالایشگاه - آسار
پالایشگاه - پران پرویز
پالایشگاه - جلگه (در دست احداث)
پالایشگاه - افرینه
پالایشگاه - روستای شهید بیرانوند (در دست احداث)
-----------------------------------------------
ماشاالله به پلدختر ( گذرگاه تاریخ لرستان)

پل قدیمی - کشکان
پل قدیمی - گاومیشان
پل قدیمی - کلهر

قلعه - تخت شیر
قلعه- میشوند
کاروانسرا - چمشک
قلعه - نصیر
غار -کلماکره
تالاب - ولیعصر
جنگل بلوط - و ...
ماشالله به این ظرفیت!!
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا