یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

تالاب محیطی است که آب عامل اصلی تشکیل دهنده محیط زیست جانوری و گیاهی آن است. این اکوسیستم منحصربه‌فرد از مولدترین اکوسیستم‌ها، گهواره تنوع زیستی و ذخیره‌گاه‌های دنیا می‌باشند که نقش مهمی در بقاء گونه‌های بی‌شماری از جانوران و گیاهان وابسته به خود را ایفا می‌کند.
بر اساس قوانین کنوانسیون بین‌المللی رامسر تالاب‌ها دارای 5 مرز و حریم می‌باشند:
-مرز تالاب
-حریم اکولوژیکی
-حریم هیدرولوژیکی
-حریم اقتصادی و اجتماعی
-حریم قانونی
که در این بین تنها حریم مرز تالاب 151 متر از خط آبی می‌باشد
شهرستان پل‌دختر با دارا بودن بیش از 11 تالاب دائمی و فصلی به عنوان شهر تالابی ایران معروف و در آستانه ثبت می‌باشد، ولی متأسفانه به دلیل ضعف و سوء مدیریت متولیان محیط زیست استانی و شهرستانی این اکوسیستم‌های منحصر به فرد روز به روز به حالت کما و مرگ می‌روند و هرازگاهی از طرف مدیر کل محیط زیست استان لرستان خبر رسانه‌ای احیاء تالاب‌های گوری بلمگ، سیاه، زردابه و پیکه را می‌دهد یا رئیس محیط‌زیست شهرستان پل‌دختر در بی‌خبری محض از قوانین و معیارهای کنوانسیون بین‌المللی رامسر، خبر از ثبت تالاب‌های پل‌دختر در لیست تالاب‌های رامسر را می‌دهد.
حال امروزه در بی‌خبری محض اداره محیط زیست شهرستان پل‌دختر و استان لرستان در حدود 1 ماه پیش کار احداث گلخانه‌ای در فاصله کمتر از 50 متر از تالاب لفانه شروع شده و در حال ادامه می‌باشد که با این تجاوز به مرز تالاب‌ها دیگر این تالاب‌ها ثبت جهانی و حتی ملی نخواهند شد و سیر تخریب آن‌ها شتاب بیشتری خواهد گرفت.
حال در این راستا 4 تا سؤال در ذهن خطور می‌کنند
با چه مجوزی و در سکوت و بی‌خبری مسئولان شهرستان پل‌دختر پیمانکار بخش خصوصی به احداث گلخانه در فاصله کمتر از 50 متری تالاب‌های پارک طبیعت ولیعصر (تالاب لفانه 1) اقدام نموده است؟
در محیط زیست شهرستان پل‌دختر چه خبر است و کار روزانه آن‌ها چیست که هر از گاهی به مناطق تحت حوزه استحفاظی خود سر نمی‌زنند؟
چرا محیط زیست شهرستان پل‌دختر بعد از یک ماه از شروع پروژه تا به امروز با تماس نگارنده از وجود کار احداث گلخانه با خبر شده است؟ اگر هم در جریان بودند چرا جلوی کار را نگرفته‌اند؟ و چرا بدون توجه به الزامات محیط زیستی و قوانین حفاظتی کنوانسیون بین رامسر به عنوان یگانه مرجع نگه‌داری و حفاظت و بهره‌برداری پایدار از تالاب‌ها، مماشات نموده‌اند؟
مگر منطقه شکار و صید ممنوع تالاب‌های پل‌دختر از سال 1372 به ثبت نرسیده ? پس چطور محیط‌زیست استان لرستان نسبت به مناطق تحت حفاظت خود بی‌تفاوت است؟

مهدی مهدی‌نسب/ پلدختر

 


تصاویر ساعت 10 صبح مورخه 30 آذر 1396 می‌باشند.

دیدگاه‌ها   

#1 همشهری 1396-10-01 12:01
اگه منظور محل احداث نهالستان گرمسیری است خبر کاملا اشتباه است نهالستان گرمسبری برای تکثیر گونه های جنگلی و مرتعی حزیی از مجموعه پارک و بصورت دولتی احداث شده است
نقل قول کردن
#2 شهروند 1396-10-01 12:57
برای اینکه صندلی ریاست براشون مهمتر از حفظ محیط زیست است.
نقل قول کردن
#3 پلدختری 1396-10-01 16:56
به نقل از همشهری:
اگه منظور محل احداث نهالستان گرمسیری است خبر کاملا اشتباه است نهالستان گرمسبری برای تکثیر گونه های جنگلی و مرتعی حزیی از مجموعه پارک و بصورت دولتی احداث شده است

برادر من هر گونه فعالیت انسان ساخت در محدوده و حریم تالاب ها ممنوع است خواه توسط منابع طبیعی باشد خواه مسیر راهیتابه های شرکت نفت
نقل قول کردن
#4 طولابی 1396-10-02 06:23
قرار است شهروندان پلدختری به سپاس تقدیر و تشکرهای بی مناسبت و با مناسبت محیط زیست پلدختر عنوان این اداره را اداره تقدیر و تشکر بنامند الحق و انصاف تنها کارشون تقدیر و تشکر است.
نقل قول کردن
#5 h 1396-10-02 12:42
گفته میشه تالاب بیشه دالان بروجرد به کشاورزان فروخته شده
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا