یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

انسان‌ها از دیرباز به کمک خرد، بخصوص خرد جمعی و مشورت بسیاری از مشکلات را حل کرده و با ابداع و نوآوری، هر روز خدمت جدیدی جهت آسایش و رفاه جامعه ارائه داده‌اند.
با این رویکرد و نگاه با درایت مدیر ارشد استان برای هماهنگی و یافتن راه‌حلی مناسب برای برخی از مشکلات، با حضور نمایندگان سه قوه و امام‌جمعه مرکز استان مقدمات شورایی ابتكاري فراهم شد.
این شورا در صورت لزوم و وجود دستور کار و بروز مشکل در زمان‌های موردنیاز تشکیل می‌گردد.
پیشینه تشکیل این شورا در دولت اصلاحات و زمان جناب آقای رسولی استاندار لرستان برمی‌گردد که شورای مشورتی به نام شورای توسعه آموزش عالی در استان تشکیل و بسیاری از مشکلات آن مقطع آموزش عالی استان برطرف گردید.
امروز هم شورای دانا که مخفف دادگستری، استانداری، نماينده مجلس و امام‌جمعه مركز استان است تقریباً چنين نقش و كاركردي دارد و قرار است كه در جهت به ثمر رساندن برخي طرح‌ها با كمك و همکاری اين قوا در نشستي صميمي از خرد جمعي استفاده گردد تا بعد از ٣٨سال هم از خرد همگان استفاده شود وهم كمتر دچار آزمون‌وخطا گرديم، البته بنا نيست كه اين شورا به امور اجرايي ورود پيدا كند.
امیداست اولاً پذيراي انتقادات باشيم چرا كه هر امر و پدیده‌ای كه بيشتر نقد و بررسي شود همچون سنگ با ارزشي است كه بيشتر صیقل‌خورده و براق‌تر می‌شود و ثانیاً برای ابر مشكلاتي چون بحران کم‌آبی، بيكاري، آسیب‌های اجتماعي، صنايع فاقد توان رقابتي با دنياي كنوني، كاهش سرمايه اجتماعي و ...که تنها از طريق خرد جمعي، مشاركت همگاني و همراهي همه اركان نظام قابل‌حل هستند به دور از بدبيني و پیش‌داوری و عدم تعامل سازنده همت خود را به کار گیریم.
بنابراين يكي از اركان دانايي، استفاده از خرد جمعي همراه با صبر و بردباري در چهارچوب قانون و اعتقاد به اصل تفكيك قوا و تقسیم‌کار ارگانيك است كه منافاتي هم با اصل مشورت و استفاده از خرد جمعي ندارد.
بر خلاف نظر منتقدان محترم، شوراي مشورتي دانا نه‌تنها با عجله تشكيل نشده بلكه بيش از يك ماه در خصوص ضرورت تشكيل و آیین‌نامه اجرايي آن بحث و بررسي صورت گرفته و مدير ارشد استان هم كه شخصيتي علمي و اجرايي و معتقد به كار كارشناسي هستند بر اين باورند كه می‌توان برخي از ناهماهنگی‌ها و دوباره‌کاری‌ها و نارسایی‌ها را با كمك خرد جمعي و حمايت همگاني اين شورا برطرف نمود. یقیناً در صورت عدم كارايي اين شورا حذف خواهد شد.
همچنين اين شورا هزینه‌ای نداشته و نيازي به بودجه و تشكيلات رسمي و امكانات اداري ندارد.
اميدواريم كه نشست‌های اين شوراي مشورتي در جهت حمايت از پروژه‌ها و برنامه‌های اجتماعي، فرهنگي و بخصوص اقتصادي استان مثمر ثمر باشد چرا كه بزرگ‌ترین عبادت گره‌گشایی از كار مردم و خدمت به آنان است و بهشت از آن كساني است كه آرزومندان را به آرزو برسانند.
 
اسد عبدالهي/ فرماندار شهرستان خرم‌آباد

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا