یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

پدیده رو به افزایش «مهاجرت لرستانی‌ها» در حالی به پدیده‌ای چالشی و نگران کننده در استان تبدیل شده که بی‌شک در بلندمدت پیامدهای نامطلوبی بر جا خواهد گذاشت. نتایج سرشماری سال 95 نشان می‎دهد البرز با 50 هزار و 885 نفر بیشترین مهاجر را در 5 سال گذشته به تهران داشته و پس از آن لرستان با 41 هزار و 136 نفر دومین استان مهاجر‌فرست به تهران بوده است.
این آمار رسمی که حاصل نتایج سرشماری نفوس و مسکن در سال گذشته است نشان می‌دهد که لرستان به عنوان یکی از مهاجر‌فرست‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌رود و روند مهاجرت مردم این استان به خارج از لرستان به ویژه تهران نه تنها کاهش نیافته بلکه هر سال با سیر صعودی و نگران‌کننده‌ای مواجه می شود . مهاجرت تعداد زیادی از مردم این استان به مناطق دیگر به عنوان پدیده‌ای نگران‌کننده و چالشی عمیق پیش روی جامعه لرستان به شمار رفته و برنامه‌ریزی برای کاهش و حتی توقف این امر باید مدنظر برنامه‌ریزان و مسئولان ارشد استانی قرار بگیرد.


 
مشکلات اقتصادی استان؛ عامل مهاجرت فزاینده 
در این زمینه یک کارشناس ارشد آسیب‌های اجتماعی اظهار می‌کند: یکی از موارد نگران‌کننده در استان، مهاجرت‌های بی‌رویه شهروندان لرستانی به سایر استان‌هاست که در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری یافته است.
«مجتبی عبداللهی» می‌افزاید: امروزه مهاجرت فزاینده مردم به نقاط مختلف کشور به ویژه تهران از تبعات وجود مشکلات اقتصادی در استان است و این حجم مهاجر‌فرستی بر اساس نتایج سرشماری سال گذشته معضلی برای لرستان به شمار می‌رود که به راحتی قابل جبران نخواهد بود. وی فقر امکانات، فراهم نبودن زیرساخت‌ها در راستای تحرک اجتماعی، میل به پیشرفت و تحرک اجتماعی و اقتصادی در بین مهاجران، رکود برخی صنایع و ضعف اقتصادی و در نهایت بیکاری پنهان و آشکار را از جمله عوامل دخیل در این موضوع عنوان می‌کند و می‌گوید: مهاجرت مردم لرستان به تهران تشدید شده و این روند در سال‌های گذشته افزایش داشته که بسیار نگران کننده است. این امر در حالی رخ داده که بیکاری و محرومیت نهفته در ذات جامعه لرستان بر تشدید مهاجرت مردم استان به سایر شهرها موثر است.
عبداللهی تاکید می‌کند: برای جلوگیری از خروج مردم استان در حال حاضر نیازمند برنامه‌ریزی به منظور شناسایی عوامل مهاجرت‌ها، فراهم کردن زمینه و بستر در جهت میل به اقامت در استان و به چرخه در‌آوردن فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی شهروندان هستیم. لرستان در حال حاضر در دو زمینه شاخص درآمد سرانه و سپرده‌گذاری در بانک‌ها در سطح کشور بین استان‌های با رتبه بسیار پایین قرار دارد. از جمله دلایل مهاجرت‌ها همین سطح پایین در‌آمد و معیشت مردم است که میل به مهاجرت را در شهروندان لرستانی طی سال‌های اخیر افزایش داده است.
 
نقش محرک‌ها و متغیرها در تشدید مهاجرت 
«علی مهری‌پور» استاد دانشگاه هم با اشاره به اینکه برخی متغیر‌ها و محرک‌ها در تشدید مهاجرت‌ها از لرستان به تهران دخیل است، اظهار می‌کند: پررنگ بودن متغیرهای مهاجرت‌های لرستانی‌ها به استان‌های دیگر عمدتا ناشی از ضعف‌ها و موانعی است که در جامعه نهفته است.
وی می‌افزاید: به عنوان مثال با بررسی وضعیت توسعه سرانه ورزشی لرستان، فضاهای سبز، عمران شهری، کیفیت آموزشی، موانع تولید و اشتغال‌زایی و حتی تسهیلات بانکی و... در سال‌های گذشته می‌توان به دلیل مهاجرت‌ها دست یافت. ضعف‌های موجود در این حوزه‌ها از جمله عوامل تاثیرگذار بر مهاجرت‌هاست.
این استاد دانشگاه بیان می‌کند: در نظر بگیرید که وقتی کارخانه های ما راکد هستند، تحرک اجتماعی بسیار پایین است. ما در رقابت با سایر استان‌ها از جمله استان‌های همجوار از ابعاد مختلف همچون اقتصاد، ورزش، آموزش و امکانات و اشتغال‌زایی عقب هستیم، طبیعی است که با وجود این عوامل، مهاجرت به تهران به عنوان پایتخت کانون توسعه در کشور افزایش یابد. 
 
خسارت غیر‌قابل جبران 
مهری‌پور بیان می‌کند: اگر بخشی از این مهاجرت‌ها به تهران، مهاجرت نخبگان و تحصیل‌کردگان لرستانی باشد، سالانه میلیاردها تومان سرمایه از لرستان خارج می‌شود و در بلندمدت پیامدهای نامطلوبی در استان بر جا خواهد گذاشت.
وی تاکید می‌کند: وقتی سرانه درآمدی و اقتصادی لرستان رو به نزول برود، به طور خودکار مهاجرت شهروندان لرستانی به استان‌های دیگر و کلانشهرها به ویژه تهران، کرج و شهرهای حومه استان البرز افزایش خواهد یافت.
این استاد دانشگاه اظهار می‌کند: به طور قطع تعیین تکلیف پروژه‌های عمرانی و توجه به زیرساخت‌ها در بخش‌های صنعت، کشاورزی‌، حمل و نقل، آموزش و بهداشت و درمان در فروکش کردن موج مهاجرت‌ها موثر است. البته برای رفع این مشکلات نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در استان هستیم.
 
شناور بودن بازار کار
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان هم در این زمینه بیان می‌کند: بازار کار به عنوان یک مجموعه شناور بوده و نمی‌توان گفت که تمامی افراد جویای کار باید داخل استان مشغول به کار شوند. 
«علی آشتاب» می‌افزاید: امکان دارد که افراد جویای کار از لرستان به سایر استان‌ها مراجعه کرده یا برعکس این امر نیز اتفاق بیفتد. به عنوان نمونه افرادی که تخصص‌های آنها در استان وجود ندارد باید برای پیدا کردن شغل مورد نظرشان به سایر مناطق مهاجرت کنند. این پروسه طبیعی است و نمی‌توان به طور مطلق از مهاجرت جلوگیری کرد.
وی با بیان اینکه راهکار اساسی برای جلوگیری از مهاجرت، کارآفرینی در استان و ایجاد اشتغال است، بیان می‌کند: بر اساس سند اشتغال استان، تا پایان امسال بایستی بیش از ۲۵ هزار و ۶۸۱ شغل در لرستان ایجاد شود که تاکنون توانسته‌ایم به ۷۰ درصد از برنامه پیش‌بینی شده دست پیدا کنیم. آمار هم نشان می‌دهد که سالانه حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر به بازار کار استان اضافه می‌شوند. از سوی دیگر حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار جویای کار ثابت در لرستان داریم که باید برای آنها شغل ایجاد شود.
آشتاب ادامه می‌دهد: در چند سال گذشته مسئولان استان تلاش‌های زیادی برای احیای مجدد ظرفیت‌های راکد و غیرفعال استان انجام داده‌اند و اکنون نیز شاهد به کارگیری تعداد زیادی از جوانان لرستانی در بخش‌های مختلف اقتصادی هستیم. در سال‌های آینده نیز شرایط برای ماندگاری جوانان در داخل استان بهتر خواهد شد و می‌توان از ظرفیت نیروی انسانی جوان برای توسعه لرستان استفاده کرد. 
 
  روستاهای لرستان در معرض خالی شدن از سکنه 
«علی خادمی» مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی لرستان چندی پیش در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان از احتمال خالی شدن 40 روستای استان به دلیل مشکلات زیرساختی و اجتماعی خبر می‌دهد و می‌گوید: در دهه‌های نه چندان دور نسبت جمعیت شهری به روستایی ۳۰ به ۷۰ بود، اما اکنون بر عکس شده و این نسبت ۷۰ به ۳۰ است. خانواده‌های روستایی در بحث اشتغال با محدودیت‌هایی مواجهند که برخی از آنها را مجبور به مهاجرت می‌کند. این مهاجرت‌ها اغلب به مرکز استان یا استان‌های دیگر صورت می‌گیرد. خادمی با اشاره به اینکه ۱۷ روستای خرم‌آباد در معرض کوچ قرار دارند، اظهار می‌کند: مشکلات و مسائل اجتماعی و اشتغال، بحران‌ کم‌آبی و نبود راه دسترسی از مهم‌ترین عوامل مهاجرت به شمار می‌رود.
 
همشهری/ عباس دارایی
 

دیدگاه‌ها   

#1 حسین 1396-07-17 11:23
مشکل اقتصادی توصیف کاملی نیست بحران اقتصادی درسته چون اقتصاد ضعیف خانواده ها و بیکاری مفرط منجر به بِزِه و آسیب های فرهنگی عمقی شده
نقل قول کردن
#2 علی 1396-07-17 12:23
تهران پرسه ترک و شمالی ببنم کاری می کنید با ابن مقالاتونن دبگه چند تا جوون بیکار برای کار به تهران میرن جلوشونو بگیرن حداقل گل به خودی نزنید بگید کار نیست جوونا به خاطر بیکاری میرن شهرهای دیگه عنوان مقاله خیلی مهمه و ذهنیت سازه
نقل قول کردن
#3 ابراهیم آریاوند 1396-07-17 13:01
ببخشیدوقتی که بنده درشرکت پرس ایران که درخرم آبادهستش مشغول بکاربودم وشرکت رامنحل کردند،بنده هم مجبورم مهاجرت کنم،خیلی هاازروی ناچاری مهاجرت کرده اندوگرنه هیچ شخصی پیدانمیشودکه ذاتاازشهرخودش بدش بیاد
نقل قول کردن
#4 علی 1396-07-17 13:33
بله من خودم به شخصه در تهران ساکن هستم ورنج غربت را به رنج بیکاری وفقر در خرم آباد ترجیح دادم وچندین ساله در تهران ساکنم .در خرم آباد یا باید مسافر کشی کرد یا روی به کار ببخشید ها قاچاق بیاری سخت بود گفتنش اما واقعیت جامعه خرم آباد امروز همین است.
نقل قول کردن
#5 شهرام 1396-07-17 14:11
خوش به حال اون هایی که توان مهاجرت داشتند و رفتند.
نقل قول کردن
#6 شهر وند 1396-07-17 14:15
جناب آقای آشناب،کجای دنیا این همه مهاجرت طبیعیه؟چرا به مسئله اصلی که همان بیکاری جوانان اشاره نم کنید؟چرا به مسولیت اشاره نمی کنید که با سیاست های غلط و اشتباهات مرکزشان باعث خروج مهاجرت بی رویه همشهریان عزیزمان شده اند. اگه مسولیت درست برنامه ریزی نمایند ما این همه فرار مغزها و مهاجرت به استان های دیگه نخواهیم داشت..همه مسولین استان در این خصوص مقصرند
نقل قول کردن
#7 پریا 1396-07-17 14:44
برادر عزیزم بسیاری از نخبگان لرستان بار وبنه رو جمع کردن واز کشور خارج شدن.بنده خدایی رو میشناسم با تحصیلات عالیه ونخبه که مدتها به هر جایی که فکرش رو بکنید سر زد رزومه فرستاد حتی این اواخر به رانندگی در ادارات هم راضی بود ولی دریغ از یک کار !رزومه ش رو فرستاد برای یکی از کشورهای پیشرفته جواب آمد چه نشسته ای که ما به دنبال افراد با سوادی مثل شما می گردیم.عجبم از این است چطور در مملکت خودمان تشخیص نخبه وکار آمد غیر ممکن است؟
نقل قول کردن
#8 ابراهیم آریاوند 1396-07-17 20:56
بنده هیچوقت حلال نخواهم کردمسئولینی که باعث انحلال شرکت هاوبیکاری جوانان خرم آبادمیشوند..... .بهرحال روزحساب وکتاب فراخواهدرسید... .چرامن درماه بایدیک هفته پیش خانوادم باشم و۳هفته دیگه درغربت سرکارباشم درحالیکه پتروشیمی خرم آبادپرازافرادغی ربومی هستس
نقل قول کردن
#9 دیده بان 1396-07-17 22:47
تا این دروغ ها وآمارسازی ها وجود دارد !!!!
وضع از این که هست نه تنها بهتر نمی شود
بلکه چند برابر بدتر خواهد شد؟
آخر مدیر محترم شما که فرمودید:تا کنون
۷۰ درصد از سند اشتغال سال جاری تحقق
یافته خوب این عدد ۱۷۵۰۰ نفر می شود
یعنی آیا دراین مدت هفت ماه این تعداد
شغل در استان ایجاد شده؟؟؟!!!
هر شخصی با ابتدایی ترین معلومات
می داند که این آمار کذب است!!!!
آخر این افراد در کدام کارخانه در کدام
کارگاه در کدام کسب وکار ظرف این مدت
بکارگیری شدند که ما بیخبریم
اگر چنین است !!!!!!
مدیر مربوطه لطف کنند گزارش جدب محل
کار این ۱۷۵۰۰ نفر را برای مردم شریف استان
اطلاع رسانی نمایند.
شغل که هیچ ایجاد نمی کنید لطفا‌با آمار پردازی
وآمارسازی فرافکنی نکنید وبه شعور اجتماعی
مردم توهبن نکنید.
نقل قول کردن
#10 لرستان_ایران 1396-07-18 08:30
اقتصاد هر خانواده اصلی ترین مسئله مهاجرت است_استاندار و نمایندگان اگر میخواهند قدرت سیاسی و اجتماعی لرستان افزایش یابد بایدبا ایجاد کار و رفاه جمعیت شهرهای استان را به کلانشهری برسانند.
نقل قول کردن
#11 مهاجر 1396-07-18 14:49
از حانواده ده نفره ما شش نفرش برای گذران زندگی و معیشت آواره شهرهای غربت شدیم ، حسرت دیدار خانواده و دوستان و اقوام به دلمون مونده ، چن وقته پدر و مادر پیرم تک و تنها موندن و چشم انتظار فرزندانشون هستن اما دست جبر زمانه و بی تدبیری برخی ما رو آواره غربت کرده
نقل قول کردن
#12 دیناری 1396-07-19 20:45
به نقل از حسین:
مشکل اقتصادی توصیف کاملی نیست بحران اقتصادی درسته چون اقتصاد ضعیف خانواده ها و بیکاری مفرط منجر به بِزِه و آسیب های فرهنگی عمقی شده

فقر اقتصادی و بیکاری و نبود سرمایه عامل اصلی مهاجرت است
نقل قول کردن
#13 اسدی 1396-07-19 20:50
به نقل از ابراهیم آریاوند:
بنده هیچوقت حلال نخواهم کردمسئولینی که باعث انحلال شرکت هاوبیکاری جوانان خرم آبادمیشوند......بهرحال روزحساب وکتاب فراخواهدرسید....چرامن درماه بایدیک هفته پیش خانوادم باشم و۳هفته دیگه درغربت سرکارباشم درحالیکه پتروشیمی خرم آبادپرازافرادغیربومی هستس

دوست غیر بومی خوزستانی بمن میگفت به غیربومی ها جنس نفروشید تا مجبور بشن برن
نقل قول کردن
#14 آزاده 2017-10-09 14:39
یا خود خدا
خدا وکیلی حرفهای مدیرکل سازمان آمار ساز مربوط به بیکاری رو ببینید!!!!!!
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا