یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

در پس هزاره‌های تاریک تاریخ، آنگاه که بشر وقایع روزمره، اتفاقات یا امیال و خواسته‌های خود را بر دیواره کوه‌ها نقش می‌کرد، ناخواسته خبر رسان زمان خود بوده و از جمله نخستین خبرنگاران مکتب نرفته‌ای بوده‌اند که آثار حضورشان در جای‌جای سرزمینمان دیده می‌شود.
خطوط تصویری هیروگلیف مصریان بخش دیگری از تاریخ وقایع‌نگاری در جهان بود و پس از کشف خط توسط سومریان، این آشوریان بودند که به عنوان نخستین قوم اقدام به ثبت و ضبط اخبار و اطلاعات تاریخی از جنگ‌ها و پیمان‌ها نمودند که در سالنامه‌های آشوری شلمانصر، آشور نصیرپال و آشور بانیپال به وضوح دیده می‌شود.
 مورخان بزرگی همچون هرودت و گزنفون در 2500 سال پیش خبرنگاری را پیشه خود ساختند و نامشان بدین سبب در تاریخ جهان ماندگار شد.
در جهان اسلام مورخان بزرگی به مانند ابودلف و حمدالله مستوفی سهم بسزایی در انتقال اخبار زمان خود به نسل‌های بعد داشتند و تواریخ مکتوب مهمی به‌مانند تاریخ طبری، تاریخ بلعمی، تاریخ بیهقی و ده‌ها اثر دیگر حافظه راستین و بازگوکننده وقایع و اخبار جوامع وقت و حکومت‌های گذشته این سرزمین است.
اما قریب به 180 سال از آغاز جنبش خبری و روزنامه‌نگاری در ایران می‌گذرد. صنعت چاپ و نشر روزنامه از زمانی که دولت قاجار کاغذ اخبار و وقایع اتفاقیه را به نشر درآورد و با تلاش‌های امیرکبیر این صنعت را بسط و توسعه داد تا عصر حاضر فراز و فرودهای بی‌شماری را پشت سر نهاده و با شتابی تند به پیش می‌تازد.
شتاب فزاینده اطلاع‌رسانی به‌گونه‌ای پیش رفت که کاغذ را یارای همراهی نبود و امر اطلاع‌رسانی بستری شتابنده‌تر را طلب می‌کرد و این بستر چیزی نبود جز فضای مجازی.
این فضای پرتلاطم نرم نرمک گوی سبقت را از کاغذ ربود و در صدر ابزارهای اطلاع‌رسانی جای گرفت.
اما آنچه که در این میان همچنان استوار مانده و به حیات خود ادامه می‌دهد، رسالت خبرنگاری و حرمت قلم است. اگر چه در عصر حاضر قلم جایش را به انگشت و کیبورد داده اما همچنان تراوش‌های ذهن نویسنده است که بر صفحه نگاشته شده و سبب ماندگاری یک خبر و ثبت در اذهان مردم می‌شود.
بی‌شک اخباری در اذهان جامعه نقش می‌بندد که حقیقت یک واقعه را به‌روشنی بیان نماید و قلمی رساتر است که در تشخیص سره از ناسره موفق عمل کند.
بر خود می‌بالیم که روز خبرنگار با نام شهید صارمی خبرنگار شهیدی از دیار لرستان مزین گشته که در راه اطلاع‌رسانی جانش را تقدیم انقلاب نمود و تاآخرین‌نفس از رسالت خود عقب‌نشینی نکرد.
مفتخریم به اینکه لقب حافظه مطبوعات کشور متعلق به استاد سید فرید قاسمی پژوهشگر و پیر مطبوعات این دیار است که تجربیات ارزنده‌اش چراغی است روشن در پیش پای جامعه مطبوعات و اهل‌قلم این آب و خاک.
ضمن تبریک و شادباش روز خبرنگار به تک‌تک خبرنگاران عزیز و اصحاب رسانه از پیر تا جوان، برای همگی زحمت کشان این عرصه آرزوی توفیق روزافزون و سربلندی دارم. امید که خبرنگاران محترم با آگاهی بخشی آحاد جامعه و تبیین وقایع، منزلت اجتماعی جایگاه خبرنگاری را افزون‌تر از پیش نمایند و نامی نیک در این عرصه از خود به یادگار گذارند.
 
 
هر کو نکند فهمی زین کلک خیال‌انگیز
نقشش به حرام ار خود صورتگر چین باشد
 
عطا حسن‌پور /باستان‌شناس

دیدگاه‌ها   

#1 الهام حاجی وند 1396-05-17 16:27
بسیار عالی جناب حسن پور، قلمتان مستدام
نقل قول کردن
#2 رهام 1396-05-17 18:23
بسیار عالی جناب دکتر. خسته نباشی
نقل قول کردن
#3 طهماسبی 1396-05-17 22:08
ضمن عرض تبریک به همه فعالین عرصه ی خبرنگاری،سپاس از جناب حسنپور برای این تاریخ نگاری مفید
نقل قول کردن
#4 طهماسبی 1396-05-17 22:14
ضمن عرض تبریک به همه ی فعالین عرصه ی خبر نگاری
از جانب حسنپور برای این تاریخ نگاری دقیق و مفید متشکرم.
نقل قول کردن
#5 سیامک 1396-05-17 23:48
با تشکر از تمامی خبرنگاران محترم و زحمتکش. وهمچنین قلم فرسایی جناب دکتر حسنپور
نقل قول کردن
#6 ملیحه هاشمیان 1396-05-17 23:58
با تشکر از اقای دکتر حسن پور
نقل قول کردن
#7 ملیحه هاشمیان 1396-05-18 00:03
تشکر از جناب دکتر حسنپور .بسیار عالی و آموزنده
نقل قول کردن
#8 Narges hafezi 1396-05-18 07:15
سپاس از قلم خوبتون جناب حسن پور
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا