یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

متأسفانه اکنون مهاجرت قشر جوان از استان لرستان برای پیدا کردن شغل به چالشی اساسی برای این استان تبدیل‌شده و باید راهکاری اساسی برای حل‌وفصل این معضل اندیشیده شود.
به گزارش پایگاه خبری یافته به نقل فارس، استان لرستان دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف همچون کشاورزی، دام‌پروری، صنعت، خدمات و گردشگری است و این دیار را باید معدود استان‌هایی در کشور دانست که تمامی این نعمت‌های خدادادی را در خود جای‌داده است.
باوجود تمامی پتانسیل‌های بی‌بدیل لرستان، اما از دیرباز تاکنون معضل بیکاری به‌عنوان مهم‌ترین چالش اساسی جوانان لرستانی محسوب شده است.
تا چند سال پیش لرستان در رتبه اول بیکاری کشور قرار داشت که اکنون مسئولان استان بر این عقیده‌اند که درصد بیکاری در لرستان کاهش‌یافته و شاهد بهبود چند پله‌ای رتبه بیکاری این استان هستیم.
اما بازهم لرستان در کنار سایر استان‌های زاگرس نشین همچنان در رده‌های برتر بیکاری در کشور قرار دارد.
 متأسفانه به دلیل نبود فرصت‌های شغلی جوانان مستعد لرستان نمی‌توانند به اهداف خود دست یابند و اکنون نیز در هر خانواده یک یا چند جوان بیکار وجود دارد که این موضوع را باید به‌عنوان درد بزرگی برای خانو‌اده‌‌ها دانست.
باید بپذیریم برای پدر و مادر یک جوان بیکار بسیار دردناک است که بالا رفتن سن جوانان خود را می‌بینند، اما نمی‌تواند اقدامی برای اشتغال و ازدواج آن‌ها انجام دهد، این در حالی است که بزرگ‌ترین آرزوی پدر و مادر خوشبخت شدن جوانانشان است.
برای همه ما دشوار است که جوان لرستانی پس از جنب‌وجوش‌های بسیار زیاد راهی جزء مهاجرت کردن به شهرها و استان‌های دیگر تنها برای گرفتن حداقل حقوق نداشته باشد.
متأسفانه سالانه تعداد زیادی از جوانان لرستانی اقدام به مهاجرت می‌کنند تا شاید برای نجات آینده خود راهی پیدا کنند.
برای همه ما سخت است که می‌بینیم نزدیکانمان برای پیدا کردن شغل مهاجرت می‌کنند.
برای مشاهده این موضوع نیازی به جست‌وجوی طولانی نیست و در بسیاری از خانواده‌ها مهاجرت قشر جوان را می‌توان مشاهده کرد.
 دلم برای والدینی می‌سوزد که باوجود علاقه بسیار زیاد خود، فرزندانشان را برای یافتن شغل به سایر مناطق کشور بدرقه می‌کنند، به‌راستی چه کسی پاسخگوی اشک‌های مادر پیری است که تاکنون با چند فرزندش خداحافظی کرده است؟
جوانان لرستان به دنبال شغل‌هایی با حقوق آن‌چنانی نیستند و می‌توان با ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب و پرداخت حقوق و دستمزد معمولی آن‌ها را راضی کرد.
به‌راستی چه کسی در مقابل جوانان لرستانی مسئول است، آیا این جوانان کم و کاستی خاصی نسبت به جوانان استان‌های توسعه‌یافته دارند و یا شاهد بی‌توجهی بسیار زیاد دولت‌های گذشته به لرستان بوده‌ایم و اکنون پس از گذشت سال‌ها باید قشر جوان و تحصیل‌کرده لرستان تاوان آن را پس دهند.
بسیاری از کارشناسان اجتماعی بر این عقیده‌اند که مهاجرت کنونی جوانان لرستانی که اغلب آن‌ها افراد تحصیل‌کرده نیز هستند، در دهه‌های آینده به چالشی اساسی برای استان لرستان تبدیل خواهد شد و دود این اقدام به چشم آینده این دیار خواهد رفت.
مسئولان استان بارها و بارها اعلام کرده‌اند که راهکار کاهش معضل بیکاری در لرستان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است که همه ما نیز این موضوع را می‌پذیریم.
اما به نظر می‌رسد در کنار حضور بخش خصوصی دولت نیز باید اعتبارات ویژه‌ای برای کاهش معضل بیکاری استان‌های زاگرس نشین در نظر گیرد، چراکه چالش کنونی حاکمیت حل‌وفصل معضل بیکاری برای جوانان دهه 60 و اوایل دهه 70 است و مطمئناً در چند سال آینده با عبور این قشر از سن کار، کم‌کم شاهد کاهش معضل بیکاری خواهیم بود.
اگر خواهان لرستانی توسعه‌یافته هستیم باید بتوان از مهاجرت جوانان تحصیل‌کرده که اغلب آن‌ها نیز هیچ‌گونه رغبتی برای رفتن از لرستان ندارند، جلوگیری به عمل آورد.
حال باید دید در کوتاه و میان‌مدت مسئولان دولتی چه راهکار اساسی برای کاهش این چالش اساسی می‌اندیشند و یا با ادامه یافتن این روند همچنان روزبه‌روز بر تعداد جوانان بیکار مهاجرت کننده لرستان اضافه خواهد شد.
بارها و بارها شاهد هستیم که مدیریت ارشد استان یکی از راهکارهای اساسی توسعه لرستان را تبدیل این دیار را تبدیل‌شدن آن به مقصد گردشگری اعلام کرده است، آیا با اقدامات کنونی می‌توان شاهد تحقق این هدف بود؟
در مورد سایر حوزه‌ها نیز چنین موضوعی را می‌توان مشاهده کرد، به همین دلیل انتظار می‌رود که در سال‌های پیشرو دولت توجه ویژه‌ای به لرستان و سایر استان‌های زاگرس نشین داشته باشد تا بتوان فرصت‌های شغلی مناسبی را برای جوانان تحصیل‌کرده این استان‌ها ایجاد و شاهد کند شدن روند مهاجرت باشیم.

دیدگاه‌ها   

#1 علی 1396-03-16 09:49
خیلی جالب است حرف های مسئولین استان در مورد اشتغال جوانان اما وقتی در پروژها وشرکتهای فعال در لرستان دنبال کار میگردی مایوس میشی چون کار ها به افراد غیر بومی واگذار شده وما جوانان لرستان باید یا رخت سفر از دیار وخانواده وسرزمین عزیزمان ببندیم یا در گوشهای تنها وبی پناه زیر سایه سنگین بیکاری نظاره گر از دست رفتن جوانی مان باشیم.تمام مشکلات امروز لرستان حاصل عملکرد نادرست مسئولین وعدم تفکر ونگاه مردم نسبت به آینده بوده است.اما ما جوانان لرستان وخرم آباد کهن هرگز ناامید نمیشویم چرا که ریشه در تمدن قوم کهن ماد وکاسیت وایلام داریم.به امید فردایی بهتر برای جوانان پاک نهاد لرستان .وسربرزی لرسو. با سپاس از سایت وزین یافته .
نقل قول کردن
#2 sasan 1396-03-16 10:14
متاسفانه روستاها هم داره به خاطر بیکاری خالی میشه و همه جوانان مهاجرت میکنن.امیدوارم مسئولین بتونن کاری کنن
نقل قول کردن
#3 رضا 1396-03-16 10:59
سلام درود بر یافته
بنام خدای حق خوران
... طرف سواد خواندن نوشتن رو بلد نیست بعد امده شده پشت میز برا ما تورو خدا تورو به هرکسی که خودتون میپرستیدش ما که بدبخت شدیم بقیه جوانان رو بدبخت نکنید . که بنده با لیسانس فن اوری اظلاعات دانشگاه ملی تاکید میکنم (( دانشگاه ملی)) اخه بعضیا میگن علمی کاربردی /پیام نور هم شد مدرک / بنده دارم تو عسلویه کار میکنم اونم با شغل نگهبانی یعنی دربان یه شرکتم با حقوق 1500 دوستان نگید من غیرت کار نداشتم نخیر دارم خوبشو هم دارم بدبختی ما اینه نه پارتی داریم نه پول
نقل قول کردن
#4 امیر 1396-03-16 12:55
یکی از علتهای اصلی بیکاری افراد تحصیل کرده ودارای تخصص واقعی وجود پارتی بازی و طایفه گرایی در استان لرستانه. به عنوان مثال افرادی الان در ادارات استان و بویژه خرم آباد به عنوان کارمند مشغول هستند که نه رشته مرتبطی با پست سازمانی دارن نه تخصصی. حتی عده ای با مدرک دیپلم در چند سال اخیر استخدام شدن و تازه الان دارن در دانشگاه های بدون کنکور مدرک میگیرن!!!در صورتی که این افراد باید ... و... باشن نه افراد تحصیل کرده واقعی.جای همه چیز در این استان عوض شده
.
نقل قول کردن
#5 سپهر 1396-03-16 17:17
در لرستان تنها چیزی که برای استخدام ملاک و معیار نیست شایسته سالاری و دانش اجتماعیه.شما دیپلمه باش فقط کافیه پارتی داشته باشی تا با حقوق بالای دو میلیون استخدام بشی.من با مدرک لیسانس معدل الف باید بیکار باشم اون وقت می بینم کسی که حتی بلد نیست اسم خودشو صحیح بنویسه با دیپلم توی یکی از مهمترین نهادهای شهر استخدام میشه.به این میگن عدالت
نقل قول کردن
#6 سپهر 1396-03-16 17:24
مدیریت ارشد استان برای تبدیل شدن لرستان به مقصد گردشگری فقط شعار می دهد وگرنه اگر واقعاً به دنبال توسعه صنعت توریسم باشند به خوبی می دانند راه آن ابتدا از ثبت میراث تاریخی-فرهنگی و طبیعی لرستان در میراث جهانی یونسکو می گذرد.هزاران جوان اصفهانی در صدها هتل اصفهان مشغول به کارند و حقوق خوبی هم دریافت می کنند.ما هم در خرم آباد هتلی داریم که بیست سال است در حال احداث است!در اصفهان میدان400ساله نقش جهان ثبت جهانی شده و زمینه حضور صدها هزار توریست خارجی در طول سال را فراهم می کند ما هم در خرم آباد دژ2000ساله شاپورخواست را داریم که نه تنها ثبت جهانی نشده بلکه به خاطر عدم استحکام بخشی در آستانه ریزش و نابودیست تا قلب گردشگری لرستان از تپش بیفتد.
نقل قول کردن
#7 امیر 1396-03-16 19:17
به نقل از سپهر:
در لرستان تنها چیزی که برای استخدام ملاک و معیار نیست شایسته سالاری و دانش اجتماعیه.شما دیپلمه باش فقط کافیه پارتی داشته باشی تا با حقوق بالای دو میلیون استخدام بشی.من با مدرک لیسانس معدل الف باید بیکار باشم اون وقت می بینم کسی که حتی بلد نیست اسم خودشو صحیح بنویسه با دیپلم توی یکی از مهمترین نهادهای شهر استخدام میشه.به این میگن عدالت

دوست عزیز همه هم دردیم.اطمینان داشته باش روزگار اینطور نمیمونه. این حقوقا که اینا با پارتی بازی میگیرن خوردن نداره .حقوقی که میگیرن یا توسط موسسات غیر مجاز بر باد رفتن یا خرج دوا و دکتر میشه
نقل قول کردن
#8 جوان 1396-03-17 00:36
متاسفم برای مسوولین لرستان
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا