یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

هم‌زمان با تبلیغات انتخاباتی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برخی نامزدهای انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا نیز در قالب محافل و مهمانی‌های شبانه در لرستان تبلیغات زودهنگام خود را آغاز کرده‌اند.
به گزارش ایرنا بنا بر قانون انتخابات، زمان تبلیغات انتخابات نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا از 21 اردیبهشت‌ماه جاری آغاز می‌شود و هرگونه تبلیغات قبل از این زمان تبلیغات زودهنگام به شمار می‌رود اما این روزها مهمانی‌های شبانه به تبلیغ نامزدهای شورای شهر و روستا تبدیل شده است.
گرچه گستردگی فضای تبلیغات انتخاباتی در سال‌های اخیر بسیار گسترده شده و فضای مجازی به عنوان ابزاری کارآمد در راستای تبلیغات انتخاباتی مورد توجه قرار گرفته است اما برخی نامزدها همچنان به روش‌های سنتی تبلیغات نیز امید دارند و از برگزاری مهمانی‌های شبانه، حضور در مراسم‌های عزا و شادی و عیادت و سرکشی به بیماران غافل نشده‌اند.
در استان لرستان که دارای طایفه‌های مختلف می‌باشد، همچنان ردپایی از تعصبات طایفه‌ای در تبلیغات انتخابات و تلاش برای کسب آرا توسط افراد هم طایفه وجود دارد.
به همین جهت برگزاری مهمانی‌های شبانه و دعوت دوستان، فامیل و افراد هم طایفه تبدیل به امری بدیهی در این ایام از جانب کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستا شده است.
برخی فعالان سیاسی با تاکید بر ضعف در فعالیت‌های احزاب در راستای جذب آرا در قیاس با حرکت‌های قومی و طایفه‌ای بر تأثیر جامعه مدنی در برگزاری انتخابات و جذب آرا اعتقاد دارند.
این در حالی است که همچنان انتخاب‌های قومی و طایفه‌ای در این استان وجود دارد و گاهی بیش از حرکت‌های سیاسی و نگاه حزبی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان از راه‌اندازی سامانه ثبت تخلفات انتخاباتی در فرمانداری‌ها خبر داد و اظهار کرد: فهرست این تخلفات به هیات های نظارتی ارجاع داده می‌شود و این موضوع به عنوان یکی از موارد تعیین صلاحیت داوطلبان٬ مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری لرستان گفت: تاکنون 2 هزار و 38 مورد تحرک انتخاباتی در سامانه جامع انتخابات این استان ثبت شده است.
ناهید پرویز پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تحرک انتخاباتی تخلف محسوب نمی‌شود و باعث افزایش شور انتخاباتی می‌شود افزود: بر اساس قانون انتخابات فعالیت‌های آشکار تبلیغاتی داوطلبان باید در زمان اعلام شده باشد و تبلیغات در زمان غیرمجاز تخلف می‌باشد.
وی بیان کرد: داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا باید از هرگونه تبلیغات زودهنگام پرهیز نمایند و از زمان تعیین شده برابر با قانون برای آغاز تبلیغات مجاز هستند.
به گفته وی در حال حاضر تنها تبلیغات داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری همزمان با اعلام افراد تایید صلاحیت شده آغاز شده و تبلیغات نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا تا زمان رسمی تبلیغات غیرمجاز می باشد.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم‌زمان با پنجمین دور انتخابات شورای اسلامی شهر و روستاها در 29 اردیبهشت‌ماه جاری برگزار خواهد شد.


نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا