یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

انتخابات یا گزیدمان، جریانی رسمی است که هر گام آن از پیش تعیین شده می‌باشد.
انتخابات برای  تصمیم‌گیری مردم است که شخص یا اشخاصی را برای مقام، پست یا مسولیتی و برای مدتی معلوم برمی‌گزینند. یکی از مظاهر مردم سالاری دینی شرکت در انتخابات است. آنچه دراین میان اهمیت زیادی دارد انتخاب آگاهانه و به دور از تعصبات قومی و قبیله‌ای است.
انتخابات شورای اسلامی شهر و به عبارتی پارلمان محلی به‌زودی رقم خواهد خورد و  با رأی خود تصمیم‌گیری پیرامون حقوق مسلم خود را  به افرادی دیگر تفویض می‌نمائیم.
متاسفانه بداخلاقی‌هایی از دوره‌های گذشته انتخابات باب شده است که خرید و فروش رأی و تعصبات قومی و قبیله‌ای، نمونه‌هایی ازآن می‌باشند.
 
خرید و فروش رأی
خرید و فروش رأی ارزش انتخابات را در حد یک بنگاه  معاملاتی پایین می‌آورد، بنگاهی که  در آن هر کسی  نرخ بالاتری پرداخت کند، صرف نظر از لیاقت و شایستگی، می‌تواند به مراتب بالاتری برسد و در این میان حق کاندیداهای شایسته‌ای که می‌توانند مفید واقع شوند، ضایع می‌گردد.
خرید و فروش رأی، توهین آشکار به شعور افرادی است که برای انتخاب خود ارزش قائلند و آگاهانه اقدام به انتخاب کاندیداها می‌کنند. خرید و فروش رأی افراد شایسته را از ورود به پارلمان محلی باز می‌دارد.
کاندیداهایی که برای راهیابی به مجلس و شورای شهر با پول رأی می‌خرند، برای جبران پول‌های خرج شده خود، به عنوان نماینده مجلس یا عضو شورای شهر فردا رأی خود را خواهند فروخت.
لازم به ذکر است که خرید و فروش آرا با عناوین گوناگون انجام می‌شود. از دادن پول نقد و برنج و روغن و البسه ورزشی و.... گرفته تا  برگزاری نشست‌هایی که به ناهار یا شام ختم  می‌شوند.
همشهریان بدانند آنکه با خرید رأی به شورا راه پیدا می‌کند، شهر را به منافع شخصی خود خواهد فروخت، پس برای اعتلا و توسعه شهر با کسانی که مسیر انتخابات را به این سو می‌کشانند برخورد کنند.
عوام فریبی و دادن وعده‌های خارج از اختیار و غیر عملی از دیگر آسیب‌های عمده انتخابات شوراها می‌باشد.
 
تعصبات قومی و قبیله‌ای
یکی دیگر از معضلات دوران انتخابات، توجهات بیش از حد برخی نامزدها و طرفداران آن‌ها به گرایشات قومی و قبیله‌ای برای به دست آوردن آرای بیشتر به منظور رسیدن به اهداف خود می‌باشد.
طایفه‌‌گرایی به عنوان یک آفت مهلک، سدی بزرگ در مسیر توسعه شهرها شده است. متاسفانه برخی از شهروندان در انتخاب نمایندگان خود در شوراهای شهر و روستا، شایسته سالاری، تخصص، تجربه، تعهد، انگیزه، خلاقیت و ....  را فدای طایفه گرایی می‌کنند که در نهایت آثار آن را می‌توان در سیمای فعلی شهر مشاهده کرد.
بدون شک همه ما با هر جایگاه اجتماعی، نخبگان، اسباب رسانه، مدیران فضاهای مجازی و … می‌توانند با حمایت و معرفی افراد توانمند، متخصص، متعهد، دارای فکر و اندیشه خلاق و … و شناساندن این افراد به مردم و روشنگری در مورد عواقب شوم قوم‌گرایی و پسرفت‌های حاصل از آن توده مردم را آگاه نمایم و  زمینه ساز انتخاب شورای شهر توانمند و متخصص برای رشد و توسعه و اعتلای شهرمان باشیم.
امیدواریم که در انتخابات پیش‌رو همه شهروندان با رویکرد جدید و توجه به شایسته سالاری و تخصص گرایی و تعهد، به انتخاب‌های قومی و طایفه‌ای نه بگویند و رشد و توسعه شهر و دیار خود را با انتخاب آگاهانه رقم بزنند.

مجتبی پسند

دیدگاه‌ها   

#1 حسین 1396-02-12 10:23
4سال پیش در همین سایت عرض کردم کار کردن در شورای شهر یک کار تخصصی است ، اولا آشنایی با قوانین شهری،مدیریت شهری ،تحصیلات مرتبط با کارهای فنی وتخصصی شهری لازمه ی انتخاب یک شخص هست البته تعهد در راس این مواردی است که گفتم، یک موسیقیدان،یک شاعر، یک ادیب یک تاریخدان به صرف داشتن سیمای مشهور یا داشتن طایفه وقبیله چرا باید 4سال زمام تصمیمات شهری ما رو بر عهده بگیره؟ چرا صداوسیمای مرکز سعی داره ما رو توسعه یافته جلوه بده که چند جوان اینجا بیآن و بخوان خرم آباد کلان شهر بشه؟واقعا شرایط شهر خیلی بغرنجه
نقل قول کردن
#2 آیت میردریکوند 1396-02-12 13:34
متاسفانه مطلبی که باعث تعصب طایفه ای در انتخابات خصوصا" در انتخابات شورای شهر خرم آباد شوداین است که منتخبین در محلات شمالی شهر به مناطق محروم جنوب شهر مانند گلدشت و ماسور اصلا" توجه نمی کنند
نقل قول کردن
#3 اکبر-ظ 1396-02-12 19:54
باید رشد فرهنگی مردم را بالا برد .رقابت طایفه ایی و قومیتی در لرستان باعث انتخاب نادرست مردم هم در انتخاب نمایندگان مجلس و هم شورای شهر می شود .صدا و سیما و نشریات استانی وظیفه اگاهی به مردم را بایست در اولویت قرار دهند .
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا