یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

در این بحث می‌خواهیم مروری کنیم بر احساس مسئولیتی که کاندیدا محترم پنجمین دوره شورای اسلامی شهر خرم‌آباد نسبت به مردم شهرشان پیدا کرده‌اند.
سوال مهم در این خصوص خطاب به داوطلبان این است که بینی و بین‌اله برنامه شما که قابلیت اجرایی داشته باشد و بتواند مخالف شما را به موافقتان با برنامه‌ وادارد چیست؟
اولین خروجی عملکرد شوراها، انتخاب شهردار برای مدت 4 سال و نظارت بر عملکرد وی می‌باشد که چه خوب می‌باشد کاندیداهای ائتلافی با هم بر سر این موضوع قبل از انتخاب شدن به توافق رسیده و ضمن ارائه برنامه‌های برای توسعه شهر اسم شهردار انتخابی خود را در لیست خود قرار دهند که در صورت برگزیده شدن در شورا شهر، شهردار نیز این شخص خواهد بود که در این صورت در یک فرآیند غیرمستقیم مردم را نیز در انتخاب شهردار سهیم کرده و از حواشی انتخاب شهردار و زد و بندهای احتمالی جلوگیری شده و از مزایای این‌طور برنامه‌های قابل اجرای به وجود آمدن شورای واحد و هماهنگ خواهد بود که دچار اهمال‌کاری‌های و کشمکش‌های گذشته نخواهد شد.
عملکرد مهم دوم شورا تصویب بودجه شهرداری و تخصیص آن به پروژه‌های شهری است. تشکیل کمیسیون‌های دائم و موقتی از دیگر عملکردهای مدیریتی شوراها است. کمیسیون‌های دائمی شورا عبارت‌اند از: کمیسیون برنامه و بودجه و امور حقوقی، کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و امور ورزشی، کمیسیون عمران و خدمات شهری که تعداد اعضای هر یک از کمیسیون‌ها از سه تا پنج نفر است و هر یک از اعضا باید حداقل در یکی از کمیسیون‌ها عضو باشند. کمیسیون‌های فرعی دیگری نیز با پیشنهاد اعضا تشکیل می‌شود مانند کمیسیون معماری و شهرسازی، کمیسیون ماده 28، کمیسیون نظارت و پیگیری، کمیسیون مناسب‌سازی محیطی و ...که باید به فراخور داشتن تخصص و توانایی و نگرش در هریک از کمیسیون‌ها فوق عضویت یافته و به طرح موضوعات شهری در کمیسیون‌ها مربوط پرداخته شود.
که وجود همین کمیسیون‌ها که هرکدام دارای ابعاد فنی و تخصصی خود می‌باشند می‌تواند در صورت آگاهی و اطلاع مردم از وجود این کمیسیون‌ها این سیگنال را به مردم بدهد که افراد کارآمد و دارای برنامه‌های مشخص‌شده که قابلیت اجرا را دارد بر صندلی‌های شورا بگمارند و افراد امتحان پس داده را پس دهند؟
از آسیب‌های داوطلبان پنجمین دوره شورا اسلامی شهر خرم‌آباد، هجوم بی‌سابقه برای کرسی‌های شورا می‌باشد؛ که مشاهده می‌کنیم در برخی از محافل رسمی و غیررسمی برخی از آن ثبت‌نام کنندگان گاها دستمایه طنز و تأسف هم شده‌اند. این وضعیت ناشی از فقدان احزاب و عدم تمرین و ممارست در سطوح مختلف فعالیت و مشارکت سیاسی و نداشتن آزمون‌وخطا در سطح احزاب است که نهایتاً منجر به زیاده‌روی «در احساس مسئولیت» و شیوع پوپولیسم و قبیله گرایی سیاسی نوین حتی در شهرهای بزرگ می‌شود. در وضعیت فعلی از قضا نیروهای متخصص و کارآمد در هیاهوی جنجالی تعداد زیاد کاندیداها گم می‌شوند و باز در بر همان پاشنه «گرفتاری شهر در کودکی توسعه» خواهد چرخید.
که امیدواریم عصاره فکری مردم در دوره پنجم شورای اسلامی شهر منجر به توسعه شهر و داشتن شهری زیباتر زنده‌تر بشود.

محسن سپهوند

دیدگاه‌ها   

#1 فاطمه 1396-03-15 13:58
بسیار زیبا و متفکرانه افسوس که دیگه نیستی این نوشته هاادامه داشته باشن
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا