یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

پس از حضور افتخارآفرین مردم در انتخابات ۲۹ اردیبهشت‌ماه و انتخاب بالاترین مقام اجرایی کشور و همچنین اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا مطالبه گری مردم وارد فاز تازه‌ای خواهد شد.
در مبحث انتخاب رئیس‌جمهور نباید انتخابات پایان راه تلقی شود و گمان شود که مردم دیگر وظیفه‌ای ندارند بلکه این آغاز راه و دشوارترین مسؤولیت انتخاب‌کنندگان مطالبه گری از منتخب همه مردم می‌باشد و در این میان رئیس‌جمهور قانونی نیز باید نسبت به شعارهایی که داده شده متعهد باشد.
بی‌گمان بی‌تفاوتی مردم در قبال وعده‌ها و نوع عملکرد مسئولین موجبات ایجاد فضایی امن و عاری از پرسشگری را فراهم می‌نماید و زیان مردم و حضور افراد نالایق را در پی خواهد داشت، در حالی که اگر مسئولین و نمایندگان و منتخبان مردم بدانند که پس از انتصاب و یا انتخاب چشمان تیزبین و لسان پرسشگر مردم ناظر اعمال آن‌ها خواهد بود، یا اجازه ورود به عرصه را به خود نمی‌دهند و یا اینکه تلاش خویش را برای تحقق مطالبات عمومی افزایش خواهند داد.
امروز اعضای شورای پنجم با رأی مستقیم و مردم انتخاب شده‌اند که لازم است شهروندان و به‌ویژه نخبگان جامعه با تقویت روحیه پرسشگری و ارائه راهکارها و پیشنهادات آن‌ها را تنها نگذاشته و به حال خود رها نکنند که در این میان داوطلبانی که برای حضور درعرصه رقابت احساس تکلیف نموده‌اند بیش از دیگران وظیفه همراهی بر دوش دارند و لازم است صادقانه همگام شورا و مردم باشند.
اما منتخبان شورای پنجم که امروز قضاوت در رابطه وضعیت ترکیب آن‌ها زوداست، اما آنچه مسلم و البته کارگشاست، در وهله نخست اعضای شورای پنجم باید عملکرد شورای گذشته را که همواره منتقد آن بوده‌اند مرور نموده و از نقاط منفی و مثبت آن برای افزایش کیفیت عملکرد و فعالیت شورای جدید بهره‌مند شوند.
در حال حاضر شورا و شهرداری چالش‌های فراوانی پیش رو دارد، اما دو چالش اساسی که گذر از آن‌ها می‌تواند درون و باطن واقعی شورای پنجم را مبرهن و آشکار نماید، انتخاب هیات رییسه و شهردار می‌باشد و پس از این دو پروسه تا حدودی می‌توان در رابطه با ترکیب و حتی عملکرد شورای جدید اظهارنظر نمود.
اگر بخواهیم عملکرد ادوار گذشته شورای اسلامی شهر نه‌تنها در الیگودرز بلکه در اکثر شهرها را واکاوی کنیم همواره این دو مقوله به دو مسیر پیشرفت و یا بروز اختلاف و جنگولک بازی‌ها در شورا ختم شده است و حتی بعضاً انتخاب هیات رییسه و یا شهردار با انجام معاملات و زد و بند به سرانجام رسیده که یقیناً این‌گونه اقدامات روال درستی برای پاس داشت آرای مردم و شایسته شهروندان نمی‌باشد و بی‌گمان هنگامی‌که بنیان یک مجموعه با دور زدن قانون و زد و بند و بده و بستان‌ها بنا نهاده شد تا پایان این رویه ادامه خواهد داشت و در نهایت این معاملات بر سر منافع شهر و مردم خودنمایی خواهد کرد و... پس لازم است نهادی که وظیفه قانون‌گذاری برای مدیریت شهری را عهده‌دار است به قانون پایبند باشد و اعضای آن صرفاً بر اساس آن عمل نمایند.
در اینجا ما هیچ توصیه خاصی برای انتخاب هیات رییسه و شهردار نمی‌کنیم، اما آنچه مسلم است گذر از این دو چالش می‌تواند میزان همدلی و وفاق و همراهی اعضای شورای پنجم را به نمایش بگذارد که یقیناً شرط اول رفع مشکلات پیش روی مجموعه مدیریت شهری همین همدلی و همراهی می‌باشد.
 در رابطه با انتخاب شهردار آنچه تجربه نشان داده است همواره تعجیل باعث زیان‌های غیرقابل جبران شده است و این زیان‌ها هنگامی دوچندان شده که مدیریت شهرداری به سرپرست واگذار شده است.
بهرنگ دالوند شهردار الیگودرز در مدت یک سال گذشته با توجه به شرایط موجود، عملکرد نسبتاً خوبی داشته و موجب رضایت عمومی شده است، او از جمله شهردارانی است که با مجموعه شورا و همچنین مردم تعامل دارد، اما شورای پنجم حق دارد نسبت به انتخاب شهردار جدید اقدام نماید، ولی الزاماً این تغییر و تحول نباید به‌صرف قدرت‌نمایی انجام شود و باید شهرداری توانمندتر و کارآمدتر از دالوند انتخاب گردد.
در اینجا شورای پنجم یا اینکه عذر دالوند را می‌خواهد و فعالیت خود را با شهردار جدید آغاز خواهد نمود و یا اینکه قانون نانوشته خداحافظی هم‌زمان شورای گذشته و شهردار منتخب را زیر پا گذاشته و مسیر را با همین شهردار طی خواهند نمود.
عباس شاه‌علي اگر قرار بر این باشد که شورای پنجم شهردار جدید انتخاب نماید لازم است نیرویی توانمندتر از دالوند انتخاب نموده و حتی‌الامکان تا انجام روال قانونی و تائید حکم شهردار جدید دالوند در سمت خود باقی بماند زیرا به تجربه ثابت شده برخی سرپرستان با تیم همراه در تایید حکم شهردار اخلال ایجاد نموده و با هدف باج‌خواهی و سهم خواهی شورا را بر سر یک دوراهی قرار داده‌اند.
اما اگر شورای پنجم تصمیم بر ابقاء دالوند دارد لازم است یک تغییرات اساسی صورت گرفته و این حق شورای پنجم است که با موشکافی دقیق از میزان درآمدها، سرمایه، دیون و مطالبات شهرداری مطلع و شرایط و وضعیت موجود شهرداری در هنگام تغییر و تحول را به اطلاع شهروندان به‌عنوان صاحبان اصلی شهر برساند.
به هر حال امیدواریم اعضای محترم شورای پنجم به دور از منیت‌ها و با گذشت نسبت به موارد غیرقابل بحث و پرهیز از حواشی و توجه به اصل مهم همدلی در جهت خدمت به مردم تلاش نمایند، زیرا مردم هوشیار هستند و کوچک‌ترین اقدامات را ثبت نموده و پاسخ آن را خواهند داد.
 


عباس شاه علی

دیدگاه‌ها   

#1 توریان 1396-03-09 13:01
درود بر شما
نقل قول کردن
#2 مهدی 1396-03-10 08:17
مهندس دالوند در این مدت عملکرد خوبی داشته است شورای جدید برای انتخاب شهردار عجله نکند
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا