یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

شنیده بودم که «آنچه جوان در آینه نمی‌بیند، پیر در خشت خام می‌بیند» اما هرگز تصور نمی‌کردم که این کهنسالان گرامی حتی می‌تونن از روی هیکل و سبک زندگی گربه‌ها، فاکتورهای پیچیده‌ی اقتصادی مثل نرخ بیکاری، درصد تورم و حتی ضریب جینی رو به دقت محاسبه کنن.
تا اینکه از قضا یه روز که برای پر کردن اوقات فراغتم به پارک رفته بودم، دست سرنوشت من و یکی از این بزرگواران رو روی نیمکتی نشوند که باعث شد دریچه‌ای رو به دنیایی جدید به روم باز بشه.  اون روز پیرمردِ هم‌نیمکتم چند بار سر تا پام رو ورانداز کرد و احتمالاً مثل شرلوک هلمز اطلاعات ذی‌قیمتی از وجناتم به دست آورد.  بعد هم خیلی آروم و مطمئن با خودش زمزمه کرد که «این روزا وضع و اوضاع مردم خیلی خوب شده!» سرم رو برگردوندم و مثل کسی که جن دیده باشه گفتم خوب شده!؟ اونم مطمئن‌تر از دفعه قبل گفت بله که خوب شده. بعد هم ادامه داد و گفت: «پسرم اون روزا رو تو یادت نمیاد. هر وقت تقّی به توقّی می‌خورد و یکی از اهالی محل می‌خواست بعد سالی کبابی درست کنه، گربه‌های محل که از گرسنگی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کردن، جلوی در خونه و روی دیوار و بالای پشت بوم صف می‌کشیدن و کمین می‌کردن.  برای همین یکی از سخت‌ترین قسمت‌های درست کردن کباب، محافظت از گوشتا در برابر حملات گربه‌های مصمم و از جان گذشته‌ای بود که برای بقا حاضر بودن دست به هر عملیات سخت و انتحاری بزنن.  اما حالا چی؟ حالا از دولتی سر سطلای زباله که پر شدن از غذاهای دست نزده، دیگه گربه‌ها از بوی گوشت اوق‌شون می‌گیره!»
با خودم فکر کردم راست می‌گه ها!!  چرا به ذهن خودم نرسیده بود؟ اینم یه روش محاسبه کردن نرخ رفاه اجتماعی و ضریب فلاکت می‌تونه باشه. اتفاقاً دقت این روش از دقت محاسبات مرکز آمار ایران بیشتر نباشه کمترم نیست.  آخه گربه که دیگه سوگیری نداره و سیاست بلد نیست که بخواد آمار رو پایین بالا بکنه. اینجوری یکی از بزرگترین مشکلات محققان که همون پرهیز از پیش‌قضاوته هم حل می‌شه.
کافیه مرکز آمار ایران دستور بده از هر استان مثلاً پنجاه‌تا گربه به صورت رندومیک انتخاب کنن بعد با یک محاسبه‌ی سرانگشتی از طول و عرض و وزن و احتمالاً وقار و متانت گربه‌ها می‌تونن به اطلاعات مهمی از رتبه‌بندی استان‌های کشور در زمینه شاخصه‌های توسعه‌ای دست پیدا بکنن. 
البته گربه‌گیرا!  ببخشید آمارگیرا باید توجه داشته باشن که کار به این راحتی‌ها هم نیست. مثلاً اونا نمی‌تونن همه‌ی گربه‌ها رو از یه محله انتخاب کنن، آخه گربه‌های یه محله‌ای مثل قاضی‌آباد و شیرخوارگاه رو که نمیشه با گربه‌های کوی علی‌آباد و گل سفید مقایسه کرد.
بگذریم... تو همین فکرا بودم که به ذهنم رسید احتمالاً راه‌های بهتری هم برای استفاده از حیوانات در راستای کشف حقایق وجود داره، وقتی این خارجیا همه‌ی اختراعاتشون رو از روی حیوونا می‌سازن، چرا ما این کار رو نکنیم؟ برای همین تصمیم گرفتم که روی این موضوع کمی بیشتر فکر کنم. تا اینکه فکر خیلی بهتری به ذهنم رسید که هم کاملاً بی‌خطره و هم خیلی کم هزینه.
راه جدیدی که به ذهنم رسیده بود عبارت بود از کفتر!  اتفاقاً ساختمون جدید استانداری که به همه‌ی شهر احاطه داره برای این روش خیلی هم مناسب به نظر میاد. اما روش کار به این صورته که کافیه یه نفر با یه دوربین، تعداد دسته‌های کفترا که تو آسمون شهر بین ساعت‌های دو تا شیش بعدازظهر پِر داده شدن رو  حساب کنه!  هرچی تعداد این دسته‌ها بیشتر باشه احتمالاً نرخ بیکاری هم بیشتره! آخه هیچ آدم بالغ و عاقل و شاغلی خسته و کوفته از سر کارش بر‌نمی‌گرده خونه و بعدشم مستقیم بره روی پشت بوم و کفتراشو پِر بده.
برای آبروداری پیش این خارجیا هم می‌تونیم یه اسم باکلاس برای روش جدیدمون انتخاب کنیم و اون رو به اسم کشور خودمون ثبت کنیم.  یه اسمی مثل آمار بیولوژیک یا بیولومتری و یا شاید انیمالومتری...  ولی من اصرار دارم که اسم ایرانیش همون که اولش گفتم باقی بمونه.  یعنی آمار گربه‌ای

اسفند کرم‌الهی

دیدگاه‌ها   

#1 مصطفی حسنوند 1395-12-12 21:40
باسلام خدمت جناب کرم اللهی عزیز
نوشته جالب و ارزنده ای بود
نقل قول کردن
#2 محمد متین 1395-12-12 22:05
عالی بود
نقل قول کردن
#3 کوکلا 1395-12-12 23:47
فقط جهت اطلاع بگم گربه های سالهای پیش مثل پلنگ بودند و مردم می ترسیدم از بغل یه گربه رد بشوند هیچ موشی قدرت آفتابی شدن نداشت ولی الان گربه از ترس موش ها فرار می کنند و شهر ها پر شده موش و گربه های الان خیلی بی رمق و بسیار لاغر و زشت شده اند پس طبق آمار گربه ای هم می توان فهمید مردم و شهر ها وضع معیشتی خوبی ندارند
نقل قول کردن
#4 کوکلا 1395-12-13 00:13
و در ادامه در گذشته مردم خیلی تلاش و زحمت می کشیدند و اکثرا کارگر و یا کشاورز بودند و کارها اکثرا یدی بود و بعد پایان کار خسته و کوفته به خواب می رفتند ولی الان همه کارها کامپیوتری شده و حتی بعضی در منزل یا به اصطلاح دور کاری می کنند و کسی کار آنچنانی نمی کند که خسته شود در نتیجه بعد پایان کار می تواند به تفریح برود یا کفترهاشو پرواز بده پس از این طریق هم نمی توان تعداد بیکاران یا فقر را اندازه گیری کرد به نظر بنده بهترین روش اینست که در تهران دور میادین و سر چهار راه بروید و تعداد ادم های آنجا که دنبال کارگری هستند برآورد کرد اینکه از کدام استان هستند که بنده این آمار گرفتم نزدیک به هشتاد درصد از این افراد لر هستند و اهل لرستان و مخصوصا چند شهر خاص که به نظر بنده این دقیقیترین روش برای تعیین تعداد بیکاران و استان های محروم و بیکار است اگر باور نمی کنید خودتان امتحان کنید
نقل قول کردن
#5 کلانشهر خرم آباد 1395-12-13 07:08
منظورتونو متوجه نمیشم.یعنی خدایی نکرده استانداری آمار کذب میده یا نحوه آماردهیش جوریه که ماهای کفترباز تعداد اشتغال ایجاد شده یا نرخ بیکاری در استان رو واقعا نمیبینیم.بنظرم در حق مدیران کاربلد استانمون داریم جفا میکنیم. برید بپرسید چقدر هتل پنج ستاره در حال ساخت داریم که تموم شده کارشون یا چقدر از دهکده المپیک ساخته شده یا کتابخانه مرکزی کی راه میفته بعد میفهمید استانمون در حال پیشرفته :lol: :lol: :lol: :lol:
نقل قول کردن
#6 حسن شاقلی 1395-12-13 08:19
!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!
نقل قول کردن
#7 امیر رضاپناه 1395-12-13 09:47
سلام
عالی بود اما به نظرم آمار کفتری بهتره چونکه عین واقعیته
نقل قول کردن
#8 سید 1395-12-13 10:03
فکر می‌ کنم مرکز آمار که گفته نرخ بیکاری در لرستان کاهش داشته. اونم از رو گربه ها گفته باشه :D
نقل قول کردن
#9 مریم .س 1395-12-13 13:15
یه نکته ای که باید بهش توجه کرد اینه که هیچ کارمند و کارگری کفترپران نیست.
از قدیم مشاهده شده کسانی به کفتر بازی علاقه دارند که مشغله کمتری داشته باشند. کسی از بیکاری و مشکلات مالی ناشی از آن روی به کفتربازی نمی‌آورد. چون اینقدر مشکلات ناشی از بیکاری زیاده که حتی تهیه آب و دون و نگهداری از این حیووون هم می تونه هزینه بر باشه. اینکه گربه ها اون روزا از درودیوار خونه ها بالا می رفتن واسه یه تیکه گوشت واسه کیفیت خوبش بوده اما اگه امروز گربه ها با دم بالا و چشم و ابروی نازک از بغل سطل های آشغال می گذرن به خاطر اون آشغال غذاهایی است که به اسم، گوشت چرخ کرده، کباب، ساندویچ و ... به خرد مردم می دن که اونقدر کیفیتش بده حتی گربه ها هم نگاهش نمی کنن.
ختم کلام درد بیکاری مردم نه شوخی داره نه آمار گربه‌ای.
کاش چیزی بنویسیم و چیزی نشر بدیم که دردی از درد مردم و راهکاری برای مسئولان باشه.
نقل قول کردن
#10 نت 1395-12-14 07:50
از اين كامنت هايي هم كه گذاشتين ميشه آمار بيكاري را حدس زد اگه بيكار نبوديد كه نمي نشستيد ايم مطلب را بخوانيد و بعدش هم راه كار جديد بديد
نقل قول کردن
#11 لر 1395-12-14 23:48
همه جای دنیا حنی ایران تشویق میکنن به غذا دادن به حیوانات زبان بسته
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا