یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

بارش باران طی چند روز اخیر پروژه زیرگذر منطقه گلدشت را به دریاچه تبدیل کرده تا خرم‌آباد بار دیگر شاهد احداث زیرگذری باشد که شاید تنها در فصول بدون باران قابل‌ استفاده است!
به گزارش پایگاه خبری یافته به نقل از مهر، پروژه احداث زیرگذر بهارستان در منطقه گلدشت که این روزها در پی بارش‌های متعدد باران به یک دریاچه شباهت بیشتری پیداکرده است، در سکوت مدیران شهری، استانداری و اعضای شورای شهر رهاشده تا بازهم ضعف مدیریت شهری وِرد زبان مردم خرم‌آباد شود.
از ابتدای عملیات اجرایی زیرگذر بهارستان که به گفته مسئولان بدون قرارداد رسمی و تنها با قول و قرارهای شفاهی میان مسئولان استانداری و شهرداری آغازشده است، شاهد وقفه‌های طولانی در پیشرفت کار بوده‌ایم و تاکنون تنها اقدام عملی در این پروژه موضوع خاک‌برداری محل احداث پروژه بوده است.
طی قراردادی بین استانداری، شهرداری و قرارگاه خاتم اجرای ۴ پروژه شهری در خرم‌آباد در دستور کار قرار گرفت که پروژه احداث زیرگذر بهارستان یکی از آن‌ها بود. بر اساس اعلام مسئولان قرار بود که ۷۰ درصد هزینه کل این ۴ پروژه توسط شهرداری و از طریق تخصیص املاک آن به قرارگاه خاتم‌الانبیاء تأمین شود و ۳۰ درصد مابقی را استانداری لرستان از محل بودجه‌های خود پرداخت کند.
این در حالی است که به گفته مسئولان قرارگاه خاتم الانبیا هنوز اعتبار چندانی برای اجرای پروژه پرداخت‌نشده و کمبود اعتبار علت اصلی توقف اجرای پروژه زیرگذر بهارستان است.
شهرداری منبع درآمدی برای اجرای پروژه ها ندارد
در ۱۷۵ امین جلسه علنی شورای شهر خرم‌آباد رضا حاصلی عضو شورای شهر خرم‌آباد از وضعیت اجرای پروژه زیرگذر بهارستان گلایه کرد و افزود: در خوش‌بینانه‌ترین حالت بعید می‌دانم ۷۰ درصد از بودجه شهرداری تحقق یابد یعنی حداقل با ۳۰ درصد کسری بودجه مواجه خواهیم بود لذا برای اجرای ۴ پروژه پیشنهادی ازجمله زیرگذر بهارستان که به صحن شورا آمده هیچ منبع کسب درآمدی وجود ندارد تا از آن محل این پروژه را احداث کرد.
وی تصریح کرد: شورا قبلاً بر اساس قول و قرارهای شفاهی از سوی استانداری بسیاری پروژه‌ها را تصویب کرد ازجمله تملک اراضی امتداد خیابان ۶۰ متری خرم‌آباد و تملک قسمتی از املاک خیابان انقلاب که در حال تعریض هستند ولی کنار گذاشته‌شده‌اند که این کار هیچ توجیهی ندارد.
این عضو شورای شهر خرم آباد افزود: اگر قرار است این چهار پروژه با مشارکت ۳۰ درصدی استانداری لرستان اجرایی شوند انتظار داریم تفاهم نامه هایی بین استانداری لرستان و شورای شهر خرم آباد رد و بدل شود تا مطمئن شویم اعتباری برای این منظور اختصاص می یابد زیرا چندین بار مطابق قول های داده شده پروژه هایی را تصویب کرده ایم ولی هیچکدام انجام نشده اند.
حاصلی بابیان اینکه نباید توقعاتی که ازنظر توان مالی مبنایی ندارند در مردم ایجاد کنیم، عنوان کرد: شهرداری گاهی از پرداخت حقوق کارگران تنظیف شهر عاجز است لذا نباید توقع نابجا برای مردم ایجاد کرده و پروژه‌هایی را تصویب کنیم که در حد حرف باقی بمانند.

معاون استاندار لرستان: هر تفاهم نامه ای که شورای شهر بخواهد امضاء می‌کنیم
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در همان جلسه در پاسخ به دغدغه‌های اعضای شورای شهر خرم‌آباد برای تصویب چهار پروژه پیشنهادی گفت: برای اجرای این پروژه‌ها هر تفاهم‌نامه‌ای با هر متنی که شورای شهر بخواهد را امضا خواهیم کرد.
محمد اصلانی بابیان اینکه با بهره‌برداری از این چهار طرح بیشترین افتخار آن نصیب اعضاء شورای شهر خرم‌آباد خواهد شد، عنوان کرد: شهرداری‌های شهرهای دیگر نیز بدهی‌های خاص خود را داشته اما پروژه‌های جدید برای شهر تعریف می‌کنند لذا نمی‌توان به خاطر بدهی شهرداری خرم‌آباد پروژه دیگری را تعریف نکرد.
وی با اشاره به اینکه پروژه‌های نیمه‌تمام روند طبیعی خود را طی می‌کنند، ادامه داد: هنر ما در این است با شیوه‌های تأمین منابع کارهای بزرگ و اثرگذاری انجام دهیم لذا مطابق مطالعات انجام‌شده به این نتیجه رسیده‌ایم ایجاد این چهار پروژه برای خرم‌آباد ضروری است و با اجرای این پروژه‌ها گام‌های ارزشمندی در راستای توسعه استان برداشته خواهد شد.
روند اجرای پروژه زیرگذر بهارستان همچنان در سردرگمی و ضعف مدیریت شهری ادامه پیدا کرد تا درنهایت بار دیگر در جلسه علنی شورای شهر با حضور نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی موردانتقاد و بررسی قرار گرفت.
شهردار خرم‌آباد در این جلسه گفت: مدتی است تشکیلات استانداری لرستان به‌شدت نسبت به پروژه زیرگذر بهارستان نگران بوده و احساس می‌کنند شورای شهر و شهرداری خرم‌آباد در اجرای این پروژه صداقت لازم را ندارند.

درخواست مجوز دریافت وام از سوی شهردار خرم آباد
یحیی عیدی بیرانوند به رسانه‌ای شدن علت عدم اجرای پروژه زیرگذر بهارستان اشاره کرد و افزود: از اعضای شورای شهر خرم‌آباد درخواست می‌شود نسبت به درخواست شهرداری مبنی بر اخذ تسهیلات برای ادامه اجرای زیرگذر بهارستان موافقت کنند.
در این جلسه اعضای شورای شهر موضوع دریافت وام از سوی شهرداری را به علت سود بالای وام و عدم تمکن مالی شهرداری برای بازپرداخت آن را رد کردند.
پس‌ازآن چند بار دیگر موضوع بلاتکلیفی پروژه زیرگذر بهارستان در صحن علنی شورای شهر مطرح شد و درنهایت شورای شهر خرم‌آباد برای بررسی وضعیت آن‌ یک جلسه ویژه را در دستور کار خود قرارداد اما همچنان این جلسات بی‌نتیجه بوده است.
آنچه بیش از همه‌چیز مایه تعجب مردم و رسانه‌ها شده این است که چرا اجرای پروژه‌ای بدون قرارداد رسمی و تنها بر اساس صحبت‌های شفاهی آغاز می‌شود و اساساً مسئولان ذی‌ربط و دستگاه‌های نظارتی مانع اجرای پروژه‌ای که رسمیت نیافته نمی‌شوند.
از سوی دیگر باید پرسید چرا شورای شهر خرم‌آباد به‌عنوان نمایندگان منتخب مردم ورود جدی به این پروژه نداشته و از ظرفیت‌های قانونی خود برای بررسی این پروژه استفاده نکرده‌اند.
به نظر می رسد استانداری لرستان نیز به‌عنوان یکی از طرف‌های همین قرارداد شفاهی تاکنون اقدامی برای فعال کردن پروژه و تخصیص اعتبار به آن نکرده است.

زیرگذر یا استخر روباز؟
این در حالی است که باید در رابطه با ضرورت اجرای این پروژه به شکل زیرگذر نیز تجدیدنظر کرد، چراکه مردم خرم‌آباد خاطره خوشی از نحوه اجرای زیرگذرها در شهر ندارند و بارها شاهد تجمع آب در اثر بارش باران در این زیرگذرها بوده‌اند.
مدیر گروه عمران دانشگاه لرستان در این رابطه گفت: در تقاطع‌ها برای عبور ایمن ترافیک بایستی مطالعات جامع، کافی و بر اساس ضوابط و معیارهای فنی انجام گیرد و انتخاب زیرگذر یا روگذر حاصل و خروجی این مطالعات است، با توجه به پیشینه زیرگذرهای شهر خرم‌آباد، مطالعات مشاور وقت استفاده از روگذر بوده ولی متأسفانه مسئولان وقت به رغم پیشنهاد مشاور، زیرگذر را انتخاب کردند.
"فریدون امیدی‌نسب" با بيان اين كه زیرگذر در حال ساخت میدان فردوسی گلدشت که طولی معادل همه این زیرگذرهای موجود داشته و به دلیل شرایط خاک و همچنین مسطح بودن منطقه محل پروژه، دفع آب‌های سطحی آن مشکلی جدی خواهد بود، ادامه داد: یکی از دغدغه‌های فنی استفاده از زیرگذرها دفع آب‌های سطحی بوده که در مطالعات بایستی مدنظر طراحان قرار ­گیرد، متأسفانه در زیرگذرهای شهر خرم‌آباد این مسئله در اجرای زیرگذرها لحاظ نشده است به‌طوری‌که در مواقع بارندگی به دلیل پر شدن این زیرگذرها ناشی از عدم دفع آب‌های سطحی استفاده از این زیرگذرها عملاً غیرممکن خواهد بود.
وي افزود: در سال‌های اخیر زیرگذرهای میدان ۲۲ بهمن، میدان بسیج، میدان امام حسین(ع) و همچنین زیرگذرهای ساحلی در هنگام بارندگی به دلیل عدم دفع آب‌های سطحی ناشی از بارندگی بدون استفاده بوده و تردد را دچار وقفه کرده اند.
امیدی‌نسب ادامه داد: زیرگذر در حال ساخت میدان فردوسی گلدشت که طولی معادل همه این زیرگذرهای موجود داشته و به دلیل شرایط خاک و همچنین مسطح بودن منطقه محل پروژه، دفع آب‌های سطحی آن مشکلی جدی خواهد بود و در حالت بارندگی عملاً به یک استخر روباز تبدیل خواهد شد.
به هر روی به نظر می‌رسد نحوه مدیریت زیرگذرهای میدان ۲۲ بهمن و میدان امام حسین ثابت کرده است که پروژه زیرگذر بهارستان نیز در صورت اجراشدن آینده‌ای بهتر از این دو نخواهد داشت و با توجه به مشکل دفع آب‌های سطحی در منطقه گلدشت این زیرگذر به محلی برای تجمع آب بارندگی‌ها و اختلال در رفت‌وآمد مردم تبدیل خواهد شد.
شاید بازهم با ابتکار مدیران شهری خرم‌آباد در ورودی این زیرگذر نیز «درب» نصب می‌شود تا زیرگذرهای خرم‌آباد تنها برای فصل‌های بدون باران قابلیت استفاده را داشته باشند!

دیدگاه‌ها   

#1 سیدمحمدخرم آبادی 1395-11-29 07:35
مااهالی گلدشت وکاسب های اطراف ۳راه گلدشت برای ترددازسه راهی گلدشت سخت درمضیقه هستیم وشب وروزماخانواده کاسب های این منطقه نفرین میکنیم که چراراه مارادراین ایام نوروزبستندوچرا زودترآنرادرست نمیکنندچون برای ترددمشکل داریم وخداشاهداست ابروی استان رابااین کاربردید
نقل قول کردن
#2 خرم آباد 1395-11-29 08:00
یک دریاچه مقطعی دیگر در منطقه گلدشت درباچه میدان کریم خان است که جلوه ای زیبا به این منطقه می بخشد
نقل قول کردن
#3 همشهری 1395-11-29 08:05
بهتر نبود از روز اول رو گذر میزدید تا زیر گذر..... هم زیباتر بود هم کارش زودتر تمام می شد..... حالا هم که کردینش زیر گذر حداقل به فکر مردم باشید.... کل شهرو به مسخره گرفتید با این کارتون....شهر های دیگرو ببینید این طور کار میکن یا پروژه احداث میکنن...... خدا وکیلی سر بزارید بمیرید
نقل قول کردن
#4 بیکار خرم آبادی 1395-11-29 08:12
متاسفانه مسئولین شهرما عشق زیرگذر دارن چه میشه کرد . بودجه ای که برای این شهر که میاد به جای اینکه خرج آسفالت کنن . خرج نیازهای اساسی این شهر کنن میان زیرگذر میزنن . حیف این پول که خرج زیرگذر گلدشت کردن  چه قد مردمو تو ترافیک قرار دادن  چه قد مزاحم مردم شدن  اینا همه حق الناسه .  حالا بعضی ها که اون اوایل میگفتن طراحی کردیم که اب های سطحی دفع بشوند حالا بیا جواب بده ؟؟ ((( جناب استاندار . شهردار جواب بدین ؟؟  )))  فردا پس فردا شما تشریفتون رو میبرین یه شهر میمونه با یه حوض آب واقعا برای شما متاسفم متاسف با این طراحی هایی که انجام دادین فقط میگین زیر گذری بزنیم .
نقل قول کردن
#5 آرش 1395-11-29 08:42
واقعا این یک تصمیم اشتباه محض هست. شما را بخدا اگه دلسوز این شهر هستید از همین حالا این پروژه بهارستان رو متوقف کنید. چند روز دیگه به عید مونده و گردشگران نوروزی این وضعیت رو ننبینن.
نقل قول کردن
#6 محمد 1395-11-29 09:07
زیرگذر بزرگ بزنید بزارید عرض زیر گذر بزرگ باشه شهرهایه دیگه انقدربزرگ میزنن که خوشت میاد بری توشون اما مال اینجا کوچک هستن ومیان داخلشونو میکنن سرعت گیر
نقل قول کردن
#7 محمد 1395-11-29 09:19
بسیار متن عالی وتاثیر گذار وجامعی بود.

با توجه به وسعت وعرض مناسب خیابان تنها با اصلاح هندسی بخوبی تا بیست سال مشکل ترافیکی پیدا نمیشد.شهرداری هنوز در اجرای اسفالت مناسب ودر شان مرکز استان ناتوانه.انتظار پروژه های کلان نداریم.
نقل قول کردن
#8 سعید 1395-11-29 09:46
وقتی که یه نفرو هیچ تخصصی در عمران نداره و اسم خودشو مهندس گذاشته شهردار میکنیم همین میشه دیگه!
میگن نمیشه آب سطحیشو دفع کرد شما هم دیگه کوتاه بیاید و تا دیر نشده طرح رو عوض کنید بخاطر مردم
نقل قول کردن
#9 محمود 1395-11-29 10:42
والا ما میخواییم یه وعده غذای خوبی مثلا کباب بخوریم دو روز مطالعه و تحقیق میکنیم ببینم توان مالی داریم و آخرای ماه به مشکل نمیخوریم . بعد مسئولین محترم یه شهر رو میریزن به هم باعث ترافیک و هزار تا مشکل دیگه میشن بعد میفهمن اصلا بودجه ای ندارن برا این کار . البته ما از قبل به پروژه های به روش آزمون و خطای این شهر عادت داریم .
نقل قول کردن
#10 خرم آبادی 1395-11-29 14:08
این از اول روگذر بود باید روگذر هم احداث بشه :sad:
نقل قول کردن
#11 فرازمند 1395-11-29 14:57
مدیریت ناتوان بخاطر هزینه کمتر اقدام به ساخت زیر گذر کردند.
طرح اولیه برای روگذر بود
نقل قول کردن
#12 شهرام 1395-11-29 15:37
خدااین لجاجت حضرات دقیقاچه معنایی داره?وقتی داشتن زیرگذرشمشیراباد وشقایق رومی ساختن چقدر گفته شدبایدروگذربساز یدگوش ندادن حالاهم گوش نمی دن حضرات بدونن اگر بهترین زیرگذردنیاروهم بسازیدبازهم مردم به شمااحسنت نمی گن چون ما دیگه حالمون از هرچی زیرگذره به هم می خوره.
نقل قول کردن
#13 دالوند 1395-11-29 16:58
خدا خیرشان بده روگذر لازم بود نه زیرگذر که فردا بشه استخر!!!
نقل قول کردن
#14 رباب 1395-11-29 20:20
سه سال معطل بود بعد سه سالم شد زیرگذر
نقل قول کردن
#15 جمشیدی 1395-11-30 05:11
شهریور سال84 سفری به شهر کرمانشاه داشتم در منطقه ای بنام لب آب که نزدیک پایانه مسافربری واستانداری کرمانشاه بود عزیزان مسول اون شهر شروع به ساخت روگذر که شامل سه تا پل بزرگ بود رو آغاز کردن .من تو ذهن خودم گفتم که این کار حداقل چندین سال طول میکشه ولی خداوکیلی اون پروژه عظیم کمتر از شش ماه آماده بهره برداری رسید ولی اینجا روگذر هیچ که نمیسازن یه زیرگذر ساده چندین سال ساختش زمان میبره ..ای خدا شکرت
نقل قول کردن
#16 حسینی 1395-11-30 15:22
ضعف درمدیریت باعث این همه مشکل است.انتخاب های نابجا و غیراصولی مسئولین درپست های غیرمرتبط این همه ضعف را بوجود آورده.
نقل قول کردن
#17 رضا 1395-11-30 16:05
به نظر می آید زیرگذرهای جدید خرم آباد باید به زودی مورد بازنگری قرار گرفته ، تعیین تکلیف و اجرایی شوند.
نقل قول کردن
#18 فرهنگی 1395-12-01 11:32
خدا میداند روزانه کسانی که از این مسیر عبور میکنند و این طرح غیر کاشناسی رو از کارگزاران دولت به اصطلاح ((تدبیر)) و ((امید))میبینند از عمق جان آه می کشند و تاسف میخورند و بر افسردگی روحیشان افزوده می شود ...گاهی آدم با خودش میگوید خدایا ما چه گناهی کردیم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا