یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

این روزها بخشی از فعالان صنعت و تولید لرستان شرایط مطلوبی ندارند.
واحدهایی که در شهرک‌های صنعتی ایجاد شده می‌بایست چرخ صنعت و تولید را بچرخانند اما اغلب تعطیل و راکد شده‌اند. تعداد قابل‌توجهی از آنان توسط بانک‌ها به جای تسهیلات و جرائم بانکی متعلقه، تملک شده و از فعالیت دور مانده‌اند.
اندک واحدهایی هم با ظرفیت حداقلی در حال فعالیت می‌باشند.
سؤال این‌جاست چه عواملی دست به دست هم داده که شرایط موجود رقم خورده است؟!
به همین منظور تحلیلی مختصر ارائه می‌گردد بلکه مورد توجه مسئولان قرار گرفته و تغییری در جهت بهبود فضای تولید و صنعت و نهایتاً کسب و کار به وجود آید.
با هدف حمایت از صنعت و تولید و یا مساعدت به بنگاه‌های تولیدی و صنعتی کوچک، شرکت شهرک‌های صنعتی، تسهیلات زیربنایی از قبیل «زمین، آب، برق، گاز، تلفن و ...» را مهیا و براساس طرح‌های توجیهی مقدار عرصه مورد نیاز به تولیدکننده یا صنعتگر را واگذار می‌کند.
گاه برای احداث ابنیه و یا تهیه ماشین‌آلات تسهیلاتی از بانک‌های مختلف گرفته و مجموعه‌های متعددی راه‌اندازی و شروع به کار می‌نمایند در حالی که اغلب، همان ابتدا و یا در مدت زمان کوتاهی از دور فعالیت خارج شده و با به وجود آمدن مشکلات مادی تعطیل می‌گردند.
سرمایه‌گذار با توجه به صرف سرمایه اولیه خود و تسهیلات دریافتی از بانک به دلیل ناتوانی جهت تأمین جبران هزینه‌های جاری و کسب درآمد، متحمل ضرر و زیان شده و از آن طرف جرائم تسهیلات که ناشی از عدم پرداخت اقساط می‌باشد به میزان قابل توجهی افزایش یافته و دیگر توانی برای صنعتگر باقی نمانده و نهایتاً بانک نسبت به انجام مزایده و یا تملک مجموعه تولیدی یا صنعتی اقدام می‌نماید.
بانک‌ها بر اساس ماهیت شغلی قادر به راه‌اندازی و مدیریت بنگاه نبوده و همین امر موجب مسکوت ماندن طرح می‌شود. صنعتگر و یا تولیدکننده هم مقروض و با کوله‌باری از دیون ادا نشده، ورشکست و درمانده می‌ماند!
 
راه‌کارها و پیشنهادات:
1- شرکت شهرک‌های صنعتی شرایط واگذاری اراضی و تسهیلات زیربنائی را مناسب‌تر و کاهش هزینه‌های جاری متقاضیان را در برنامه خود قرار دهد.
 
2- سازمان صنعت و معدن تجارت به عنوان متولی پذیرش طرح‌های توجیهی و صدور پروانه بهره‌برداری کنترل‌های بیش‌تری در زمینه:
الف) ظرفیت پذیرش بازار هدف در خصوص طرح مورد تقاضا (مورد نیاز یا اشباع بودن)
ب) دقت بیشتر در کنترل طرح‌های توجیهی و معیارها مبنی بر موفقیت در بهره‌برداری و اقتصادی بودن با رعایت استاندارد جهانی
ج) داشتن سرمایه اولیه مناسب که توان تولید‌کننده یا صنعتگر را تضمین می‌نماید. همه سرمایه تسهیلات‌، راه تولید و صنعت را هموار نمی‌کند.
 
3- تلاش جهت تخفیف یا معافیت کسورات قانونی بیمه و مالیات جهت تولیدکنندگان از سوی ادارات بیمه تأمین اجتماعی و امور اقتصادی و دارائی.
 
4- مساعدت بانکی در راستای کاهش نرخ سود تسهیلات و در صورت عدم موفقیت و سودآوری مطابق شرع اسلام سود تسهیلات اخذ نگردد.
 
5- تشویق و کمک بلاعوض مالی دولت جهت تولیدکنندگان که بر اساس معیارهای استاندارد کالا تولید نمایند و توان رقابت و وحضور در بازارهای بین‌المللی را داشته باشند.
 
6- از طریق اتاق‌های بازرگانی و کاردارهای تجاری سفارت‌خانه‌های مختلف شرایط صادرات محصولات فراهم شود.
 
7- ایجاد اتاق‌های فکر با حضور اساتید دانشگاه‌ها و صنعتگران مبنی بر ارائه راه‌کارهای کاهش هزینه تهیه مواد اولیه، کاهش هزینه حمل و نقل، کاهش هزینه‌های تولید تا حد رسیدن به رقابت با بازارهای جهانی. (شرکت‌های دانش‌بنیان شرایط پیوند دانش و تجربه را فراهم می‌نمایند.)
 
8- با توجه به پیشرفت علم و تکنیک‌های جدید امکان به‌روزرسانی و تهیه ماشین‌آلات تولید فراهم گردد.
 
امید است در آینده نه چندان دور شاهد راه‌اندازی و فعالیت همه بنگاه‌های کوچک و متوسط تولیدی و صنعتی باشیم.
این انتظار با توجه به تدبیر کارشناسان هوشمند و مدیران کارآمد به دور از انتظار نیست.
 
  سید ناصر صورتیان
 

دیدگاه‌ها   

#1 فتاح 1396-08-18 11:34
سلام بسیار عالی و نکو و پسندیده... ان شاء الله که استاندار محترم و مدیران ارشد ونمایندگان محترم مد نظر قرار دهند و این موارد مورد اشاره شما که واقعا حلال این حجم مشکلات ایجاد شده را انجام دهند ان شاء الله
نقل قول کردن
#2 حامی 1396-08-18 18:39
باسلام. در تکمیل فرمایشات مهندس صورتیان عرض کنم که دولت یا بانکها بجای پرداخت وامهای کمرشکن بنظرم از همان ساختمانها و سوله های تملک شده با قیمت مناسبی تحویل تولید کنندگان بدن شاید بهتر باشه تا شاهد انبوه شرکتهای ورشکسته و بقول معروف قبرستان صنعتی نباشیم.
نقل قول کردن
#3 آرش 1396-08-18 22:41
با تشکر از شما جناب صورتیان عزیز ، متاسفانه تا کنون در بخش صنعت و تولید استان لرستان با توجه به ظرفیت های اقلیمی و طبیعی و سرمایه ای استان نیاز شود ، در تایید حرف شما محصولات لرستان در بخش تولیدات کشاورزی مانند زعفران ، عسل و انار برند های خوبی میتوانند برای لرستان باشند که در بخش بسته بندی و صادرات میتوانند ضمن اشتغال و حمایت از تولید کننده و برجسته کردن لرستان میتواند کار ساز باشند متاسفانه حمایت از تولید کننده چه در نمایشگاه های بین المللی و صادرات و تسهیلات بانکی جایگاهی تعریف نشده و این استان زیبا میتوانست تنها در بخش ویترین نمایشگاه ها بهترین میزبان باشد ...
نقل قول کردن
#4 عزیز پور 1396-08-19 14:46
من واقعأ نمیدانم که چرا استان های کویری و بی آب ایران قطب صنعت و تولید هستند و استانهای پر آبی مثل لرستان درگیر فقر صنعتی و بیکاری هستند!!!
نقل قول کردن
#5 شاکرمی 1396-08-20 23:52
با سلام.بنده هم به نوبه خودم نهایت تشکر و قدردانی رو از جناب مهندس صورتیان دارم ک بفکر آبادانی استان و اشتغال قشر تحصیلکرده و بیکار هستند.امیدوارم مسولین و مدیران و نمایندگان از فرمایشات جنابعالی استفاده لازم رو ببرند و کمی از فقر همه جانبه ی استانمون کاسته بشه.
نقل قول کردن
#6 سید محمد قاسمی 1396-08-21 09:40
با تشکر و قدردانی . مطالب بسیار ضروری و ظریفی بیان شد .
نقل قول کردن
#7 م.سپه ونی 1396-09-07 19:54
بله مهندس عزیز این ایده های شما بسیار بجا و تامل برانگیزه و من به عنوان کسی که اخیرا وارد کار صنعت تولید شدم میگم که کاش دلالی میکردم ولی با تولید و مشکلات آن آشنا نمی شدم . در نهایت دقت و ظرافت به کلیه مواردی که باعث ایجد مشکل که نه مشکی بلکه معضل شده اشاره کردین و در ابتدا به نقد اینکه شرکت شهرکها می باید زمین با کلیه امکانات و مجوزات تحویل بدن واقعا تامل برانگیزه یا بهتره بگم که فرا ایرانیه. بعد از دریافت زمین چندین ماه و با هزینه های گزاف در شهرکها این پروسه کوچیک زمان میبره و الا آخر بزرگوار. که اشاره کردین مشکل عمده تولید کنندگان بانکهاست :eek: و مشکل عمده بانکها تولید کنندگان :-? : حالا باور کدوم درسته. :sad: الله و اعلم
سپاسگزاری دارم که تجربیاتتونو در راه انتقادات سازنده شهری و طبیعت و صنعت گذاشتین
نقل قول کردن
#8 یحیی فتح الهی 1396-09-08 23:56
یک سوله بزرگ جهت بسته بندی محصولات کشاورزی ویاویا سردخانه دارم در صورت داشتن این موارد به بنده اطلاع بدین ممنون متشکرم ۰۹۱۶۶۶۱۵۹۲۳
نقل قول کردن
#9 یحیی فتح الهی 1396-09-09 00:00
احتیاج به یک کارخانه فقط ساختمان و سوله دارم ۰۹۱۶۶۶۱۵۹۲۳
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا