یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

حتی اگر شناخت و باوری نسبت به عالم خلقت نداشته باشی، سپهری را که بخوانی چاره‌ای نداری غیر از آنکه بپذیری جهان زیباست، چرا که خالقش، زیباست و زیبایی را دوست دارد.
و این زیبایی همه‌جا ملموس و محسوس است و البته امری انکار نشدنی.
 اما از آنجا که انسان وارد عرصه می‌شود، بی‌مقدمه و عدم رعایت هرگونه آداب و ترتیبی، شروع می‌کند به خراب کردن.
به هم ریختن زمین و زمان، نابود کردن طبیعت، آب، کوه، درخت و حتی لایه اوزون؛ که دامن آن نیز متأسفانه گریبان یخ‌های قطب شمال را هم گرفته و کم‌کم آن‌ها را نیز آب می‌کند.
وقتی با طبیعت چنین کنیم، خدا به فریاد انسان و انسانیت برسد.
روزنامه و روزنامه‌نگاری هم که این روزها به مناسبت روز خبرنگار، موردتوجه خیلی‌ها قرار گرفته و از بخشدار قوزآباد سفلی تا رئیس‌جمهور همه و همه برای تبریک گفتنش به اهالی رسانه صف بسته‌اند، از جمله آن‌ها است که متأسفانه از آسیب ما در امان نمانده است.
خبرنگار چشم بینای جامعه است؛ اما این چشم متأسفانه انگار به آب‌مروارید مبتلا است. گاهی همه‌چیز را مطلق سیاه می‌بیند و گاهی نیز سفید و خوش‌رنگ؛ اما نگاه تک‌بعدی همیشه آسیب‌رسان است؛ که در حوزه مطبوعات، خطرش بیش از هر جای دیگری است.
امروز وجود مطبوعاتی که به تعدادشان روزنامه‌نگار نداریم، بهانه هزینه‌های سرسام‌آور و همه و همه سبب گردیده تا بسیاری مدعیان نگارش، ره صدساله را یک شبِ پیموده و کاری کنند کارستان.
تو گویی تنها چیزی که در این بین مطرح است پول است و آنچه اهمیت ندارد فهم و شعور مخاطب است.
مخاطبی که کنار زده‌شده و مصلحت و منفعت جای آن را گرفته است.
امروز خط‌مشی حزبی، سیاست تملق‌گویی، کیفیت پایین نوشتاری و... گریبان دنیای مطبوعات ما را گرفته و به‌سرعت به این سمت و سو در حرکت است.
قلمی که در ازای یک آگهی بعضاً چندصد تومانی به هر طرف که دلش بخواهد می‌چرخد و می‌نویسد.
رسانه‌ای که اساساً از پایه و بنیاد آگهی‌نامه تأسیس‌شده اما با خود نام روزنامه، هفته‌نامه و ماهنامه را به یدک می‌کشد.
خبرنگار نماهایی که ورودشان به عرصه مطبوعات سبب شده یک رسانه به خاطر منافع مالی، ضعف‌های یک مدیر را به‌راحتی حذف و با یک تیتر درشت و زننده عملکرد نداشته مثبت‌اش را برای مخاطبین عام به‌صف کند و در قبالش پولی دریافت کند و در این بین تنها چیزی که اهمیت ندارد رسالت و تعهد و مسئولیت خبرنگار در قبال مردمی ست که از بی‌مسئولیتی برخی مدیران و نبود امکانات و... می‌نالند.
البته عمده مشکلات به وجود آمده برخواسته از خود اهالی مطبوعات است. مطبوعاتی که خود را به خواب‌زده و نمی‌خواهد تغییری ایجاد نماید حال چگونه این مطبوعات می‌تواند به مردم بگوید که واقعیت کدام است و مطالبه گری نماید؟!
مطبوعاتی که به خاطر حمایت از یک حزب یا منافع مادی خود، واقعیت‌ها و خطاها را زیر پا می‌گذارد، چگونه می‌تواند از کمبودها و ضعف‌های موجود مدیریتی بنویسد و شعار حق‌خواهی سر دهد؟!
جلساتی که به جای پرسش و پاسخ و ارائه راه‌کارها به یک سازمان و بررسی عملکرد مدیریتی به محلی برای گرفتن آگهی و هدیه تبدیل‌شده و ماحصلش خبرهای تکراری و تمجیدهای از پیش آماده شده است.
متأسفانه این روزها مطبوعات لرستان رو به سراشیبی تندی حرکت می‌کند که با ادامه آن به‌زودی دیگر نامی از رسالت خبر و خبرنگاری بر جای نخواهد ماند.
در این بین متولی مربوطه، اداره کل ارشاد اسلامی لرستان خود را بخواب زده و هیچ تلاشی برای ساماندهی مشکلات وضع موجود نمی‌کند.
مشکلاتی همچون اعطای بی‌حد و حساب مجوز انتشار هفته‌نامه یا ماهنامه، عدم رسیدگی به وضع خانه مطبوعات استان و عدم ساماندهی خبرنگاران و بازاریابان این صنف، خود دامن زدن به وضع بد موجود مطبوعات است که خاک خوردن نشریه‌های بی‌کیفیت و تیترها و مطالب تکراری و کپی شده بر دکه روزنامه‌فروشی‌های شهر خود گواه آن است.
در این بین انگشت‌شماری متعهد و قلم‌به‌دست که عمدتاً پیشکسوت این عرصه می‌باشند، در سکوت به سر برده و به‌نوعی از این عرصه کنار کشیده‌اند چرا که دیگر نه میلی برای نوشتن دارند و نه رغبت و امیدی برای تغییر وضع موجود.
که صد البته سکوت‌شان خود به‌نوعی اعتراض است اما...
نگارنده نیز با آنان همراه شده تا ببینیم آخر شاهنامه چه خواهد شد.

کار ما نیست شناسایی راز گل سرخ
کار ما شاید این است
 که در افسون گل سرخ شناور باشیم
پشت دانایی اردو بزنیم
 دست در جذبه یک برگ بشوییم و سر خوان برویم
 صبح‌ها وقتی خورشید در می‌آید متولد بشویم
 هیجان‌ها را پرواز دهیم
 روی ادرک، فضا، رنگ صدا پنجره گل نم بزنیم
آسمان را بنشانیم میان دو هجای هستی
ریه را از ابدیت پر و خالی بکنیم
بار دانش را از دوش پرستو به زمین بگذاریم
 نام را بازستانیم از ابر
از چنار از پشه از تابستان
روی پای تر باران به بلندی محبت برویم
در به روی بشر و نور و گیاه و حشره باز کنیم
کار ما شاید این است
 که میان گل نیلوفر و قرن
پی آواز حقیقت بدویم

     
سهراب سپهری
نرگس حافظی/ پایگاه خبری یافته

دیدگاه‌ها   

#1 رویا ارین 1396-05-17 08:43
اشاره به دیدگاه سپهری خیلی خوب انتخاب شعر
نقل قول کردن
#2 خبرنگار 1396-05-17 09:24
همه مارو خوب کوبوندی
یعنی کلا مطبوعات مشکل داره
نقل قول کردن
#3 حسین 1396-05-17 10:24
روز خبرنگار رو به خبرنگاران سایت وزین یافته تبریک میگم، یاد وخاطره شهید صارمی "خبرنگار جمهوری اسلامی بدست طالبان جنایتکار" هم گرامی باد شادی روحش صلوات
-------
یافته: سلام و تشکر
نقل قول کردن
#4 طاهری# 1396-05-17 21:19
ماتواستانمون کم نداریم خبرنگاران خوب
افرادی مثل جناب قاسمی بزرگ که مایه افتخارن
پایدارباشین
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا