یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

ازدواج یکی از سنت‌های زیبا و مقدس زندگی اجتماعی است، بقای نسل انسان به آن بستگی ناگسستنی دارد. در اسلام ازدواج دارای قانون زیبا و آسان و در عین حال دقیق می‌باشد و به کسانی که تصمیم به ازدواج دارند سفارش نموده که با تحقیق همسر آینده خود را انتخاب کنند تا بتوانند شناخت دقیقی از همسر آینده خود حاصل نماید به طوری که در هر شرایطی شریک غم و شادی هم باشند.
ازدواج موفق بستگی به عوامل مختلفی دارد که خیلی از آن‌ها را باید در دوران نامزدی ارزیابی کرد. عوامل دیگری نیز در موفقیت زندگی زناشویی مؤثر است که می‌توان آن‌ها را بعد از ازدواج شناخت، در ازدواج، سازش دائمی و ازخودگذشتگی فراوان لازم است که اگر زن و مرد قبل از ازدواج با یکدیگر توافق بیشتری داشته باشند امکان سازش بعدی بیشتر خواهد بود.
می‌توان به رشد فکری و عاطفی، تشابه علایق و طرز تفکر، تشابه علاقه به زندگی و سرعت عمل در کارها، علاقه به یکدیگر و عشق خالصانه، صداقت در امور زندگی مشترک از عوامل توافق و موفقیت در یک زندگی زناشویی اشاره نمود.
کارشناسان سن ازدواج را برای مرد 25 و برای زن 22 سال، بهترین زمان در نظر گرفته‌اند چرا که در این سن یک فرد عادی به اندازه کافی رشد و ثبات عاطفی و فکری دارد و امکان تغییر ناگهانی در رفتار او کم است.
متأسفانه در برخی خانواده‌ها و خصوصاً روستاهای دورافتاده هنوز هم ازدواج‌ها به‌صورت سنتی انجام می‌پذیرد که در جامعه امروزی جایگاهی ندارد.
 باید پذیرفت که هر رسومی مختص به زمان خود است و امروزه که عصر گفتگو و ارتباطات است و فرزندان ما نسبت به گذشته قشر تحصیل‌کرده و روشنفکرتری هستند باید به افکار و اندیشه آن‌ها نیز احترام گذاشت. اینک ازدواج‌ها تحت‌الشعاع کلمه‌ای بنام (تفاهم) قرار گرفته است و زوجین با تحقیق و شناخت کامل نسبت به علایق مشترک همسر خود را انتخاب می‌کنند.
بعضی از خانواده‌ها بدون شناخت و عدم نظرخواهی از زوجین تصمیم برای ازدواج آن‌ها می‌گیرند و بدون آگاهی کامل آن‌ها را به امید خوشبختی به دست تقدیر می‌سپارند که آینده روشنی انتظار این نوع ازدواج‌ها را نخواهد کشید. بعد از مدتی اختلافاتی که ناشی از عدم شناخت کافی طرفین از یکدیگر قبل از ازدواج سر باز خواهد کرد، عدم تفاهم در اخلاق و رفتار، ناهنجاری‌های اجتماعی زوجین و عدم مسئولیت‌پذیری در آن‌ها باعث شکست یک ازدواج کورکورانه خواهد شد.
 شایسته آن است که قبل از هر اقدام، تحقیق و شناخت کافی نسبت به طرف مقابل را کسب نماییم و بعد به نظر فرزندان خود احترام بگذاریم تا در آینده شاهد شکست زندگی آن‌ها نباشیم.
متأسفانه در برخی روستاها ازدواج‌های غلط و به دور از منطق و عقلانیت صورت می‌گیرد که باعث رنجش خاطر هر شنونده‌ای می‌شود، ازدواج تحمیلی به دختر با مردی که سن پدر او را دارد وجدان پدر و مادران را زیر سؤال می‌برد، خانواده‌هایی که فرزند خود را با هزاران رنج و عذاب به بلوغ سنی می‌رسانند بدون در نظر گرفتن خواسته‌ها و آینده دختر خود او را وادار به ازدواج فردی می‌کنند که در هیچ زمینه‌ای تفاهم و وجه اشتراکی ندارند می‌کنند که همین امر باعث نابودی آینده آن دختر می‌شود.
ازدواج، عاملی برای رفاه، پیشرفت و گسترش مدنیت بشری است، صاحبان ادیان، فلاسفه و دانشمندان که همت خود را صرف برنامه‌ریزی جهت رفاه، آسایش و امنیت بشر کرده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که امکان دستیابی به رفاه بدون تشکیل خانواده‌ای متعهد و مسئول وجود ندارد. بر این اساس ازدواج راهی مهم برای آسایش جامعه و رفاه بشریت است.
 بنابراین ازدواج آثار و نتایج بسیار سازنده‌ای برای جامعه دارد که بقایای نسل بشر، ایجاد آرامش و اطمینان روحی و روانی و نجات از تنهایی، ارضای نیازها و گسترش غریزی، ریشه‌کن شدن بسیاری از انحرافات و فساد، توسعه و رشد ارزش‌های اخلاقی از تأثیرات آن خواهد بود.
خانواده باید امر ازدواج را کوچک نشمارند و به‌طور مجدانه به آن بپردازند، در مورد فرد مقابل تحقیقات کامل را به عمل آورد تا با شناخت کافی فرزند خود را راهی خانه بخت نمایند، اجازه دهند که فرزند خود هم در این رابطه نظرات خود را عنوان کند و به خواسته‌هایش احترام بگذارند، به‌هرحال این زندگی و آینده متعلق به اوست پس لازم است او را نیز در این انتخاب دخیل دهیم تا در آینده به خاطر عدم شناخت از همسر دچاری مشکل نشود. یک اشتباه در انتخاب، آینده و آرزوهای یک فرد را به تباهی خواهد کشید و آنجاست که پشیمانی حاصلی را در بر نخواهد داشت.
 مهدی زکی‌پور/ روزنامه‌نگار

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا