یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

در عصر کنونی، بیکاری به عنوان یکی از دغدغه‌های اساسی جوامع در سراسر دنیا تبدیل شده است. در واقع این معضل امروزه یکی از معضلات اساسی جوامع شهری و روستایی محسوب می‌شود که بی‌ارتباط با سایر گرفتاری‌ها و معضلات جامعه نیست.
مهاجرت، ایجاد شغل‌های کاذب و سایه، گسترش دلالی، قاچاق مواد مخدر و کالا، سرقت، اعتیاد، نزاع و درگیری، خفت گیری، زورگیری، کلاه‌برداری، عضویت در شرکت‌های هرمی و برخی اعمال مجرمانه ریز و درشت دیگر، از تبعات گسترش بیکاری در سطح جامعه محسوب می‌شوند؛ لذا توجه به این موضوع، در دستور اکثر دولت‌ها قرار دارد.
عواملی همچون: صنعتی شدن جوامع، پائین بودن رشد اقتصادی کشور، مقطعی بودن سیاست‌های اشتغال‌زایی، كاهش نرخ بیكاری تنها با تزریق نقدینگی، عدم توجه به آموزش، واردات بی‌رویه، مطابق نبودن آموزش‌های دانشگاهی با نیازهای بازار كار، غیرقابل استناد بودن برخی آمارها، تغییر نگرش افراد و تن ندادن به کارهای ساده، تمایل به پشت‌میزنشینی، ورشکستگی واحدهای تولیدی، قاچاق کالا و ارز و ... از عمده دلایل بیکاری در کشور در سال‌های اخیر می‌باشند و بر آمار بیکاری افزوده‌اند.
 اگرچه راهکارهای فراوانی برای جلوگیری از گسترش بیکاری توسط کارشناسان مطرح می‌شود، اما اجرایی شدن بسیاری از آن‌ها نیاز به بودجه و امکانات فراوان دارد؛ اما طرح‌هایی وجود دارند که اجرای آن‌ها نیاز به بودجه و امکانات خاص نیست که در ذیل به آن اشاره خواهیم داشت.
 
صنایع‌دستی، راهکاری در دسترس و ارزان:
در کشور ما همگام با سایر کشورها، همه‌ساله طرح‌های مختلفی در خصوص کاهش میزان بیکاران جامعه صورت می‌گیرد که متأسفانه این راهکارها تاکنون چندان کارگشا نبوده‌اند و آمار بیکاران کشور رو به افزایش است. بسیاری از طرح‌ها و اقدامات دولت‌ها در سال‌های عمدتاً موضعی و موقتی بوده‌اند و حتی در مواقعی باعث بیکار شدن عده‌ای دیگر نیز شده است.
اما یکی از راهکارهای اساسی و پایدار در ایجاد اشتغال توجه به صنایع و هنرهای دستی هست. کشور ما به دلیل وجود اقوام و قومیت‌های مختلف و دارا بودن پیشینه و قدمت تاریخی، صاحب صنایع‌دستی و هنرهای سنتی بی‌شماری است که بدون شک توجه به هرکدام از این صنایع، مشکل بیکاری تعدادی زیادی از جوانان جویای کار را حل خواهد کرد.
 
جالب اینکه صنایع‌دستی در کشور مختص به یک استان یا ناحیه از کشور نیست و در اکثر استان‌های کشور صنایع دستی خاص آن استان یا ناحیه به چشم می‌خورد که ذکر نام این صنایع به دلیل کثرت و فراوانی، از حوصله این بحث خارج است.
صنایع و هنرهای دستی به علت زودبازده بودن، مواد اولیه ارزان، دسترسی آسان به مواد اولیه، عدم نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان، امکان یادگیری به صورت سنتی یا کلاسیک، سازگاری با محیط زیست و نداشتن آلایندگی، امکان تولید در منزل، داشتن مشتری فراوان در داخل و خارج از کشور، ارزآوری در صورت صادرات، داشتن بازار های خارجی، نداشتن تاریخ مصرف و... از جمله صنایعی هستند که توجه به ظرفیت‌های بالقوه این صنایع می‌توانند نقش مهمی در کاهش آمار بیکاران کشور ایفا کند.
 از سویی با صادرات صنایع‌دستی تولیدی به کشورهای مختلف دنیا به‌نوعی فرهنگ اصیل و بومی کشور که مبتنی بر فرهنگ و اصالت و قدمت است، به سایر کشورهای دنیا صادر می‌شود.
در واقع صنایع دستی می‌تواند به عنوان سفیر فرهنگی ایران علاوه بر ارزآوری، زبان گویای ما در آن سوی مرزها و زمینه‌ساز گشایش باب گفتگو و مراودات فرهنگی و هنری باشد.

حاجی محمد اسماعیلی

دیدگاه‌ها   

#1 مرادی 1395-12-30 11:22
قرار شد میراث فرهنگی موزه مفرغ لرستان را راه اندازی کند. قول دادند که حریم قلعه را آزادسازی و ثبت جهانی کنند. قرار بود نمایشگاه دایمی صنایع دستی استان در محوطه قلعه بر پا کنند. از استاندار شنیدیم که هتل ۳ ستاره پارک صخره ای که ساختش از سال ۱۳۷۵ شروع شده امسال تکمیل میشود. استاندار سال ۹۲ گفتند که چهار تقاطع با کمک شهرداری احداث می کنیم. ولی الان بجز نصب چند ساله بنر هیچ چیزی ندیدیم. ای کاش چنتا حداقل عملی میشدند
نقل قول کردن
#2 خیامی 1395-12-30 20:11
عملکرد میراث فرهنگی بسیار تأثیر گذار است. متأسفانه فقط در ایام نوروز در پارک شریعتی و قلعه یک نمایشگاه برگزار میکنند و آنهم که بیشتر کاک و نان برنجی کرمانشاه میفروشند. در بقیه ایام سال هم که دیگر هیچ اقدامی در جهت معرفی استان نمی کنند. هیچکدام از آبشارها و پلهای تاریخی استان هیچ امکانات رفاهی و خدماتی ندارند. در بیشه یک دستگاه عابر بانکی نیست یا کلانتری.مشکلات زیاد است و بودجه اندک و مدیریت ضعیف. فرهنگ سازی هم نشده و مردم بخوبی از فواید رونق گردشگری توجیه نشدن برای مثال گردشگران آثار طبیعی و تاریخی را می بینند و مردم ما گردشگران را دید میزنند. خب نگاه سنگین رهگذران برای گردشگران زیاد جالب نیست.
نقل قول کردن
#3 شهروند 1395-12-30 20:28
ضمن عرض تبریک و آرزوی سالی خوش و با کیفیت و کمیت برای هموطنان ...عصر امروز مورخ 30 /12/96 خدمت چندی از دوستان جهت بازدید غرفه های صنایع دستی در کنار قلعه فلک الافلاک رفته بودیم و شاهد واژگونی برخی غرفه ها و خساراتی به برخی هنرمندان بودیم و گلایه برخی هنرمندان صنایع دستی از نابسامانی و بی برنامگی و اینکه 3 روزه تکلیفشان مشخص نیست ... و حتی خرید لامپ غرفه ها به عهده هنرمندان است و کرایه گزافی که قرار است از این هنرمندان فراموش شده بگیرند هنرمندانی که با حضور بی ادعای خود فرهنگ غنی این سرزمین را به نمایش می گذارند
نقل قول کردن
#4 شهروند 1396-01-01 00:17
متاسفانه سازمانهای ذیربط در اولین و ابتدایی ترین مباحث گردشگری و صنایع دستی خصوصا در حمایت از هنرمندان و فروشنگان صنایع دستی استانمان درجا می زنیم ... حتی در اجرای چندتا غرفه هم موندیم ...
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا