یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

حادثه‌ای ناگوار که منجر به فوت شد جوانی ۳۵ ساله‌، بی‌سرپرست شدن ۳ بچه و همسر و گرفتاری مقصر حادثه در زندان شده است.
به گزارش يافته به نقل از تسنیم، «حیدر» که خود سرپرست یک خانواده ۶ نفره است، با یک بی‌احتیاطی در نگه‌داری اسحله شکاری با قتل ناخواسته دوست صمیمی خودش ۴ فرزند او را یتیم و همسرش را برای تامین مایحتاج خانه کارگر این خانه و آن کرد.
به رغم این که سال‌هاست وجود اسحله در بین ساکنان اقوام حاشیه نشین دامنه زاگرس ماهیت حفاظتی خود را از دست داده است اما با وجود این ابزار نامتعارف تفنگ‌های ساچمه‌ای هنوز به تعداد زیادی در سیاه‌چادرهای عشایر شريف استان‌هایی چون لرستان پیدا می‌شود.
هر چند این عادت قدیمی در مناسبت‌های مختلف اقوام حاضر در دشت‌های باز و روستاها رنگ و بوی دیگری دارد اما تمایل به داشتن اسلحه شکاری و حمل آن در شهرهای استان هم مشتریان خاص خودش را دارد.
«‌حیدر– الف» ۵۳ ساله که تعمیرکار ادوات کشاورزی بود یکی از همین افرادی است که به دلیل خطای محض در اثر استفاده غیرکاربردی از همین وسیله پرخطر محکوم به پرداخت دیه یک مسلمان شده و در ادامه به سبب عدم توانایی در پرداخت دیه بیش از یک سال است که در نابودی ۶ زندگی در لرستان به خاطر یک تفنگ ساچمه‌ایزندان خرم‌آباد به‌ سر می‌برد.
وي یک روز بهاری اسحله شکاری خود را برداشت و برای تفریح و شکار به همراه دو نفر از دوستانش به کوه‌های اطراف شهرستان نورآباد دلفان می‌رود که بعدازظهر همان روز بعد خاطره‌انگیز حین بازگشت در طول مسیر سنگلاخ جاده در شرایطی که اسحله او به دلیل یک سهل‌انگاری در حالت ضامن قرار نداشته در دست‌اندازی بزرگ ناخواسته با برخورد شدید اسلحه، گلوگه‌ای به سمت راننده خودرو که از دوستان بسیار صمیمی وی بود شلیک می‌شود.
این زندانی در شرح واقعه می‌گوید: موضوع آن قدر اتفاقی بوده که به ‌رغم این شلیک با وجود مشاهده خون و رنجش شدید فرد آسیب‌دیده حتی به ذهن‌مان نرسید که خودرو را متوقف کنیم و جای راننده را عوض کنیم برای همین با وجود رنجی که احساس می‌کردیم از ناحیه گردن او را بسیار اذیت می‌کند تنها به عذرخواهی کوچک بسنده کردم و امیدوار بودم هر چه زودتر به شهر برسیم تا با مراجعه به یک مرکز درمانی جراحتی که خیلی کوچک هم به نظر می‌رسید را درمان کنیم؛ اما چند دقیق بعد رفیق و هم‌محلی قدیمی‌ام کنار جاده توقف کرد و سرش را آرام بر روی فرمان ماشین گذاشت و در عین ناباوری برای همیشه چشمانش را بست.
به گفته "توکل شاکرمی" مدیرعامل ستاد دیه شعبه لرستان در حال حاضر در این استان ۶ نفر بابت خطای محض ناشی از همین تیراندازی‌های معمول گرفتار محکومیت حبس هستند که با توجه به این که بسیاری دیگر از این موارد مشابه به دلیل قوم و خویشی منجر به طرح شکایت نمی‌شوند و این آمار بیش از این است لذا جدیت در فرهنگ‌سازی این موضوع و برخورد قاطع و قانونی با حاملان این اسلحه‌های خانه‌مان‌سوز بیش از پیش لازم به نظر می‌رسد.
وی ادامه داد: هر از چند گاهی شاهد این‌گونه حوادث ناگوار هستیم که همانند حادثه مذکور در اثر یک غفلت یک نفر ، چندین خانواده دچار مشکل شده‌اند‌. از یک طرف همسری که با سن کم‌تر از ۳۰ سال و داشتن ۳ فرزند خردسال بی سرپرست شده و پدر و مادر پیری که فرزند جوان خود را از دست داده‌اند تا شخص مقصر حادثه که مسبب حادثه شده و حال حاضر به خاطر عدم توانایی در پرداخت دیه تحمل حبس می‌کند.
 

دیدگاه‌ها   

#1 سعید 1394-11-08 18:28
تفنگ واسه حاشیه نشین ها لازمه . من درگیر اوناییم که تو شهر زندگی می کنن و انواع تفنگ رو تو خونشون نگه میدارن . اگه جنگ بشه اینجا تفنگو مهمات کم نمیاد :/
نقل قول کردن
#2 پاپی 1394-11-08 19:31
واقعا ضروریه که خیرین دست این بنده خدا رو بگیرن. خود خبرگزاری یافته می تونه یه فراخوان بده. خیلی دردناک بود.
نقل قول کردن
#3 شهروند خرم آبادی 1394-11-09 08:20
امنیت با وجود اسلحه در دست مردم درست نمیشود در زمان قديم اگر در درگیریهای محلی کسی کشته نمیشد علتش خلع سلاح عمومی و اعلام کردن انواع سلاح بعنوان قاچاق و سخت گیری آنها بود ولی در حال حاضر هرگونه درگیری اعم از کوچک و بزرگ به قتل و کشتار منجر میشود بنا بر این یک خلع سلاح عمومی در سطح کشور ضروری و امری اجتناب ناپذیر است
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا