یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

سرلشکر "محسن رضایی" ناگفته‌های کربلای ۵ سنگین‌ترین و گسترده‌ترین عملیات دفاع مقدس را روایت می‌کند.
صدای بمباران دشمن گوشت را پر می‌کرد لحظه‌ای که صدای تیراندازی و خمپاره قطع می‌شد صدای ناله مجروحی به گوش می‌رسید که در میان خاک‌ریزها افتاده و آب می‌خواهد ولی نمی‌توانی از جایت بلند شوی و قمقمه‌ات را که تکان می‌دادی دریغ از یک قطره آب، در این لحظه دعا می‌کردی همان صدای بمباران در گوشت بپیچد، این تنها گوشه کوچکی از خاطرات رزمندگان است؛ شگفتا جوانان این سرزمین در بهای چه چیزی این‌چنین جان‌برکف روانه جبهه نبرد با دشمن شدند.
این جاست که باید گفت حسین بن علی (ع) دل‌های جوانان را فتح کرد و راهیان کربلا چه خوب بیداری واقعی را از تاریکی و ظلمت دریافتند و در طول هشت سال جنگ تحمیلی در عملیات‌هایی مانند فتح‌المبین، محرم، عملیات‌های والفجر، عاشورا، خیبر، بدر، رمضان، بیت‌المقدس و عملیات‌های کربلا یکی پس از دیگری پر کشیدن و در آغوش معشوق آرام گرفتند.
به‌راستی‌که مظلومیت شهدای عملیات کربلای چهار تداعی‌کننده غربت و مظلومیت اباعبدالله الحسین (ع) است آری؛ غواصانی دست‌ و پا بسته در این عملیات به شهادت رسیدند و پس از 29 سال به وطن بازگشتند و آمدند تا این بار ما را از تاریکی و ظلمت دنیا بیرون آوردند.
رمزیابی لشکر 57 لرستان، کربلای 5 را رقم زد/ تقدیم بیش از 6 هزار شهید لرستانی در دفاع مقدس
آغاز عملیات کربلای 4 در سوم دی‌ماه سال 65
عملیات کربلای چهاردر سوم دی‌ماه سال 65 با رمز محمد رسول‌الله (ص) آغاز شد، منطقه عملیات در حدفاصل پنج‌ضلعی در شمال شلمچه تا چهار کیلومتری انتهای جزیره جنوبی قرار داشت.
بنا بود عملیات از دو محور شلمچه و ابوالخصیب با هدف بصره طرح‌ریزی شود به‌طوری‌که عبور از بین جزایر ام‌الرصاص و بوارین، تاکتیک ویژه عملیات کربلای چهار بود.
با افشای عملیات از سوی آمریکا، عراقی‌ها با آمادگی قبلی و با آتش سنگین جلوی خط‌شکن‌ها را گرفتند و این عملیات شکست سختی برای ایرانی‌ها بود به‌طوری‌که آن‌ها پس از حدود یک روز از آغاز عملیات با به‌جا گذاشتن تلفات عقب‌نشینی کردند.
 
عملیات کربلای 4 زمینه‌ساز عملیات کربلای 5
با وجود این که محور شمالی عملیات در شلمچه دارای خاک‌ریزهای پنج‌ضلعی بود نیروها پیش روی خوبی داشتند که همین امر سبب طراحی عملیات کربلای پنج شد. عملیات کربلای پنج کمتر از دو هفته پس از عملیات کربلای چهار در ساعت دو بامداد 19 دی‌ماه 65 با رمز «یا فاطمه زهرا (س)» در شرق بصره آغاز شد و موفق شدند شلمچه را از اشغال دشمن آزاد کنند و تا 9 کیلومتری خاک عراق و نزدیکی‌های بصره پیش روی کنند.
برای روایت عملیات گسترده کربلای 5 و ناگفته‌های آن و نقش رزمندگان لرستانی در این عملیات کسی بهتر از فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دفاع مقدس نمی‌تواند شرح ماوقع دهد؛ به همین خاطر روایت عملیات کربلای 5 را از زبان محسن رضایی می‌خوانیم.
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس به وضعیت و نقش استان لرستان در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و اظهار داشت: استان لرستان همانند استان‌های مرزی در جنگ فعال بود؛ محدوده استان لرستان تا مرز عراق بیش از 180 کیلومتر فاصله داشت اما حضور مردم لرستان و میزان بمبارانی که در این استان صورت گرفت مشابه استان خوزستان و کرمانشاه بود به‌طوری‌که شهر خرم‌آباد و پل‌دختر بیش از 80 بار بمباران شد.
 
تقدیم بیش از 6 هزار شهید لرستانی در 8 سال دفاع مقدس
رمزیابی لشکر 57 لرستان، کربلای 5 را رقم زد/ تقدیم بیش از 6 هزار شهید لرستانی در دفاع مقدسوی افزود: تقدیم بیش از 6 هزار شهید، 15 هزار مجروح و 900 آزاده استان لرستان نشان از حضور پررنگ این استان در هشت سال دفاع مقدس دارد.
فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس به شرح طراحی و اهداف عملیات کربلای چهار پرداخت و عنوان کرد: عملیات کربلای چهار ادامه استراتژی جدید بود، بعد از این که خرمشهر آزاد شد به فکر وارد شدن به کشور عراق افتادیم تا با گرفتن بخش‌هایی از خاک عراق به حقوق خودمان در دیپلماسی برسیم و با ادامه جنگ در عراق بتوانیم صدام را ساقط کنیم.
وی بیان کرد: عملیات‌های رمضان، خیبر و بدر عملیات‌های قوی نبودند که بتوانیم به اهداف آرمانی خود برسیم و حقوق ملت را بگیریم بنابراین باید اقدام جدیدی انجام می‌دادیم، بخشی از این نقشه را در عملیات فاو انجام دادیم که توانستیم ارتباط عراق با خلیج‌فارس را قطع کنیم، سکوهای موشک را بگریم و با کویت هم‌مرز شویم.
رضایی تصریح کرد: بخش دوم نقشه این بود که به بصره نزدیک شویم بنابراین باید از رودخانه اروند عبور و بصره را از جنوب محاصره می‌کردیم سپس طراحی عملیات کربلای چهار برای نزدیک شدن به بصره انجام شد.
 
نقش بی‌بدیل لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) در عملیات کربلای 4
وی خاطرنشان کرد: در عملیات کربلای چهار لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با گردان‌ها و سازمان رزم خود آماده عملیات بود، بخشی از منطقه به لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) که در مهم‌ترین بخش کربلای چهار یعنی شکستن طلسم شلمچه بود داده شد.
فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس با بیان این که سپاه پاسداران مسئولیت عملیات کربلای چهار را بر عهده داشت، گفت: بنا بود هم‌زمان با جزیره مینو از اروند عبور و به سمت جنوب بصره از سمت شلمچه حمله شود، عملیات کربلای چهار شکست خورد ولی دو یا سه یگان پیروز شد.
وی با اشاره به اینکه یکی از یگان‌های پیروز، لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان بود، اظهار داشت: این یگان خط را شکست و بیشتر از حد جلو رفته بود، این در حالی بود که یگان‌های دیگر هنوز از خاک‌ریزها و سیم‌خاردارها نتوانستند جلوتر بروند، با این‌ وجود احساس خطر کردیم که اگر لشکر 57 بیشتر از این جلو برود عقبی‌ها در خطر هستند و تعداد زیادی اسیر می‌دهیم.
 
آغاز عملیات کربلای 5 در 19 دی‌ماه سال 65
رضایی افزود: به فرمانده لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) گفتیم که پیش روی نکنند و در موقعیتی که هستند بمانند تا لشکر دیگری نیز خط را بشکند اما لشکر بعدی با تأخیر توانست خطوط را بشکند که نزدیک طلوع آفتاب بود بنابراین دستور توقف عملیات داده شد و لشکرها باید به مواضع اولی خودشان برمی‌گشتند.
وی با بیان اینکه عملیات کربلای چهار مبنای طراحی عملیات کربلای پنج شد و از تجربیات کربلای چهار برای عملیات کربلای پنج استفاده شد، عنوان کرد: لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) و دو یگان دیگر به خاطر سخت‌کوشی که داشتند برای عملیات کربلای پنج انتخاب شدند چرا که می‌دانستیم بچه‌های این لشکر می‌توانند از این سختی عبور کنند.
فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس بیان کرد: به‌ محض اتمام عملیات کربلای چهار از روح‌الله نوری فرمانده تیپ 57 خواستم تا وقتی به جلسه آمد به ‌هیچ‌وجه نگوید تا کجا پیش روی کرده‌اند چون بچه‌ها رمزی کشف کرده بودند که نمی‌خواستیم از آن رمز صبحت شود چرا که ممکن بود این مسئله لو برود.
 
تلاش برای ساقط کردن نیروهای عراقی
رمزیابی لشکر 57 لرستان، کربلای 5 را رقم زد/ تقدیم بیش از 6 هزار شهید لرستانی در دفاع مقدسوی تصریح کرد: رمزی که بچه‌های تیپ 57 و لشکر 19 فجر به دست آورده بودند این بود که وقتی خط بین آب‌گرفتگی پنج‌ضلعی و آب‌گرفتگی شلمچه که یک دژی بود وسط آب‌گرفتگی عبور می‌کنند و زمانی که خط را می‌شکستند به داخل کانال عراقی‌ها می‌رفتند در واقع این کانال پشت سر عراقی‌ها بود.
رضایی خاطرنشان کرد: این کانال پشت سرخود تیپ و لشکر عراق قرار داشت بنابراین کسانی که موفق می‌شدند داخل این کانال بروند می‌توانستند به‌راحتی تمام واحد ارتش عراق را دور بزنند و تا ارتش عراق می‌فهمید متوجه می‌شد بچه‌ها از پشت ظاهر می‌شوند و عراقی‌ها را خلع سلاح می‌کردند.
وی گفت: اگر این رمز لو نمی‌رفت به‌جای یکی دو تیپ می‌توانستیم 10 تا یگان از اینجا وارد کنیم و با این کار کل ارتش عراق سقوط می‌کرد بنابراین این موضوع برای ما خیلی مهم بود.
فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: نقشه‌ای طراحی کردیم تا دشمن را فریب دهیم بنابراین نیاز بود کل مراحل عملیات را در همان مرحله نخست نگوییم و اگر در این مرحله شکست خوردیم وانمود کنیم که این کل عملیات بوده و سلاح‌های جنگی ما نیز تمام‌ شده است.
 
عقب‌نشینی همه یگان‌ها به سمت اهواز
وی افزود: تبلیغات را شروع کردیم که دشمن را شکست داده‌ایم، اسیر گرفتیم و به اهدافمان رسیده‌ایم تا دشمن به این نتیجه برسد که ما در کشور خودمان سرپوشی بر شکست خود می‌گذاریم تا دشمن باور کند عملیات تمام‌ شده و دیگر اقدامی نمی‌کنیم.
رضایی عنوان کرد: ولی این اقدامات کافی نبود باید به همه یگان‌ها دستور عقب‌نشینی می‌دادیم بنابراین تمام یگان‌ها به سمت اهواز عقب‌نشینی کردند و تنها کاری که نکردیم این بود که مرخصی به نیروها ندادیم وگرنه تمام رفتارهای بعد از یک عملیات بزرگ را انجام دادیم.
وی بیان کرد: در این فاصله کل طرح عملیات کربلای چهار را عوض کردیم یعنی نیروها از خرمشهر و آبادان حمله می‌کردند؛ کل مانور را در شلمچه گذاشتیم چون لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) دروازه‌ای بازکرده بود و می‌خواستیم از این دروازه عبور کنیم.
فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس تصریح کرد: کل لشکرها را در همان دروازه قرار دادیم، لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) که در عملیات کربلای چهار مقدار زیادی پیش‌روی کرده بود همه لشکرها را با محور لشکر 57 و لشکر 19 فجر قراردادیم و نام این عملیات را کربلای پنج گذاشتیم.
رمزیابی لشکر 57 لرستان، کربلای 5 را رقم زد
وی خاطرنشان کرد: عملیات کربلای چهار شناسایی با رزم بود که در این عملیات بهترین شناسایی را لشکر 57 انجام داد و نشان دادند دروازه‌ای که وارد بصره می‌شود می‌توان از در مینو آبادان و خرمشهر وارد شویم که بین آب‌گرفتگی پنج‌ضلعی و شلمچه یک کانال بود که پشت سر مواضع عراقی قرار داشت و هر کسی که داخل این کانال می‌رفت تا خود اروندرود می‌توانست برود حتی می‌شد ازآنجا نیز عبور کند و وارد جنوب بصره شود.
رضایی گفت: در عملیات کربلای پنج نیز لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) مؤثر عمل کرد به‌طوری‌که در شب عملیات کربلای پنج مسیر را به لشکرها نشان می‌دادند؛ در مراحل بعد که پاتک‌های دشمن شروع شد لشکر 57 در تثبیت خط کربلای پنج خیلی مؤثر بود.
وی اظهار داشت: کربلای پنج زمانی انجام شد که از این دژهای مستحکم عبور کردیم به‌طوری‌که در تمام دنیا صدا کرد چون ایران از مستحکم‌ترین خطوط دفاعی عراق عبور کرد و این طلسم را شکست.
فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: برای ژنرال‌های بین‌المللی و کارشناسان پنتاگون عبور ایران از سخت‌ترین مواضع عراق تعجب‌برانگیز بود که ایران چگونه توانست این مواضع را پشت سر بگذارد.
 
آتش‌باران بی‌سابقه دشمن در عملیات کربلای 5
وی افزود: در عملیات کربلای پنج فاصله نیروهای ما تا بصره 12 کیلومتر بود و می‌توانستیم با توپ‌های برد کوتاه مناطق حیاتی بصره مثل پالایشگاه و پادگان‌ها را بمباران کنیم.
رضایی عنوان کرد: نزدیک شدن به بصره اهداف مهمی بود به‌طوری‌که در این عملیات به حقیقت دست‌یافتیم و ارتش عراق جنگ بی‌سابقه‌ای را شروع کرد به‌طوری‌که هیچ‌گاه آتش‌هایی که در عملیات کربلای پنج از سوی دشمن شلیک شد در هیچ‌کدام از عملیات‌ها شلیک نشده بود و رکورد آخرین آتش‌باران دشمن در فاو بود.
وی بیان کرد: در عملیات کربلای پنج روزی نبود که پنج الی شش پاتک از سوی دشمن انجام نشود؛ نزدیک چند روز عملیات داشتیم و تعداد مجروحین و شهدا بالا بود به‌ طوری‌که در هیچ عملیاتی به‌اندازه کربلای پنج مجروح، شهید و شیمیایی نداشتیم ولی با این‌ وجود باید خط را تثبیت می‌کردیم.
فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس تصریح کرد: بیش از دو هفته به‌صورت شبانه‌روز توسط موشک، هواپیما و توپخانه دشمن به سمت ما شلیک می‌شد، روز دهم یا دوازدهم بود یکی از مکالمات عدنان خیرالله را با صدام گرفتیم که صدام به عدنان خیرالله می‌گفت شما چکار می‌کنید که عدنان خیرالله گفت قربان ما دو هزار لوله توپ شلیک می‌کنیم ولی کاری از پیش نمی‌بریم.
 
تضعیف نیروهای عراقی و سرپوش صدام بر شکست
وی خاطرنشان کرد: بعد از این پاتک‌ها نتوانستند کاری انجام دهند، صدام دید خیلی آبروریزی شده جلسه‌ای زنده که توسط تلویزیون عراق پخش می‌شد و به فرماندهان گفت برای مردم توضیح دهید که چه پیروزی بزرگی به دست آورده‌اید در واقع تصمیم داشتند به مردم عراق بگویند که پیروز شدیم و ایران نتوانست کاری انجام دهد.
رضایی گفت: اکثر فرماندهان لشکرها شروع کردن از مواضع ضعف حرف می‌زدند ولی صدام می‌گفت شما توانستید از سقوط بصره جلوگیری کنید این‌ها می‌خواستند بصره را تصرف کنند و از آنجا به بغداد پیشروی کنند که شما جلوی آن‌ها را گرفتید؛ این نشان می‌داد آن‌قدر روحیه فرمانده لشکرها تضعیف‌ شده بود که با وجود اینکه توجیه شده بودند جلوی تلویزیون از پیروزی حرف بزنند ولی باز از شکستی که خورده بودند صحبت می‌کردند.
منبع: تسنيم

دیدگاه‌ها   

#1 جانباز 1394-10-20 14:29
باسلام چرا اییشان در تلویزیون که بارها حضور داشته این خاطرات ورشادتهای لرستانیها را نمی گوید ولی بر عکس در مورد سایر استانها خیلی مطالب اظهار میدارد.
نقل قول کردن
#2 آرمین 1394-10-20 18:24
الان شما اکثر مناطق مرزی برید تعداد مرزبان های لرستانی رومیبینید که خیلی زیاد هستن از ماکو بگیر تا سراوان
اما هیچ وقت نامی از لرستان نمیبرن!!
نقل قول کردن
#3 احمدی 1394-10-20 19:02
با سلام زنده باد یاد و خاطره همه کسانی که برای آب و خاک این مملکت جان خود را فدا کرده اند هم شهدای جنگ تحمیلی و هم کسانی که در قرون گذشته در زمان های هخامنش و اشکانی و ... برای حفظ ناموس و وطن خود به شهادت رسیده اند
نقل قول کردن
#4 سامان 1394-10-20 22:12
آقای جانباز آگه راست میگی
البته بعید میدونم این رو شما فقط بخاطر مسایل سیاسی بیان کردن ضربه زدن به این شهر واستان.آقای رضایی سردار ملی ایران وافتخاری برای تمامی ما لرتباران ایران زمین و بارها هم ارشاد لر در عملیات گفته
آگه شما اطلاع نداری آون چیز دیگه ای. واقعا جای این جور اظهار نظر درمورد ایشون جای تاسف داره کسی که افتخار لر وفرمانده جنگ امام خمینی .
این طرز فکر شما همون خط فکری که بزرگان ودلسوزان قوم لر رو مانند آیت الله قاضی کمالوند... وکساینکه میتونن برای مامردم لر کاری کنن از ماروند.
متاسفم برای این طرز فکر البته مشخص شماها ازچی ناراحتید.
نقل قول کردن
#5 لرستانی 1394-10-21 09:41
اصولا بعضی جاها با نام لر و لرستانی مشکل دارند
مظلومیت و حق کشی لرستانی ها عاقبت یک روزی دامن این مدعیان و دروغگویان را خواهد گرفت
نقل قول کردن
#6 سیدبهروزنورالهی 1395-10-08 18:14
لطفا"ازکل گردانهای لشگر57حضرتابوال فضل بیشتربنویسیدمن هنوزازگردان حمزه سیدالشهدانورآبا داسمی ندیدم درصرتی که سه عملیات پیروزومهم انجام دادسال65هم تشکیل شد
نقل قول کردن
#7 سیدبهروزنورالهی 1395-10-17 00:09
من خودم ازسن زیر15سالگی جبهه رفتم وخیلی هم افتخارمیکنم
سعادت حضوردرچندعملیات وپیداکردم ومجروح هم شدم فرماندهی دوشهیدعزیزمیرشا کی وبولفتح وموسوی رادیدم به خاطررعایت عدالت عرض کردم که ازکل گردانهای تیپ بنویسید
نقل قول کردن
#8 سیدبهروزنورالهی 1395-10-17 10:05
باسلام،لرستان درحاج عمران هم خوش درخشیدهمانگونه که درکل دوران دفاع مقدس خوش درخشیدامادرفضای مجازی بعضی مطالب واقعا"آزاردهنده است مثلا"درحاج عمران نورآباد22شهیدتق دیم کردکه پرونده شهدادربنیادشهید هست اما اززبان دوستان دررفترحفظ ونشرارزشهای دفاع مقدس نوشتندکه نودآباد2شهیداول ا"مااون زمان برای مسابقه نبودبرای ادای تکلیف بوداگرچیزی ننویسندحرفی نداریم اماوقتی مطلبی نوشته می شودچه بهترکه دوستان دقت درصحت نوشتن مطلب داشته باشند.لطفا"این موضوع روپیگیری کنید.
نقل قول کردن
#9 سیدبهروزنورالهی 1395-10-17 10:48
باعرض سلام مجدددفترشمادرمو رد عملیات پیروزمندنصر8فقط ازگردان انبیاءخرم آباد نوشته بودی ددرصورتی که دراون عملیات چندگردان ازلشکر57حضرت ابوالفضل حصورداشتندگردان حمزه سیدالشهدانورآبا د دراون عملیات چندشهیدتقدیم کردازجمله شهیدمحمدمرادی فرمانده گروهان کربلا طلبه شهیدمسعودامیدی پیرمردشیردلی چون شهیدمرادکریمی شهیدحمیدرضانوری وچندشهیددیگرکه بعدازسی سال حضورذهن ندارم که شماکوچکترین اشاره ای نکردین اینهاروازسردارن وری که الان درلشکر41ثارالله کرمان حضوردارن به پرسیدمن اون موقع16سال داشتم ومقام خودم هم بمانداماآقای کشکولی که خیلی ازمن بالاتربودن چرادربعضی مناسبتهاگزینشی حرف می زنندچراشونمیدون م!!...
نقل قول کردن
#10 سیدبهروزنورالهی 1395-10-27 11:35
باسلام وخسته نباشیدخدمت عزیزان دستاندرکاردفترخ بری یافته.یکی ازرسالتهای خبرگزاریهادرجمه وری اسلامی نوشتن ازرشادتها وپایمردیهای مردم غیرتمندمان است،

واقعا"خیلی مطالب می شود دراین زمینه نوشت. انشاءالله که به یاری خداوندسبحان دراین زمینه قدمهای بزرگتری بردارید.
نقل قول کردن
#11 سیدبهروزنورالهی 1395-11-30 10:02
باسلام، سردمداران غرب خصوصا"آمریکا براین مسئله کاملا"واقفا"که جوانان غیرتمند ایران زمین دراوایل انقلاب باآرپی جی هفت وکلاشینکف ازپس تمام دنیایشان برآمدندچون به اسلحه ایمان مسلح بودندامروزفرزند ان همون جوانان علاوه براسلحه ایمان به مدرنترین سلاح جنگی روزهم مسلحندکه ساخت وطن هم هست!پس ملت ایران باخیالی راحت پس ازشکرخدای سبحان رهروی حضرت ائمه(س)به زندگیتان مشغول باشید.که حضرت آقاکه جانم فدایش بیدارند.انشاءال له که درآینده ای نه چندان دورشاهدآسایش وامنیت برای تمامی رهروان راستین اهل بیت(س)باشیم.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا