یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

زیبا‌ترین منطقه جنگلی استان لرستان واقع در شهرستان دورود موسوم به چم‌چیت در مسیر راه‌آهن دورود اندیمشک واقع شده است.
متاسفانه از عصر روز يك‌شنبه 25 مردادماه حدود 90 هکتار از جنگل‌های بلوط اين منطقه‌ي بكر و زيبا طعمه‌ي حریق گردید و به دلیل تراکم زیاد پوشش جنگلی که اهمیت حفاظتی در اکوتوریستی دارد به طور کامل نابود شد.
 با روند كنوني که هر از چند گاهي شاهد آتش‌سوزي جنگل‌های بلوط استان لرستان به خصوص جنگل‌های حومه شهرستان دورود و منطقه حفاظت شده اشترانكوه هستيم باید پیش‌بینی کرد طي چند سال آینده با این جنگل‌ها که حاصل میلیون‌ها سال تکامل و سازگاری با این اقلیم و شرایط اکولوژیکی هستند بايد خداحافظی کرد.
هر موقع که جنگل‌ها دچار آتش‌سوزی می‌شوند همه‌ي افراد بالا‌دست و مسئولین ذی‌ربط، دليل اصلي آتش‌سوزی را عوامل انسانی چه به صورت عمد یا غیر‌عمدی اعلام می‌کنند اما اگر بخواهیم موضوع رو از بعد عملی و کارشناسی موشکافی کنیم بايد گفت تقصیرها به عهده کسانی است که مسئولیت حفاظت از جنگل‌ها و مراتع به آن‌ها سپرده شده است. بدون شک اگر مسئولیت این مهم به جوامع بومی سپرده شود ما شاهد این همه خسارت طبیعی و زیست‌محیطی نخواهیم بود. امروز چیزی به نام مدیریت جنگل‌داری و مرتع‌داری در استان ما وجود ندارد، چرا كه اگر چیزی به نام مدیریت علمی و فنی وجود داشته باشد نباید شاهد این همه آسیب جبران‌ناپذیر باشیم.
جنگل‌هاي لرستان به حال خود رها شده هستند و حتی بدون مطالعات علمی مبادرت به خروج دام جوامع محلی از جنگل‌ها می‌کنیم که به دلیل رشد بیش از حد پوشش گياهي، برخي مناطق تبدیل به یک انبار انفجار می‌شوند و فقط منتظر یک شعله آتش براي سوختن هستند.
نیاز است مسولیت مرتبط به خصوص منابع طبیعی استان در مدیریت و رویکردهای خود که عموماً شتاب‌زده و بدون مطالعه علمی است و فقط بر پایه تبلیغات حفاظتی می‌باشد و حتی گاهي بودجه‌های اختصاص داده را در جاهایی هزینه می‌کنند که نباید هزینه کنند، تجدید نظر کنند تا هر شاهد این همه آتش‌سوزی خسارت‌بار در لرستان نباشيم.
 مطمئناً چنین شعله‌هایی چه صورت عمدی و چه غیر‌عمدی در جنگل‌ها توسط افراد متخلف وجود خواهد داشت اما اين مسئولین هستند که باید از به وجود آمدن چنین انبارهای انفجاری در جنگل‌ها جلوگیری کنند که لازمه‌ي این رویکرد موارد زير مي‌باشد:
1. مشارکت جوامع محلی و شناسایی نقاط حادثه‌خیز
2. چرای  دام در جاهایی که احتمال خطر آتش‌سوزی وجود دارد
3. انجام مطالعات علمی و کارشناسی و احداث آتش‌بر در نقاط حادثه‌خيز
4. استفاده درست از بودجه جنگل‌ها که در اختیار منایع طبیعی و جود دارد
5. فرهنگ‌سازی و تبلیغلت تلویزیونی فراگير
6. مدیریت صحیح مربوط به جنگل‌داری و مرتع‌داری و ...
علي دالوند/ دورود
 جنگل‌هاي لرستان خاکستر شدند/ ما را خواب برده است!

دیدگاه‌ها   

#1 محیط زیستی 1394-05-27 14:13
سلام به نظر من تمام مقصر بی مدیریتی از جانب منابع طبیعی می باشه
اقایون منابع طبیعی جنگل ها نابود شدن از خواب بیدار بشید
نقل قول کردن
#2 چگنی 1394-05-27 23:30
به خودمان فک کنیم که چرا 7 مورد اتش سوزی از زمانی که اقای بهاروند ریس منابع طبیعی رخ داده است ایا در عمد بودن این اتش سوزیها باید شک کرد . وگرنه هوا این دوهفته دماش مثل 3 هفته پیش گرم نبود .جای تاسف داره
نقل قول کردن
#3 تیام 1394-05-28 09:53
آتش به روزگارمان شد
داراییمان سال های سال با غارت و عدم مدیریت صحیح بر باد رفت
ما ماندیم و داغ جنگل های بلوط...
براستی که امانت داران خوبی نبودیم و تنها، خووب سکوت کردیم...
نقل قول کردن
#4 محسن 1394-05-28 13:07
اصلا شهرستان دورود با اينكه اين همه جنگل داره ولي بخش آتش نشانيشو ميبيني خندت ميگيره كلن ٥ تا ماشين نداره آتش نشاني شهرستان دورود
نماينده دورود گفت دورودو آباد ميكنم و ميشه قطب گردشگري ايران
نقل قول کردن
#5 معلم 1394-05-28 16:42
خرم اباد. آنچه سوزنده تر از آتش است سکوت نمایندگان مردم است سرمایه های استان طعمه آتش شد پس کجایید اقایون وکیل؟؟؟؟؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا