یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

باز هم گران شدن کرایه تاکسی و افزایش دغدغه‌های مردمی و رانندگان تاکسی موضوع اصلی گفت‌وگوی‌های شهروندان شده است. مردم از گران شدن کرایه تاکسی، ناراضی هستند و جر ‌و ‌بحث‌ها و تنش‌های ناشی از نبود پول خرد یا دریافت کرایه‌ای بیشتر از نرخ مصوب از مسافر هم به مهم‌ترین موضوع حمل‌ونقل ناوگان تاکسیرانی تبدیل شده است.
افزایش 50 درصدی کرایه تاکسی
یکی از شهروندان خرم‌آبادی می‌گوید: سازمان تاکسیرانی نرخ کرایه تاکسی را 20 درصد افزایش داده، اما بسیاری از رانندگان به دلیل نبود پول خرد کرایه را تا 50 درصد هم گران کرده‌اند.
«رضا طاهری» عنوان می‌کند: نمونه بارز این افزایش نرخ را می‌توان در مسیر میدان 22 بهمن تا بازار، میدان 22 بهمن تا میدان بسیج، مطهری تا میدان کیو، چهارراه فرهنگ تا بیمارستان مشاهده کرد. به گونه‌ای که برخی از رانندگان خودشان برگه‌ای را تایپ کرده‌ و کرایه هر مسیر را 800 تومان اعلام کرده‌اند. در این مسیرها نرخ کرایه به 700 تومان رسیده اما از چهارراه فرهنگ تا پل هوایی بیمارستان که یک مسیر است رانندگان تاکسی 1500 تومان از مسافر دریافت می‌کنند.
طاهری ادامه می‌دهد: وقتی به این افزایش غیرمعقول از طرف خود راننده‌ها معترض می‌شویم به راحتی می‌گویند این برگه‌ها را سازمان تاکسیرانی به ما تحویل داده و اعلام کرده‌اند؛ چون پول خردی وجود ندارد کرایه را خود رانندگان تاکسی رند کنند. انجام این کارها از سوی راننده‌ها تخلف است، اما برخوردهای قانونی و بازدارنده‌ای از سوی سازمان تاکسیرانی و سایر واحدهای ذی‌ربط صورت نمی‌گیرد و به یک عرف برای همه تبدیل شده است.

افزایش بیش از نرخ مصوب به عرف تبدیل می‌شود
«مریم سراب‌یاسی» شهروند خرم‌آبادی هم با بیان اینکه سازمان تاکسیرانی، شورای شهر و فرمانداری نرخ کرایه تاکسی را 20 درصد بالا برده‌، عنوان می‌کند: برخی از رانندگان علاوه بر این افزایش کرایه‌های مصوب شده، 10 تا 20 درصد هم به نرخ‌ کرایه‌های جدید اضافه ‌کرده‌اند. مسیر میدان کیو تا 30 متری شهید پژوهنده یک مسیر کامل محسوب نمی‌شود اما برخی از رانندگان از هر مسافر 750 یا 800 تومان دریافت می‌کنند، در صورتی که نرخ قبلی آن 500 تومان بوده است.
سراب یاسی می‌گوید: انتظار داریم ناظران سازمان تاکسیرانی یا بازرسی بر این افزایش‌های غیر‌قانونی نظارت‌ بیشتری داشته باشند، زیرا برخوردهای سطحی موجب می‌شود تا رانندگان تمایلی به اعمال نرخ مصوب‌شده نداشته باشند. این افزایش غیرقانونی بعد از یکی دو ماه به یک عرف برای رانندگان تبدیل می‌شود و در واقع بیش از 30 تا 40 درصد افزایش کرایه را شاهد خواهیم بود.

نصب برچسب قیمت
«رضا حافظی» یکی دیگر از شهروندان هم می‌گوید: در برخی خطوط کرایه تاکسی تغییری نکرده و از سوی سازمان تاکسیرانی هم افزایش کرایه‌ای مصوب نشده، اما رانندگان با تصور اینکه نرخ کرایه هر مسیر به 700 تومان رسیده، کرایه را افزایش داده و به ازای 2 مسیر از مسافر مبلغ 1500 تومان دریافت می‌کنند. رفتار و برخورد زشت برخی از رانندگان را هم نباید نادیده گرفت. بهتر است سازمان تاکسیرانی به جای نصب چند بنر در چهار میدان اصلی شهر، در ابتدای هر ایستگاه، تابلوی کوچکی به اندازه تابلوی ایستگاه تاکسی نصب و نرخ کرایه مبدا تا مقصد را درج کند.
حافظی بیان می‌کند: راه‌حل دیگر برای از بین رفتن شبهات نرخ کرایه این است که سازمان با درج برچسب قیمت روی شیشه تاکسی‌ها و خودروهای ساماندهی شده برای فعالیت در یک خط مشخص، نرخ کرایه مصوب را برای راننده و مسافر تعیین کند تا به این صورت نه راننده درخواست کرایه اضافی کرده و نه مسافر با نارضایتی، پول بیشتری به راننده پرداخت کند.

استقرار ناظران در سطح شهر
رئیس سازمان حمل‌ونقل و مسافر شهرداری خرم‌آباد با تایید صحبت‌های شهروندان مبنی بر چسباندن برگه‌هایی از سوی رانندگان برای افزایش نرخ کرایه بیش از قیمت مصوب، عنوان می‌کند: طی بازرسی‌های صورت گرفته برخی از رانندگان به صورت غیرقانونی اقدام به چسباندن برگه‌هایی در تاکسی خود کرده بودند که شناسایی و برای اعمال قانون معرفی شدند. در چهار نقطه از شهر، بنر تغییرات نرخ کرایه نصب شده و با بانک‌ها و کمیته امداد برای توزیع پول خرد بین رانندگان تاکسی هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است. هیچ بهانه‌ای مبنی بر نداشتن پول خرد از رانندگان برای دریافت کرایه‌ای بیش از نرخ مصوب مورد پذیرش نیست.
«محمد فتحی‌بیرانوند» به نظارت ویژه برای جلوگیری از دریافت کرایه اضافی اشاره می‌کند و می‌گوید: به همین منظور ناظران در چهار نقطه از شهر شامل میدان امام حسین (ع)، میدان امام (ره)، چهارراه فرهنگ و میدان 22 بهمن مستقر می‌شوند تا علاوه بر تامین پول خرد مورد نیاز رانندگان، به شکایات شهروندان در زمینه دریافت کرایه بیشتر از نرخ مصوب‌شده رسیدگی ‌کنند. بر همین اساس شهروندان می
 
‌توانند علاوه بر مراجعه به ناظران سازمان تاکسیرانی خرم‌آباد که در سطح شهر مستقر می‌شوند، با شماره‌های 7-33318034 نیز تماس گرفته و انتقادات و پیشنهادات خود را مطرح کنند. همکاران ما در سازمان حمل‌ونقل و مسافر شهرداری خرم‌آباد آماده پاسخگویی به شکایات مردمی و رسیدگی به آنها هستند.

شیوه برخورد با رانندگان متخلف
فتحی بیرانوند در مورد شیوه برخورد با رانندگان متخلف در زمینه اخذ کرایه بیشتر از نرخ مصوب‌شده می‌گوید: هیات انضباطی برخورد با رانندگان تشکیل و در لایحه تجمیع عوارض جرایم پیش‌بینی شده است. در صورت شناسایی راننده متخلف، تشکیل پرونده داده شده و سپس بر اساس رای کمیته انضباطی برخورد می‌شود. برای بار اول راننده در صورت دریافت کرایه بالاتر از نرخ مصوب شده برای هر روز 40 هزار تومان جریمه می‌شود و در صورت تکرار تخلف علاوه بر جرایم مربوطه تا لغو پروانه فعالیت در حوزه تاکسیرانی شهر خرم‌آباد نیز پیش می‌رود.

برخی مسیرها افزایش کرایه نداشته است
«محمد فتحی‌بیرانوند» رئیس سازمان حمل‌ونقل و مسافر شهرداری خرم‌آباد با بیان اینکه افزایش نرخ کرایه بیش از نرخ مصوب اعلام شده غیر‌قانونی است، اظهار می‌کند: با رانندگان متخلف برخوردهای شدید صورت می‌گیرد. کرایه‌ها در شهر خرم‌آباد به طور متوسط بین 15 تا 20 درصد افزایش یافته‌اند و حتی بعضی مسیرها هیچ تغییری در کرایه‌ها نداشته‌اند. مسیرهای چهارراه بانک-شقایق، پل حاجی تا میدان شقایق، میدان کیو-مطهری، میدان کیو تا ژاندارمری، میدان امام حسین (ع) تا ماسور، خیابان علوی (حد فاصل پل حاجی تا میدان امام (ره)) تا میدان امام حسین (ع) از جمله مسیرهایی هستند که نرخ کرایه تاکسی آنها هیچ افزایشی نداشته است. قسمتی از افزایش نرخ کرایه به افزایش مسیر و بخشی دیگر به افزایش نرخ مصوب برمی‌گردد. همچنین نرخ کرایه اتوبوس از میدان 22 بهمن تا چهاراه بانک به ازای هر نفر به 400 تومان و از مسیر بیمارستان تا بلوار ولایت به 500 تومان رسیده است.

فاطمه حافظی/ همشهری

دیدگاه‌ها   

#1 علی 1396-06-13 16:00
این آقای رئیس سازمان حمل و نقل گویا صحبت از خرم‌آباد دیگری میکند! کرایه ها در این خرم‌آبادی که ما زندگی میکنیم صد در صد افزایش پیدا کرده! با عرض پوزش اگه مدیریت اینجوریه مدیر نداشته باشیم بهتره
نقل قول کردن
#2 مریم 1396-06-13 16:14
بدون برنامه کرایه رو زیاد کردن
نه بنزین گران شده نه قطعه یدکی
نقل قول کردن
#3 همشهری 1396-06-13 17:16
از اول هم گرون کردن کرایه مسیرها اشتباه بود ,سطح درآمد مردم لرستان با درآمد تهران و اصفهان که یکی نیست وقتی تهران گرون میشه اینجاهم گرون میکنن..این همه بیکار در شهره که درآمدی ندارن شما هی بیاین کرایه ها رو گرون کنید به مردمی که بهتون رأی دادن هم توجه نکنید...فقط باید به حال این مردم گریست....یافته لطفا چاپ کن..
نقل قول کردن
#4 ابراهیم آریاوند 1396-06-13 18:31
رانندگان تاکسی هم خرج ومخارج دارن،همه چی گرون شده اوناهم بایدطبق نرخ تورم کرایه شان افزایش پیداکندولی نه نرخی که خودشان اعلام می کنند
نقل قول کردن
#5 شهروند 1396-06-13 19:04
تجهیز ناوگان تاکسیرانی به تاکسیمتر و افزایش خدمات اتوبسرانی کمک شایانی به کاهش نارضایتی های ناشی از گرون شدن گاه به گاه کرایه ها میکنه. متاسفانه فرهنگ استفاده از اتوبوس در شهر خرم‌آباد جا نیوفتاده، البته سطح خدمات ارایه شده از طرف اتوبسرانی هم در این امر کم اثر نیست!
نقل قول کردن
#6 حسین 1396-06-13 19:14
از هر 10 راننده تاکسی 8تاش معمولا یا پول خرد نداره یا با خنده که "بابا فلانجا میلیاردی دزدی میشه تو یقه مارو واسه 300تومن گرفتی" از پس دادن بقیه پول مردم طفره میرن.. مردم خرم آباد بیشتر صاحب خرده مشاغل هستند و حقوق بخور نمیر
نقل قول کردن
#7 علی 1396-06-13 19:33
مسافر کشی جوانان شهر محرومم علتش بیکاری وفقر ودر تنگنا قرار گرفتن است اکثریت مسافر کش های شهرمان تحصیل کرده اند مشکل افزایش کرایه تاکسی نیست مشکل افزایش جوانان تحصیل کرده وبیکار است مشکل غمی است که در چهره جوانان شهر ودیارم افشانده اند .راه چاره مطالبه گری نرخ کرایه تاکسی نیست بلکه مطالبه گری حق است .وسربرزی خورماوه.
نقل قول کردن
#8 ع ب 1396-06-14 09:27
واقعا بعضي موقع رفتارهايي از رانندگان شهر ميبيني كه انگار اينا فرق شهر رو با بازار ميوه تره بار نميدانند اينقد داد ميزنند و حرفهاي ركيك به هم ميزنند كه با هيچ جا نميتوان مقايسه كرد
نقل قول کردن
#9 رضا 1396-06-14 09:42
بنظر من سازمان تاکسیرانی باید دریافت کرایه تاکسی رو به صورت الکترونیکی و با کارت های قابل شارژ (مثل کارت های قابل شارژ مترو) پیاده سازی کنه که دیگه مشکل پول خورد از بین بره.
نقل قول کردن
#10 امیر 1396-06-14 12:38
قرار شد مسیر کوتاه 700 و دو مسیر 1200
الان مسیر کوتاه را 1000 و دومسیر را 1500 میگیرند . درضمن از صبح تا شب کار می کنند ، حساب یک یا دونفر نیست که بگذری از این حقه بازیها . لطفا" مسئولین رسیدگی کنند بجای بحث کردن . خودشان سوار تاکسی شوند تا بفهمند چه خبره؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا