یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

چهارشنبه آخر سال یا همان چهارشنبه‌سوری از آیین‌های نوروزی است که غالباً باید آمیخته از چند رسم متفاوت باشد اما متأسفانه این آیین و رسوم قدیمی در جامعه ما رنگ‌باخته و به شکل متفاوت و خطرآفرین برگزار می‌شود.
استفاده از مواد محترقه و آتش‌زا جای خود را به کوزه شکنی، خوردن آجیل یا بوته افروزی داده است و همین امر سبب شده هرساله بسیاری از خانواده‌ها داغدار عزیزانشان شده یا در بیمارستان‌ها سرگردان باشند.
واقعیت آن است که باوجود هشدارهای لازم به نوجوانان و جوانان، اما بازهم شاهد برخی بی‌توجهی‌ها نسبت به استفاده از مواد محترقه هستیم این در حالی است که با نگاهی به این محصولات خطرناک می‌توان فهمید که عمده مواد محترقه ساخت کشور چین است و به‌راحتی وارد کشور می‌شود موضوعی که بدون شک از دید مسئولان مربوطه نیز پنهان نمانده اما هیچ‌گاه اقدامی در جهت جلوگیری از چنین محصولاتی صورت نمی‌گیرد.
عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در گفت‌وگو با خانه ملت، با تأکید بر ضرورت برگزاری چهارشنبه‌سوری بی‌خطر، افزود: بدون شک دین و آیین ما از آداب و سنت‌ها استقبال می‌کند اما آداب‌ورسوم غلط و نادرست خلاف شرع و عقل است و باید کنار گذاشته شود چراکه شایسته فرهنگ ایرانی نیست.
 نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: شیوه برگزاری چهارشنبه‌سوری طی سال‌های اخیر شیوه غلطی است که باید اصلاح شود زیرا تبعات آن تا حدی است که جامعه را با مشکلاتی روبرو می‌کند و باید برای آن چاره‌اندیشی شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: دلیلی وجود ندارد که در مقدمه فصل بهار که فصل صله‌رحم و دوستی است عده‌ای به جهت خودخواهی خود باعث شده تا برخی از خانواده‌ها داغدار فرزندان خود شوند لذا می‌طلبد با عزم همگانی و با کمک رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی و نقش تأثیرگذار آموزش‌وپرورش بتوان از آسیب‌های ناشی از این معضل جلوگیری کرد.
وی یادآور شد: از سویی دیگر باید دستگاه‌های مسئول و نهادهای امنیتی وارد عمل شوند و با سوءاستفاده کنندگانی که با سلامت مردم و امنیت آن‌ها بازی می‌کنند برخورد قاطعی کنند چراکه این افراد جان مردم را فدای منافع خود می‌کنند؛ حال باید با عزمی جدی تلاش کرد تا شاهد این صحنه‌های تلخ نباشیم و اگر به آن بی‌توجهی شود صدمات تلخ و جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: علاوه بر فرهنگ‌سازی برای برگزاری چهارشنبه‌سوری بدون خطر، لازم است نیروی انتظامی و دستگاه قضایی بدون رودربایستی برخورد جدی با متخلفان داشته باشند و از سودجویی عده‌ای که تنها به منافع خود فکر می‌کنند جلوگیری کنند.

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا