یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

شورای برنامه‌ریزی لرستان این بار شاهد اظهارنظر عجیبی از سوی مدیرکل راه و شهرسازی بود که اگر توسعه بخواهد با این تفکر مسیر خود را طی کند، معلوم نیست تکلیف میراث فرهنگی چه خواهد شد.
به گزارش مهر، موضوع جابه جایی روستای «سرتپه» بخش مرکزی بروجرد به دلیل احداث آزادراه خرم‌آباد- اراک و عبور این آزاد راه از روستا یکی از موارد مطرح شده در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه لرستان بود.
روستای «سرتپه» بخش مرکزی بروجرد در مسیر آزادراه قرار داشته و ۱۸ خانوار دارد که تملک آن از طریق وزارت راه و شهرسازی انجام شده و نیاز بود که ضرورت جابه جایی آن در شورای برنامه‌ریزی استان تصویب شود و تامین اعتبارات و احداث زیرساخت‌های مکان جدید روستا نیز بررسی شود.
 
ماجرای جابه‌جایی روستای «سرتپه» بروجرد
علی علیخانی مدیرکل راه و شهرسازی استان لرستان در این رابطه با اشاره به اینکه در واقع بخش عمده‌ای از زمین‌ها و قسمتی از خود روستای «سرتپه» در طرح قرار گرفته و بخشی از آن هم در حریم آزادراه بود، گفت: به همین دلیل بحث تملک زمین‌های روستا مطرح و انجام شد و در نهایت به ضرورت جابه جایی رسیدند.
وی یادآور شد: برای مکان‌یابی روستا در نقطه‌ای جدید هم جلساتی برگزار شده است.
نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان نیز در این جلسه گفت: یک اثر تاریخی در روستای «سرتپه» داریم و کارهای باستان شناسی آن باید انجام شود.
علیخانی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در واکنش به این اظهارنظر نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان گفت: پروژه‌های ملی وقتی می‌خواهد مصوبه بگیرد استعلامات مختلف آن انجام می‌شود، مطالعات زیست‌محیطی، میراث فرهنگی و ... انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در زمان اجرا هم به‌محض اینکه می‌خواهند از یک منطقه مسکونی یا منابع طبیعی که احساس می‌کند اثر تاریخی و طبیعی باشد عبور کنند، هماهنگی لازم انجام می‌گیرد، تصریح کرد: پروژه آزادراه خرم‌آباد- اراک یک طرح ملی و ابر پروژه‌ای است که سالیان قبل مطالعات آن انجام‌شده و استعلامات آن گرفته شده است.
 
اظهارات عجیب مدیرکل راه و شهرسازی لرستان
علی هادی چگنی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان نیز با شنیدن صحبت‌های دو طرف مسئله اظهار داشت: با توجه به اینکه اگر یک درصد هم احتمال برخورد آزادراه با آن اثر تاریخی را داشته باشیم، موضوع جابه‌جایی روستای «سرتپه» و اجرای پروژه آزاد راه را مشروط به اخذ استعلام از میراث فرهنگی می‌کنیم.
این سخنان رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان واکنش دوباره مدیرکل راه و شهرسازی استان را در پی داشت تا وی در اظهارنظری عجیب اعلام کند: شما فکر کن «کلماکره» در مسیر باشد، مگر می‌شود پروژه ملی آزادراه تعطیل شود!
چگنی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان نیز ضمن نقد نسبت به مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: این ادبیات شما درست نیست.
به هر روی در این جلسه جابه‌جایی روستای «سرتپه» با موافقت اعضای جلسه تصویب شد.
 
اجرای آزادراه خرم‌آباد- اراک و ماجرای آثار تاریخی
اما پیش از این نیز خبر کشف تپه‌های تاریخی در مسیر اجرای پروژه آزادراه خرم‌آباد- اراک به گوش مردم رسیده بود و به سرعت در شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شد.
سرهنگ عباس دولتشاهی فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به شایعه کشف تپه‌های باستانی در مسیر آزادراه خرم‌آباد - اراک اظهار داشت: این موضوع صحت دارد اما اینکه این تپه‌ها دارای ارزش تاریخی باشند صحت ندارد.
وی با تاکید بر اینکه کارهای گمانه‌زنی، کارشناسی و پژوهشی در مورد این تپه‌ها صورت نگرفته است، عنوان کرد: در این زمینه نیز اطلاعات و اخباری که پخش‌شده نادرست بوده و اصلاً صحت ندارد.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان با بیان اینکه برابر مقررات در رابطه با یک اثر کار کاوش و گمانه‌زنی از سوی معاونت پژوهشی سازمان میراث فرهنگی صورت می‌گیرد، گفت: بعد از این کاوش‌ها و گمانه‌زنی‌ها مشخص می‌شود که یک اثر دارای ارزش تاریخی بوده یا نبوده است.
سرهنگ دولتشاه با تاکید بر اینکه در مورد این تپه‌ها نیز هیچ‌گونه فرآیند کاوش، کار کارشناسی و پژوهشی انجام نشده است، گفت: قبل از اجرای پروژه این گمانه‌زنی‌ها صورت می‌گیرد و اگر اثری در پروژه‌ها دیده شود ابتدا کاوش صورت می‌گیرد و نظریه سازمان میراث فرهنگی اعلام و سپس می‌گویم که این تپه یا اثر دارای ارزش تاریخی و فرهنگی است.
وی با بیان اینکه این تپه‌ها در مسیر آزادراه خرم‌آباد - اراک کشف شده است، گفت: اما این تپه‌ها دارای ارزش تاریخی و فرهنگی نیستند.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان با تاکید بر اینکه ما در استان پنج هزار اثر تاریخی داریم، گفت: از این تعداد فقط دو هزار و ۳۰۰ مورد ثبت شده و ما بقی غیر تاریخی بوده و این در حالی است که این تپه‌ها حتی در شمار آن دو هزار و ۷۰۰ اثر غیر ثبتی هم نیستند.
بر اساس این گزارش، وجود اثر یا تپه تاریخی در مسیر اجرای پروژه آزادراه خرم‌آباد باید به طور جدی‌تری بررسی شود و مسئولان امر در این رابطه پاسخ قاطعی را به مردم بدهند.
از سوی دیگر اظهارنظرهایی از جنس اظهارات مدیرکل راه و شهرسازی لرستان و چنین رویکردی نسبت به مفهوم توسعه که از مسیر تخریب میراث فرهنگی می‌گذرد قابل‌تأمل بوده و در صورت تسری به سایر بخش‌های سیستم اجرایی و عمرانی استان می‌تواند خطرناک باشد.

دیدگاه‌ها   

#1 بیژن 1396-10-22 06:02
حالا اگه یک پروژه عظیم ملی میخاد انجام بشه شما با نقدهای بی ارزشتان مانع آن شوید.مگه چندتا استخوان به چه دردی می خورد؟شما در مورد وضعیت قلعه یا مناره یا...نقد کنید و طرحهای گردشگری پیشنهاد بدید و یه روستای کوچک را بیخیال شید تا شاهد توسعه استان باشیم
نقل قول کردن
#2 مجتبی 1396-10-22 15:11
به نقل از بیژن:
حالا اگه یک پروژه عظیم ملی میخاد انجام بشه شما با نقدهای بی ارزشتان مانع آن شوید.مگه چندتا استخوان به چه دردی می خورد؟شما در مورد وضعیت قلعه یا مناره یا...نقد کنید و طرحهای گردشگری پیشنهاد بدید و یه روستای کوچک را بیخیال شید تا شاهد توسعه استان باشیم

واقعا متاسفم با این طرز فکرت تو احتمالا از فک وفامیل مدیر کل راه و شهر سازی هستی
نقل قول کردن
#3 رضا 1396-10-22 20:56
متاسفانه
حتما باید استعلام. را از میراث فرهنگی بگیره جناب چگنی. دست شما درد نکند ممنون. که جواب شو دادی
نقل قول کردن
#4 کارشناس 1396-10-22 22:43
میراث فرهنگی مظلوم همیشه مورد بی مهریه ادارات دیگر هست از شهرداری گرفته تا غیره و غیره
نقل قول کردن
#5 عباس 1396-10-23 02:17
تفاوت دو استان لرستان و مرکزی رو میشه دقت کرد ، که محوطه های باستانی استان مرکزی در محور اراک بروجرد با فنس محافظت میشن و حتی مسیر جاده به خاطر اونها کج شده ولی در استان لرستان هیچ اهمیتی نداره که ممکنه یک برگی از تاریخ با همین تپه ها اکتشاف بشه
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا