یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: " طی چهل سال اخیر، 9 دهم اندوخته‌های جانوری ارزشمندمان را از دست داده‌ایم و صاحب یکی از بالاترین میزان انقراض در جهان هستیم."
به گزارش یافته، محمد درویش در گفت‌وگویی با اشاره به وضعیت بسیار نگران‌کننده حیات‌وحش در ایران گفت:«در سال 1391 آمارهایی از سوی دفتر معاونت وقت محیط طبیعی منتشر شد که نشان‌دهنده وضعیت حیات وحش ایران بود. بر اساس آن گزارش رسمی، مجموع کل و بز و قوچ و میش و آهو و جبیر و گوزن و شوکا، 110 هزار راس بود و این رقم را اگر با ارقام نیم‌قرن پیش مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که چه به روز حیات وحش این سرزمین آمده است.»
او در ادامه با تاکید بر اینکه بالاترین میزان انقراض حیات وحش در جهان را داریم یادآور شد:" نیم‌قرن پیش و در زمان اسکندر فیروز، این رقم به 1/3 میلیون می‌رسید که با این حساب 9 دهم اندوخته‌های جانوری‌مان را از دست داده‌ایم و این بالاترین میزان انقراض در جهان است."
درویش تأکید کرد:" نابودی حیات‌وحش تنها به دلیل تخریب زیستگاه نبوده است؛ چرا که 50 سال پیش به شکل امروز تخریب زیستگاه نداشته‌ایم؛ اما ببر هیرکانی و شیر یال کوتاه ارژنگ را از دست داده‌ایم. این شرایط بیشتر حاصل آزمندی و دست‌درازی انسانی به طبیعت و شکار بی‌رویه است. "
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در ادامه با اشاره به اینکه مجموعه عوامل و خودخواهی انسان اوضاع امروز را برایمان فراهم کرده است گفت :" انسان خردمند می‌داند که اگر می‌خواهد همه‌جا مسخر باشد باید اجازه بدهد که همسایگانش نیز در کنار به‌آرامی و در امنیت، زندگی کنند. یقیناً در سرزمینی که وضعیت حیات وحشش خوب نیست وضع انسان‌ها نیز چنگی به دل نخواهد زد و مطلوب نخواهد بود."
درویش در ادامه گفت:" اگر چیدمان توسعه را بسته به واقعیت‌های اقلیمی هر استان تعیین نکنیم ؛ اگر فقط مشکل یک بخش را ببینیم و مسائل دیگر را فدای آن‌یک بخش کنیم، وضعیت از این نیز اسفناک تر خواهد شد. شگفت‌آور است که رئیس یک سازمان بگوید اولویت ما آب است و حیات‌وحش را اصلاً در همان چرخه‌ای که آب را تولید می‌کند نبیند. در حالی که خود ایشان اعتراف می‌کنند که قبلاً نادان بوده‌اند. سال 93 در دانشگاه شریف آقای کلانتری گفتند"8 سال وزیر بودم و خودم می‌دانم که چقدر نادان بودم، حالا که اشراف و تجربه پیداکرده‌ام نظام از من استفاده نمی‌کند.". حال سؤال این است که آیا اشرافی که ایشان پیدا کرده‌اند ندیدن و خط زدن حیات‌وحش از چرخه وظایف سازمان محیط‌زیست و ندیدن اهمیت آن در چرخه حیات است؟ آیا اشراف ایشان، برخورد قهری با مخالفان و نادان و سیاسی خطاب کردن آن‌هاست؟"
او در پایان با تأکید بر اینکه وضعیت حیات‌وحش با حاکم شدن چنین دیدگاهی بر سازمان محیط زیست، از این بدتر نیز خواهد شد گفت:" چنین نگاهی صلاحیت ریاست بر بزرگ‌ترین سازمان متولی حیات‌وحش کشور را ندارد و در صورت ادامه، آسیب‌های جبران‌ناپذیر را بر پیکره نحیف محیط‌زیست ایران وارد خواهد کرد. باید در این نگاه تجدیدنظر اساسی صورت بگیرد؛ وگرنه مشکلات و بحران‌های اساسی‌تر زیستی در پیش خواهیم داشت."
منبع: اسکان
 

دیدگاه‌ها   

#1 شهرام 1396-08-19 18:22
افرین به بانوی اصلاحات با این مدیریت قوی .دولت محیط زیست !!!!!!
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا