یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان گفت: بالاخره سازمان بازرسی باید مشکلات محرز مرتبط با حوزه‌ی کسب و کار و تولید و سرمایه‌گذاری را برطرف نماید.
به گزارش یافته، "حسین سلاح‌ورزی" در جلسه ستاد استانی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که در این اتاق برگزار گردید گفت: بر اساس آخرین آمار مرکز پژوهش‌های مجلس و همچنین مرکز تحقیقات و پژوهش‌های اتاق ایران، مهم‌ترین مشکلات حوزه‌ی کسب و کار کشور در بهار سال 96 در سه بخش: دشواری تامین مالی از بانک‌ها، رویه‌های غیرمنصفانه و ناعادلانه ممیزی و دریافت مالیات، موانع اداری کسب و کار و همچنین بی‌ثباتی سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب و کار می‌باشد.
سلاح‌ورزی با بیان اینکه حالا که این همه قانون و تاکید در حوزه‌ی بهبود کسب و کار وجود دارد بالاخره یک جایی باید مشکلات موجود برطرف شوند، به محافظه‌کاری و ترس دستگاه‌ها و مسئولان دولتی اشاره و تصریح کرد: در زمینه الزام دستگاه‌های استان به استفاده از محصولات و خدمات، ده‌ها جلسه در اتاق لرستان برگزار شد و در نهایت به اینجا رسیدیم که ذیحسابان دستگاه‌ها اعلام کردند که از ترس سازمان بازرسی نمی‌توانند شرایط این امر را فراهم نمایند.
وی افزود: بالاخره سازمان بازرسی باید مشکلات محرز مرتبط با حوزه‌ی کسب و کار و تولید و سرمایه‌گذاری را برطرف نماید، یا نه؟
سلاح‌ورزی با تاکید بر اینکه تمامی شاخص‌ها نشان می‌دهند که سهم لرستان از تولید ناخالص ملی، از اشتغال و همچنین درآمد سرانه، نصف متوسط کشور است، تصریح کرد: چطور توان اقتصاد استان نصف متوسط کشوری است، اما تحقق وصول مالیات باید 100 درصد و حتی بیشتر از 100 درصد باشد؟!
نایب‌رییس اتاق ایران با بیان اینکه معنی این مقایسه این است که ما فشار مضاعفی به واحدهای تولیدی‌مان وارد کرده‌ایم، عنوان داشت: وقتی هم که نسبت به این مساله اعتراض می‌کنیم مسئولان مربوطه به جای پاسخگویی، بحث فرار مالیاتی کارت‌های صوری و یکبار مصرف را مطرح می‌کنند.
رییس پارلمان بخش خصوصی لرستان بیان داشت: بنده همین جا و به صراحت اعلام می‌کنم که در اتاق بازرگانی لرستان حتی یک مورد کارت صوری و یکبار مصرف هم نداریم.
وی افزود: به هر حال بر اساس قوانین و مقررات و با دخالت سازمان صنعت، معدن و تجارت کارت بازرگانی برای فعالان واجد شرایط صادر می‌شود، اما حتی در صورت تخلف دارنده‌ی کارت هم نمی‌توان اتاق بازرگانی را مقصر دانست؛ مثل این است که اگر راننده‌ای تصادف کرد، تقصیر را به گردن اداره راهنمایی و رانندگی بیندازیم که گواهینامه برای این راننده صادر کرده است.
حسین سلاح‌ورزی اظهار داشت: با این وجود دستورالعملی به تصویب ر ساندیم که بر اساس آن دارنده‌ی کارت بازرگانی در سال اول حق داشته باشد تنها 500 هزار دلار واردات انجام دهد؛ در این صورت حتی اگر تخلفی هم صورت بگیرد میزان مالیات سالیانه‌ی آن 80 میلیون تومان خسارت وارد می‌شود نه مثلا 20 میلیارد تومان، که متاسفانه دولت انجام نمی‌دهد.
سلاح‌ورزی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر واردکنندگان ملزم به پرداخت 4 درصد مالیات علی‌الراس هستند که این رقم بیشتر از میزان مالیات قانونی واردکنندگان است و اگر دریافت نمی‌کنند، باید جای دیگری دنبال مقصر باشیم.
وی افزود: در حال حاضر فعالان اقتصادی قابل توجهی در استان هستند که حداقل 5 میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند اما همین فعالان به واسطه اینکه نتوانسته‌اند اقساط تسهیلات دریافتی از بانک که بعضا مبالغ ناچیزی هم می‌باشد را پرداخت نمایند، هم به زندان می‌روند و هم ممنوع‌الخروج می‌شوند که به هیچ عنوان نه منطقی است و نه پذیرفتنی.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان عنوان داشت: در حال حاضر ده‌ها فعال اقتصادی در استان هستند که نتوانسته‌اند مطالبات‌شان را از دستگاه‌های اجرایی و دولتی دریافت نمایند، بنابراین قادر به پرداخت مالیات‌شان هم نبوده‌اند؛ از طرف دیگر بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم، اداره ثبت شرکت‌ها می‌تواند جلوی تغییرات و فعالیت‌های شرکت‌های این فعالان اقتصادی را بگیرد و حتی حساب‌هایشان را مسدود نماید. بدون شک این رویه باعث تعطیلی واحدهایی می‌شود که عملا تقصیری ندارند. جالب اینجاست که اداره مالیات از همین واحدهای تعطیل طلب مالیات فصلی می‌کند.
حسین سلاح‌ورزی بیان داشت: با موارد متعددی در استان مواجه هستیم که فلان مقدار مالیات برایشان محاسبه شده که بعد از پیگیری و اعتراض این مبلغ به یک درصد آنچه برآورد شده بود، تبدیل می‌شود؛ تکلیف کسی که توان کارشناسی و اعتراض ندارد چیست؟ چه کسی پاسخگوی این تناقض و تفاوت است؟!
وی با اشاره به معافیت مالیاتی صادرکنندگان بر اساس قانون مالیات هم اضافه کرد: در خصوص استرداد 9 درصد مالیات ارزش افزوده‌ای که صادرکنندگان می‌پردازند، سازمان امور مالیاتی مکلف گردیده که ظرف مدت 30 روز این مبلغ را در قبال ارائه‌ی برگه‌ی فروش، اظهارنامه و اسناد مثبته از محل وصولی‌های جاری استرداد نماید. این در حالی است که با وجود تاکید ستاد اقتصاد مقاومتی، هنوز این امر صورت نمی‌گیرد و بخش عمده‌ی سرمایه صادرکنندگانی که چند بار در طول سال اقدام به صادرات می‌کنند، نزد سازمان مالیاتی بلوکه می‌شود.
سلاح‌ورزی با بیان اینکه در حوزه‌ی تامین اجتماعی هم همین مشکلات وجود دارند، اظهار داشت: اگر بتوانیم موارد و مصداق‌های بارز اینچنینی را در دستور کار قرار داده و به نتیجه برسانیم بدون شک در راستای بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی استان گام برداشته‌ایم.
نایب‌رییس اتاق ایران بیان داشت: هنوز هم با وجود همه‌ی تاکیدات قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، برق و گاز واحدهای فعال قطع می‌شود و دستگاه‌های خدمات‌رسان هرگز پاسخگوی ضرر و زیان وارده به واحدها نبوده و نیستند.
حسین سلاح‌ورزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با وجود زحمات قضات محترم، هنوز بحث توقیف مکان، ماشین‌آلات و تجهیزات و مواد اولیه‌ی واحدهای تولیدی فعال استان وجود دارد که اگر در این زمینه هم یکبار برای همیشه تصمیمی اتخاذ شود، کارگشاست.

دیدگاه‌ها   

#1 سپهر عاشق خرم آباد 1396-08-17 17:44
جناب آقای سلاحورزی ریاست محترم اتاق بازرگانی لرستان،راه توسعه استان ما از ثبت جهانی دره باستانی خرم آباد می گذرد.چرا از موقعیت و اعتبار خود برای انجام رایزنی و پیگیری جهت ثبت جهانی دره خرم آباد استفاده نمی کنید؟؟؟
نقل قول کردن
#2 اکبر-ظ 1396-08-17 19:12
تاسف بار است در لرستان دریافت مالیات صدرصد اما توان اقتصادی استان نصف میانگین کشوری است .
نقل قول کردن
#3 فیروز 1396-08-18 07:47
شما که یک شخصیت ملی هستید فکری به حال آستان بکند دربرابر آیندگان باید جواب بدی
نقل قول کردن
#4 کوکلا 1396-08-18 21:59
دلیل اینکه لرستان سهمی ندارد عدم مطالبه شهروندان است
نقل قول کردن
#5 میرزایی 1396-08-19 14:56
متأسفانه برخی نمایندگان هیچوقت به دنبال جذب سرمایه گذا ان خارجی و داخلی برای ایجاد اشتغال جوانان نبوده اند و فقط بفکر این هستند که مدیران را جابجا کنند
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا