یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

استاندار لرستان گفت: کشت زعفران جایگزین بعضی از محصولات شود.
تدوین سند جامع‌تر اقتصاد مقاومتی در استانبه گزارش یافته، سید موسی خادمی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان اظهار داشت: طبق گزارش عملکرد این ستاد و بررسی برنامه‌هایی که برای اقتصاد مقاومتی طراحی شده بود در بخش‌هایی به اهداف لازم رسیده‌ایم.
وی با بیان اینکه در بعضی بخش‌ها خصوصا پروژه‌های عمرانی به دلیل کم بودن تخصیص اعتبارات در سال‌های قبل و همچنین امسال هنوز به نتیجه مناسب نرسیده‌ایم، افزود: بعضی از این پروژه‌ها در اختیار بخش خصوصی بوده که به دلیل مشکلات با بانک‌ها و از طرفی نداشتن اهلیت و منابع لازم متوقف شده‌اند.
استاندار لرستان با اشاره به اینکه آخرین آمار ارائه شده میزان بارندگی‌ها در استان نسبت به میزان مشابه سال گذشته ۶۸ درصد کاهش داشته است، اظهار داشت: این آمار خیلی خوشایند نیست و از خشکسالی در لرستان خبر می‌دهد؛ بنابراین مدیران برای مقابله با خشکسالی‌های پیش‌بینی شده تدابیر لازم را اتخاذ کنند.
خادمی از اجرای الگوی کشت در سال زراعی به عنوان بهترین راه مقابله با این خشکسالی‌ها نام برد و افزود: طی سال جاری برای اولین بار در استان الگوی کشت اجرایی خواهد شد.
وی ادامه داد: با اجرای الگوی کشت در استان دیگر شاهد کشت بی رویه محصولاتی نظیر سیب زمینی و چغندر قند نخواهیم بود؛ از طرفی اگر الگوی کشت درست اجرا شود نه کشاورزان با بحران عدم فروش محصولات مواجه خواهند بود و نه ما برای دولت مساله درست می‌کنیم.
استاندار لرستان در راستای اقتصاد مقاومتی از طراحی و تدوین برنامه کامل‌تر و جامع‌تر خبر داد و بیان داشت: در این برنامه جدید که آماده خواهد شد همه ابعاد فراتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است.
وی لرستان را مستعد کشت زعفران عنوان کرد و آن را از مسائل راهبردی دانست و خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم سطح کشت این محصول را از حدود 218 هکتار به بالای 3 هزار هکتار برسانیم.
خادمی افزود: برای سال آینده در راستای برنامه طراحی شده حدود 700 هکتار به اراضی سطح زیر کشت زعفران افزوده می‌شود.
وی تصریح کرد: زعفران از لحاظ درآمد اقتصادی، صادرات و مصرف آب کم می‌تواند یک محصول جایگزین خیلی خوب سایر تولیدات فعلی در استان باشد.
استاندار لرستان با اشاره به اینکه پروژه‌های عمرانی در دستور کار دائمی ستاد اقتصاد مقاومتی است، عنوان کرد: طبق گزارش این ستاد درباره واگذاری پروژه‌های عمرانی به لحاظ قانونی اشکالاتی پیش آمده که قرار است جلسه‌ای با حضور مدیران و دستگاه‌های ذیربط جهت تسریع و پیشرفت در کار تشکیل شود.
خبر: محمدرضا گودرزی

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا